Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   Versetul de azi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=2129)

danyel 05.08.2007 23:48:38


19. Atunci, apropiindu-se ucenicii de Iisus, I-au zis de o parte: De ce noi n-am putut sa-l scoatem?
20. Iar Iisus le-a raspuns: Pentru putina voastra credintă. Caci adevarat graiesc voua: Daca veti avea credintă în voi cat un graunte de mustar, veti zice muntelui acestuia: Muta-te de aici dincolo, si se va muta; si nimic nu va fi voua cu neputinta.
21. Dar acest neam de demoni nu iese decat numai cu rugaciune si cu post.(Matei17:19-21)

danyel 05.08.2007 23:51:01


Ioan 3:16
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea incat a dat pe unicul Lui Fiu pentru ca orcine crede in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica

Galateni 6:8
Cine seamana in firea lui pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea; dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul viata vesnica

Osea 10,12
Este vremea sa cautati pe Domnul

Ioan 1;29
Iata Mielul lui Dumnezeu ,care ridica pacatul lumii!

Ioan 3;36
Cine crede in Fiul , are viata vesnica; dar cine nu crede in Fiul, nu va avea viata


danyel 06.08.2007 15:27:46


Romani 6:23
Fiindca plata pacatului este moartea;dar darul fara plata a lui Dumnezeu este viata vesnica in Iisus Hristos Domnul nostru.

Isaia 32:17
Lucrarea neprihanirii va fi pacea roada neprihanirii; odihna si linistea pe vecie

Evrei 3;7,8
Astazi daca auziti glasul Lui, nu va impietriti inimile

Proverbe 3;7
Nu te socoti singur intelept; teme-te de Domnul si abate-te de la rau

danyel 06.08.2007 15:30:10


Ioan 3;18
Oricine crede in El, nu este judecat; dar cine nu crede, a si fost judecat pentruca n-a crezut in Numele Unuia Nascut Fiu a lui Dumnezeu

Psalmul 89;14
Invata-ne sa ne socotim bine zilele ca sa ne indreptam inimile spre intelepciune

Romani 5,8
Dar Dumnezeu isi arata dragostea fata de noi prin faptul ca, pe cand eram noi pacatosi, Hristos a murit pentru noi


danyel 09.08.2007 01:44:40


Isaia cap 58

3. Pentru ce să postim, dacă Tu nu vezi? La ce să ne smerim sufletul nostru, dacă Tu nu iei aminte? Da, în zi de post, voi vă vedeti de treburile voastre si asupriti pe toti lucrătorii vostri.
4. Voi postiti ca să vă certati si să vă sfăditi si să bateti furiosi cu pumnul; nu postiti cum se cuvine zilei aceleia, ca glasul vostru să se audă sus.
5. Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul îsi smereste sufletul său? Să-si plece capul ca o trestie, să se culce pe sac si în cenusă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
6. Nu stiti voi postul care Îmi place? - zice Domnul. Rupeti lanturile nedreptătii, dezlegati legăturile jugului, dati drumul celor asupriti ti sfărâmati jugul lor.
7. Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteste în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l si nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8. Atunci lumina ta va răsări ca zorile si tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
9. Atunci vei striga si Domnul te va auzi; la strigătul tău El va zice: Iată-mă! Dacă tu îndepărtezi din mijlocul tău asuprirea, amenintarea cu mâna si cuvântul de cârtire,
10. Dacă dai pâinea ta celui flămând si tu saturi sufletul amărât, lumina ta va răsări în întuneric si bezna ta va fi ca miezul zilei.
11. Domnul te va călăuzi necontenit si în pustiu va sătura sufletul tău. El va da tărie oaselor tale si vei fi ca o grădină adăpată, ca un izvor de apă vie, care nu seacă niciodată.
12. Pe vechile tale ruine se vor înălta clădiri noi, vei ridica din nou temeliile străbune si vei fi numit dregător de spărturi si înnoitor de drumuri, ca tara să poată fi locuită.
13. Dacă îti vei opri piciorul tău în ziua de odihnă si nu-ti vei mai vedea de treburile tale în ziua Mea cea sfântă, ci vei socoti ziua de odihnă ca desfătare si vrednică de cinste, ca sfintită de Domnul, si vei cinsti-o, fără să mai umbli, fără să te mai îndeletnicesti cu treburile tale si fără să mai vorbesti desertăciuni,
14. Atunci vei afla desfătarea ta în Domnul. Eu te voi purta în car de biruintă pe culmile cele mai înalte ale tării si te voi bucura de mostenirea tatălui tău Iacov, căci gura Domnului a grăit acestea.

