Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

stefan florin 07.02.2012 00:30:51

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 427624)
Pai or vorbi tot in limbile de atunci .N-ai auzit vre-un manz , varza, barza ...etc. atunci cand ai fost la penticostali ? :24:

nici chiar asa. Am auzit insa niste bolboroseli, ceva gen incantatie voodoo. Cand insa i-am intrebat dupa ce anume au vorbit si in ce limba au fost rostite acele cuvinte, nu au stiut ce sa raspunda. Ei insa uita un lucru elementar. Primii crestini vorbeau in limbi straine din necesitate, pentru a se putea intelege cu viitorul crestin in limba sa de bastina. Nu scrie nicaiari ca apostolii intr-o comunitate de crestini (sa zicem greci) se rugau in alte limbi, cum ar fi cartagineza. La ce ar fi folosit acest lucru, mai ales ca ceilalti crestini greci nu ar fi inteles nimic?

penticostalul 07.02.2012 00:33:57

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427623)
Uite vezi, nu ai citit cu atentie Biblia. Ce zice in Fapte 2:4-12?
Vezi prietene, Biblia ne spune in ce limbi vorbeau primii crestini, cum zici tu ca nu se stie in ce limbi s-a vorbit atunci? Pe cand voi acum...

Mai Stefane, noi vorbeam de Efes si tu ai sarit in Ierusalim.
Nu crezi tu ca ar trebui sa citesti mai intai toate pasajele in care se vorbeste despre umplerea Duhului Sfant si vorbire in limbi? Sunt doar trei: Ierusalim, Cezareea, Efes.

Doriana 07.02.2012 00:53:28

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 427630)
Un om care a dobandit Duh Sfant nu-si va parasi niciodata comunitatea, caci omul acela e despatimit, n-are duhul mandriei, nici al egoismului, deci se va gandi intotdeauna la fratii sai, nu la "mantuirea" sa individuala, cautand alte "biserici".

Asta incerc sa le spun si eu ortodocsilor care imi spun sa ma ortodoxesc. Dar nu prea ma inteleg. :6:

novicel 07.02.2012 02:08:37

Propun un armistitiu
 
Toate discutiile din topicul Secte si Culte - cel putin cat am putut sa urmaresc eu - nu fac altceva decat sa inflameze spiritele. Indiferent care este subiectul dezbatut, argumentatia devine violenta si patimasa, si asta intrucat combatantii - de confesiuni diferite - au pozitii evident ireconciliabile.
Ma indoiesc ca are cineva vreun folos duhovnicesc din tot acest balamuc, strain cu totul de spiritul crestin.
Poate ar fi bine sa ne intrebam, inainte de a scrie un mesaj, daca cu adevarat avem ceva de spus celorlalti spre folosinta sau doar ne varsam umorile iritati de parerea altcuiva aflata in conflict cu a noastra.

AlinB 07.02.2012 02:33:01

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427530)
Multumesc pentru impestritatul compliment.
Tot un teatru considerati ca a fost si in Fapte 10 in casa sutasului Corneliu?
Si in cazul credinciosilor din Efes?

Avand in vedere ca sunt trecute in Biblie, nu.
Voi la ce capitol sunteti?

Citat:

Este una din formele biblice de rugaciune.
Citat te rog.

Citat:

Daca vreti sa cunoasteti experienta mea: eu nu aud ce se roaga cel de langa mine.
Eu ma rog. El se roaga. Sunt concentrat la ceea ce ii spun eu Domnului.
Cred asta e marturia multora dintre cei care participa la aceasta forma de rugaciune in comun.
Cand toti in jurul tau fac la fel, n-ai sa te ridici tocmai tu si ai sa zici "incetati cu prostia asta".
Chiar si daca 90% gandesc astfel, toti vad ca cei din jur procedeaza asa si tac din gura.

Citat:

Cei mai multi insa prefera forma de rugaciune comuna pentru ca rugaciunea individuala in public (la fel ca si vorbirea in public) poate creea o stare de tensiune, inconfort si teama.
Explica-mi te rog si mie mecanismul psihic prin care se intampla asta la oameni normali, sau e vorba de persoane cu un psihic mai special?

