Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa Romana (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=507)
-   -   Despre sinodul cretan ,pareri (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=18762)

sofiaiuga 30.12.2016 19:46:07

Despre sinodul cretan ,pareri
 
va rog sa ne punem la punct in legatura cu acest sinod si cu miscarile ortodoxiei in lume ,noi mirenii ,cit si cu miscarile din biserica ortodoxa romana ,noi mirenii ,pentru ca vin zile grele zile in care trebuie sa marturisim credinta ortodoxa aceea a sfintilor parinti si nu ceea ce se propovaduieste in zilele noastre
DESPRE SINODUL DIN CRETA
PARERI

Daca urmariti site-ul cu sinodul tilharesc http://sinodultalharesc.tk/ puteti trage o concluzie .Acesta a fost profetit de sf.KUSCA AL ODESEI ,prigoana a fost profetita de duhovnivi romani cel putin doi.In anul 2009 cind am fost la PRISLOP la 20 ani de la adormirea parinteluiARSENIE BOCA doi preoti batrini ,unul noaptea si altul a doua zi pe 28 nov.dupa sf.Liturghie ne-au spus acelasi lucru:anume ca parintele Arsenie nu va fi canonizat acum ci dupa o mare prigoana la noi pentru credinta cind vor fi nevoiti sa ii recunoasca ajutorul direct in aceasta prigoana.Parintele Arsenie a spus ca sa nu ne fie teama sa marturisim credinta ortodoxa pentru ca vom merge la rai .A mai spus ca in Ardeal nu va mai fi ortodoxie ci numai catolici .Se si vede ca acum aicea toti tac fara a-si sensibiliza ierarhul de gresala facuta.Astfel ajuta la raspindirea ereziei ecumeniste si se fac partasi la erezie!Numai la SF.GHE.e un preot Adrian Staicu care a scris primul la ierarhul sau de la Sibiu ca nu il mai pomeneste si acum vrea sa-l mute ,dar el nu se lasa zice ca e necanonic si si-a fotocopiat toate documentele de la parohie ca zice ca e in regula cu ele ca sa nu ii faca vreuna disparuta pentru motiv de mutare.Eu sunt abonata de mai mult timp pe email la graiul orotodox si am urmarit si discutiile inainte ce CRETA.Acest sinod daca spunem ca s-a facut sub conducerea DUHULUI SFINT aducem o hula Duhului Sfint care nu se iarta .EL a fost aranjamentul masonilor ca sa aiba un motiv a prigoni biserica ortodoxa europeana de data asta.Se pare ca noi urmam la rind.Teofan e hotarit cu caterisirile zicind ca e schisma si grecii zic ca nu e canonic sa fie nimeni prigonit , ca ingradirea de erezie este obligatorie si asta nu inseamna ca nu esti in biserica ortodoxa ..[vedeti sinaxa din 14 dec.de laVOLOS.]Acuma nimeni nu e infailibil nici papa chiar daca se crede asa si cu atit mai mult vre-un patriarh sau cleric.,caci toti suntem oameni si putem gresi ,asa ca nu e bine sa ne facem idoli din clerici fie ei chiar si patriarhi si sa nu-i situam inaintea lui Hristos!Adevarul este ca MASONERIA infiltrata in structurile de conducere ale tarii e sigur infiltrata si in conducerea BOR .Masonii ierarhi care au mers la Creta stiu pentru ce au mers,problema este ca ceilalti ierarhi romani s-au lasat antrenati si ei si daca se tace si nu se intervine cu nepomenirea lor, ei nu isi vor face probleme de constiinta si nici nu vor analiza situatia,caci motivele analizate si expuse mai ales de maicile de la VARTEC m-au facut sa ma ingrozesc de ce au iscalit ierarhii nostrii acolo!Apoi atitudinea de calai si interpretarea dupa voia lor proprie si caterisirile ,care de la eretici nici nu sunt valabile denota o mare mindrie ce o au ,arata ca ei se simt infailibili ca si papa si ca sunt lipsiti de inima,au ura si acestea nu vin de la HRISTOS care este iubire si smerenie.Adica ce a fost pina acuma am vazut pielea de oaie si acuma vedem coltii de lupi.Parintele PROCLU are un interviu in care zice ca e bine sa ne intrebam fiecare asa:SUFLETE DACA MOR ACUMA MA MINTUIESC?Ei clericii nostrii sunt gasiti cu iscalitura asta prin care relativizeaza ortodoxia si deschid portile ecumenismului .Acesta are o progresie geometrica prin predici prin pomenirea in continuare si colitugisire cu ei ,preotii si monahii se fac partasi la erezia ecumenista.
Dumnezeu ne-a lasat pe fiecare cu LIBERTATEA DE GINDIRE PENTRU CARE VOM RASPUNDE LA JUDECATA DE APOI DACA NU AM INTREBUINTAT-O BINE.Adica nu pot zice ca am ascultat de clericul apostat ca noi raspundem pt ale noastre pacate si nu ale clericului.Asa inseamna sa facem ca adam care a dat vina pe eva si vom pati la fel numai ca nu merem pe pamint ca Adam ci sub pamint.Sa nu fie aceasta!De aceea eu zic sa urmarim acest site ,eu m-am inscris la newsleter pt ca vreau sa vad cum se misca orotoxia in lume si vad ca e foarte atacata!Scrisoarea parintilor colivazi de la Athos trebuie luata in seama ca s-a facut dupa posturi si rugaciuni de luminare a lor,profetiile SF.KUSKA,la fel si ce a scris SF.IUSTIN POPOVICI.Este importanta si scrisoarea pr.MIHAI VALICA prin care cere sinodului ca in ianuarie sa ia o hatarire in legatura cu sinodul cretan ,cu coruptia din rindul clericilor si cu invatamintul teologic dezastruos.Semnificatia a ceea ce se vrea a fi sinodul cretan este subliniata foarte bine de pr.EFTIMIE MITRA,Chiar magistral as zice eu.Apoi scrisoarea teologului Mihai CHIRILA ,motivatiile obstei de la man OITUZ,ale maicilor de la VARATEC si ale celor de la SCHITUL RADENI ,NEAMT,infiinat de par.IUSTIN PIRVU ,care a profetit ca intr-o zi va fi plin de lume la acest schit.Si cred asta pentru ca populatia crestina este antiecumenista.Merita sa le cititi ca sa fa faceti o idee. DE asemenea raspunsul preotului PAMVO de la schitul Radeni CATRE TEOFAN care ii comunica ca vrea sa il cateriseasca este f.f.bine documentat ca si cel recent catre patriarhie.
In legatura cu ep..LONGHIN ,scrisoarea lui este emotionanta catre Teofan si poporul roman. .Cit priveste faptul ca nu a coliturgisit cu TEOFAN este pt.ca cel care slujeste cu cel cazut in erezie se face partas la erezia lui ,si si-a ferit turma de o predica ecumenista.Asa tre sa facem si noi sa nu mai mergem cind sunt ei la o manastire sau biserica sa nu mai ascultam ce zic daca nu se leapada de erezie,ne scriu cei de la Athos..P.S.LONGHIN are o predica pe net impotriva ecumenismului si a globalizarii ,iar scrisoarea lui pe care merita sa o cititi este emotionanta.
Pliroma bisericii nu este ascultata,nici bagata in seama ci persecutata; vor sa i se impuna prin forta acceptarea acestui sinod si o data cu el a ecumenismului in biserica ortodoxa.FEREASCA DOMNUL DE ASA CEVA!Si NESTORIE tot prin fortza si-a impus erezia!
Parintele nostru paroh,a fost de curind la Athos si mi-a zis ca nu l-au primit pe ips.ANDREI de la Cluj sa coliturgiseasca cu ei.
La ultimul interviu al par.ADRIAN FAGETEANU si el a spus ca va fi prigoana mare si ca ea va fi din interiorul bisericii.Eu am primit atunci o inregistrare audio nici azi nu stiu de la cine ,scurta cu parintele ADRIAN FAGETEANU care a decurs astfel:sansa cea mai mare de a fi ales patriarh este a IPS.Moldovei DANIEL.Ce parere aveti ?urmeaza o scurta pauza si se aude vocea parintelui …ANTIHRIST!...cel cu iregistrarea se sperie foarte tare si zice Doamne dar ce va fi cu noi!?..apoi dupa o foarte scurta pauza parintele zice:da ce ai acolo un aparat?ATITA A FOST TOATA INREGISTRAREA.Si vedeti ca la una din ultimele lui inregistrari, inainte de a trece la Domnul el spune despre aceasta prigoana.
DOMNUL SA NE AJUTE SA TRECEM PRIN VIJELIA ASTA CU BINE SI SA FIM MARTURISITORI asa cum spune preotul rus in predica la demonizatul din Gadara,ca noi trebuie sa ne pregatim in fiecare zi de confruntarea cu antihrist ca sa putem spune: noi sintem cu IISUS HRISTOS nu cu tine satana [vedeti predica in convorbiri raspindite in apocalipsa 11/17].
Rugaciunea staretilor de la OPTINA sa fie mereu pe buzele noastre.