danyel 10.08.2007 03:47:29


Deuteronomul cap 5

6. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tău, Care te-am scos din pământul Egiptului, din casa robiei.
7. Să nu ai alți dumnezei afară de Mine.
8. Să nu-ți faci chip cioplit, nici vreo înfățișare a celor ce sunt sus în cer, sau jos pe pământ, sau în apă și sub pământ.
9. Să, nu te închini lor, nici să le slujești, căci Eu Domnul Dumnezeul tău sunt Dumnezeu zelos, Care pedepsește vina părinților în copii până la al treilea și al patrulea neam pentru cei ce Mă urăsc.
10. Și Mă milostivesc până la a! miilea neam către cei ce Mă iubesc și păzesc poruncile Mele.
11. Să nu iei numele Domnului Dumnezeului tău în deșert, că nu va lăsa Domnul Dumnezeul tău nepedepsit pe cel ce ia numele Lui în deșert.
12. Păzește ziua odihnei, ca să o ții cu sfințenie, cum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău.
13. Șase zile lucrează și-ți fă toate treburile tale;
14. Ziua a șaptea este ziua de odihnă a Domnului Dumnezeului tău. Să nu faci în ziua aceea nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, sau alt dobitoc al tău, nici străinul tău care se află la tine, ca să se odihnească robul tău și roaba ta cum te odihnești și tu.
15. Adu-ți aminte că ai fost rob în pământul Egiptului și Domnul Dumnezeul tău te-a scos de acolo cu mină tare și cu braț înalt și de aceea îi-a poruncit Domnul Dumnezeul tău să păzești ziua odihnei și să o ții cu sfințenie.
16. Cinstește pe tatăl tău și pe mama ța, cum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău, ca să trăiești ani mulți și să-ți fie bine în pământul acela, pe care Domnul Dumnezeul tău ți-l dă ție.
17. Să nu ucizi!
18. Să nu fii desfrânat!
19. Să nu furi!
20. Să nu dai mărturii mincinoase asupra aproapelui tău!
21. Să nu poftești femeia aproapelui tău și să nu dorești casa aproapelui tău, nici țarina lui, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici asinul lui, nici orice dobitoc al lui, nici nimic din cele ce sunt ale aproapelui tău!
22. Cuvintele acestea le-a grăit Domnul către toată adunarea voastră, pe munte, din mijlocul focului, al norului, al întunericului și al furtunii, cu glas de tunet și altceva n-a mai grăit și le-a scris pe două lespezi de piatră și mi le-a dat mie.

danyel 10.08.2007 03:49:50


1 Tesaloniceni cap 4

13. Fraților, despre cei ce au adormit, nu voim să fiți în neștiință, ca să nu vă întristați, ca ceilalți, care nu au nădejde,
14. Pentru că de credem că Iisus a murit și a înviat, tot așa (credem) că Dumnezeu, pe cei adormiți întru Iisus, îi va aduce împreună cu El.
15. Căci aceasta vă spunem, după cuvântul Domnului, că noi cei vii, care vom fi rămas până la venirea Domnului, nu vom lua înainte celor adormiți,
16. Pentru că Însuși Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului și întru trâmbița lui Dumnezeu, Se va pogorî din cer, și cei morți întru Hristos vor învia întâi,
17. După aceea, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți, împreună cu ei, în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh, și așa pururea vom fi cu Domnul.

danyel 10.08.2007 14:44:24

1 Corinteni cap 13

1. De as grăi în limbile oamenilor si ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare si chimval răsunător.
2. Si de as avea darul proorociei si tainele toate le-as cunoaste si orice stiintă, si de as avea atâta credintă încât să mut si muntii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. Si de as împărti toată avutia mea si de as da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste.
4. Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se laudă, nu se trufeste.
5. Dragostea nu se poartă cu necuviintă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeste răul.
6. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
7. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieste, toate le rabdă.
8. Dragostea nu cade niciodată.

danyel 11.08.2007 15:35:49


Isaia cap 53

1.Cine va crede ceea ce noi am auzit si bratul Domnului cui se va descoperi?
2.Crescut-a înaintea Lui ca o odraslă, si ca o rădăcină în pământ uscat; nu avea nici chip, nici frumusete, ca să ne uităm la El, si nici o înfătisare, ca să ne fie drag.
3.Dispretuit era si cel din urmă dintre oameni; om al durerilor si cunoscător al suferintei, unul înaintea căruia să-ti acoperi fata; dispretuit si nebăgat în seamă.
4.Dar El a luat asupră-Si durerile noastre si cu suferintele noastre S-a împovărat. Si noi Îl socoteam pedepsit, bătut si chinuit de Dumnezeu,
5.Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre si zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră si prin rănile Lui noi toti ne-am vindecat.
6.Toti umblam rătăciti ca niste oi, fiecare pe calea noastră, si Domnul a făcut să cadă asupra Lui fărădelegile noastre ale tuturor.
7.Chinuit a fost, dar S-a supus si nu si-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus si ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, asa nu Si-a deschis gura Sa.
8.Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat si neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viata Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
9.Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege si cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârsise nici o nedreptate si nici înselăciune nu fusese în gura Lui.
10.Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferintă. Si fiindcă Si-a dat viata ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmasii Săi, îsi va lungi viata si lucrul Domnului în mâna Lui va propăsi.
11.Scăpat de chinurile sufletului Său, va vedea rodul ostenelilor Sale si de multumire Se va sătura. Prin suferintele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va îndrepta pe multi, si fărădelegile lor le va lua asupra Sa.
12.Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari si cu cei puternici va împărti prada, ca răsplată că Si-a dat sufletul Său spre moarte si cu cei făcători de rele a fost numărat. Că El a purtat fărădelegile multora si pentru cei păcătosi Si-a dat viata.


