Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Demetrius 15.04.2019 18:21:00

Citat:

În prealabil postat de Moroco (Post 664186)
...

Scriptură dragă, pe nume de cod Demetrius, ce anume vrei să spui că nu pot să te înțeleg?.. pe bază de scriptură.

Abia acum m-ai lamurit.
Pai de ce nu recunosti de la bun inceput(de la re-inscriere) ca esti greu de cap?

Dar totusi, aducandu-mi aminte de postarile tale de dinainte de banare nu sunt foarte surprins, insa tu "te prezinti" si mai fals pentru ca, fara sa intelegi, mai si contrazici, pe deasupra. Oare de ce ma "ambalez" eu?

13. Și a zis Iisus sutașului: Du-te, fie ție după cum ai crezut. (Mt8,13a)

Demetrius 15.04.2019 20:28:52

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 664157)
cum putea prietene sa fie fagaduita mantuirea inainte de Facere? Sa fie omul mantuit DE CE ANUME? Mantuire inseamna izbavire, dezrobire...asa ca DE CE avea omul nevoie de mantuire (pana la caderea in pacat), si inca inainte de a fi creeat? Uiti prietene ca Dumnezeu a privit tot ceea ce a creeat, si totul erau BUNE FOARTE (Geneza 1:31). Avea nevoie omul de mantuire?

Ma bucur nespus ca ai observat esentialul, dar in acelasi timp ma descumpaneste conceptia generalizata (ca sa nu-i zic "oficiala") caracteristica lui Moroco: "citeste ca ajunge".

De aici mai departe vei avea lucruri noi de inteles si revelatii de constientizat.
Am descoperit abia acum acest mesaj si nu sunt pregatit sa dezvolt acum, desi am tot spus, dar voi reveni.

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 664189)
pai daca ar fi asa, DE CE ar mai fi nevoie de impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului daca Duhul Sfant nu se ia de la noi chiar daca pacatuim? Atat Hristos cat si Duhul Sfant (impreuna cu Tatal) este acelasi Dumnezeu (Treimea nedespartita). De ce sa-l iei pe Fiul in tine daca in acelasi timp il ai PERMANENT pe Duhul Sfant?

Pentru ca pacatul meu ia locul Duhului Sfant din inima mea(salasluit acolo la botez), iar prin Impartasirea cu Trupul si Sangele Domnului(dupa spovada constienta a pacatului) se reabiliteaza starea inimii mele din momentul botezului.

Duhul Sfant nu Se ia de la mine si nici nu pleaca pentru ca El vrea sa ramana in orice conditii, asteptand ca eu sa ma intorc cu fata la El. Daca El ar pleca ar insemna ca are capricii si L-ar nega pe Dumnezeu. Folosul meu si al Lui este ca eu sa-L iubesc si sa-l apar locul din inima. La fel putea si Iisus sa Se apere, dar El Il apara pe Tatal:

53. Sau ți se pare că nu pot să rog pe Tatăl Meu și să-Mi trimită acum mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?
54. Dar cum se vor împlini Scripturile, că așa trebuie să fie?(Mt26,5354)

Moroco 16.04.2019 12:00:26

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664190)

Citat:

În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
...

Scriptură dragă, pe nume de cod Demetrius, ce anume vrei să spui că nu pot să te înțeleg?.. pe bază de scriptură.
Abia acum m-ai lamurit.
Pai de ce nu recunosti de la bun inceput(de la re-inscriere) ca esti greu de cap?

Dar totusi, aducandu-mi aminte de postarile tale de dinainte de banare nu sunt foarte surprins, insa tu "te prezinti" si mai fals pentru ca, fara sa intelegi, mai si contrazici, pe deasupra. Oare de ce ma "ambalez" eu?

13. Și a zis Iisus sutașului: Du-te, fie ție după cum ai crezut. (Mt8,13a)

Dragul meu, ai subliniat ca să mă scoți sectant, dar nu eu am venit cu cuvinte din scriptură ci tu și dacă așa ai vrut să mă faci să pricep pe bază de scriptură, dându-te tu însuți scriptura căci spuneai că dacă dau în tine dau în fabrici și uzine în biserică și în scriptură și că iată tu erai glasul scripturii.

