Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Nu stiu ce cariera sa aleg (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=19302)

ionut_saracu 20.11.2018 04:30:48

Nu stiu ce cariera sa aleg
 
Acum cativa ani am incercat cateva cariere dar nu mi-au placut si acum am gasit postliceale pe internet care din cate am inteles te invata sa devii meserias.Parintii nu mi-au dat multe sfaturi si am inceput sa oscilez in 2 directii fara a fi ghidat de cineva.Acum sincer sa fiu imi place sa calatoresc in alte tari dar din pacate nu am ramas cu multe in scoala generala si cred ca voi esua in cariere stiintifice precum:profesor,inginer,arhitect,etc.Eu ma asteptam sa invat partea practica in scoala si nu partea teoretica.Am ramas cu partea teoretica pe care o gasesc inutila dupa mult studiu individual si am ramas la concluzia ca scoala in sine este o pierdere de timp si de energie.Observ ca peste tot proverbul:Meseria se fura,nu se invata se aplica dar eu nu il gasesc in dex(Explicatia este diferita:A fura meseria care nu este identic cu proverbul acesta).Am rasfoit proverbele romanesti si nu scria nicaieri de acest proverb.
La ce se refera?Se refera la faptul ca poti fura meserie(de la altul) fara sa inveti?

DragosP 20.11.2018 11:15:56

Eu zic să îmbrățișezi cariera de tăietor de frunză.
E mai nasol iarna și toamna că te cam murează ploaia, nici salariul nu e prea motivant, da' sigur poți fura meseria de la cineva. Parte teoretică minimală, deci nu riști să pierzi aiurea timpu'-n școli, beneficii maxime: aer curat, natură, târn...
Succes!

Dalian 20.11.2018 12:58:38

Cu o investitie minima intr-un tarnacop performant poti incerca o cariera de piatra in orice tara exotica vrea muschii tai. Si gandeste-te ca una-i sa șmanglești meserie cu țârâita de la romani dar alta-i sa furi de la niste străinezi.

MGTOW4life 20.11.2018 14:59:06

Fă-te popă. Dai din gură, muncă pentru sufletele adormiților.

DragosP 20.11.2018 15:16:05

Ar fi o idee. Dar e de pierdut vremea prin școli. Nu e o opțiune pentru el.

gpalama 20.11.2018 17:49:22

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662863)
Fă-te popă. Dai din gură, muncă pentru sufletele adormiților.

S-a terminat telenovela si nu stii unde sa te exprimi?

Seraphim7 21.11.2018 15:14:15

Atâta timp cât nu ai o problemă sa fi un parazit întreținut de altii nu trebuie sa iti faci griji in privința carierei...

MGTOW4life 21.11.2018 17:21:33

Auzi prietene dar bancherii ce sunt? Ca se pare ca îi întreținem destul de bine. Are și ignoranța rolul ei ...

gpalama 21.11.2018 18:17:50

Citat:

În prealabil postat de MGTOW4life (Post 662870)
Auzi prietene dar bancherii ce sunt? Ca se pare ca îi întreținem destul de bine. Are și ignoranța rolul ei ...

Bancherii sunt smecheri care stiu sa numere banii si sa-i puna pe altii sa faca.
Iti trebuie multa intelepciune sa faci asta... si multi ani de numarat multi bani.. sa stii ca nu e usor.

Uite, ai deja o optiune, pune mana pe lopata si da-i, vezi ce ai nevoie sa fii un bancher si... numai munca te desparte de orice optiune.
De exxemplu: pentru optiunea X, muncesti Y ani... fa tu calculele mai departe.

Cam asa merge in viata reala. Pui X ani, culegi Y.

MGTOW4life 21.11.2018 23:20:42

Treci pe la scoala si invata ce e keynesianismul. După familiarizeaza-te cu rezervele fractionare ale sistemului bancar si politica de relaxare monetară. Treci frumos pe la o librărie si cumpara cărțile "Grunch of Giants" de Richard Buckminster Fuller si "The great deformation" de David Stockman. Si dupa poti sa vorbesti cu mine. Pâna atunci nota 4. Stai jos.


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:54:07.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.