sofiaiuga 31.12.2016 10:23:15

Sa ne rugam ..cititi aicea
 
http://sinodultalharesc.tk/surse-sin...ntiecumenisti/

gpalama 31.12.2016 17:58:35

Si totusi a citit cineva cu celeritate actele sinodului?
Sa vedem exact 'erezia' si toate problemele aparute in urma hotararii sinodului.

simpllu 31.12.2016 19:49:41

Sper că nu ți-ai arogat dreptul de a stabili corectitudinea unui Sinod. :)

gpalama 01.01.2017 18:18:29

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 639451)
Sper că nu ți-ai arogat dreptul de a stabili corectitudinea unui Sinod. :)

Dumnezeu ne-a dat totusi putina minte sa citim niste doxumente scrise totusi intr-o limba omeneasca si sa ju ne uitam la elw ca la tablitele Legii.

Mi-am arogat dreptul pe care mi l-a dat Dumnezeu, de a citi, intelege, gandi, judeca logic si de a vedea daca lucrurile sunt xonform evangheliei.

Vad ca adaugi multe lucruri la afirmatiile mele si apoi ma judeci pwntru inchipuirile tale.

Poate esti mai atent la afirmatiile scrise si raspunzi la ce se discuta nu la ce iti inchipuiesti si plasmuiesti tu.

simpllu 01.01.2017 18:35:52

Am spus "sper" așteptând o lămurire.

AlinB 01.01.2017 20:16:20

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 639498)
Dumnezeu ne-a dat totusi putina minte sa citim niste doxumente scrise totusi intr-o limba omeneasca si sa ju ne uitam la elw ca la tablitele Legii.

Sunt sigur ca la fel ai facut cu toata Sfanta Traditie, cap-coada :)

Citat:

Mi-am arogat dreptul pe care mi l-a dat Dumnezeu, de a citi, intelege, gandi, judeca logic si de a vedea daca lucrurile sunt xonform evangheliei.
Ce e aia "evanghelie"?

cristiboss56 01.01.2017 21:04:19

Am dat publicității toate documentele oficiale despre Sfantul Sinod , punct cu punct , etapă cu etapă, le-am repetat de mi-e silă mie de câte ori , dar sunt voci care n'au întelegere si nici nu citesc măcar titlul acestor documente oficiale , de conținut nici nu mai încape vorbă.
Văd că gen Antonia s'a alaturat si domnul gpalama care par atât de nevinovați încât imi bine sa plâng :)
Măi oameni "normali si buni " citiți documentele pagină cu pagină si apoi vorbiți, dar vad ca un marea nesimțire a voastră habar n-aveți de ce vorbiți, ci sunteți ghidati de niste articole , surse de pe net potrivnice acestui Sfânt Sinod.
De ce nu citiți document cu document si apoi vorbiți?
Dacă este nevoie voi republica de 1000 de ori aceste documente , dar pentru voi , Antonia si mai nou gpalama văd ca nu va este de folos , ci sursa voastră este siteul X sau Y ale acelorasi rătăciți patologici .
Si atunci . . .?
Am timp suficient s-o iau de la cap publicând non stop documentele oficiale :)
Pace vouă celor ce va hrăniți din dezbinare !

gpalama 01.01.2017 21:13:35

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 639506)
Sunt sigur ca la fel ai facut cu toata Sfanta Traditie, cap-coada :)

Ce e aia "evanghelie"?

Un lucru important l-am inteles din Evanghelie.
Si acela este ca Dumnezeu mi-a dat si constiinta si libertate.
Ca sunt cu adevarat liber in Evanghelia lui Hristos, daca mi-o asum corect.

Liber pana la capat si sa gandesc si sa-mi asum viata si sensul pe pamantul asta. Sunt LIBER IN HRISTOS.