Deci dragul meu tu te-ai dat vocea și calea scripturii și atunci de aia am lăsat după tine și te-am rugat să mă faci să înțeleg ce vrei să spui pe bază de scriptură căci tu ai invocat că eu nu pricep scriptura cum că iată bucurie maximă la tine, ceva de genul:

Hai să ne bucurăm că păcatul ia locul duhului Sfânt direct în inimă și nu părăsește templul, dar părăsește inima căci păcatul i-a luat locul și prin spovedanie doar se reface, se mântuie inima căci trupul n-avea nevoie de mântuire întrucât Duhul Sfânt era pe undeva prin templu răbdând acolo până la sfârșit.

Păi nu este scris că ''în oamenii aceștia nu va rămâne Duhul Meu până la sfârșit ci 70 de ani'' ceva de genul... și mulți au trăit sute de ani înainte de potop și sunt mulți care trăiesc peste 100 și azi și nu sunt creștini și apoi mor.

Ce părere ai se ține Tatăl de Cuvânt? Le retrage pe Duhul Sfânt după 70 de ani dacă sunt păcătoși și rămân așa până la sfârșit?

Și nu zice Domnul că ''ceea ce iese din inima omului strică pe om? (minciuna vicleană, adulterul, crima, hula și celelalte grozăvii?)

Deci nu mă mai fă pe mine sectant și că cică eu folosesc ''sola scriptura'' căci parcă am scris acolo că sunt ortodox!!! deci eu respesct sf. Cruce și cele 7 sfinte Taine.

Așa că nu eu răstălmăcesc scriptura și fac ce fac ca să mă scot că am mâncat usturoi și gura nu-mi miroase după ce defapt am lansat răstălmăciri și absurdități.

Te rog nu mă mai acuza pe mine de răstălmăcirile tale.

Tu nu ai citit că atunci când un călugăr s-a lăpădat de Hristos și a devenit păgân, a văzut cum un porumbel i-a ieșit din gură și l-a părăsit și a mers apoi la Ava lui și au plâns împreună? Sau cum ucenicului sfântului serafim de Sarov când era iubitor de Hristos și ascultător porumbelul se lăsa peste el și îi cuprindea inima și sufletul și mintea iar când devenea mai delăsător, mai egoist, mai iubitor de sine, porumbelul se ridica deasupra depărtându-se?

Deci nu mă fă să încetez abrupt discuția cu tine căci văd că ai început să fii tot mai viclean și în loc să-ți recunoști erorile firești și omenești căci toți greșim tu începi să mă faci în fel și chip scoțându-mă sectant, eretic și alte alea.

Te rog, frumos, puțină decență, dacă nu față de colegii care citesc și înțeleg, măcar față de ceea ce rămâne scris!!! și care te vădește pe tine de răstălmăciri căci eu deocamdată cam știu ce scriu... Sper.

Dacă însă te-am supărat și se pare că ești foarte supărat pe mine încă deși mi-am cerut iertare pe threadul de bun găsit, atunci te evit, căci văd că vrei să mă tragi în capcană... să-mi pui în gura și în textul meu răstălmăcirile tale.

Deci mă opresc și te las... să aberezi. Dacă vrei să mai dialogăm atunci sper să te comporți creștinește... după credința ortodoxă!

Citat:

Abia acum m-ai lamurit.
Nu eu te-am lămurit ci tu te-ai viclenit... vrând să înșeli și pe alții scoțându-mă ce vrea domia ta să mă scoată.

Citat:

Pai de ce nu recunosti de la bun inceput(de la re-inscriere) ca esti greu de cap?
Aici ai deja tupeu maxim și-ți permiți să mă jignești.

Citat:

Dar totusi, aducandu-mi aminte de postarile tale de dinainte de banare nu sunt foarte surprins, insa tu "te prezinti" si mai fals pentru ca, fara sa intelegi, mai si contrazici, pe deasupra. Oare de ce ma "ambalez" eu?
Iar asta dovedește că nu mai are rost să dialogăm pentru că după tupeul strigător la cer urmează capcana întinsă de tine.

Dar nu uita că : ''cine sapă groapa altuia, el cade în ea''!!!

Eu te las și te iert căci practic eu am greșit băgându-mă unde nu-mi fierbe oala, pățind-o așa ca altădată după cuvântul copiilor ''pace pace, între două eminențe cenușii, cel mai mare dobitoc este cel de la mijloc''... căci eu văd că tot eu o pățesc până la urmă.

