Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

paduretu 15.01.2014 17:11:54

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547696)

a) Aparitia de specii noi prin speciatie este un fenomen real;
b) Aproximativ, care este varsta Pamantului.

Multumesc anticipat.

Ai sarit la facultate de la gradinita?
Prima data ne demonstrezi ca e POSIBIL sa apara viata din întâmplare.Pentru niste inteligente :academicieni, oameni de știință, doctori docenti ar trebui sa fie o nimica toata sa ia niste elemente chimice si sa faca viata.
Daca a putut întâmplarea proasta nu poate Inteligenta sclipitoare?

t4ilgunn3r 15.01.2014 20:13:05

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 547701)
a) ce e specia ?

http://en.wikipedia.org/wiki/Species

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 547701)
b) nu stie nimeni, ca nu s-a gasit nici o piatra cu eticheta pe ea. Da citeste cronicarii medievali ca ei socoteau anii de la facerea lumii. :71:

Nici cronicarii aia n-au gasit nici o eticheta dar s-au descurcat ;)

Mandea77 15.01.2014 20:18:28

t4ilgunn3r, esti cumva un ateu militant ? Nu vreau sa te jignesc, e doar o simpla intrebare.
Nu am nimic cu ateii si nici cu sectantii, consider ca fiecare are dreptul sa aleaga ce crede de cuvinta...

Daca eu cred ca Pamantul are 7522 de ani, tu ai ceva impotriva?
Vrei sa ma convingi de contrariul, OK, sa vedem argumentele!

Eu cred ca viata nu este rodul intamplarii sau un accident chimic.
Eu cred ca viata, universul si tot ce exista, nu este doar creat ci si intretinut in armonie de catre Dumnezeu.

Sunt foarte binevenite discutiile contradictorii intre creationisti si evolutionisti, fiecare are ceva de invatat.

IULIAN496 15.01.2014 20:33:39

Credinta Crestina dreptmaritoare este cea adevarata si TOATE stiintele ar trebui sa se supuna lui Dumnezeu prin aceasta.Dumnezeu celor mandrii le sta impotriva!
FARA STIINTA OMUL AR PUTEA TRAI DAR FARA DUMNEZEU NU!

t4ilgunn3r 15.01.2014 21:15:32

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 547733)
Nu este aprioric, pentru ca aprioric ar insemna "anterior oricărei experiențe, fundat exclusiv pe speculațiile abstracte ale rațiunii." Dar in exemplul dat de mine faptul ca leul are patru picioare stim din dovezile existente.
La fel, faptul ca teoria evolutionista nu e adevarata rezulta si din dovezile furnizate de stiinta, nu e doar o presupunere.
Iar raspunsul la intrebari:
a) Sunt descoperite specii necunoscute, nu noi specii aparute. Am vazut ca unii confunda acest lucru, ceea ce mi se pare chiar amuzant.
b) Din punct de vedere ortodox traditia si hronografele spun ca Adam a iesit din Rai acum 7500 de ani si ceva. Perioada se potriveste exact cu aparitia celor mai vechi civilizatii (egipteana, sumeriana, chineza), plus perioada dinaintea potopului. In stiinta se folosesc datarile radiometrice, cu metale grele pentru roci si datarea cu C14 pentru materii organice. Datarile cu metale gele (potasiu-argon, de exemplu) au la baza mai multe supozitii, care daca nu sunt valabile insemana ca datarile respective sunt gresite si milioanele de ani nu exista. Unele din aceste ipoteze de lucru: acuratețea ratelor de dezintegrare, constanta ratelor de dezintegrare (dar nu se stie acest lucru), activarea neutronică din surse necunoscute, integritatea atomilor în roci, conținutul izotopic originar al rocii (deci daca vom presupune ca pamantul a fost creat acum 7500 de ani vom avea tot rezultate corecte).
Ca datarile radiomentrice e posibil sa fie gresite rezulta din alte datari care se pot face, sunt aici 70 de tipuri de datari care dau alte rezultate, cu varste mult mai mici (e tabelul de la mijlocul paginii): http://www.creationism.info.ro/pagini/cs/cs9.html

Speciatia. Nu vad nici o confuzie la intrebarea mea. Prin speciatie ( vezi http://www.britannica.com/EBchecked/...635/speciation ) inteleg aparitia de specii noi intr-un loc unde acestea nu existau cu cateva zeci, maxim sute de ani in urma, prin variatie genetica/selectie naturala pana cand indivizi din noua specie nu se mai imperecheaza cu cei din specia sursa. Exista mai multe rapoarte in acest sens, facute de naturalisti. Nu le mai citez; pentru tine acestea sunt false, sau cum?