danyel 12.08.2007 14:08:31


Matei cap 28: 16-20

Iar cei unsprazece ucenici au mers in Galileea in muntele unde le poruncise lor Iisus
Si Vazindu-L I s-au inchinat, ei cei care se indoisera
Si apropiindu-se Iisus le-a vorbit lor zicana :Datu-Mi-sa toata puterea in cer si pe pamant, Drept aceea mergand invatati toate neamurile, botezandu-le in Numele Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate v-am poruncit voua, si iata Eu sunt cu voi in toate zilele pana la sfarsitul veacurilor, Amin



danyel 13.08.2007 11:50:11


1 Petru cap 1

16. Că scris este: "Fiti sfinti, pentru că Eu sunt Sfânt".
17. Si dacă chemati Tată pe Cel ce judecă cu nepărtinire, după lucrul fiecăruia, petreceti în frică zilele vremelniciei voastre,
18. Stiind că nu cu lucruri stricăcioase, cu argint sau cu aur, ati fost răscumpărati din viata voastră desartă, lăsată de la părinti,
19. Ci cu scumpul sânge al lui Hristos, ca al unui miel nevinovat si neprihănit,
20. Care a fost cunoscut mai dinainte de întemeierea lumii, dar Care S-a arătat, în anii cei mai de pe urmă, pentru voi,
21. Cei ce prin El ati crezut în Dumnezeu, Care L-a înviat pe El din morti, si I-a dat Lui slavă, ca să vă fie credinta si nădejdea voastră în Dumnezeu.
22. Curătindu-vă sufletele prin ascultarea de adevăr, spre nefătarnică iubire de frati, iubiti-vă unul pe altul, din toată inima, cu toată stăruinta,
23. Fiind născuti din nou nu din sământă stricăcioasă, ci din nestricăcioasă, prin cuvântul lui Dumnezeu cel viu si care rămâne în veac.
24. Pentru că tot trupul este ca iarba si toată slava lui ca floarea ierbii: uscatu-s-a iarba si floarea a căzut,
25. Iar cuvântul Domnului rămâne în veac. Si acesta este cuvântul, care vi s-a binevestit.

danyel 14.08.2007 20:44:21


Matei cap 6

1. Luati aminte ca faptele dreptătii voastre să nu le faceti înaintea oamenilor ca să fiti văzuti de ei; altfel nu veti avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
2. Deci, când faci milostenie, nu trâmbita înaintea ta, cum fac fătarnicii în sinagogi si pe ulite, ca să fie slăviti de oameni; adevărat grăiesc vouă: si-au luat plata lor.
3. Tu însă, când faci milostenie, să nu stie stânga ta ce face dreapta ta,
4. Ca milostenia ta să fie într-ascuns si Tatăl tău, Care vede în ascuns, îti va răsplăti tie.
5. Iar când vă rugati, nu fiti ca fătarnicii cărora le place, prin sinagogi si prin colturile ulitelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: si-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta si, închizând usa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, si Tatăl tău, Care este în ascuns, îti va răsplăti tie.
7. Când vă rugati, nu spuneti multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănati lor, că stie Tatăl vostru de cele ce aveti trebuintă mai înainte ca să cereti voi de la El.

danyel 15.08.2007 14:09:07


Luca 11, 27-28

Si pe cand vorbea El, o femeie din multime ridicand glasul a zis: Fericit este pantecele care Te-a purtat si sanii la care ai supt
Iar El a zis: Asa este, dar fericiti sunt aceea care asculta cuvantul lui Dumnezeu si-l pazesc


ion52 22.08.2007 11:55:09

Va multumesc, pentru aceste minunate scrieri.

danyel 23.08.2007 00:40:47


1 Timotei cap 4

Dar Duhul grăieste lămurit că, în vremurile cele de apoi, unii se vor depărta de la credintă, luând aminte la duhurile cele înselătoare si la învătăturile demonilor,
2. Prin fătărnicia unor mincinosi, care sunt înfierati în cugetul lor.
3. Acestia opresc de la căsătorie si de la unele bucate, pe care Dumnezeu le-a făcut, spre gustare cu multumire, pentru cei credinciosi si pentru cei ce au cunoscut adevărul,
4. Pentru că orice făptură a lui Dumnezeu este bună si nimic nu este de lepădat, dacă se ia cu multumire;
5. Căci se sfinteste prin cuvântul lui Dumnezeu si prin rugăciune.
6. Punându-le înaintea fratilor acestea, vei fi bun slujitor al lui Hristos Iisus, hrănindu-te cu cuvintele credintei si ale bunei învătături căreia ai urmat;
7. Iar de basmele cele lumesti si băbesti, fereste-te si deprinde-te cu dreapta credintă.
8. Căci deprinderea trupească la putin foloseste, dar dreapta credintă spre toate este de folos, având făgăduinta vietii de acum si a celei ce va să vină.
9. Vrednic de credintă este acest cuvânt si vrednic de toată primirea,
10. Fiindcă pentru aceasta ne si ostenim si suntem ocărâti si ne luptăm, căci ne-am pus nădejdea în Dumnezeul cel viu, Care este Mântuitorul tuturor oamenilor, mai ales al credinciosilor.
11. Acestea să le poruncesti si să-i înveti.
12. Nimeni să nu dispretuiască tineretile tale, ci fă-te pildă credinciosilor cu cuvântul, cu purtarea, cu dragostea, cu duhul, cu credinta, cu curătia.
13. Până voi veni eu, ia aminte la citit, la îndemnat, la învățătură.
14. Nu fi nepăsător fată de harul care este întru tine, care ti s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor mai-marilor preotilor.
15. Cugetă la acestea, tine-te de acestea, ca propăsirea ta să fie vădită tuturor.
16. Ia aminte la tine însuti și la învătătură; stăruie în acestea, căci, făcând aceasta, si pe tine te vei mântui si pe cei care te ascultă.

