Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

Mihnea Dragomir 15.02.2012 12:15:17

Citat:

În prealabil postat de florin1966 (Post 429729)
nu va suparati dar sunteti in ceata .acum am inteles de ce nu a-ti ajuns preot.patericul este doar o adunare de istorisiri din experinte traite de cei ce voiau sa se mantuiasca experimentand scripturile...

Da, pesemne că de aceea nu "a-m" ajuns preot. Lămuriți-mă dv, deci: există sau nu există exemple de cult marian în Pateric ?

Citat:

cultul fecioarei maria si sfintei cruci are radacini inca din perioada apostolilor pavel apostol nu se lauda cu crucea?????
Și dacă se laudă cu crucea, asta înseamnă cultul Sfintei Cruci ?

Profetul de carton 15.02.2012 12:22:20

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429724)
Prin urmare, împrejurarea că o formă de manifestare a credinței este nouă și "manifestările acestea nu au existat niciodată" nu infirmă posibilitatea ca ele să vină de la Dumnezeu.

pai nu tot ansamblul de fenomene este nou, despre vorbire in limbi putem citi in Scripturi, ca au avut-o si primii crestini, iar catolicii abia acum o experimenteaza, oare de ce nu au experimentat-o pe toata perioada de cand exista Biserica Catolica? iar ceea ce este nou, caderea pe spate, rasul si alergatul prin biserica, scuzati-ma, dar nu cred ca sunt de la Dumnezeu, deoarece nu zidesc absolut cu nimic si seamana pana la identificare cu un comportament de posedat demonic.

nutucutu 15.02.2012 12:35:22

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429678)
Domnule "nutucutu" nu are nicio legatura exemplul dat, cu alegerea unei meserii,fie doctor, fie inginer; aici e vorba de "darurile Duhului sfant", pe care carismaticii catolici spun ca le au, intrebarea mea este "de ce nu si le-ar dori si restul catolicilor, care sunt majoritari", si "de ce Biserica catolica nu a avut pe toata durata existentei ei pana in prezent aceste daruri, si le are incepand cu o data recenta si nu per ansamblul ei ci in cadrul unei minoritati".

Intimplator, catolicii chiar dau atentie mare atunci cind isi aleg starea de viatia, fi e ca e vorba despre casatorie/calugarie, fie ca e vorba de alegerea unei meserii.Este scris in Sfinta Scriptura " Vreau sa prezint Regelui opera mea". Vrem ca ceea ce facem sa fie cit mai desavirsit cu putinta pentru ca ii vom arata Domnului nostru toate lucrarile noastre, cindva. Iar ele trebuie sa tinda spre desavirsire. Aceste lucrari nu au cum sa fie desavirsite daca nu-i cerem Duhului Sfint sa ne inspire in faptele si lucrarile noastre.

Nu stiu la ce daruri va referiti. Daca va referiti la odihna in duhul, nu stiu de unde ati scos-o si in ce consta. Sfintii nostri ne vorbesc de mingiere spirituala si despre uscaciune sufleteasca, nu am gasit in nici o lectura despre aceasta odihna despre care vorbiti dumneavoastra. Din contra, sfintii nostri ne indeamna sa nu cautam niciodata mingierea spirituala si niciodata sa nu facem rugaciunile cu acest scop.

Referitor la filmuletul de pe youtube: daca dumneavoastra considerati aceea o dovada serioasa atunci eu ma indoiesc asupra obiectivitatii dumneavoastra cu privire la acest subiect.

grasu77 15.02.2012 12:35:52

Citat:

În prealabil postat de florin1966 (Post 429729)
...cultul fecioarei maria si sfintei cruci are radacini inca din perioada apostolilor pavel apostol nu se lauda cu crucea?????

Citeste epistolele Sfintilor Apostoli si spune cate referiri la Maica Domnului gasesti. Eu nu am gasit nici una macar.