Varsta. Am inteles pozitia ta, varsta pamantului este undeva intre 7,5 ... 10 mii de ani, concluzie pe care ai tras-o din mai multe surse.

Ce dovezi te-ar face sa iti schimbi parerea? Ce ar trebui sa se descopere pentru ca speciatia sa fie un fenomen real? Ce dovada/ar trebui ca pamantul sa fie "batran" (sute de milioane, miliarde de ani)?

iuliu46 15.01.2014 21:36:23

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547803)
http://en.wikipedia.org/wiki/Species


Nici cronicarii aia n-au gasit nici o eticheta dar s-au descurcat ;)

Pai asa era traditia bizantina, eu nu spun ca aveau dreptate 100%, pot accepta ca au gresit cu +/- 100 de ani.:5:

Iar discutia cu "speciatia" am mai avut-o o data, unu, nici macar biologii nu se pun de acord cu ce e aceea o specie si doi, asa zisa speciatie dovedeste inca o data ca exista entropie, ca totul merge spre distrugere, ca unele animale pierd anumite insusiri, nu capata altele noi. Deci ai putea sa crezi in teoria involutiei. :p

t4ilgunn3r 15.01.2014 21:43:42

Citat:

În prealabil postat de Mandea77 (Post 547804)
t4ilgunn3r, esti cumva un ateu militant ? Nu vreau sa te jignesc, e doar o simpla intrebare.

Ar fi cam trist sa avem cu totii aceeasi parere.

Nu mi-e clar ce inseamna ateu militant, daca a-mi scrie parerile pe 2 sau 3 forumuri, destul de rar, inseamna a milita, atunci probabil ca sunt, altminteri nu. In nici un caz nu merg pe la mitinguri, adunari etc.

In legatura cu varsta pamantului, sa stii ca am destule argumente. Ce argument te-ar convinge ca Pamantul este mai vechi de 10.000 de ani?

iuliu46 15.01.2014 22:34:22

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547816)

In legatura cu varsta pamantului, sa stii ca am destule argumente. Ce argument te-ar convinge ca Pamantul este mai vechi de 10.000 de ani?

Pe mine m-ar convinge o masina a timpului. Mergem 20 de milioane de ani in trecut, scriem undeva ceva si apoi revenim in prezent, gasim piatra si gata. :)
Sau macar mergem in trecut 20.000 de ani, impuscam un mamut, il ingropam, revenim in prezent, il dezgropam si-l testam cu C14. Daca ne da 20.000 de ani inseamna ca macar C14 functioneaza. :71:

Mandea77 16.01.2014 10:31:39

Citat:

În prealabil postat de t4ilgunn3r (Post 547816)
Ce argument te-ar convinge ca Pamantul este mai vechi de 10.000 de ani?

Argumentul ala cu dinozaurii ... baga-l p-ala. Poti sa incerci si cu Bing-Bangul sau ceasul cu cuc. Poate merge!

Amistad 16.01.2014 10:37:43

t4ilgunn3r ai spus: "prin variatie genetica/selectie naturala pana cand indivizi din noua specie nu se mai imperecheaza cu cei din specia sursa." Aici poate fi vorma si de subspecii, este un exmplu clasic folosit de evolutionisti prin care incearca sa sugereze macroevolutia. Cinteza ramane tot cinteza, se formeaza mai multe subspecii de cinteze si nu o specie noua de pasari

Cateva contraargumente la speciatie:
Aparitia unor specii noi inntr-un loc in care nu erau se poate explica si prin migratie. (unde este cazul)

Rapoartele date de naturalisti cu privire la existenta speciilor se bazeaza pe datare. Aceasta datare se stie ca are o multime de probleme. (mai ales ca insasi procesul de datare infirma evolutia chimica)
De asemenea se bazeaza pe increderea noastra in aceste rapoarte, care pot fi mincinoase. Unii dintre oamenii de stiinta au mai mintit in tecut chiar cu privire la teoria evolutei si au fost minciuni grosolane promovate masiv de mass-media.

Macroevolutia nu a fost dovedita sau probata niciodata stiiintific din cate stiu eu. Poti sa dai un exemplu de macroevolutie observat sau demonstrat?


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:51:34.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.