Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Profetul de carton 12.02.2012 10:07:17

Filmuletul de mai sus, acela cu vindecarile "instant", l-am luat de pe blogul unei doamne din Arad, o carismatica. Intrebata fiind de catre un comentator daca si dumneaei poate face astfel de vindecari, la minut, pe strada, doamna aceasta carismatica a raspuns nonsalant "da". :)))))))))))))

http://i41.tinypic.com/t5kmcj.jpg

Mihnea Dragomir 12.02.2012 13:41:45

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429019)
Filmuletul de mai sus, acela cu vindecarile "instant", l-am luat de pe blogul unei doamne din Arad, o carismatica.

Arad ? Ce se mai aude acolo cu adepții "doamnei Desanca", sau mai pe scurt, "Doamna" ? Acea aiureală penticostaloidă cu pretenții de a fi ortodoxă mai există pe acolo ? Se mai întrunesc, eventual invocând-o pe "Doamna" ?

Profetul de carton 12.02.2012 13:48:10

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429026)
Arad ? Ce se mai aude acolo cu adepții "doamnei Desanca", sau mai pe scurt, "Doamna" ? Acea aiureală penticostaloidă cu pretenții de a fi ortodoxă mai există pe acolo ? Se mai întrunesc, eventual invocând-o pe "Doamna" ?

Cunosc pe cineva care a fost acolo, Desanca i-a spus ca daca nu va continua sa participe la intrunirile de acolo, se va imbolnavi de rinichi ---> lucru care evident, nu s-a intamplat.

Vreau sa remarc faptul ca penticostalii atrag oameni mistici, inclinati catre superstitii, ceva care frizeaza vrajitoria sau este magie imbracata in haine crestine, as dori sa mentionez aici practica de a suna diversi "prooroci" la telefon pentru a solicita descoperiri sau predictii, si profetii lor penticostali se conformeaza, le fac acele previziuni solicitate, de multe ori contra unor daruri sau atentii.

penticostalul 12.02.2012 14:38:19

Desanca si teologhiseala miscarii carismatice
 
Mda, toti profetii fara capatai, cu doctorat sau fara, fac teologhiseala miscarii carismatice...

Dragi cautatori de gunoaie, uscaturi veti gasi pretutindeni in aceasta lume. Si in confesiunile crestine (in toate) si pe la vagabonzii spirituali care umbla dezradacinati de colo-colo purtați de vânturi si nu-si gasesc locul nicaieri.

Dar in confesiunile crestine, inclusiv la catolicii carismatici care fac subiectul acestui thread, veti gasi si oameni de mare valoare spirituala si morala, oameni care traiesc o noua si calda apropiere de Duhul Sfant coborat la Rusalii pe pamant. Ei isi petrec viata cautand sa cunoasca sfintenia lui Dumnezeu, sa experimenteze puterea Duhului Sfant si sa fie de folos semenilor lor.

Dar cine e obisnuit sa cotrobaie prin recycle bin, pete va vedea peste tot.
Mai putin in viata lui.

Profetul de carton 12.02.2012 17:31:16

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=1o_YuLoB-oI

iata alt exemplu despre cum incearca carismaticii in felul lor pueril si ridicol de a racola adepti; cum ar putea un smecher tatuat sa faca astfel de minuni la comanda???

si pentru ce? ca sa stranga adepti.
In orice biserica penticostala sau carismatica, daca mergeti, imediat veti fi intrebati unde lucrati, cat castigati (ca sa calculeze mintal cam ce bani pot sa scoata in eventualitatea ca reusesc sa va prinda) ---> talhari la drumul mare, banditi si escroci, asta sunt!

Acesti tradatori ai poporului roman au impuiat internetul cu tot felul de "marturii" dar peste tot gasesti numai chestiuni la nivel declarativ, niciunde o dovada a vindecarii, constand in certificate medicale si declaratii ale medicilor. In felul acesta reusesc sa stranga adepti, de aceea penticostalo-carismaticii au cea mai mare rata de crestere insa daca ne uitam cu atentie ce observam? cine umfla randurile acestor hotomani? numai ciurucurile societatii, oameni labili psihic, cu probleme grave si redusi mintal, inculti.
In plus de asta, de obicei, mai ales vara, cine intra intr-o adunare din acestea este intampinat de un miros pestilential datorita faptului ca nu numai ca nu au cultura generala si sunt niste prosti, dar acesti penticostali sunt certati de-a binelea cu apa si sapunul, da, sunt niste imputiti la propriu(si la figurat). A intra intr-o biserica penticostala, in luna lui cuptor, este ca si cum ai intra intr-o cocina. Dar ei se simt bine acolo, ca asta e felul lor, imputit.

Profetul de carton 12.02.2012 18:28:18

Citat:

În prealabil postat de penticostalul (Post 429033)
Dragi cautatori de gunoaie, uscaturi veti gasi pretutindeni in aceasta lume.

Vedeti cum incearca acest domn sa dreaga putina? ce v-am spus! domnul acesta, membru al "Reinnoirii carismatice", vrea sa acrediteze ideea ca acele fenomene stranii-dubioase (pentru cunoscatori, evident de provenienta demonica) sunt intalnite pe alocuri si nu constituie "regula generala". De aceea sunt eu aici, pentru a limita pe cat posibil dezinformarile acestea si pentru a dezvalui adevarul: vindecarile la gramada, pe banda rulanta si caderile pe spate (blessing-ul) sunt regula generala la carismatici. Da, caderea pe spate (odihna in duhul) este ingredientul principal al inchinarii carismatice, fie ca vorbim de neoprotestanti fie ca vorbim de catolici.

