Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Penticostalul Traditional 21.12.2017 20:57:49

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656253)
Dar ce carismatic recomanzi dumneata? Ce lucrător? Care-i este numele?

Simon Petru

Penticostalul Traditional 21.12.2017 20:59:23

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656254)

Am citit.
Carte, autor si jocuri de doi bani.

Cornel Urs 22.12.2017 12:11:56

Acel autor e un fost lucrător carismatic, consider că el știe destul de bine și poate descrie acest fenomen. Mai are o carte, pe care nu am citit-o, Explozia carismatică.
Până acum nu ai dat niciun nume de lucrător carismatic cu care ești de acord. Discutând cu tine, observ că nici măcar nu-i cunoști, din auzite, precum Bonkke care a fost și în România, TBJoshua, Pastorul Chris O., Benny Hin, Todd White și mulți alții...aceștia sunt foarte cunoscuți. Mă mir că nu ai habar de ei, dar lauzi cu prisosi nță ”mișcarea Harismatică” în ansamblul ei. Ești naiv sau ce?
Apropo de Todd White care are un complex de biserici în California sau Arizona, nu mai știu exact și oricum nu contează, dar stai să vezi cum arată...zici că-i drug dealer. Nu e de mirare că mulți tineri carismatici au cercei în ureche, păr lung etc.

Todd White - Fire Church
ăsta a fost uns de însuși Benny Hinn


http://www.sloppynoodle.com/wp/wp-co...istianit-3.jpg

Penticostalul Traditional 22.12.2017 12:35:26

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Acel autor e un fost lucrător carismatic, consider că el știe destul de bine și poate descrie acest fenomen.

Nu prea am incredere in tradatori
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Mai are o carte, pe care nu am citit-o, Explozia carismatică.

Apuca-te repede s-o citesti. Degeaba :1:
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Până acum nu ai dat niciun nume de lucrător carismatic cu care ești de acord.

Ba da. Citeste mai sus!
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Discutând cu tine, observ că nici măcar nu-i cunoști, din auzite, precum Bonkke care a fost și în România, TBJoshua, Pastorul Chris O., Benny Hin, Todd White

Nu stiu de ce ar trebui sa-i stiu pe astia pe care-i adulezi tu si care sunt pistol cu apa pe langa carismaticii din Biblie, pe care-i stiu foarte bine.

Penticostalul Traditional 22.12.2017 12:37:04

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656267)
Nu e de mirare că mulți tineri carismatici au cercei în ureche, păr lung etc.

Nu e de mirare.
E de condamnat?

Te-am rugat sa nu mai pui poze mari si neinteresante.
Te rog din nou.

Cornel Urs 22.12.2017 19:47:22

Eu nu discut de Biblie ci de mișcarea carismatică, care btw, nu este biblică, ci este montanismul din Pepuza redivivus.
Ați fost mințiți.
Pun poze mari ca să-ți rămână informația pe retină, fie că vrei, fie că nu vrei!
Nu există lucrător carismatic care să nu practice odihna în duhul, râsul /dansul sfânt, exorcizarea demonilor prin tortură (atenție, carismaticii predică o erezie fff periculoasă, ei zic că dacă spui demonilor doar să iasă, aceștia nu vor ieși, dar dacă-i chinui, vor ieși, deci acesta fiind rolul chinului).

Penticostalul Traditional 22.12.2017 22:03:51

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
Eu nu discut de Biblie

Stiu. Tu ai alte preocupari. Umbli prin... canale.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
este montanismul din Pepuza redivivus.

Inca nu sunt convins ca montanismul a fost o erezie.
Este foarte posibil sa fi fost o miscare de pocainta si trezire care nu a convenit unor personaje lumesti si corupte.

Tertulian, unul dintre cei mai de seama crestini ai primelor secole a imbratisat montanismul, nu uita.

Cred ca daca as fi trait in acele vremuri as fi preferat sa imi traiesc viata in preajama lui Tertulian decat a indivizilor dubiosi care l-au ponegrit.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
Ați fost mințiți.

Da. De tine. dar nu te-am crezut nicio fractiune de secunda.
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
Pun poze mari ca să-ți rămână informația pe retină, fie că vrei, fie că nu vrei!

Multumesc mult.
La ce mi-ar folosi sa vad o poza mare cu Joshua Carrey sau cum ziceai ca-i spune lu nenea ala despre care spuneai ca latra in scopuri nobile? Ce sa fac cu pretioasa informatie pe care mi-o servesti tu, cu forta?
Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656270)
Nu există lucrător carismatic care să nu practice odihna în duhul, râsul /dansul sfânt, exorcizarea demonilor prin tortură (atenție, carismaticii predică o erezie fff periculoasă, ei zic că dacă spui demonilor doar să iasă, aceștia nu vor ieși, dar dacă-i chinui, vor ieși, deci acesta fiind rolul chinului).

Ce nu ai vazut tu prin canalele urat mirositoare, nu exista.
Asa o fi...

Cornel Urs 24.12.2017 07:19:09

https://shawglobalnews.files.wordpre...2&h=288&crop=1

”Reînnoire”
pictură în ulei
- Benny Hinn Renoir, pictor creștin.

:24:

Cornel Urs 24.12.2017 07:42:15

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 656279)

Tertulian, unul dintre cei mai de seama crestini ai primelor secole a imbratisat montanismul, nu uita.

Eusebiu din Cezareea despre Montanus:
”And he [Montanus] became beside himself, and being suddenly in a sort of frenzy and ecstasy, he raved, and began to babble and utter strange things, prophesying in a manner contrary to the constant custom of the Church handed down by tradition from the beginning”


Condamnarea oficială de către biserică a montanismului s-a întâmplat în timpul papei Zefferin (papă între anii 199 - 217 d.Cr.)

Penticostalul Traditional 24.12.2017 08:29:57

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 655525)
limba română, singura limbă pe care o cunosc.

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 656298)
Eusebiu din Cezareea despre Montanus:
”And he [Montanus] became beside himself, and being suddenly in a sort of frenzy and ecstasy, he raved, and began to babble and utter strange things, prophesying in a manner contrary to the constant custom of the Church handed down by tradition from the beginning”

Bine, tu nu ai citit in engleza acest parargraf din Eusebiu de Cezareea.
Ai citit intr-o traducere in Limba Romana, singura pe care o cunosti.
Insa ai cautat si textul in engleza special pentru cei interesati, pentru ca postarea ta sa fie citita de toate natiunile pamantului.

Esti mondial, Ursuletule.
Mai ceva ca Bercea Mondialu'.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:32:48.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.