Citat:

E drept, in biserica la care merg sunt descurajate strigatele isterice dar stiu ca exista biserici in care unii au un asa volum de decibeli incat acopera rugaciunea intregii adunari.
Sunt descurajate cum? Chiar m-ai facut curios.

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427536)
Penticostalii sunt obisnuiti cu acest tip de
rugaciune si nu se mai simt deranjati.

Au incotro? :21:

Citat:

In general cei care se „tulbura” si se „sperie” sunt ortodocsii.
Cred ca oricine care vine pentru prima data acolo i se pare ciudat.
In general rugaciunea este asociata cu pacea si linistea nu cu zgomotul ca la piata.
Cine devine penticostal nu devine pentru ca ii place atmosfera in cauza. Are alte motive pentru care o tolereaza pana la urma si nestiind cum este de fapt rugaciunea reala orice substitut poate fi la fel de bun.

Citat:

Dar, ma intreb eu, din punctul dumneavoastra de vedere asta nu e o „sperietura” binevenita? :))
Si uite-asa tot raul e spre bine...
Sigur ca este, imi spunea o persoana botezata ortodox dar nu prea dusa pe la biserica ca a ajuns la un moment dat intr-o adunare de penticostali si dupa ce a inceput babilonia s-a lecuit pe veci de experiente din astea.
Deci da, este binevenita.

DragosP 07.02.2012 08:29:40

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 427651)
Sunt descurajate cum? Chiar m-ai facut curios.

Am impresia că-i dau la cap când scapă boii pe arătură!

Profetul de carton 07.02.2012 09:07:01

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427625)
Da, ai inteles bine.
De fapt, este chiar recomandat ca cei care au dobandit Duhul Sfant sa ramana in bisericile lor pentru a fi acolo sare si lumina.
Adica a influenta pozitiv.

deci catolicul sa ramana la catolici, adventistul la adventisti, mormonul la mormoni! deci invataturile sa nu si le schimbe, totul e sa vorbeasca in limbi! daca toti acestia vorbesc in limbi, rezulta ca vor merge in Cer, nu conteaza ca invataturile se bat cap in cap !

TARE VA MAI RATACITI.

Profetul de carton 07.02.2012 09:09:27

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 427634)
Mai Stefane, noi vorbeam de Efes si tu ai sarit in Ierusalim.
Nu crezi tu ca ar trebui sa citesti mai intai toate pasajele in care se vorbeste despre umplerea Duhului Sfant si vorbire in limbi? Sunt doar trei: Ierusalim, Cezareea, Efes.


dar nu credeti ca ce se intampla in cultul penticostal nu seamana cu ce citim in Biblie? ca in Biblie nu am vazut nicio lucrare neziditoare iar ce a fost neziditor, ca in cazul corintenilor, a fost corectat imediat de apostol, dar asa ceva nu se intampla la penticostali, care nu respecta Scripturile, ei bolborosesc cu voce tare in adunare iar carismaticii cred ca acea cadere pe spate este "blessingul" Duhului Sfant ! sunteti din armata satanei si vreti sa distrugeti crestinismul, pentru ca faceti lucrarile demonilor !

ioanna 07.02.2012 09:20:42

Care e diferenta intre miscarea penticostala si miscarea carismatica in ceea ce priveste darurile Duhului Sfant?

Citisem undeva ca "miscarea penticostala sustine ca vorbirea in limbi este semnul fizic al botezului cu Duhul Sfant, iar miscarea carismatica sustine ca poti sa fii botezat cu Duhul Sfant fara sa capeti vorbirea in limbi", http://www.crestinulazi.ro/cazul-str...ismatic-2.html dar cred ca e o preconceptie legata de penticostali, doar asta ar insemna ca toti "sa se straduie" sa vorbeasca in limbi, ajungandu-se la ceea ce am spus anterior, inducere psihica.

Profetul de carton 07.02.2012 09:23:28

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 427632)
nici chiar asa. Am auzit insa niste bolboroseli, ceva gen incantatie voodoo. Cand insa i-am intrebat

data viitoare sa-i intrebati modalitatea pe care au folosit-o pt a obtine acele limbi, o sa va ingroziti, sunt similitudini evidente cu practicile orientale!


Ora este GMT +3. Ora este acum 01:54:37.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.