Păi dragul meu coleg Demetrius, nu tu spui?.. ceva de genul: ''Duhul Sfânt rămâne orice ai face, oricât te-ai lepăda sau orice păcate ai face primind în final împărăția și viața veșnică chiar fără să-ți ceri iertare?''

Tu spui asta, nu eu!!!
Și asta e păcat de moarte împotriva Duhului Sfânt!!!... la noi la ortodocși!!!

Vă rog să mă iertați dacă m-am aprins un pic prea tare.

Demetrius dragă, tu vrei să mai dialogăm sau vrei să ne certăm? Dacă vrei să dialogăm, te rog frumos să dialoghezi creștinește, respectându-mă inclusiv și pe mine, căci și eu sunt cu Domnul Iisus Hristos Cuvântul și nu numai tu ești singurul ortodox.

Moroco 16.04.2019 12:59:59

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664137)
Citat:

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
...
Eu pot să spun că din ce am citit din scripturi promisiunea asta s-a întâmplat în Rai când mai înainte de anii veacurilor căci era imediat după căderea în ispită și nu trecuse nici măcar primul an, Dumnezeu promite Omului și Femeii lui precum și urmașilor primilor oameni nădejdea și credința în Darul vieții veșnice.
Categoric nu!
Se pare ca nu intelegi ce citesti

Poate că era mai bine să nu mă bag între voi... dar vezi cum ai început tu ca șarpele (''nu, nu veți muri...'', iartă-mă pentru comparație) să-l persiflezi pe sf. Petru7 care vorbea de Domnul Iisus Hristos ca de Darul Mântuirii și al Vieții Veșnice și nu eu sau el venind ci tu însuți venind cu sola scriptura ca să contrazici categoric, deci vezi?

Eu recunoasc că m-am băgat între voi ca să mă bag în seamă... dar eram bine intenționat și de bună credință. Am dorit să intru în dialog căci pentru asta intrăm pe forum, nu numai să citim ci și să ne exprimăm credința. Am ratat o bună șansă de a nu fi făcut de colegi în fel și chip... mai era un pic și mă scotea stimabilul direct antihristul despre care este vorba în titlul threadului... fără să știe că e vorba de omul gLhumii, ăla e antihristul, fiul păcatului e defapt fiul gLhumii, ascuns pe undeva prin ceva biserică, de unde vorbește din dreptul lui Dumnezeu ca să fie el ascultat și crezut și purtând haina credinței cu fățărnicie căci tăgăduie puterea ei și lucrarea ei, inclusiv puterea milostivă a Iubirii oamenilor de către Dumnezeu și iubirea fiilor Săi de Dumnezeu.

Practic e normal ca evoluționismul complet ateu să fie o carte antihristă ce neagă pe Dumnezeu pentru a se ''bucura'' omul de ''desfătările'' evoluționismului în minciună vicleană și în lux impostor.

Deci să ne întoarcem la subiect vă rog.

stefan florin 16.04.2019 15:58:59

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664191)
Duhul Sfant nu Se ia de la mine si nici nu pleaca pentru ca El vrea sa ramana in orice conditii, asteptand ca eu sa ma intorc cu fata la El. Daca El ar pleca ar insemna ca are capricii si L-ar nega pe Dumnezeu. Folosul meu si al Lui este ca eu sa-L iubesc si sa-l apar locul din inima. La fel putea si Iisus sa Se apere, dar El Il apara pe Tatal:

53. Sau ți se pare că nu pot să rog pe Tatăl Meu și să-Mi trimită acum mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri?
54. Dar cum se vor împlini Scripturile, că așa trebuie să fie?(Mt26,5354)

dar tot Hristos a spus: "Căci celui ce are i se va da; dar de la cel ce nu are, și ce are i se va lua".Cum poate Dumnezeu, care este iubire, sa fie intr-un om care este plin de ura? Ce legatura este intre lumina si intuneric?

Demetrius 16.04.2019 19:59:38

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 664203)
dar tot Hristos a spus: "Căci celui ce are i se va da; dar de la cel ce nu are, și ce are i se va lua".Cum poate Dumnezeu, care este iubire, sa fie intr-un om care este plin de ura? ...

Tot asa precum Iisus Hristos, Dumnezeul nostru, S-a jertfit pentru cei care L-au rastignit si-L vor mai rastigni.
Cel ce foloseste binecuvantarea primita(talantii) va mai primi, iar celui nu o foloseste, i se va lua si ce are.