danyel 23.08.2007 00:47:29


1 Timotei cap 3

1. Vrednic de crezare, este cuvântul: de pofteste cineva episcopie, bun lucru doreste.
2. Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, întelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să învete pe altii,
3. Nebetiv, nedeprins să bată, neagonisitor de câstig urât, ci blând, pasnic, neiubitor de argint,
4. Bine chivernisind casa lui, având copii ascultători, cu toată bună-cuviinta;
5. Căci dacă nu stie cineva să-si rânduiască propria lui casă, cum va purta grijă de Biserica lui Dumnezeu?
6. Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului.
7. Dar el trebuie să aibă si mărturie bună de la cei din afară, ca să nu cadă în ocară si în cursa diavolului.
8. Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedati la vin mult, neagonisitori de câstig urât,
9. Păstrând taina credintei în cuget curat.
10. Dar si acestia să fie mai întâi pusi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiti.
11. Femeile (lor) de asemenea să fie cuviincioase, neclevetitoare, cumpătate, credincioase întru toate.
12. Diaconii să fie bărbati ai unei singure femei, să-si chivernisească bine casele si pe copiii lor.
13. Căci cei ce slujesc bine, rang bun dobândesc si mult curaj în credinta cea întru Hristos Iisus.
14. Îti scriu aceasta nădăjduind că voi veni la tine fără întârziere;
15. Ca să stii, dacă zăbovesc, cum trebuie să petreci în casa lui Dumnezeu, care este Biserica Dumnezeului celui viu, stâlp si temelie a adevărului.
16. Si cu adevărat, mare este taina dreptei credinte: Dumnezeu S-a arătat în trup, S-a îndreptat în Duhul, a fost văzut de îngeri, S-a propovăduit între neamuri, a fost crezut în lume, S-a înăltat întru slavă.

danyel 27.08.2007 23:32:15


1 Petru cap 3


1. Asemenea si voi, femeilor, supuneti-vă bărbatilor vostri, asa încât, chiar dacă sunt unii care nu se pleacă cuvântului, să fie câstigati, fără propovăduire, prin purtarea femeilor lor,
2. Văzând de aproape viata voastră curată si plină de sfială.
3. Podoaba voastră să nu fie cea din afară: împletirea părului, podoabele de aur si îmbrăcarea hainelor scumpe,
4. Ci să fie omul cel tainic al inimii, întru nestricăcioasa podoabă a duhului blând si linistit, care este de mare pret înaintea lui Dumnezeu.
5. Că asa se împodobeau, odinioară, si sfintele femei, care nădăjduiau în Dumnezeu, supunându-se bărbatilor lor,
6. Precum Sarra asculta de Avraam si-l numea pe el domn, ale cărei fiice sunteti, dacă faceti ce e bine si nu vă temeti de nimic.
7. Voi, bărbatilor, de asemenea, trăiti întelepteste cu femeile voastre, ca fiind făpturi mai slabe, si faceti-le parte de cinste, ca unora care, împreună cu voi, sunt mostenitoare ale harului vietii, asa încât rugăciunile voastre să nu fie împiedicate.
8. În sfârsit, fiti toti într-un gând, împreună-pătimitori, iubitori de frati, milostivi, smeriti.
9. Nu răsplătiti răul cu rău sau ocara cu ocară, ci, dimpotrivă, binecuvântati, căci spre aceasta ati fost chemati, ca să mosteniti binecuvântarea.
10. Cel ce voieste să iubească viata si să vadă zile bune să-si oprească limba de la rău si buzele sale să nu grăiască viclesug;
11. Să se ferească de rău si să facă bine; să caute pacea si s-o urmeze;
12. Căci ochii Domnului sunt peste cei drepti si urechile Lui spre rugăciunile lor, iar fata Domnului este împotriva celor ce fac rele.
13. Si cine vă va face vouă rău, dacă sunteti plini de râvnă pentru bine?
14. Dar de veti si pătimi pentru dreptate, fericiti veți fi. Iar de frica lor să nu vă temeti, nici să vă tulburati.
15. Ci pe Domnul, pe Hristos, să-L sfintiti în inimile voastre si să fiti gata totdeauna să răspundeti oricui vă cere socoteală despre nădejdea voastră,
16. Dar cu blândete si cu frică, având cuget curat, ca, tocmai în ceea ce sunteti clevetiti, să iasă de rusine cei ce grăiesc de rău purtarea voastră cea bună întru Hristos.
17. Căci e mai bine, dacă asa este voia lui Dumnezeu, să pătimiti făcând cele bune, decât făcând cele rele.
18. Pentru că si Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepti, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât si a propovăduit si duhurilor tinute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu astepta, în zilele lui Noe, si se pregătea corabia în care putine suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.
21. Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuieste astăzi si pe voi, nu ca stergere a necurătiei trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos,
22. Care, după ce S-a suit la cer, este de-a dreapta lui Dumnezeu, si se supun Lui îngerii si stăpâniile si puterile.

danyel 28.08.2007 13:58:24


Romani cap 13

11. Si aceasta, fiindcă stiti în ce timp ne găsim, căci este chiar ceasul să vă treziti din somn; căci acum mântuirea este mai aproape de noi, decât atunci când am crezut.
12. Noaptea e pe sfârsite; ziua este aproape. Să lepădăm dar lucrurile întunericului si să ne îmbrăcăm cu armele luminii.
13. Să umblăm cuviincios, ca ziua: nu în ospete si în betii, nu în desfrânări si în fapte de rusine, nu în ceartă si în pizmă;
14. Ci îmbrăcati-vă în Domnul Iisus Hristos si grija de trup să nu o faceti spre pofte.