Fara absolut nici un fel de teama ca voi fi judecat de Dumnezeu pentru ce fac in libertatea mea care izvoraste din Evanghelia lui Hristos.

Am judecat eu Sfanta Traditie, m-am despartit de Sfanta Traditie? NU. Despre ce vorbesti?
Cel putin eu imi asum un lucru cu o minte de om rational si nu din postura de papagal fricos care nici nu stie ce e cu el.

Pentru evanghelie poti sa cauti pe net. Te ajuta mai mult decat te pot ajuta eu, nu are sens discutia pe care o propui.

Stii Alin, dupa toate posturile tale, mi se pare ca esti ca ala care scuipa in vant si vantul ii bate in fata. Cam asa mi se par posturile tale ca si caracter.

AlinB 01.01.2017 23:30:24

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 639521)
Un lucru important l-am inteles din Evanghelie.
Si acela este ca Dumnezeu mi-a dat si constiinta si libertate.
Ca sunt cu adevarat liber in Evanghelia lui Hristos, daca mi-o asum corect.
Liber pana la capat si sa gandesc si sa-mi asum viata si sensul pe pamantul asta. Sunt LIBER IN HRISTOS.

Si atat? Parca aud un coleg neoprotestant de pe forum :)

Citat:

Fara absolut nici un fel de teama ca voi fi judecat de Dumnezeu pentru ce fac in libertatea mea care izvoraste din Evanghelia lui Hristos.
Presupunand ca o cunosti corect si complet, bagi mana in foc (ul Iadului) pentru asta?

Citat:

Am judecat eu Sfanta Traditie, m-am despartit de Sfanta Traditie? NU. Despre ce vorbesti?
Cel putin eu imi asum un lucru cu o minte de om rational si nu din postura de papagal fricos care nici nu stie ce e cu el.
Pai logica e foarte simpla: daca vrei sa judeci la sange o mica parte din ea, si mai ales se pare din prisma unor idei preconcepute, de ce n-ai face la fel cu toata?

Doar nu oi fi un papgal fricos care nu stie ce e cu el.
Cine stie ce mai descoperi..

Citat:

Pentru evanghelie poti sa cauti pe net. Te ajuta mai mult decat te pot ajuta eu, nu are sens discutia pe care o propui.
Eu am auzit de "Evanghelie". De "evanghelie" nu, dar tu pari a fi expertul in asta si de asta ti-am si cerut pararea.

Citat:

Stii Alin, dupa toate posturile tale, mi se pare ca esti ca ala care scuipa in vant si vantul ii bate in fata. Cam asa mi se par posturile tale ca si caracter.
Multumesc pentru subiectivismul tau, dar n-are cum sa-l bata pe al meu :21:

gpalama 02.01.2017 09:57:31

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 639565)
Eu am auzit de "Evanghelie". De "evanghelie" nu, dar tu pari a fi expertul in asta si de asta ti-am si cerut pararea.

Multumesc pentru subiectivismul tau, dar n-are cum sa-l bata pe al meu :21:

Evanghelia este buna vestire a Imparatiei lui Dumnezeu si intregul Adevar pe care Hristos il daruieste lumii pentru mantuirea ei.
Faptul ca noi ortodocsii romani am transformat o 'buna vestire' intr-o Buna Vestire e o dovada de respect, de acord. Nu este o impietate atat de mare

Ai ridicat o problema interesanta, cum am ajuns noi de la Î”áœ»Î±ÎłÎłÎ*λÎčÎżÎœ la Evanghelie cu majuscula. Poate ai o explicatie corecta pentru asta.

Vad texte in greaca pe net unde este folosit cu litera mica.
Merita studiat punctul tau de vedere...

cristiboss56 02.01.2017 13:59:46

Sfântul și Marele Sinod al Bisericii Ortodoxe, întrunit în insula Creta în perioada 16-26 iunie 2016, a aprobat următoarele documente:
Sursa: holycouncil.org

sofiaiuga 02.01.2017 19:55:24

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 639439)
Si totusi a citit cineva cu celeritate actele sinodului?
Sa vedem exact 'erezia' si toate problemele aparute in urma hotararii sinodului.

concluziile au fost trimise de patriarhie pe siteul lor si interpretate de teologul mihai SILVIU CHIRILA si alti preoti care cunosc teologia .daca intrati pe

http://sinodultalharesc.tk/ va veti documenta mult mai mult pt.ca acolo scriu si cei de la ATHOS si ne transmit sfaturi de la parinti rugatori pustnici ,dati clic pe muntele athos.De asemenea si declaratiile ulterioare arata ca acest sinod contravine primelor 3 sinoade ecumenice ale sfintilor parinti.

sofiaiuga 02.01.2017 19:59:23

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 639451)
Sper că nu ți-ai arogat dreptul de a stabili corectitudinea unui Sinod. :)

nici vorba ,concluziile mele au fost dupa ce am citit ce zic si scriu cei priceputi care cunosc teologia .Dar noi mirenii ,care trebuie s fim constienti ca suntem o forta trebuie sa ne documentam ,adica sa ne punem la punct ,cum zice parintele ARSENIE PAPACCIOC,intr-un interviu despre ecumenism,de aceea sa citim ce scrie de ambele parti pe siteul care le inglobeaza atit comunicatele patriarhiei cit si a antiecumenistilor
http://sinodultalharesc.tk/

sofiaiuga 02.01.2017 20:12:57

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 639515)
Am dat publicității toate documentele oficiale despre Sfantul Sinod , punct cu punct , etapă cu etapă, le-am repetat de mi-e silă mie de câte ori , dar sunt voci care n'au întelegere si nici nu citesc măcar titlul acestor documente oficiale , de conținut nici nu mai încape vorbă.
Văd că gen Antonia s'a alaturat si domnul gpalama care par atât de nevinovați încât imi bine sa plâng :)
Măi oameni "normali si buni " citiți documentele pagină cu pagină si apoi vorbiți, dar vad ca un marea nesimțire a voastră habar n-aveți de ce vorbiți, ci sunteți ghidati de niste articole , surse de pe net potrivnice acestui Sfânt Sinod.
De ce nu citiți document cu document si apoi vorbiți?
Dacă este nevoie voi republica de 1000 de ori aceste documente , dar pentru voi , Antonia si mai nou gpalama văd ca nu va este de folos , ci sursa voastră este siteul X sau Y ale acelorasi rătăciți patologici .
Si atunci . . .?
Am timp suficient s-o iau de la cap publicând non stop documentele oficiale :)
Pace vouă celor ce va hrăniți din dezbinare !