Citat:

În prealabil postat de stefan florin;
Ce legatura este intre lumina si intuneric?

Intunericul nu exista fara Lumina.
Lumina dovedeste(risipeste) intunericul, intunericul nu risipeste Lumina.

Demetrius 16.04.2019 20:13:44

Citat:

În prealabil postat de stefan florin;
cum putea prietene sa fie fagaduita mantuirea inainte de Facere? Sa fie omul mantuit DE CE ANUME? Mantuire inseamna izbavire, dezrobire...asa ca DE CE avea omul nevoie de mantuire (pana la caderea in pacat), si inca inainte de a fi creeat? Uiti prietene ca Dumnezeu a privit tot ceea ce a creeat, si totul erau BUNE FOARTE (Geneza 1:31). Avea nevoie omul de mantuire?

Mantuirea a fost stabilita si fagaduita inainte de Facere pentru ca intreaga facere sa aiba ca fundament scopul mantuirii, adica mersul oricarui proces din Univers sa fie inclus in evolutia de la nimic la mantuire. Creatia este un proces fizic neexplicat inca stiintific, dar demararea creatiei cu matricea evolutiei transcendentale este Vointa dumnezeiasca. Altfel(fara evolutie) Universul nu are niciun rost. De aici toate intrebarile tale primesc raspuns.

Omul are nevoie de promisiunea mantuirii fiindca el nu a fost creat in Rai, ci a aparut(prin evolutie) pe Pamant si a ajuns la revelatia ca i s-a destinat sa ajunga in Rai.

Dumnezeu a privit intreaga creatie si, prin posibilitatea omului de a ajunge in Rai(asa cum a voit El), a considerat ca e BUNA FOARTE. Omul(Adam) a cazut in incercarea(test) data de Dumnezeu de a refuza pe Eva (lumea si placerile trupesti) si a se dedica cresterii duhovnicesti, adica mantuirii. Toti suntem astfel incercati si prea multi cadem fiindca nu intelegem ca noi toti suntem ca Adam.

catalin2 17.04.2019 12:44:10

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 664071)
- Întru nădejdea vieții veșnice, pe care a făgăduit-o mai înainte de anii veacurilor Dumnezeu, Care nu minte,(Tit1,2)

Asa cum arata si Sfantul Ioan Gura de Aur aici este vorba de prestiinta Domnului si planul hotarat pentru salvarea oamenilor. Domnul stia dinainte de facerea omului ca Adam va cadea si stabilise dinainte trimiterea Fiului pentru a aduce oamenilor mantuirea. https://www.ioanguradeaur.ro/629/omilia-i-tit/

De asemenea, Domnul arata in Facerea, dupa caderea lui Adam, ca se va naste Iisus, care va zdrobi capul sarpelui. facerea, cap. 3
"15.Dușmănie voi pune între tine și între femeie, între sămânța ta și sămânța ei; aceasta îți va zdrobi capul, iar tu îi vei înțepa călcâiul".

Moroco 17.04.2019 17:57:52

Domnule, domnilor, textul complet al frazei, explicat duhovnicește de sf.Ioan Gură de Aur este acesta:

''Pavel, robul lui Dumnezeu și apostol al lui Iisus Hristos, după credința aleșilor lui Dumnezeu și după cunoștința adevărului cel întocmai cu dreapta credință, — întru nădejdea vieții veșnice, pe care a făgăduit-o mai înainte de anii veacurilor Dumnezeu, Care nu minte și Care, la timpul cuvenit, Și-a făcut cunoscut cuvântul Său, prin propovăduirea încredințată mie, după porunca Mântuitorului nostru Dumnezeu — lui Tit, adevăratul fiu după credința cea de obște: Har, milă și pace de la Dumnezeu-Tatăl și de la Domnul Iisus Hristos, Mântuitorul nostru.

Nu vreau să intru în amănunte explicând ce a explicat primul dintre sfinți, sau unul dintre cei mai mari sfinți ai ortodoxiei.

Dar dacă citești atent textul acesta respectând semantica și gramatica observi că sf. Ap. Pavel spune că această cunoștință a adevărului despre făgăduința întru speranța vieții veșnice, pe care a făcut-o mai înainte de anii veacurilor, Dumnezeu, nu a fost dată decât la timpul cuvenit lui, adică sfântului Ap. Pavel care o dă mai departe adevăratului său fiu după credință Tit, care a crezut și crede și el întocmai.