Efeseni cap 6

12. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului si a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutătii, care sunt în văzduh.
13. Pentru aceea, luati toate armele lui Dumnezeu, ca să puteti sta împotrivă în ziua cea rea, si, toate biruindu-le, să rămâneti în picioare.


danyel 29.08.2007 17:39:40


1 Petru cap 1

Binecuvântat fie Dumnezeu si Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, Care, după mare mila Sa, prin învierea lui Iisus Hristos din morti, ne-a născut din nou, spre nădejde vie,
4. Spre mostenire nestricăcioasă si neîntinată si nevestejită, păstrată în ceruri pentru voi,
5. Cei ce sunteti păziti cu puterea lui Dumnezeu, prin credintă, spre mântuire, gata să se dea pe fată în vremea de apoi.
6. Întru aceasta vă bucurati, măcar că acum ar trebui să fiti tristi, încercati fiind de multe feluri de ispite pentru putină vreme,
7. Pentru ca credinta voastră încercată, mult mai de pret decât aurul cel pieritor, dar lămurit prin foc, să fie găsită spre laudă si spre slavă si spre cinste, la arătarea lui Iisus Hristos.


Romani cap 10

9. Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul si vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morti, te vei mântui.

danyel 30.08.2007 18:34:43



I Cor. cap 6,

12. Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos. Toate imi sunt ingaduite, dar nu ma voi lasa biruit de ceva.
13. Bucatele sunt pentru pantece si pantecele pentru bucate si Dumnezeu va nimici si pe unul si pe celelalte. Trupul insa nu e pentru desfranare, ci pentru Domnul, si Domnul este pentru trup.
14. Iar Dumnezeu, Care a inviat pe Domnul, ne va invia si pe noi prin puterea Sa.
15. Au nu stiti ca trupurile voastre sunt madularele lui Hristos? Luand deci madularele lui Hristos le voi face madularele unei desfranate? Nicidecum!
16. Sau nu stiti ca cel ce se alipeste de desfranate este un singur trup cu ea? "Caci vor fi - zice Scriptura - cei doi un singur trup".
17. Iar cel ce se alipeste de Domnul este un duh cu El.
18. Fugiti de desfranare! Orice pacat pe care-l va savarsi omul este in afara de trup. Cine se deda insa desfranarii pacatuieste in insusi trupul sau.
19. Sau nu stiti ca trupul vostru este templu al Duhului Sfant care este in voi, pe care-L aveti de la Dumnezeu si ca voi nu sunteti ai vostri?
20. Caci ati fost cumparati cu pret! Slaviti, dar, pe Dumnezeu in trupul vostru si in duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.


danyel 02.09.2007 18:32:43


1 Corinteni cap 11

23. Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat si vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine,
24. Si, multumind, a frânt si a zis: Luati, mâncati; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceti spre pomenirea Mea.
25. Asemenea si paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceti ori de câte ori veti bea, spre pomenirea Mea.
26. Căci de câte ori veti mânca această pâine si veti bea acest pahar, moartea Domnului vestiti până când va veni.
27. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat fată de trupul si sângele Domnului.
28. Să se cerceteze însă omul pe sine si asa să mănânce din pâine si să bea din pahar.
29. Căci cel ce mănâncă si bea cu nevrednicie, osândă îsi mănâncă si bea, nesocotind trupul Domnului.

danyel 03.09.2007 19:44:20


1 Tesaloniceni cap 5

5. Căci voi toti sunteti fii ai luminii si fii ai zilei; nu suntem ai noptii, nici ai întunericului.
6. De aceea să nu dormim ca si ceilalti, ci să priveghem si să fim treji.
7. Fiindcă cei ce dorm, noaptea dorm; si cei ce se îmbată, noaptea se îmbată.
8. Dar noi, fiind ai zilei, să fim treji, îmbrăcându-ne în platosa credintei si a dragostei si punând coiful nădejdii de mântuire;
9. Că Dumnezeu nu ne-a rânduit spre mânie, ci spre dobândirea mântuirii, prin Domnul nostru Iisus Hristos,
10. Care a murit pentru noi, pentru ca noi, fie că veghem, fie că dormim, cu El împreună să vietuim.

danyel 04.09.2007 13:29:32


1 Petru cap 5

. Pe preotii cei dintre voi îi rog ca unul ce sunt împreună-preot si martor al patimilor lui Hristos si părtas al slavei celei ce va să se descopere:
2. Păstoriti turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o, nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste;
3. Nu ca si cum ati fi stăpâni peste Biserici, ci pilde făcându-vă turmei.
4. Iar când Se va arăta Mai-marele păstorilor, veti lua cununa cea nevestejită a măririi.
5. Tot asa si voi, fiilor duhovnicesti, supuneti-vă preotilor; si toti, unii fată de altii, îmbrăcati-vă întru smerenie, pentru că Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriti le dă har.

danyel 04.09.2007 13:36:19


Iacov cap 2

14. Ce folos fratii mei daca zice cineva ca are credinta iar fapte nu are? Oare credinta poate sa-l mantuiasca?....
17. Asa si credinta daca nu are fapte este moarta in ea insasi
18. Dar va zice cineva: Tu ai credinta iar eu am fapte; arata-mi credinta ta fara fapte si eu iti voi arata din faptele mele, credinta mea
19. Tu crezi ca unul este Dumnezeu? Bine faci, si demonii cred si se cutremura
20. Vrei insa sa intelegi omule nesocotit ca credinta fara fapte moarta este?...

26. Caci precum trupul fara suflet mort este, astfel si credinta fara fapte, moarta este

danyel 06.09.2007 19:06:59


1 Corinteni cap 10

16. Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtăsirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtăsirea cu trupul lui Hristos?