esti bine intentionat CRISTI si iti multumim pt asta,dar trebuie sa vedem ce zic si alti teologi ,mai ales ce zic SFINTII ,CARE SUNT PRIETENII LUI DUMNEZEU .SF.KUSKA AL OSESSEI A ZIS CA VA FI UN SINOD NUMIT SFINT,DAR CARE NU VA FI AL OPTULEA ci o adunare de necredinciosi,iar SF.IUSTIN POPVICI ZICE CA VA FI UN SINOD NEOPAPIST,si asa a fost pt ca el nu a respectat regulile sinoadelor anterioare .Chiar si ips.LONGHIN spune ca ar fi trebuit sa participe toti episcopii si un episcop sa aiba inca 4 persoane lg.el ,preot,diacon ,mirean ,monah.Asa a fost inainte.Acuma ei au iscalit o minoritate din totalul ortodocsilor existenti ,si vor daca noi ,unii romani sa avem pareri ca si cei 33 episcopi care nu au iscalit si ca si cei din cele 4 tari neparticipante ,onor patriarhia vrea sa ne indrepteze pe clerici ,monahi ,preoti si mireni care nu suntem de acord cu hotaririle sinodului.De ceasta?Dumnezeu ne-a lasat cu libertatea constiintei pentru care vom raspunde la judecata de apoi ,caci noi nu vom da seama de greselile ierarhior ci de pacatele noastre.Nici diavolul nu s-a atins de constiinta lui IOV,dar patriarhia crea sa faca asta,adica asta ar insemna ca ei sunt mai abitir decit diavolul!!caci ce altceva as putea sa cred?Poporul drept credincios roman ortodox este antiecumenism ,din cite am citit reactiile de-a lungul acestor ani ,ca si marii nostrii duhovnici..asa ca nu o sa mearga cu asazisa indreptarept.ca ar trebui sa indrepte milioane de oameni ,care nu vor fi de acord cu ecumenismul declarat oficial prin sinodul de la Creta.

simpllu 02.01.2017 20:50:03

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639664)
http://sinodultalharesc.tk/ va veti documenta mult mai mult pt.ca acolo scriu si cei de la ATHOS si ne transmit sfaturi de la parinti rugatori pustnici ,dati clic pe muntele athos.De asemenea si declaratiile ulterioare arata ca acest sinod contravine primelor 3 sinoade ecumenice ale sfintilor parinti.

"Într-un foarte scurt timp au ajuns la cunoștința noastră o mulțime de poziții îngrijorătoare legate de Sinodul care a avut loc de curând în Creta, unele din aceste poziții fiind puse pe seama Sfântului Munte sau a sfinților legați de acesta. Trebuie să facem foarte clar de la început că poziția oficială a Sfântului Munte Athos se manifestă numai prin comunicate oficiale, pe canale oficiale, a Sfintei Chinotite, în urma sinaxelor (consfătuirilor) acesteia. Ținem să facem această precizare pe care o socoteam evidentă, datorită faptului că face vâlvă zvonul conform căruia „Sfântul Munte nu primește Sinodul din Creta”. Această știre este falsă. Există într-adevăr în Sfântul Munte monahi singulari sau chiar mici grupuri nestatornice formate în general din monahi cu tendințe vădit anarhiste care, din cauza acestor tendințe au plecat sau au fost expulzați de la așezămintele monahale unde sălășluiau (mănăstiri, schituri, chilii). Aceste elemente își arogă titulatura de „Părinții din Sfântul Munte” încercând astfel să ducă în înșelare sufletele nevinovate iubitoare de Hristos. Nu trebuie ascultați pentru că ascultarea acestora îi va vătăma și pe cei care pleacă urechea și pe monahii respectivi prin validarea drumului greșit pe care se află."

http://corortodox.blogspot.ro/2016/0...nte-athos.html

sofiaiuga 02.01.2017 20:54:36

Lamuriri despre sinodul cretan
 
AUDIATI AICEA
http://sinodultalharesc.tk/parintele...dul-din-creta/

simpllu 02.01.2017 20:54:52

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639666)
nici vorba ,concluziile mele au fost dupa ce am citit ce zic si scriu cei priceputi care cunosc teologia .

Dialogam cu gpalama, nu s-a observat din istoricul dialogului? Dar dacă tu te simți, e și ăsta un semn.

sofiaiuga 02.01.2017 21:16:04

Citat:

În prealabil postat de simpllu (Post 639678)
dialogam cu gpalama, nu s-a observat din istoricul dialogului? Dar dacă tu te simți, e și ăsta un semn.

iarta-ma ,chiar nu am observat,asta,nu prea am intrat pe forum demult

sofiaiuga 02.01.2017 21:17:01

Mesaj de la schitul prodromu si alte chilii din athos
 
tp://sinodultalharesc.tk/important-toti-parintii-nepomenitori-din-romania-sunt-sustinuti-direct-de-parintii-aghioriti-in-frunte-cu-parintele-iulian-de-la-schitul-prodromu/

catalin2 02.01.2017 22:28:35

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639677)

Nu se poate spune ca a fost un Sinod talharesc.

gpalama 02.01.2017 22:34:30

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 639700)
Nu se poate spune ca a fost un Sinod talharesc.

Si totusi sunt cateva patriarhii mari care nu au venit: Rusia, Serbia si altii. Si au invocat cateva motive serioase.
Cel putin daca veneau, dar au refuzat din capul locului orice discutie pe unele teme propuse si formulari considerate gresite.

sofiaiuga 02.01.2017 22:51:57

profesorul T.ZISIS despre sinodul cretan
 
merita audiat ,va veti lamuri si mai mult
https://saccsiv.wordpress.com/2016/0...n-episcopi-si/

simpllu 02.01.2017 23:01:48

Ce faine-s steluțele de la semnătură! :))

sofiaiuga 02.01.2017 23:19:08

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 639703)
Si totusi sunt cateva patriarhii mari care nu au venit: Rusia, Serbia si altii. Si au invocat cateva motive serioase.
Cel putin daca veneau, dar au refuzat din capul locului orice discutie pe unele teme propuse si formulari considerate gresite.

plus BULGARIA,GEORGIA ,REPUBLICA MOLDOVA

Copacel 02.01.2017 23:39:21

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639711)
plus BULGARIA,GEORGIA ,REPUBLICA MOLDOVA

ai ramas cu tastatura blocata pe Caps-Lock ?

sofiaiuga 03.01.2017 16:07:19

Contradicție TOTALĂ între comunicatul sinodului BOR din 16 dec. și Sf. Scriptură, Sfi
 
La rubrica comentarii am primit această excelentă sinteză, care arată că sinodalii români contrazic cu îndârjire prin orice virgulă pe Sfinții Părinți în comunicatul sinodului ce a avut loc pe 16 decembrie, având ca temă opoziția pleromei față de recunoașterea adunării din Creta. Se dovedește faptul că ierarhii români au drept scop ecumenismul cu orice preț, neconsinderându-l o erezie, și preferă schisma de Sfinții Părinți decât lepădarea de erezia ereziilor!