Deci se prea poate ca până la sf. Ap. Pavel să nu se fi știut această Taină, nici Adam, nici sfinții și proorocii VT, nici apostolii ci deslușirea poate că a fost dată exclusiv sf. Ap. Pavel care a împărtășit-o și celorlalți Apostoli, și sf. Ap. Petru și Ioan căci timpul cuvenit sosise.

Pare ciudat, dar lui Adam Dumnezeu nu i-a spus explicit de Fiul Său Iisus Hristos Cuvântul ci i-a spus de cineva ce se va naște din Femeie, adică din Eva sau o fecioară născută și ea din Adam și Eva, pentru ca să aibă speranță Adam și să aștepte un Mântuitor dintre fiii femeilor credincioase născute din om. Deci din urmașii femeii va veni așa un om credincios care va putea repara stricăciunile păcatului în creație și va putea dărui Viața Veșnică pierdută de omenire prin căderea lui Adam.

Pe scurt, se pare că doar sf. Apostol Petru a crezut încă de la început că Iisus este Mesia și că în El, Iisus fiul Mariei, se va împlini promisiunea lui Dumnezeu pe deplin, promisiunea dată lui Adam și Eva în Rai și a crezut că El este Fiul lui Dumnezeu, numit fiind pentru asta Piatră zidită pe Stâncă iar apoi sf. Ap. Pavel a fost primul care a crezut că promisiunea a fost dată omului mai înainte de Facere, căci Iisus era născut din Dumnezeu mai înainte de toți vecii din Dumnezeu și a crezut că prin credința în Iisus Hristos se poate redobândi viața cea din Dumnezeu întru neprihănire și viață veșnică. Iar sf. Ap Ioan Evanghelistul ne propovăduiește despre Cuvânt în sensul că Lui i s-a dat și el a crezut că Iisus este Cuvântul lui Dumnezeu care era la Dumnezeu mai înainte de toți vecii și că prin El s-au făcut toate și că tot El va reveni să plinească Apocalipsa dăruită lui.

Deci iată cum trei Taine mari nu au fost cunoscute de nimeni mai înainte căci Dumnezeu știe păstra tainele și au fost date doar celor mai credincioși care le-au dat mai departe celor mai credincioși fii ai lor... și așa a aflat și a crezut și crede Biserica prin Credința lor.

Până la Iisus Hristos îi putem considera ca mântuitori pe toți sfinții și proorocii vechiului testament inclusiv pe sf. Ioan Botezătorul care așa cum spune și Moise, nu El este Domnul ci poporul va trebui să asculte de glasul celui ce va veni după Moise și după sf. Ilie deci adică după sf. Ioan Botezătorul care mărturisește ucenicilor săi despre Mesia, despre Mielul lui Dumnezeu peste care a văzut cum s-a lăsat din cer Duhul Sfânt în chip de porumbel și a rămas peste El.

Deci n-are sens să ne jucăm cu interpretările făcând jonglerii semantice pe bază de interpretări și de cunoștințe deoarece după cum se vede Domnul dăruiește Tainele și împlinirea lor, la vremea cuvenită, celor mai neprihăniți credincioși dintre fiii credinței.

Așa că în loc să ne certăm între noi pe bază de scriptură ar fi mai bine să devenim credincioși și neprihămiți împlinind porunca cea nouă a iubirii de Dumnezeu chiar și atunci când dialogăm aici pe forum.

Vă rog să mă iertați dacă am reexplicat eu păcătosul ceea ce sfinții au făcut înaintea mea mult mai curat și mai bine.

Petru7 17.04.2019 22:16:39

Pentru vsovi-Moroco
 
Foarte frumoasă și utilă explicația ta. Ai multă dreptate în ceea ce ai scris pe acest thread. Ai dovedit o cunoaștere Harică extraordinară. Tocmai la asta făcea trimitere sf. Ap. Pavel, la cunoașterea Domnului și la viețuirea ortodoxă ca niște fii ai dreptei credințe ce cunsc pe Dumnezeu nu din cărți ci trăind în Har.

Din ce scri se vede că ești plin de Har. Te felicit.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:15:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.