Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Emisiuni din preajma sarbatorilor! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=1592)

Firuflorin82 03.04.2007 15:39:58

Nu stiu cum se face, desteptaceii din redactiile televiziunilor importante din tara gasesc un subiect in care este implicata Sfanta Biserica! Pana aici nimic rau sau gresit!

Insa au ca invitati cate un dezorientat care poate ca nu a visat niciodata ca poate sa faca publice, asa usor, toate ineptiile sale nascute din te miri ce nerealizare sau
neintelegere!

Si ca sa fie emisiunea "reusita" au invitat in studio un psiholog sau sociologic, rupt de cele mai multe ori de
duhul Bisericii!

Intrebarea mea: Credeti ca este o coincidenta difuzarea acestor emisiuni in momente de maxima traire a credintei de catre crestinii practicanti?

Mirean 03.04.2007 18:44:07

Citat:

În prealabil postat de Firuflorin82
Nu stiu cum se face, desteptaceii din redactiile televiziunilor importante din tara gasesc un subiect in care este implicata Sfanta Biserica! Pana aici nimic rau sau gresit!

Insa au ca invitati cate un dezorientat care poate ca nu a visat niciodata ca poate sa faca publice, asa usor, toate ineptiile sale nascute din te miri ce nerealizare sau
neintelegere!

Si ca sa fie emisiunea "reusita" au invitat in studio un psiholog sau sociologic, rupt de cele mai multe ori de
duhul Bisericii!

Intrebarea mea: Credeti ca este o coincidenta difuzarea acestor emisiuni in momente de maxima traire a credintei de catre crestinii practicanti?

Interesant subiectul.
Propune niste emisiuni concrete ca sa ne putem da toti cu parerea. OK?

Firuflorin82 06.04.2007 13:21:20

Citat:

În prealabil postat de Mirean
Citat:

În prealabil postat de Firuflorin82
Nu stiu cum se face, desteptaceii din redactiile televiziunilor importante din tara gasesc un subiect in care este implicata Sfanta Biserica! Pana aici nimic rau sau gresit!

Insa au ca invitati cate un dezorientat care poate ca nu a visat niciodata ca poate sa faca publice, asa usor, toate ineptiile sale nascute din te miri ce nerealizare sau
neintelegere!

Si ca sa fie emisiunea "reusita" au invitat in studio un psiholog sau sociologic, rupt de cele mai multe ori de
duhul Bisericii!

Intrebarea mea: Credeti ca este o coincidenta difuzarea acestor emisiuni in momente de maxima traire a credintei de catre crestinii practicanti?

Interesant subiectul.
Propune niste emisiuni concrete ca sa ne putem da toti cu parerea. OK?

De exemplu, Intre bine si rau, realizata de Liviu Mihaiu! A fosr difuzata, luni seara, saptamana patimilor,la Televiziunea Romana! Tema emisiunii @Iisus Hristos, Dumnezeu sau om?@

odin 06.04.2007 13:37:22

Coincidenta nu este cu siguranta, ci are legatura cu exploatarea unui moment oportun... E normal sa se intample asa... Interesul oamenilor pentru subiectul religios este evident mai mare in aceasta perioada...
Politica de marketing a televiziunilor este din pct. asta de vedere la fel ca cea a supermarketurilor care expoateaza anumite perioade promovand anumite produse, preturi, etc,
Cred ca am dat intamplator cateva minute la emisiunea data exemplu... Probabil ca nici un preot nu a onorat invitatia... sau vreun profesor de la Facultate, asa ca... au defilat cu ce au avut... Insa din cat am vazut eu, discutiile se purtau cat de cat pe un fir corect... atat cat m-am uitat eu...

Mirean 06.04.2007 13:42:43

Citat:

În prealabil postat de odin
Coincidenta nu este cu siguranta, ci are legatura cu exploatarea unui moment oportun... E normal sa se intample asa... Interesul oamenilor pentru subiectul religios este evident mai mare in aceasta perioada...
Politica de marketing a televiziunilor este din pct. asta de vedere la fel ca cea a supermarketurilor care expoateaza anumite perioade promovand anumite produse, preturi, etc,
Cred ca am dat intamplator cateva minute la emisiunea data exemplu... Probabil ca nici un preot nu a onorat invitatia... sau vreun profesor de la Facultate, asa ca... au defilat cu ce au avut... Insa din cat am vazut eu, discutiile se purtau cat de cat pe un fir corect... atat cat m-am uitat eu...