Site-ul Basilica ne mustra cu cuvintele Sf. Ioan Gura de Aur: „nimic nu poate supăra mai mult pe Dumnezeu decât dezbinarea Bisericii!”, ca mai apoi sa ne zică: „În acest sens, Biserica Ortodoxă consideră că aduce în dialog cu alți creștini…” (nu eretici, nu sectari)
Am vrea sa reamintim „teologilor” că tot Sf. Ioan Gură de Aur spunea:

„NU PUNETI PACEA ȘI ÎNȚELEGEREA MAI PRESUS DE ADEVĂR!”
Daca facem analogie cu ceea ce Mantuitorul ne zice: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața“, practic Sf Ioan Gura de Aur ne spune ca pacea lumii e irelevanta, daca o punem mai presus de Dumnezeu!

—–
Basilica.ro: „Un creștin ortodox pașnic poate rămâne fidel Ortodoxiei fără a deveni fanatic, dacă mărturisește credința ortodoxă în dialog cu alți creștini, fără compromisuri.”
Atunci cum ramane cu Sf. Marcu al Efesului care ne zice:

„Toți Dascălii Bisericii, toate Soboarele și toate Dumnezeieștile Scripturi ne îndeamnă să fugim de cei ce cugetă diferit și să oprim comuniunea cu aceștia”
——-
Basilica.ro: „Clericii, monahii și mirenii implicați în acțiuni de răzvrătire și denigrare a Sinodului din Creta, ignorând faptul că un Sinod nu poate fi judecat decât de către un alt Sinod, vor fi chemați la îndreptare prin dialog pașnic și lămurire canonică privind gravitatea dezbinării și a tulburării păcii și unității Bisericii. La fel, sancțiunile administrative și canonice disciplinare se vor aplica spre îndreptarea clericilor, monahilor și mirenilor care persistă în starea lor de răzvrătire și dezbinare, tulburând pacea și unitatea Bisericii.”

Facand abstractie de caracterul amenintator („sanctiuni administrate”), ma voi indrepta catre Sf. Vasile cel Mare care zice:

„De cei care arată că mărturisesc credința ortodoxă, dar sunt în unire cu cei care i se împotrivesc, dacă după mustrare nu vor întrerupe această unire, de aceia trebuie nu numai să te desparți, dar nici frați nu se cuvine să-i mai numești”
—–

Basilica.ro: „În concluzie, orice lămurire privind expunerea credinței ortodoxe trebuie făcută în interiorul comuniunii bisericești, nu în stare de răzvrătire și dezbinare, deoarece Duhul Sfânt este, în același timp, Duhul Adevărului (cf. Ioan 16, 13) și Duhul împărtășirii sau al comuniunii (cf. 2 Corinteni 13, 13).”

Curios lucru, pt ca Sf. Ioan Gura de Aur parca zicea:

„De aceea v-am amintit adesea despre ereticii cei fără de Dumnezeu și vă rog și acum: să nu aveți nici un fel comuniune cu ei – să nu mâncați cu ei, să nu beți, să nu legați prietenii, nici relații, nici dragoste, nici pace. Căci dacă cineva se învoiește cu ereticii în acestea, acela se face străin de Biserica Sobornicească”…deci nu cred ca Sf Scriptura ne vb de comuniunea cu cei care s.au rupt de la dreapta credinta. Iar Sf Ioan e foarte clar in „a nu lega prietenii”…
—–
Daca a asculta Sf Scriptura si Sfanta traditie inseamna sa fii „fanatic si razvratit” eu zic ca v-ati pierdut toata credibilitatea, iar adevaratii razvratiti sunteti voi, chiar daca ati ajuns in pozitia in care ati ajuns. Ba ne amenintati ca veti deveni si prigonitori, nu e nimic pt ca Sf. Grigorie Teologul ne imbarbateaza pe noi, cei putini

„Dar când este vorba despre o vădită necurăție, atunci trebuie mai degrabă să mergem la foc și sabie, necătând la nevoile vremii și a stăpânitorilor și îndeobște necătând la nimic, decât să fim părtași la sămânța vicleniei și să ne atingem de cei îmbolnăviți. Cel mai groaznic este să te temi de ceva mai mult decât de Dumnezeu, și din cauza fricii acesteia slujitorul adevărului să devină trădător al învățăturii credinței și adevărului”.
Luati aminte ca voi sunteti in cel mai mare pericol, pt ca Sf. Efrem Sirul ne zice:

„Vai de cei ce murdăresc sfânta credință cu eresuri sau încheie vreo înțelegere cu ereticii! Atunci se va cere de la fiecare din noi mărturisirea credinței și unirea Botezului, credința curată de orice eres, pecetea neștearsă și haina neîntinată”
Parte din noi sunt naivi, se roaga pt voi sa va intoarceti la dreapta credinta asa cum au lasat-o Sfintii Parinti, celalalta parte suntem constienti insa ca o faceti cu buna stiinta si rautate, si ca nu aveti nici un gand sa slujiti lui Dumnezeu ci veti starui. Care o faceti din naivitate rugati-va lui Dumnezeu sa va lumineze, pt ca inca mai aveti timp! Cei care abia asteptati sa puneti mana pe putere si sa schimbati legea lasata de Insusi Dumnezeu, vai de voi!
Si nu mai incercati sa ne puneti pumnul in gura cu faptul ca noi suntem pacatosi, mireni, neteologi, pt ca erezia trebuie aratata cu degetul de oricine, oricat de mic ar fi, pe cand cel „vrednic”, dar care ne indeamna spre pieire e mustrat de insusi Sfântul Ignatie Teoforul:

