Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10164)

tigerAvalo9 20.07.2010 23:44:39

Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii?
 
Am deschis acest topic in speranta ca noi forumistii crestini ortodocsi avem cate un slogan,cate un sfat general,cate o indrumare,voi pentru mine,voi pentru ceilalti,voi pentru toti forumistii,voi pentru voi,daca aveti,nu ezitati sa scrieti aici,care este sfatul,indemnul,sloganul,indrumarea,mesajul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti.Va multumesc mult.Doamne ajuta!

MariS_ 20.07.2010 23:52:53

Citat:

În prealabil postat de tigerAvalo9 (Post 270585)
Am deschis acest topic in speranta ca noi forumistii crestini ortodocsi avem cate un slogan,cate un sfat general,cate o indrumare,voi pentru mine,voi pentru ceilalti,voi pentru toti forumistii,voi pentru voi,daca aveti,nu ezitati sa scrieti aici,care este sfatul,indemnul,sloganul,indrumarea,mesajul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti.Va multumesc mult.Doamne ajuta!

Sfat, iete ca taman acu' se 'farsira. Pai de sfaturi am podu' plin!
Da, un mesaj pot sa dau:
Har, smerenie si jertfa de sine.

Erethorn 21.07.2010 00:09:57

Vezi semnatura mea.

Daca as putea sa ma conformez sfatului Sf. Francisc, as fi fericit.

Ah, si - Rugati-va zilnic lui Dumnezeu.

dani2004 21.07.2010 15:37:33

Citat:

În prealabil postat de Erethorn (Post 270589)
Vezi semnatura mea.

Eventual un linsaj, o tragere pe roata, o mica ardere de viu. Metode verificate de propovaduire.

georgeval 21.07.2010 15:48:56

"Doamne lumineaza-mi intunericul" Sfantul Grigorie Palama.
Imi place foarte mult aceasta rugaciune, pe care ar trebui sa o rostim de fiecare data cand suntem cuprinsi de nesiguranta sau ambiguitate.

dianadi 22.07.2010 09:37:51

Multumiti Domnului pt tot. Orice orice lucru sau necaz multumiti Domnului. Ai intrat in casa de la munca fa o cruce si multumeste ca ai ajuns sanatos, a dat o masina peste tine fa o cruce si multumeste ca nu ai murit...

Iubirea 22.07.2010 09:59:30

Cititi cat mai mult...orice, pentru ca din orice poti invata ceva....o expresie, un fragment daca retii din ce ai cititi esti castigat...nu ai pierdut timpul.

Mie mai imi place cap13 din "Epistola 1 catre Corinteni" a Sf. Ap. Pavel.
Mie mai imi place poezia "Invata de la toate" a lui Rudyard Kypling.

In rest repet semnatura mea si a fiecarui alt user in parte cred ca spune multe.

andreicozia 23.07.2010 17:35:19

sfatul meu
 
Alege sa fii pragmatic si cauta verificari documentate la ce auzi.

NU este un pacat sa nu crezi PINA NU VEZI!

Nu te lasa manipulat emotional si alege griul de neghina, asculta si bucura-te de vesti bune, constructive si ziditoare de suflet si inlatura-le pe cele negative, ca de ele suntem satui pina peste cap!

Cei care pun "paie pe foc" ar trebui trimisi sa-si cistige existenta la dat cu matura prin oras!

iustin10 23.07.2010 23:33:13

Sa fii tu insuti,si sa te accepti asa cum esti,cu bune si rele.
Dar sa nu incetezi niciodata sa iubesti desavarsirea.

Iubirea 23.07.2010 23:38:55

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 271282)
Sa fii tu insuti,si sa te accepti asa cum esti,cu bune si rele.
Dar sa nu incetezi niciodata sa iubesti desavarsirea.

Mi-a placut enorm sfatul tau.
Multumesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:51:24.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.