Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

MihaiG 09.05.2012 10:00:18

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444164)
are, deoarece revenim la problema expusa de mine la inceputul discutiei, cand il intrebam pe domnul Teodor de ce considera miscarile carismatice ca fiind "liantul" sau "puntea de legatura" intre catolici si neoprotestanti? pentru ca este stiut ca catolicii cat si marea masa a bisericilor neoprotestante nu au aceasta invatatura a evangheliei prosperitatii, iar miscarile carismatice neoprotestante o au din plin!
adica trebuie sa fii orb ca sa nu-ti dai seama ca miscarile carismatice (care, atentie, au statut de cult in multe tari!) sunt ceva distinct (mai dau un exemplu, carismaticii ordineaza femei, deci da, au femei pastor pe cand catolicii nu au asa ceva, ba mai mult le cer preotilor sa ramana necasatoriti!).

Există trăsături comune, există și deosebiri. Dacă n-ar exista deosebiri, ar însemna că protestanții sunt catolici.

JoyDivision 09.05.2012 10:03:09

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444169)
Există trăsături comune, există și deosebiri. Dacă n-ar exista deosebiri, ar însemna că protestanții sunt catolici.

ceea ce tocmai ati enuntat este un principiu universal valabil pentru absolut toate cultele ce se considera crestine.

JoyDivision 09.05.2012 10:06:00

totodata, eu vin si spun ca aceste "deosebiri" sunt fundamentale, deci teza formulata la inceputul acestui topic de catre domnul Teodor, este infirma.

ucenic 09.05.2012 10:41:08

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 443966)
si eu v-am spus ca nu stiu cum este in Romania, dar ce va faceti cu gruparile carismatice de peste ocean, extrem de numeroase, care tin de aceasta invatatura?

Nu ce sa ne facem noi, ce sa faca ei.

Sa se pocaiasca.

JoyDivision 09.05.2012 11:23:27

Citat:

În prealabil postat de ucenic (Post 444182)
Nu ce sa ne facem noi, ce sa faca ei.

Sa se pocaiasca.

Ei [carismaticii] sustin ca sunt credinciosi si ca au darurile Duhului Sfant, ca sunt completi si ca nu le lipseste nimic.
Se uita de sus la cei care nu sunt de acord cu invatatura "evanghelia prosperitatii" si ii considera pe acestia necredinciosi reprosandu-le ca admit faptul ca boala ca si saracia sunt realitati certe in poporul lui Dumnezeu, crestinii. Carismaticii sustin ca ei sunt adevaratii credinciosi deoarece in teologia lor, numai cel care nu are credinta este bolnav fizic sau sarac (material) - o conceptie total opusa celei catolice sau neoprotestante (fie ca ne referim la baptisti, penticostali sau adventisti) - deci, intrebarea ramane: cum pot fi ei "puntea de legatura" intre bisericile traditionale si cele neoprotestante???

JoyDivision 09.05.2012 11:30:20

Repet, raman doar experientele extatice ca numitor comun ? bine, dar experientele extatice gen "vorbire in limbi" sau "vedenii" sunt apanajul si altor grupari insa complet necrestine, precum vodoo haitian!

MihaiG 09.05.2012 11:51:56

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444194)
Ei [carismaticii] sustin ca sunt credinciosi si ca au darurile Duhului Sfant, ca sunt completi si ca nu le lipseste nimic.
Se uita de sus la cei care nu sunt de acord cu invatatura "evanghelia prosperitatii" si ii considera pe acestia necredinciosi reprosandu-le ca admit faptul ca boala ca si saracia sunt realitati certe in poporul lui Dumnezeu, crestinii. Carismaticii sustin ca ei sunt adevaratii credinciosi deoarece in teologia lor, numai cel care nu are credinta este bolnav fizic sau sarac (material) - o conceptie total opusa celei catolice sau neoprotestante (fie ca ne referim la baptisti, penticostali sau adventisti) - deci, intrebarea ramane: cum pot fi ei "puntea de legatura" intre bisericile traditionale si cele neoprotestante???