„Oricine vorbește altceva decât cele statornicite, chiar de ar fi demn în ale credinței, chiar de ar posti, chiar de ar păzi fecioria, chiar minuni de ar face, chiar de ar prooroci, să-ți fie acela ca un lup în piei de oaie, care lucrează moartea oilor”.
In Ortodoxie nu exista primat, asadar cel mai mic e egal cu cel mai mare, nu exista functii, sau poate v-au intunecat mintile „prietenii” catolici…
Poate cuvintele patristice nu inseamna nimic pt voi, atunci sa vedem ce zice Sf. Scriptură:

„Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtășire are lumina cu întunericul? Și ce învoire este între Hristos și veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios?” (II Cor. 6:14-15

sofiaiuga 03.01.2017 16:13:47

http://www.impantokratoros.gr/341BF8B9.ro.aspx
 
TĂCEREA EPISCOPILOR ÎNSEAMNĂ ATEISM ȘI CRIMĂ.
CE ALTCEVA MAI AȘTEAPTĂ SĂ FACĂ PATRIARHUL BARTOLOMEU,
CA EVLAVIOȘII NOȘTRI EPISCOPI SĂ VORBEASCĂ?
CE ALT SFÂNT CANON AȘTEAPTĂ SĂ MAI ÎNCALCE?
BĂTRÂNUL EPISCOP AUGUSTIN KANDIOTUL RĂSPUNDE:



„TĂCEREA EPISCOPILOR ESTE ATEISM ȘI CRIMĂ"



Conform cuvintelor lui Hristos, Episcopul este cioban și trebuie să-și păzească oile.

Ereticii sunt lupii. Și ciobanul are câini. Fiecare stână își are câinii ei, câinii ciobănești care latră ca să alunge lupul departe. Și precum câinele ciobănesc latră, strigă toată noaptea, nu doarme pentru a ține departe lupii, așa și preotul cel bun și episcopul cel bun trebuie să strige și să izgonească lupii. Izgoniți din stână câinii ciobănești și nu va mai rămâne nicio oaie în stână. Izgoniți din Biserică pe propovăduitorii cuvântului lui Dumnezeu, pe preoții evlavioși, pe predicatorii râvnitori, pe înflăcărații episcopi și Biserica lui Hristos se va goli. Lupii vor triumfa.

(fragment dintr-o omilie, Florina, 13.03.1971)



CUNOAȘTEREA EPISCOPULUI BUN

Suntem așadar obligați să predicăm și să mustrăm. Știți ce vor ateii?
Dacă veți vedea că într-un sat sau într-o mitropolie nimeni nu-l judecă pe episcop sau pe preot și că gurile tuturor vor spune dimpreună cu ateii și masonii și iehoviștii: „bun, bun". Când veți auzi [că aceștia zic] că este bun, atunci nu este bun, deoarece vorbește despre toți într-un asemenea mod ca să-i mulțumească.
Ateii și necredincioșii nu vor să existe predică, nu vor să existe mustrare în societate, pentru ca această societate să se autodistrugă.
Și acel episcop sau acel preot care își închide gura și nu protestează pentru cele ce se întâmplă în societate, acela este împreună cu ateii și îi ajută. De aceea spune Sfântul Grigorie: A tăcea episcopul în astfel de zile este o crimă față de Biserică, tăcerea episcopului este ateism.
Cu alte cuvinte, orice preot, orice rasofor, orice episcop, care nu mustră, nu este întru nimic diferit de ateu. Este împreună cu ateii și cu materialiștii și cu necredincioșii, care sunt vinovați pentru această stare proastă.



RECUNOAȘTEREA PREOTULUI ȘI EPISCOPULUI BUN

Da, așa se întâmplă în lumea aceasta! Toți aceia care își fac datoria, toți aceia care au îndrăzneală - a spus-o Hristos: „În lume necazuri veți avea, dar îndrăzniți, Eu am biruit lumea!" (Ioan 16, 33). A spus-o Apostolul Pavel că „cei care vor să trăiască cucernic în Hristos Iisus vor fi prigoniți" (II Timotei 3, 12); o mărturisește astăzi mucenicia lui Hristos.
Arătați-mi, vă rog! Citiți Viețile Sfinților - arătați-mi un sfânt, arătați-mi un sfânt care nu a trecut prin cuptorul necazului și al durerii. „Prin multe necazuri trebuie să intrăm în Împărăția Cerurilor" (Fapte 14, 22). Da, creștinii mei. Dacă vrei să trăiești conform Evangheliei, vei merge contra cu casa ta, contra cu societatea, contra cu toți; cu tine va fi Hristos.
De mii de ori sărac cu Hristos, decât milionar cu diavolul! De mii de ori femeie de serviciu măturând trotuarele, decât doamna lui Kolonakios cu turpitudine și imoralitate. De mii de ori diacon, de mii de ori călugăr cu Hristos, decât patriarh care încalcă Dumnezeieștile și Sfintele Canoane! De mii de ori exilat în beciuri, decât un ticălos rasofor predicând minciuna!
Fie ca Hristos să ridice în Biserica noastră ierarhi de înălțimea, de curajul și de măreția Sfântului Ioan Gură de Aur, prin ale cărui rugăciuni fie ca Dumnezeu să ne miluiască pe noi toți. Amin.

(traducere din elină: monahul Leontie; sursa audio: http://www.youtube.com/watch?v=hVh2r...layer_embedded)

sofiaiuga 03.01.2017 17:34:56

ecumenismul si sinodul din creta,duhovnici romani impotriva ecumenismului
 
https://www.youtube.com/watch?v=C-y6Q-eKXi0

suslik 03.01.2017 17:56:23

Intai de toate, la multi ani fratilor si surorilor!
 
