Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Ali Baba 05.03.2019 09:03:55

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663784)
dar Dumnezeu n-a creat omul prin metoda "hocus-pocus" intre orele 120-144.

adica hocus-pocus, dar cu o exceptie, omul? nu tine...

MGTOW4life 05.03.2019 18:55:55

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 663754)
asta am spus si eu, credinta este o alegere. practic pentru un credincios nu conteaza deloc cum evolueaza stiinta, dovada fiind existenta istorica a multor preoti printre oamenii de stiinta. d-aia am si intrebat ce parere aveti despre trecerea de la "din cele ce au fost" la "nimic".

cand ma minunez de faptul ca atat de multi oameni prefera inca sa creada ca vointa poate crea materie stiu si ca nimic din ce as putea spune nu-i va face sa-si schimbe parerea.

Este irelevanta credință și viziunea noastră în raport cu viața pe acest pământ. De ce spun asta, pentru că există un moment în viitor în care "ceea ce este perfect" - Mesia va desființa ceea ce este "în parte" - imperfect ~noi oamenii. De aceea apare judecata ca si finalitatea voinței noastre...ex: " ai eșuat pe o insulă cu un culturist de 2m, tu fiind un slăbănog amărât. La amândoi va e foame, însă pe insulă se află un singur bananier. Intrebare: cine va mânca banane? Cel care are mai multa forța, a lui se va face voia." Așa e si cu liberul arbitru, faci voia ta în limita posibilităților tale, a ființei tale decazute, nu te poti ridica peste...
Noi credem sau avem impresia ca stim în limita posibilităților noastre, la fel si scriptura,* multe sunt tăinuite, "multe am a mai va spune" ...timpul pe toate le rezolvă când El va desființa tot ceea ce noi considerăm că este viața și va împlini viața asa cum trebuia împlinită de la început.


Ei numai doar durează-n vânt
Deșerte idealuri -
Când valuri află un mormânt,
Răsar în urmă valuri;

Demetrius 06.03.2019 04:55:32

Citat:

În prealabil postat de Ali Baba (Post 663785)
adica hocus-pocus, dar cu o exceptie, omul? nu tine...

Nu inteleg ce intrebi; reformuleaza, te rog.
N-am admis nicio exceptie.

Ali Baba 06.03.2019 12:50:10

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663796)
Nu inteleg ce intrebi; reformuleaza, te rog.
N-am admis nicio exceptie.

se intelege ca in restul timpului s-a folosit de metoda aia.

Citat:

În prealabil postat de Demetrius
dar Dumnezeu n-a creat omul prin metoda "hocus-pocus" intre orele 120-144.


simpllu 06.03.2019 16:37:21

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663784)
Versetul (In20,27) ti l-am afisat ca sa fii cooperant cu mantuirea, nu s-o respingi(fii credincios, nu necredincios), dar tu sa faci cum te simti impacat cu constiinta ta.
Daca te "ascunzi" in creatia de 168 de ore(7 zile X 24 ore = 168), atunci inseamna ca astepti de la Dumnezeu mntuirea ta, nu de la tine; Il responsabilizezi pe El, nu pe tine.

Mântuitoare este învățătura Sfinților Părinți, nu teroria darwinistă sau ”revelația” lui Demetrius.

Citat:

În prealabil postat de Demetrius (Post 663784)
Omul a rezultat din creatia lui Dumnezeu conform planului Sau si toata creatia urmeaza acelasi traseu spre mantuire, dar Dumnezeu n-a creat omul prin metoda "hocus-pocus" intre orele 120-144.

Omul a fost creat de Dumnezeu într-o clipă din ziua a 6-a și nicidecum nu a evoluat în mii/milioane de ani din alte forme de viață. Lcrarea ziditoare a lui Dumnezeu are loc într-o clipă și nu in 24 de ore. Pentru a înțelege mai bine taina zilelor Facerii trebuie să apelez tot la Sfinții Părinți.

„Deși atât lumina, cât și întunericul au fost zidite într-o clipită, totuși, atât ziua, cât și noaptea Zilei întâi au ținut câte douăsprezece ceasuri fiecare.” (Sf. Efrem Sirul)

„Nu putea oare dreapta Lui cea atotputernică și nesfârșita Lui înțelepciune să aducă la ființare pe toate și într-o singură zi? Dar ce spun eu o singură zi? Putea să le aducă într-o clipită! Dar pentru că Dumnezeu n-a adus la ființare pentru trebuința Lui nimic din cele ce sunt – căci El n-are nevoie de nimic, fiind desăvârșit, ci a făcut totul din pricina iubirii Sale de oameni și a bunătății Lui – pentru aceea le creează treptat, iar prin gura fericitului proroc ne învață lămurit despre cele ce s-au făcut, pentru ca, știindu-le bine, să nu cădem în greșalele celor ce judecă mânați de gânduri omenești.” (Sf. Ioan Gură de Aur)

simpllu 06.03.2019 16:45:38

„Cât despre stele și marii luminători, nu a apărut întâi acesta și apoi celălalt, ci toate întru aceeași zi și la aceeași poruncă au fost chemate la ființare. Și tot așa a fost plăsmuirea dintâi a celor cu patru picioare, și a păsărilor și a peștilor și a dobitoacelor și a ierburilor… Nici o făptură n-a fost zidită înaintea alteia, ci toate lucrurile ce au luat început au prins viață la o singură poruncă.” (Sf. Athanasie cel Mare)

P.S. Nici pomeneală de evoluție, sunt multe citate în acest sens, am postat doar unul găsit la întâmplare.

MGTOW4life 06.03.2019 19:57:26

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 663805)
Mântuitoare este învățătura Sfinților Părinți,

:13: ????? Vorbesti serios? Uaaau. Incredibil! Nu mai am ce să zic. Tare!

MGTOW4life 06.03.2019 20:24:31

Eu "credeam" ca mîntuitoare este învățătura Mântuitorului. Si cuvintele Lui sunt explicite si fara de tăgadă. Dar dacă ne e greu să renunțăm la noi, la statutul din lumea asta, la familie, prieteni și orice plăcere din veacul asta, atunci da să ne învețe Sfinții Părinți ca se pare deopotrivă, cuvintele lui nu sunt indeajuns.

simpllu 06.03.2019 21:27:36

Sfinții Părinți sunt purtători de Hristos. Sincer, nu mă interesează pălăvrăgelile neoprotestante.

MGTOW4life 06.03.2019 21:50:16

Pălăvrăgeală? Ok. Tu poti sa omiti acest mesaj, nu e pentru tine. E pentru cine vrea să înțeleagă că singura învățătura care contează sunt CUVINTELE MÂNTUITORUL DIN CELE 4 EVANGHELII .ATÂT.

Vreau sa accentuez: există O (1) Credință,* O(1) Învățătura, Un(1) Botez, Un (1) Domn (Învățător). Chiar Pavel a spus că oricine va predica altceva să fie anatema. Cuvintele Mântuitorului din cele 4 evanghelii sunt învățătura mîntuitoare si evanghelia însăși.

*Biblia. Matei 7:24,26
[24]De aceea, oricine aude aceste cuvinte ale Mele și la îndeplinește asemăna-se-va bărbatului înțelept care a clădit casa lui pe stâncă.
[26]Iar oricine aude aceste cuvinte ale Mele și nu le îndeplinește, asemăna-se-va bărbatului nechibzuit care și-a clădit casa pe nisip.

Cuvintele Lui din evanghelie ne vor judeca in ziua aceea.* Dacă le am împlinit sau nu ...


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:29:04.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.