Theodor_de_Mopsuestia 12.02.2012 18:43:54

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429051)
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=1o_YuLoB-oI

iata alt exemplu despre cum incearca carismaticii in felul lor pueril si ridicol de a racola adepti; cum ar putea un smecher tatuat sa faca astfel de minuni la comanda???

si pentru ce? ca sa stranga adepti.
In orice biserica penticostala sau carismatica, daca mergeti, imediat veti fi intrebati unde lucrati, cat castigati (ca sa calculeze mintal cam ce bani pot sa scoata in eventualitatea ca reusesc sa va prinda) ---> talhari la drumul mare, banditi si escroci, asta sunt!

Acesti tradatori ai poporului roman au impuiat internetul cu tot felul de "marturii" dar peste tot gasesti numai chestiuni la nivel declarativ, niciunde o dovada a vindecarii, constand in certificate medicale si declaratii ale medicilor. In felul acesta reusesc sa stranga adepti, de aceea penticostalo-carismaticii au cea mai mare rata de crestere insa daca ne uitam cu atentie ce observam? cine umfla randurile acestor hotomani? numai ciurucurile societatii, oameni labili psihic, cu probleme grave si redusi mintal, inculti.
In plus de asta, de obicei, mai ales vara, cine intra intr-o adunare din acestea este intampinat de un miros pestilential datorita faptului ca nu numai ca nu au cultura generala si sunt niste prosti, dar acesti penticostali sunt certati de-a binelea cu apa si sapunul, da, sunt niste imputiti la propriu(si la figurat). A intra intr-o biserica penticostala, in luna lui cuptor, este ca si cum ai intra intr-o cocina. Dar ei se simt bine acolo, ca asta e felul lor, imputit.

"Din prisosul inimii vorbeste gura" - a spus Cineva. Nu intru in detalii, cei vizati pot intelege si singuri. Sau nu?!
Cum ti-a spus-o foarte direct si admirabil de ferm un coleg ortodox pe alt thread, ai o ura maladiv de evidenta impotriva penticostalilor/carismaticilor; "iti iese prin toti porii". Uite ce sa faci: cumperi un sac de box, scrii pe el "carismatic", si il pocnesti de dimineata pana seara. Asa vei fi un pensionar musculos, cu succes la toate babele de pe scarile blocurilor, si nici nu o sa iti mai descarci ura pe forumuri. Si, cine stie, procesul de regenerare prin exercitiu a muschilor va ajunge si mai sus, la chestia aia cenusie si moale, numita geenric "materie cenusie", care este incastrata in chestia aia osoasa, numita "cutie craniana"... Nici eu nu ii inghit pe iehovisti, adventisti sau mormoni, chiar le consider unele invataturi ca fiind non-biblice, ridicole si unele chiar malefice, dar nici nu ii fac/consider "imputiti"... Asta spune multe despre felul in care iti vezi semenii...

Profetul de carton 12.02.2012 20:18:13

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 429065)
Nici eu nu ii inghit pe iehovisti, adventisti sau mormoni, chiar le consider unele invataturi ca fiind non-biblice, ridicole si unele chiar malefice, dar nici nu ii fac/consider "imputiti"...

Domnule, nu am spus despre orice biserica ci am facut precizarea: "cultul penticostal"; dumneavoastra stiti ce procentaj de tigani sunt in aceasta grupare religioasa? majoritatea sunt romi. Te duci intr-o biserica penticostala, ca esti invitat, si asa e frumos sa onorezi invitatia, cand intri acolo parca intri intr-un grajd, pentru ca acei tigani dar si dintre romani (v-am spus, penticostalii sunt rebuturile societatii), nu se spala, cred, niciodata...nu-i fac eu imputiti, dar asa sunt ei!
In alta ordine de idei sunt de acord cu dumneavoastra ca nivelul de malefic e destul de ridicat, atunci nu trebuie sa luptam contra influentei acestor duhuri care bantuie gruparile penticostale si carismatice? eu imi fac datoria si avertizez pe oricine. Adica vi se pare biblic ca tineri depravati, incarcati de inele si cercei sa stea la rand, ca sa fie loviti cu podul palmei si sa cada in lesin pe spate? cica asa primesc botezul cu Duhul Sfant...

catalin2 12.02.2012 20:25:28

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429026)
Arad ? Ce se mai aude acolo cu adepții "doamnei Desanca", sau mai pe scurt, "Doamna" ? Acea aiureală penticostaloidă cu pretenții de a fi ortodoxă mai există pe acolo ? Se mai întrunesc, eventual invocând-o pe "Doamna" ?

Cu putin timp inainte de a deveni credincios am auzit de Desanca, de la o doamna ce o propovaduia, am citit o carte si parca am ascultat o caseta. Chiar daca eram interesat de paranormal pe vremea aceea, mi s-a parut ciudata cartea pentru ca ii tot afurisea si blestema pe cei ce nu o acceptau. Nu prea cred ca are legatura cu penticostalii, mai mult cu paranormalul si new-age (nu spun ca penticostalii nu ar avea si ei legatura cu acestea din urma).

Profetul de carton 12.02.2012 20:42:59

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 429083)
malul si new-age (nu spun ca penticostalii nu ar avea si ei legatura cu acestea din urma).

Desanca nu face parte din cultul penticostal, dar multi penticostali se duc si acolo deoarece sunt ahtiati dupa minuni si senzational (conform unor statistici, penticostalii in general prefera postul tv al lui Dan Diaconescu, deoarece se "incadreaza" in profilul acesta "senzational")


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:43:57.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.