Discutam zilele trecute cu un amic, care este un fan al contestatarilor sinodului, si am sfirsit prin a ma enerva. Pina la urma, observ o quasi-suprapunere a argumentelor grupului Zisis/M.V./Ciprian Stancu/Pamvo/etc cu argumentele organizatiilor ("biserici") de stil vechi, cu exceptia ca aia stil-invechitii ne definesc deja explict si public ca "daca nu eretici, cu siguranta schismatici, si cel mai probabil fara Har". Mda. Daca ai creier, de ce sa il folosesti? Poti obosi, zau asa...
Eu ii apreciez, ca oameni, pe unii dijn grupurile sa le zic asa, sinodosceptice, unii au o anume naivitate dubalta de inca o buna-credinta, dar momentul in care unii isi arunca gindirea la gunoi, imbratisind o evlavie fanatica la tot felul de timpenii arhaico-schismatice, nu e de tolerat.
Scurt pe doi: grupurile astea ajung la concluzia, sodomizanta asupra logicii, ca desi BOR nu este eretica, e mai bine sa iesi din comuniunea cu ea. (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
Serios acum: condamnarea ereziei dintr-o biserica ,locala si desprinderea ei de trupul Eclesiei Universale este, in toata istoria Bisericii, infaptuita de sinoadele ecumenice, uneori si in mod singular ca initiativa, ca succesor al verhovnicului apostolilor, de episcopul ortodox/catolic al Romei (ca in cazul schismei acachiene, sau iconoclasmului, cind Papa de la Roma a dat de pamint cu ereticii, prin acte perfect canonice si cu autoritate in intreaga Biserica). Nu un grup de mireni, preoti sau monahi poate hotari asta. Ei, ca si stilistii, ii dau in sus si in jos cu Maxim Confesorul. Insa Maxim Confesorul a tinut, intr-adevar niste sinoade locale, care nici nu prea sint pomenite in isotria eclesiala de mai larga circulatie, dar care, atentie! nu au dobindit autoritate in Biserica decit prin confirmarea lor ulterioara la Sindoul VI ecumenic, in nici un caz prin ele insele. Deci Biserica, la o scara universala, poate hotari erezia sau ortodoxia unei parti a trupului bisericesc, e limpede. Nu preotul Icsulescu din parohia Ratacitii din Deal.
Uneori exista lectii practice in ce fac altii: de pilda, faptul ca Inaltul Ieroteu de Nafpaktos a slujit impreuna cu Inaltul Teofan sau ca Inaltul Serafim de Pireu a slujit cu Patriarhul Tuturor Rusiilor, sint argumente tacute si zdrobitoare: asa cum doar niste ierarhi inspirati de Duhul Sfint pot da turmei celei cugetatoare!. Odata ce patriarhiile care nu sint de acord cu docuemntele cretane sint si ramin in comuniune cu celealte unitati bisericesti, autocefalice sau nu, aceasta este prin sine, dovada si manifestarea supream a unitatii bisericesti vazute la scara universala! Nu stiu de ce pentru unii e asa greu de inteles.
Deci, e logic ca indiferent ce credem despre niste documente, trebuie sa fim in unitate si pomenire liturgica cu totii. Altfel, nu sintem Biserica, ci un grup razlet.
Sincer, mie imi este indiferent ce se hotaraste la un sinod. Nu sint episcop, deci treaba mea este cea pe care nu o are un episcop, ci un mirean, adica sa asculte. Treaba episcopului este sa dezbata (cu alti ierarhi) si sa hotarasca.
E greu de urmarit logica zelotilor, care zic ca in BOR e Har, dar ca trebuie sa nu fii in comuniune cu ierarhii ei, ca sa nu...risti ajungerea in Iad. Am incercat sa ma pun in locul lor, si nu odata, dar sincer, gindirea distorsionata e ceva ce ma sperie, la modul foarte serios. E, cum am zis, o futere a ratiunii sanatoase, la toate nivelele. Ca sa nu mai zic de supunerea mireneasca si monahala, sau de stringenta unitatii Bisericii, ca Unic Trup, pe care autoproclamatii astia le ignora.
Faza: unul din cei mai obraznici "marturisitori ai pluii", popa Ciprian Stancu, zicea in impertinenta scrisoare deschisa (!!!! de cind problelem interne ale unei eparhii sint subiect de "scrisoare deschisa"?!) catre propriul chiriarh (idiotii astia nu isi dau seama ca nu faci scrisori deschise din mesajele din cadrul unei parohii sau eparhii, pentru ca dai apa la moara dusmanilor Bisericii; asta eo dovada ca ei insisi fac parte din dusmanii Bisericii) ca de ce il trimite (in alta parohie, adica, asa cum are dreptul episcopul sa faca), auziti si voi, cica "la saracie lucie"! Adica daca e vorba de bani, turbeaza zelotul. El era al care ii pupa poala lui Zisis in interviul ala, va mai amintiti? vorba lui Ioan Cezar (acum ii dau dreptate din plin): unul ca popica asta, care le-o pupa la toti grecoteii semeti, merita un scaun in devla, atunci si acolo, pe loc.
Nu imi place la Sinodul nostru ca are o reactie prea lenta cu inselatii astia. La rusi sau sirbi, sau nu mai zic la catolici, astia erau afurisiti, respectiv caterisiti, in cel mult o saptamina.

sofiaiuga 03.01.2017 19:03:38

pt.susli
 
indiferent de ce fac ierarhii noi trebuie sa ascultam ce ceea ce au zis sfintii parinti ,asta se vede dc urmariti acest capitol pe sinodultilharesc.tk

suslik 03.01.2017 22:00:46

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639775)
indiferent de ce fac ierarhii noi trebuie sa ascultam ce ceea ce au zis sfintii parinti ,asta se vede dc urmariti acest capitol pe sinodultilharesc.tk

Doamna, "Sfintii Parinti" e un termen foarte general. Cu "sfintii parinti" se pot justifica si schisma, si neascultarea, si... Si Luther a invocat "sfintii parinti" (bine, mai mult pe cei latini).

AlinB 04.01.2017 00:08:35

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639775)
indiferent de ce fac ierarhii noi trebuie sa ascultam ce ceea ce au zis sfintii parinti ,asta se vede dc urmariti acest capitol pe sinodultilharesc.tk

Asta e ca la sectari: "indiferent ce zice Biserica, noi trebuie sa ascultam de Biblie".

Un pretext desigur, pentru a spune de fapt "eu sunt mai destept ca voi si fac doar voia mea".

sofiaiuga 04.01.2017 11:47:36

Citat:

În prealabil postat de suslik (Post 639785)
Doamna, "Sfintii Parinti" e un termen foarte general. Cu "sfintii parinti" se pot justifica si schisma, si neascultarea, si... Si Luther a invocat "sfintii parinti" (bine, mai mult pe cei latini).

ortodoxia este HRISTOCENTRICA si nu episcopocentrica,daca ierarhia greseste si vrea sa ne duca la iad ,noi nu trebuie sa acceptam asta caci la judecata de apoi vom fi intrebati cum ne-am folosit liberul arbitru ,adica constiinta.