1 Ioan cap 1

5. Si aceasta este vestirea pe care am auzit-o de la El si v-o vestim: că Dumnezeu este lumină si nici un întuneric nu este întru El.
6. Dacă zicem că avem împărtăsire cu El si umblăm în întuneric, mintim si nu săvârsim adevărul.
7. Iar dacă umblăm întru lumină, precum El este în lumină, atunci avem împărtăsire unul cu altul si sângele lui Iisus, Fiul Lui, ne curăteste pe noi de orice păcat.
8. Dacă zicem că păcat nu avem, ne amăgim pe noi însine si adevărul nu este întru noi.
9. Dacă mărturisim păcatele noastre, El este credincios si drept, ca să ne ierte păcatele si să ne curătească pe noi de toată nedreptatea.
10. Dacă zicem că n-am păcătuit, Îl facem mincinos si cuvântul Lui nu este întru noi.

Evrei cap 11

6. Fără credintă, dar, nu este cu putintă să fim plăcuti lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este si că Se face răsplătitor celor care Îl caută.


danyel 18.09.2007 18:40:52


Romani cap 2

1. Pentru aceea, oricine ai fi, o, omule, care judeci, esti fără cuvânt de răspuns, căci, în ceea ce judeci pe altul, pe tine însuti te osândesti, căci acelasi lucruri faci si tu care judeci.
2. Si noi stim că judecata lui Dumnezeu este după adevăr, fată de cei ce fac unele ca acestea.
3. Si socotesti tu, oare, omule, care judeci pe cei ce fac unele ca acestea, dar le faci si tu, că tu vei scăpa de judecata lui Dumnezeu?
4. Sau dispretuiesti tu bogătia bunătătii Lui si a îngăduintei si a îndelungii Lui răbdări, nestiind că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăintă?
5. Dar după învârtosarea ta si după inima ta nepocăită, îti aduni mânie în ziua mâniei si a arătării dreptei judecăti a lui Dumnezeu,
6. Care va răsplăti fiecăruia după faptele lui:
7. Viată vesnică celor ce, prin stăruintă în faptă bună, caută mărire, cinste si nestricăciune,
.....
18. Si cunosti voia Lui si stii să încuviintezi cele bune, fiind învătat din lege,
19. Si esti încredintat că tu esti călăuză orbilor, lumină celor ce sunt în întuneric,
20. Povătuitor celor fără de minte, învătător celor nevârstnici, având în lege dreptarul cunostiintei si al adevărului,
21. Deci tu, cel care înveti pe altul, pe tine însuti nu te înveti? Tu cel care propovăduiesti: Să nu furi - si tu furi?
22. Tu, cel care zici: Să nu săvârsesti adulter, săvârsesti adulter? Tu cel care urăsti idolii, furi cele sfinte?
23. Tu, care te lauzi cu legea, Îl necinstesti pe Dumnezeu, prin călcarea legii?
24. "Căci numele lui Dumnezeu, din pricina voastră, este hulit între neamuri", precum este scris.

krabu 21.09.2007 18:59:01

Doamne iarta`ma pe mine pacatosul ca mult am mai pacatuit. Iarta`ma Doamne.

Totul este goana dupa vant numai iubirea catre tine ne poate salva sufletul.

Iertati`ma fratilor si surorilor ca iar am gresit si am osandit si am vorbit de rau.

danyel 25.09.2007 23:12:01


Filipeni 4:19

Iar Dumnezeul meu să împlinească toată lipsa voastră după bogătia Sa, cu slavă, întru Hristos Iisus.

1 Petru cap 5

5. Tot asa si voi, fiilor duhovnicesti, supuneti-vă preotilor; si toti, unii fată de altii, îmbrăcati-vă întru smerenie, pentru că Dumnezeu celor mândri le stă împotrivă, iar celor smeriti le dă har.
6. Deci, smeriti-vă sub mâna cea tare a lui Dumnezeu, ca El să vă înalte la timpul cuvenit.
7. Lăsati-I Lui toată grija voastră, căci El are grijă de voi.

1 Ioan cap 5

14. Si aceasta este încrederea pe care o avem către El, că, dacă cerem ceva după vointa Lui, El ne ascultă.
15. Si dacă stim că El ne ascultă ceea ce Îi cerem, stim că dobândim cererile pe care I le-am cerut.





icamilin 26.09.2007 01:43:47

ROMANI CAP.12
Indemnuri la sfintenie . Intrebuintarea folositoare a deosebitelor daruri.


01.) Va indemn,deci,fratilor, pentru indurarile lui Dumnezeu, sa infatisati trupurile voastre ca pe o jertfa vie, sfanta, bine placuta lui Dumnezeu, ca inchinarea voastra duhovniceasca.

02.) Si sa nu va potriviti cu acest veac, ci sa va schimbati prin innoirea mintii, ca sa deosebiti care este voia lui Dumnezeu, ce este bun si placut si desavarsit.

03.) Caci prin harul ce mi s-a dat, spun fiecaruia dintre voi sa nu cugete despre sine mai mult decat trebuie sa cugete, ci sa cugete fiecare spre a fi intelept, precum Dumnezeu i-a impartit masura credintei.

04.) Ci precum intr-un singur trup avem multe madulare, si madularele nu au toate aceeasi lucrare,

05.) Asa si noi, cei multi, un trup suntem in Hristos si fiecare suntem madulare unii altora,

06.) Dar avem felurite daruri, dupa harul ce ni s-a dat. Daca avem proorocie, sa proorocim dupa masura credintei:

07.) Daca avem slujba, sa staruim in slujba: daca unul invata, sa se sarguiasca in invatatura:

08.) Daca indeamna, sa fie la indemnare: daca imparte altora, sa imparta cu fireasca nevinovatie: daca sta in frunte, sa fie cu tragere de inima: daca miluieste, sa miluiasca cu voie buna!