Cat priveste crucea, apostolul Pavel facea referire la jertfa lui Hristos nu la vreun obiect sau la vreun semn (vezi 1 Corinteni 1:17-31). In tot Noul Testament nu apare nimic despre inchinarea la un obiect sau facerea semnului crucii. Acestea nu fac parte din credinta crestin-apostolica.

florin1966 15.02.2012 12:38:16

Citat:

În prealabil postat de grasu77 (Post 429738)
Citeste epistolele Sfintilor Apostoli si spune cate referiri la Maica Domnului gasesti. Eu nu am gasit nici una macar.

Cat priveste crucea, apostolul Pavel facea referire la jertfa lui Hristos nu la vreun obiect sau la vreun semn (vezi 1 Corinteni 1:17-31). In tot Noul Testament nu apare nimic despre inchinarea la un obiect sau facerea semnului crucii. Acestea nu fac parte din credinta crestin-apostolica.

de ce ?nu vrei tu?sau nu-ti convine?

Profetul de carton 15.02.2012 12:40:58

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 429737)
Daca va referiti la odihna in duhul, nu stiu de unde ati scos-o si in ce consta.

nu e inventia mea, e a diavolului

Citat:

În prealabil postat de nutucutu (Post 429737)
Referitor la filmuletul de pe youtube: daca dumneavoastra considerati aceea o dovada serioasa atunci eu ma indoiesc asupra obiectivitatii dumneavoastra cu privire la acest subiect.

luati legatura cu grupul carismatic din Biserica Italiana sau Biserica Sfanta Cruce din Bucuresti, si va veti convinge de existenta acestor fenomene, daca filmul in care cei care primesc blessingul pica pe spate nu va convinge.

florin1966 15.02.2012 12:41:08

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 429732)
Da, pesemne că de aceea nu "a-m" ajuns preot. Lămuriți-mă dv, deci: există sau nu există exemple de cult marian în Pateric ?



Și dacă se laudă cu crucea, asta înseamnă cultul Sfintei Cruci ?

nu te pot lumina cat timp nu vrei sa te luminezi...da inseamna cult!!!!:18:

Profetul de carton 15.02.2012 12:42:40

domnule "gras", lasati-o va rog pe Maica Domnului, aici discutam de fenomenul carismatic; multumesc.

florin1966 15.02.2012 12:48:46

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429743)
domnule "gras", lasati-o va rog pe Maica Domnului, aici discutam de fenomenul carismatic; multumesc.

cand nu mai au argumente faulteaza sau dau inapoi si "schimba subiectul"

nutucutu 15.02.2012 12:58:21

Citat:

În prealabil postat de Profetul de carton (Post 429741)
1.nu e inventia mea, e a diavolului
2.luati legatura cu grupul carismatic din Biserica Italiana sau Biserica Sfanta Cruce din Bucuresti, si va veti convinge de existenta acestor fenomene, daca filmul in care cei care primesc blessingul pica pe spate nu va convinge.

1. Nu intru in polemica cu dumneavoastra. Pretentiile dumneavoastra referitoare la cunoasterea diavolului si a manifestarilor Duhului Sfint nu au legatura cu o dorinta sincera de a cunoaste ce inseamna miscarea de reinoire carismatica.
2. Nu am de ce sa iau legatura cu nici un grup carismatic; imi e de ajuns ca am inteles ce inseamna aceasta miscare in conceptia Bisericii Catolice. Manifestarile particulare ale unora nu ma intereseaza; este treaba Bisericii sa gestioneze ceea ce ii apartine. Dupa cum vi s-a mai spus, niste manifestari oarecare ale unor oameni nu au legatura cu ceea ce ne invata Biserica Catolica despre Duhul Sfint si despre aceasta miscare. Sinteti setat pe o idee si nu renuntati la ea. Sa fiti sanatos.


Ora este GMT +3. Ora este acum 00:34:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.