sofiaiuga 04.01.2017 11:49:59

Balada dupa creta
 
sa ne mai descretim fruntile,romanul in cele mai grele momente are o supapa de respirtie,anume umorul iesit chiar din situatiile traite
Baladă după Creta Și-au venit ‘napoi Straiele – la fel
Pe-un picior de plai,
Pe-o gură de rai,
Șchiopătând pe cale
Au căzut la vale,
La vale de sus
Cam înspre Apus (!?)
Păstori de mioare,
Oi cuvântătoare,
Păstori de păstori,
Mândri purtători,
De sarici gătate
Și chimire late,
De cușme gătite
Și bâte-aurite…
Sufletul și trupul
Le-au schimbat cu lupul,
La ceas de vânzare
De-naltă trădare
Și-au înstrăinat
La cei răi au dat
Toată avuția,
Toată bogăția –
Turma cea frumoasă
Cu oi tot de rasă,
Stâna cea străveche
Ca pe-o haină veche!
Fără milă și rușine
Să le fie la baci bine,
Ciobănia să-și păstreze,
Din cușmă să nu-i reteze,
Chimirul – la fel de lat
Și-uite-așa… la lupi ne-au dat!
Păcurarii s-au pupat,
Pe lupi i-au îmbrățișat,
Și s-au împăcat,
Fluiere-au schimbat
Au semnat,
Au parafat,
Împreună s-au rugat
Și credință și-au jurat
Și-uite-așa… la lupi ne-au dat!
Pesemne s-au sfătuit
(Ca de la lup la lup au grăit!)
Pe-oile mai breze
Să… disciplineze!
Să le intre-n minte
Că lupu-i cuminte!
Nu mai e ce-a fost
Și nu are rost
Ca să se trezească
Să se-mpotrivească
Vreun baci mititel –
C-o fi vai de el!
Ori vreo mioriță
Tare de guriță
Să zbiere prea tare
Că a fost vânzare
Fără… autorizare
Și că eticheta
“Brânza made-n Creta”
Nu are valoare
Doar atât: că doare!
Păstorii noștri, păstori,
De turme conducători,
Sufletul și trupul
Le-au schimbat cu lupul
Lupi-păstori la oi!
S-au întors în țară
Numai foc și pară
Și-acum mușcă ei
Oi și mielușei:
Turma o-ngrozesc,
Stâna dosădesc,
Bagă fiori reci
În oi și berbeci!
Firea și-au schimbat
Nu-s ca altădat!
Sunt neiertători
De te trec fiori!
Cine îndrăznește
Și prea behăiește
Deschizând gurița
I se ia blănița!
Și e dat afară
Din zori până-n seară;
Staulul se ia
Se dă altuia,
Și la colț e pus
Cu mâinile sus…
Și meniul și-au schimbat
Păstorii de altădat:
Papă (!!!) drept mâncare
Oi protestatare –
La foc mic pârlite
Și-apoi jupuite
Aproape pe viu –
C-așa-i în meniu!
Ca să ia aminte
Să fie cuminte
Turma cea rămasă
Că altfel… e groasă!
Vai, păstori, păstori,
De oi vânzători,
Cum nu v-ați temut,
Cum de ați putut
O așa trădare
Să dați spre vânzare
Toată Avuția,
Toată Bogăția,
Vouă-ncredințată
De cerescul Tată?
Vouă, spre grijire
Dată-n păstorire
De Baciul din cer
Blândul Sfânt Oier?

Nu voi ați jurat
Când ați îmbrăcat
Straie de păstor
Să-I fiți de-ajutor:
Oi să păstoriți,
Stâna sa-I păziți,
Turma s-apărați,
Toată s-o păstrați?
Că ați vândut oi…
O fi vai de voi
Ca acum de noi!
Dar c-ați îndrăznit
Și v-ați înfrățit –
Ba v-ați și pupat
Și îmbrățișat
Cu lupul viclean,
Ce se dă cioban,
Care ne-a mâncat,
Miei a sfâșiat,
Oi a alungat,
Foc la stâne-a dat…
Cu ei v-ați rugat?!?
Oare ce veți face
Cu-a voastre cojoace,
Când, chemați la cer,
De Sfântul Oier,
Ce răspuns veți da
Când vă v-a-ntreba:
Oile Mele, oile Mele,
Ce-ați făcut, Păstori, cu ele?
Paraschiva Rădoi

AlinB 04.01.2017 12:36:11

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639827)
ortodoxia este HRISTOCENTRICA si nu episcopocentrica,daca ierarhia greseste si vrea sa ne duca la iad ,noi nu trebuie sa acceptam asta caci la judecata de apoi vom fi intrebati cum ne-am folosit liberul arbitru ,adica constiinta.

Dupa tine pare mai degraba personal infailibilocentrica, cum e la neoprotestanti.

Cine iti ofera tie garantia ca stii cum sa-ti judeci pastorii?

Copacel 04.01.2017 12:38:32

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639827)
ortodoxia este HRISTOCENTRICA si nu episcopocentrica,daca ierarhia greseste si vrea sa ne duca la iad ,noi nu trebuie sa acceptam asta caci la judecata de apoi vom fi intrebati cum ne-am folosit liberul arbitru ,adica constiinta.

Am o curiozitate: care este viata dvs liturgica de zi cu zi ? Ce rugaciuni sau slujbe faceti zilnic ?

ioan67 04.01.2017 14:17:46

Citat:

În prealabil postat de sofiaiuga (Post 639775)
indiferent de ce fac ierarhii noi trebuie sa ascultam ce ceea ce au zis sfintii parinti...

Precum și ce au făcut ei!
Iar Sfinții Părinți nu făceau dihonie, răzmerițe, neascultare de frați și de ierarhi.
Erau oameni smeriți, cumpătați, mai degrabă dornici de retragere și maximă discreție decât de agitație publică și isterizare colectivă.
Dacă sfinții au ascultat de ierarhi, atunci să ascultăm și noi.

suslik 04.01.2017 18:43:27

Poezie de grupa mijlocie, cel mult. Ce sa zic, cica "pastorii ne-au dat la lupi". Care lupi?!

GMihai 04.01.2017 20:21:59

Citat:

În prealabil postat de suslik (Post 639854)
Poezie de grupa mijlocie, cel mult. Ce sa zic, cica "pastorii ne-au dat la lupi". Care lupi?!

E echivalentul, in materie de discurs religios, a stirilor de la ora 17: "SENZATIONAL !!!! NIMENI nu se astepta la asa ceva. Stirea care face inconjurul LUMII !!! Cunoscutul mega-star a fost fotografiat cu SIRETURILE dezlegate !!!!! REACTIA fostei iubite: Nu l-as fi crezut in stare, sunt bulversata la maxim... Cititi continuarea DRAMATICA in editia de maine".


Ora este GMT +3. Ora este acum 21:11:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.