Dar nu despre carismatici vorbea fratele Theodor, ci despre penticostali, și nu despre toți, ci despre cei de pe forum:

"Desi fratii crestini de pe forum, de confesiune penticostala, au o credinta destul de diferita de a noastra in cateva puncte importante, acest curent si aceasta cale sunt ceva ce avem in comun."


Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444196)
Repet, raman doar experientele extatice ca numitor comun ? bine, dar experientele extatice gen "vorbire in limbi" sau "vedenii" sunt apanajul si altor grupari insa complet necrestine, precum vodoo haitian!

Nu "doar". citiți din nou prima postare a threadului. Fratele Theodor a spus că este "ceva" pe care îl avem în comun, nu "singurul lucru" pe care îl avem în comun.

JoyDivision 09.05.2012 12:28:18

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444204)
Dar nu despre carismatici vorbea fratele Theodor, ci despre penticostali, și nu despre toți, ci despre cei de pe forum:


exact ce am zis eu! repet, poate nu s-a inteles: cum ar putea fi miscarile carismatice, ma rog, de reinnoire carismatica o legatura intre catolici si penticostali (ca sa fac precizarea), din moment ce invataturile carismatice si anume evanghelia prosperitatii dar si altele (hirotonia femeilor) nu le gasim nici la catolici nici la penticostali?

Citat:

În prealabil postat de MihaiG (Post 444204)
Nu "doar". citiți din nou prima postare a threadului. Fratele Theodor a spus că este "ceva" pe care îl avem în comun, nu "singurul lucru" pe care îl avem în comun.

dar nu are nicio consistenta acest "ceva", pentru ca acest umil "ceva" este comun si cu miscarile spiritiste, samanice, de tip ocult (si acestia vorbesc in limbi si au vedenii), deci nu mi se pare absolut deloc relevant!

MihaiG 09.05.2012 12:32:16

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444217)
exact ce am zis eu! repet, poate nu s-a inteles: cum ar putea fi miscarile carismatice, ma rog, de reinnoire carismatica o legatura intre catolici si penticostali (ca sa fac precizarea), din moment ce invataturile carismatice si anume evanghelia prosperitatii dar si altele (hirotonia femeilor) nu le gasim nici la catolici nici la penticostali?

Doamnă, vă rog să citiți din nou postarea fratelui Theodor. Dumnealui nu s-a referit la mișcările carismatice în general, ci la Mișcarea de Reînnoire Carismatică din Biserica Catolică !

Iar Mișcarea de Reînnoire Carismatică din Biserica Catolică n-are nici în clin, nici în mânecă, cu teologia prosperității !



Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444217)
dar nu are nicio consistenta acest "ceva", pentru ca acest umil "ceva" este comun si cu miscarile spiritiste, samanice, de tip ocult (si acestia vorbesc in limbi si au vedenii), deci nu mi se pare absolut deloc relevant!

Acest "ceva" este reprezentat de darurile Duhului Sfânt. Dacă dumneavoastră apreciați că vedeniile șamanilor sunt de la Duhul Sfânt, e problema dumneavoastră.

ucenic 09.05.2012 12:37:44

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 444194)
Carismaticii sustin ca ei sunt adevaratii credinciosi deoarece in teologia lor, numai cel care nu are credinta este bolnav fizic sau sarac (material)

Din punctul meu de vedere aceasta invatatura a lor este falsa, sora cu erezia.

Nu ascund faptul ca un iz usor de astfel de "invatatura" s-a ivit si prin biserica noastra. Insa multumesc lui Dumnezeu pentru pastorul nostru care a fost de veghe si a "contrat" imediat lucrarea aceasta, demascand-o si blamand-o.
(Invatatura, nu pe invatatorii ei)


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:14:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.