09.) Dragostea sa fie nefatarnica. Urati raul, alipiti-va de bine!

10.) In iubire frateasca, unii pe altii iubiti-va in cinste, unii altora dati-va intaietate.

11.) La sarguinta, nu pregetati: cu duhul fiti fierbinti: Domnului slujiti.

12.) Bucurati-va in nadejde: in suferinta fiti rabdator: la rugaciune staruiti:

13.) Faceti-va partasi la trebuintele sfintilor, ibirea de starin urmand.

14.) Binecuvantati pe cei ce va prigonesc, binecuvantati-i si nu-i blestemati.

15.) Bucurati-va cu cei ce se bucura: plangeti cu cei ce plang.

16.) Cugetati acelasi lucru unii pentru altii: nu cugetati la cele inalte, ci lasati-va dusi de cele smerite. Nu va socotiti voi insiva intelepti.

17.) Nu rasplatiti nimanui raul cu rau. Purtati grija de cele bune inaintea tuturor oamenilor.

18.) Daca se poate, pe cat sta in puterea voastra, traiti in buna pace cu toti oamenii.

19.) Nu va razbunatisinguri,iubitilor, ci lasati loc maniei ( lui Dumnezeu ), caci scris este: " A mea este razbunarea: Eu voi rasplati, zice Domnul ".

20.) Deci " daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare: daca ii este sete, da-i sa bea: caci facand acestea, vei gramadi carbuni de foc pe capul lui ".

21.) Nu te lasa biruit de rau, ci biruieste raul cu binele.

DOAMNE AJUTA-NE ! cu mult drag, icamilin

danyel 28.09.2007 17:40:24


Matei cap 5

11. Fericiti veti fi voi când vă vor ocărî si vă vor prigoni si vor zice tot cuvântul rău împotriva voastră, mintind din pricina Mea.
12. Bucurati-vă si vă veseliti, că plata voastră multă este în ceruri, că asa au prigonit pe proorocii cei dinainte de voi.

2 Corinteni cap 4

8. În toate pătimind necaz, dar nefiind striviti; lipsiti fiind, dar nu deznădăjduiti;
9. Prigoniti fiind, dar nu părăsiti; doborâti, dar nu nimiciti;
10. Purtând totdeauna în trup omorârea lui Iisus, pentru ca si viata lui Iisus să se arate în trupul nostru.
11. Căci pururea noi cei vii suntem dati spre moarte pentru Iisus, ca si viata lui Iisus să se arate în trupul nostru cel muritor.
12. Astfel că în noi lucrează moartea, iar în voi viata.
13. Dar având acelasi duh al credintei, - după cum este scris: "Crezut-am, pentru aceea am si grăit", - si noi credem: pentru aceea si grăim,
14. Stiind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia si pe noi cu Iisus si ne va înfătisa împreună cu voi.
15. Căci toate sunt pentru voi, pentru ca, înmulsindu-se harul să prisosească prin mai multi multumirea, spre slava lui Dumnezeu.
16. De aceea nu ne pierdem curajul si, chiar dacă omul nostru cel din afară se trece, cel dinăuntru însă se înnoieste din zi în zi.
17. Căci necazul nostru de acum, usor si trecător, ne aduce nouă, mai presus de orice măsură, slavă vesnică covârsitoare,
18. Neprivind noi la cele ce se văd, ci la cele ce nu se văd, fiindcă cele ce se văd sunt trecătoare, iar cele ce nu se văd sunt vesnice.

Filipeni cap 4


4. Bucurati-vă pururea întru Domnul. Si iarăsi zic: Bucurati-vă.
5. Îngăduinta voastră să se facă stiută tuturor oamenilor. Domnul este aproape.
6. Nu vă împovărati cu nici o grijă. Ci întru toate, prin închinăciune si prin rugă cu multumire, cererile voastre să fie arătate lui Dumnezeu.
7. Si pacea lui Dumnezeu, care covârseste orice minte, să păzească inimile voastre si cugetele voastre, întru Hristos Iisus.



mirelat 11.10.2007 07:49:12

am citit azi un verset care mi-a placut f. mult, de parca nu l-as mai fi citit niciodata si acum il vedeam prima oara:

Luca 10, 5-8

5. Si a zis catre ei: Cine dintre voi, avand un prieten si se va duce la el in miez de noapte si-i va zice: Prietene, imprumuta-mi trei paini,
6. Ca a venit, din cale, un prieten la mine si n-am ce sa-i pun inainte,
7. Iar acela, raspunzand dinauntru, sa-i zica: Nu ma da de osteneala. Acum usa e incuiata si copiii mei sunt in pat cu mine. Nu pot sa ma scol sa-ti dau.
8. Zic voua: Chiar daca, sculandu-se, nu i-ar da pentru ca-i este prieten, dar, pentru indrazneala lui, sculandu-se, ii va da cat ii trebuie.

Sa aveti o zi binecuvantata!