Prietene, esti malitios si vorbesti in necunostinta de cauza!

La emisiune a participat Pr. Prof. Dr. Coman de la Facultatea de teologie Ortodoxa din Bucuresti.

Nu inteleg oamenii ca tine. Daca nu se difuzeazã emisiuni religioase, nu e bine. Daca se dau, au televiziunile interese comerciale. Nimic nu te multumeste. E o vorba "Nemultumitului i se ia darul".

Nu e corect sa iti dai cu parerea daca nu ai vazut decat "cateva minute" - asa cum ai spus.

Si faci toata asta numai din dorinta de a da in presa si a sustine orbeste punctul tau de vedere. Fii obiectiv.

odin 10.04.2007 15:14:50

In primul rand malitios este sa numesti pe cineva `prieten` desi nu il consideri prieten... In al doilea rand, subliniam faptul ca nu m-am uitat decat cateva minute tocmai pt. a scoate in evidenta ca NU AM O IMAGINE DE ANSAMBLU... Nu cred ca vorbim de aceiasi emisiune, il stiu pe Coman si cand am dat eu pe post nu era acolo... deci... Apoi nu am zis nimic de rau de emisiunea respectiva ca sa ma numesti malitios...nu te inteleg...

Nu inteleg de ce ai ramas tu cu impresia ca nu imi convine ca dau astia emisiuni de genul... cred ca nu citesti atent ceea ce scriu ceilalti... Nu am nimic cu presa... am laudat cand am avut ocazia unele initiative, am condamnat altele... Faptul ca se dau astfel de emisiuni si ca ne bucuram de ele nu inseamna ca ele nu au un aspect comercial (ca doar vorbim de rating... stai tu linistit...).

Foarte bine ca se dau, insa asta nu inseamna ca organizatorii urmaresc un castig spiritual al celor ce se uita... ma lasi... In primul rand scopul este unul comercial, fie ca ne place, fie ca nu... Daca sustii contrariul, habar nu ai cu se mananca televiziunea...

In topic era vorba de emisiuni legate de anumite evenimente... nu de emisuni religioase in general... Eu am zis ca se exploateaza lucrul asta... gresesc cumva? ?


odin 10.04.2007 16:35:20

Eu zic sa lasi frustrarile ascunse in spatele numelui tau (mirean... deocamdata) si sa fii atent la ce vrea sa zica mesajul meu, nu sa cauti nod in papura...

odin 10.04.2007 20:42:36

`"Probabil ca nici un preot nu a onorat invitatia... sau vreun profesor de la Facultate, asa ca... au defilat cu ce au avut..." - ma refeream la emisunea vazuta de mine...

`au defilat cu ce au avut` - ma refeream la faptul ca nu a fost invitat nici un preot (de altfel am zis lucrul asta - sau nu vad eu bine?), asa cum ar fi de preferat, din pct. meu de vedere... O emisune poate sau nu sa aiba inivtati mai mult sau mai putin avizati... cea pe care am vazut-o eu ...avea invitati mai putin avizati... nu inteleg unde e problema...

La sensul ironic al expresiei `prietene`mai referit si eu ca ar fi malitios...

Daca stii cu se mananca televiziunea, atunci stii ca scopul principal al unei emisuni este rating-ul. De ce? Pt. ca rating-ul inseamna bani. Televiziunea este o afacere, din pct. de vedere al propietarilor... ei insisi recunosc lucrul asta.

Frustrarile din spatele numelui tau raman o parere personala...bineteles.

odin 10.04.2007 20:44:02

Si tot nu inteleg unde am gresit in ceea ce am zis: ca scopul emisiunilor respective (aia sau oricare alta) este unul comercial... Daca nu am gresit, de ce ma contrazici?

Mirean 13.04.2007 19:48:00

Citat:

În prealabil postat de odin
Si tot nu inteleg unde am gresit in ceea ce am zis: ca scopul emisiunilor respective (aia sau oricare alta) este unul comercial... Daca nu am gresit, de ce ma contrazici?

"Frustrarile din spatele numelui tau raman o parere personala...bineteles" - in momentul in care o opinie este prezentata in mod public trebuie sustinuta cu argumente. Daca e numai o "parere rersonala" ideal ar fi sa ramana, hai sa zicem..."personala".


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:52:44.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.