7th_Brigade_TzHL 26.03.2008 21:57:32

Am citit astazi si imi place atmosfera de foc de tabara, la masa cu Iisus, de aici:

Ioan 21
9. Deci, cand au iesit la tarm, au vazut jar pus jos si peste pus deasupra, si paine.
10. Iisus le-a zis: Aduceti din pestele pe care l-ati prins acum.
11. Simon-Petru s-a suit in corabie si a tras mreaja la tarm, plina de pesti mari: o suta cincizeci si trei, si, desi erau atatia, nu s-a rupt mreaja.
12. Iisus le-a zis: Veniti de pranziti. Si nici unul din ucenici nu indraznea sa-L intrebe: Cine esti Tu?, stiind ca este Domnul.
13. Deci a venit Iisus si a luat painea si le-a dat lor, si de asemenea si pestele.

georgeval 26.03.2008 22:55:27

Propun ca la acest topi sa punem textele din Apostolul si Evanghelia zilei.

georgeval 26.03.2008 22:57:39

"Și venind Iisus în patria Sa, îi învăța pe ei în sinagoga lor, încât ei erau uimiți și ziceau: «De unde are El înțelepciunea aceasta și puterile? Au nu este Acesta fiul teslarului? Au nu se numește mama Lui Maria și frații (verii) Lui: Iacov și Iosif și Simon și Iuda? Și surorile (verișoarele) Lui au nu sunt toate la noi? Deci, de unde are El toate acestea?». Și se sminteau întru El. Iar Iisus le-a zis: «Nu este prooroc disprețuit decât în patria lui și în casa lui». Și n-a făcut acolo multe minuni, din pricina necredinței lor.“ (Matei 13, 54-58)


mirelat 27.03.2008 03:38:01

Citat:

În prealabil postat de georgeval
Propun ca la acest topic sa punem textele din Apostolul si Evanghelia zilei.

da, f. buna idee, george. mai ales ca tu - si poate si altii - stii de unde sa le iei. (am inteles ca scrie in Sfanta Scriptura - editia jubiliara a Sf. Sinod, pe care eu una nu o am)

mirelat 27.03.2008 03:39:30

dar as avea o rugaminte: sa copiezi de mana textul, nu sa dai copy-paste ca apar caracterele astea ciudate.

georgeval 27.03.2008 09:15:57

Evanghelia zilei: Rasplata de la finalul postului


Iisus a spus: "Iata Eu va trimit pe voi ca pe niste oi în mijlocul lupilor; fiti dar întelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii. Feriti-va de oameni, caci va vor da pe mâna sinedristilor si în sinagogile lor va vor bate cu biciul. La dregatori si la regi veti fi dusi pentru Mine, spre marturie lor si pagânilor. Iar când va vor da pe voi în mâna lor, nu va îngrijiti cum sau ce veti vorbi, caci se va da voua în ceasul acela ce sa vorbiti; fiindca nu voi sunteti care vorbiti, ci Duhul Tatalui vostru este care graieste întru voi. Va da frate pe frate la moarte si tata pe fiu si se vor scula copiii împotriva parintilor si-i vor ucide. Si veti fi urâti de toti pentru numele Meu; iar cel ce va rabda pâna în sfârsit, acela se va mântui." (Matei 10, 16-22)


georgeval 27.03.2008 09:19:29

Apostolul zilei: Aproapele este oglinda noastra duhovniceasca


"Supuneti-va deci lui Dumnezeu. Stati împotriva diavolului si el va fugi de la voi. Apropiati-va de Dumnezeu si Se va apropia si El de voi. Curatiti-va mâinile, pacatosilor, si sfintiti-va inimile, voi cei îndoielnici. Patrundeti-va de durere. Întristati-va si va jeliti. Râsul întoarca-se în plâns si bucuria voastra în întristare. Smeriti-va înaintea Domnului si El va va înalta. Nu va graiti de rau unul pe altul, fratilor. Cel ce graieste de rau pe frate, ori judeca pe fratele sau, graieste de rau legea si judeca legea; iar daca judeci legea nu esti împlinitor al legii, ci judecator. Unul este Datatorul legii si Judecatorul: Cel ce poate sa mântuiasca si sa piarda. Iar tu cine esti, care judeci pe aproapele?" (Iacob 4, 7-12)



georgeval 28.03.2008 13:12:37

Evanghelia zilei: Credinta puternica biruiete frica

"Intrand Iisus in corabie, ucenicii Lui L-au urmat. Si, iata, furtuna mare s-a ridicat pe mare, incat corabia se acoperea de valuri; iar El dormea. si venind ucenicii la El, L-au desteptat zicand: «Doamne, mantuieste-ne, ca pierim». Iisus le-a zis: «De ce va este frica, putin credinciosilor?». S-a sculat atunci, a certat vanturile si marea si s-a facut liniste deplina. Iar oamenii s-au mirat, zicand: «Cine este Acesta ca si vanturile si marea asculta de El?»." (Matei 8, 23-27)

georgeval 28.03.2008 13:19:09

Apostolul zilei: "Suntem ziditi spre fapte bune"



"Iar pe voi v-a facut vii, cei ce erati morti prin gresealele si prin pacatele voastre, in care ati umblat mai inainte, potrivit veacului lumii acesteia, potrivit stapanitorului puterii vazduhului, a duhului care lucreaza acum in fiii neascultarii, intru care si noi toti am petrecut odinioara, in poftele trupului nostru, facand voile trupului si ale simturilor si, din fire, eram fiii maniei ca si ceilalti. Dar Dumnezeu, bogat fiind in mila, pentru multa Sa iubire cu care ne-a iubit, pe noi cei ce eram morti prin gresealele noastre, ne-a facut vii impreuna cu Hristos - prin har sunteti mantuiti! - si impreuna cu El ne-a sculat si impreuna ne-a asezat intru ceruri, in Hristos Iisus, ca sa arate in veacurile viitoare covarsitoarea bogatie a harului Sau, prin bunatatea ce a avut catre noi intru Hristos Iisus. Caci in har sunteti mantuiti, prin credinta, si aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; nu din fapte, ca sa nu se laude nimeni. Pentru ca a Lui faptura suntem, ziditi in Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gatit mai inainte, ca sa umblam intru ele." (Efeseni 2, 1-10)


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:20:51.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.