Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Povesti cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=4538)

silverstar 18.11.2008 07:31:22

[COLOR=green]Cainele si pisica :105:

Odata, un om statea linistit la masa, ospatandu-se cu pofta din felurile pregatite. La picioare, s-a asezat cainele sau. Uitandu-se in ochii omului, cainele isi spunea:
"Da Doamne sa manance cu pofta stapanul meu si, dupa ce s-o satura, sa-mi dea si mie o bucatica!"
In acest timp, s-a apropiat si pisica. Privindu-l pe om cum mananca si gudurandu-se pe langa el, isi spunea in sinea ei:
"Da Doamne sa orbeasca stapanul meu, doar o clipa, sa-i pot fura mancarea!"
Cainele astepta sa primeasca tot ce omul s-ar fi indurat sa-i dea, cunoscand bunatatea stapanului sau. Pisica, insa, pandea orice moment sa poata fura, lacomia indemnand-o sa nu se multumeasca cu ceea ce ar fi primit.
[/COLOR]
[COLOR=green]Asa este si in viata. Unii dintre prietenii care ne inconjoara sunt asemenea cainelui, adica fideli si devotati, rabdatori si sinceri. Altii, insa, sunt asemenea pisicii: oricand cu un zambet pe buze, dar mereu cu rautate in suflet, asteptand doar prilejul sa fure si sa profite de pe urma ta.
Cand ai in preajma ta prieteni adevarati, bucura-te pentru ei si pentru prietenia voastra; cand vezi, insa, ca de tine se apropie si cei asemenea pisicii, nu-i goni si nu te purta cu ei asa cum ar merita, ci roaga-te pentru ei si incearca, prin bunatatea ta, sa ii faci si pe ei mai buni.[/COLOR]

silverstar 20.11.2008 18:27:26

[COLOR=green]Stapanul Cadoului [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Lânga Tokio traia un vestit razboinic Samurai, care a decis sa-i îndrume pe cei tineri în budismul Zen. Se spune ca în ciuda vârstei înaintate, el putea înfrânge orice adversar. [/COLOR]

[COLOR=green]Într-o dupa-amiaza, un luptator - cunoscut pentru lipsa lui de scrupule - a ajuns în localitatea unde traia batrânul Samurai. Era cunoscut pentru tehnicile lui de a provoca la lupta, astepta pâna când adversarul facea prima miscare si apoi, fiind daruit cu destula inteligenta pentru a corecta orice greseala ar fi facut, contraataca cu viteza.[/COLOR]

[COLOR=green]Tânarul luptator nu pierduse înca nici o lupta. Auzind de reputatia Samuraiului, a decis sa-l învinga pentru a-si mari faima. Toti studentii erau împotriva luptei, dar batrânul Samurai a acceptat provocarea. S-au adunat toti în piata din centrul orasului, iar tânarul a început sa-l insulte pe Samurai. A aruncat câteva pietre în directia lui, l-a scuipat în fata, i-a aruncat toate insultele ce exista sub soare, i-a insultat pâna si pe stramosi. Timp de câteva ore, a facut totul pentru a-l provoca pe maestru, dar batrânul ramânea impasibil. La sfârsitul dupa-amiezii, simtindu-se obosit si umilit, razboinicul a abandonat si a plecat.[/COLOR]

[COLOR=green]Deceptionati de faptul ca maestrul primise atât de multe insulte si provocari, studentii l-au întrebat: [/COLOR]
[COLOR=green]- Cum ai putut rabda atât de multa umilinta? De ce nu ti-ai folosit spada, chiar daca stiai ca ai fi pierdut, în loc sa-ti expui lasitatea în fata tuturor?[/COLOR]

[COLOR=green]- Daca cineva vine la tine cu un cadou si tu nu îl primesti, cui apartine cadoul? - întreba Samuraiul.[/COLOR]
[COLOR=green]- Celui care ti l-a oferit - replica unul dintre discipoli.[/COLOR]
[COLOR=green]- La fel si cu orice mânie, insulta sau invidie - spuse maestrul. Când nu sunt acceptate, continua sa apartina celui care le-a purtat.[/COLOR]

[COLOR=green]In viata de zi cu zi sunt nenumarate situatiile in care ne trezim prinsi fara sa vrem in tot felul de situatii nedorite. Fiecare clipa isi are darul ei. Unele daruri ne sunt de folos, altele ne incurca. Totul depinde de tine. Poti alege sa accepti orice cadou si sa fi inclus in planurile altora, sau sa fi selectiv... si sa accepti doar acele cadouri care te ajuta in cresterea ta.[/COLOR]

silverstar 21.11.2008 07:51:05

[COLOR=green]Cum atingem fericirea?[/COLOR]

[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De fapt, viata este facuta din mici placeri – un schimb de priviri binevoitoare cu o persoana din familie, un moment lipsit de griji impreuna cu un prieten. Pentru a atinge fericirea, omul nu are nevoie nici de bogatie si nici de onoruri, fiindca strictul necesar este suficient pentru bucuria corpului, pentru acumularea culturii spre bucuria sufletului si pentru indeplinirea bucuriei constiintei. Aceste trei virtuti sunt din ce in ce mai rare si de aceea multe perosane sunt nefericite.[/COLOR]
[COLOR=green]Cu imaginatia putem poposi pe malurile unor lumi nesfarsite, unde este posibil sa regasim puritatea de cand eram copii.[/COLOR]
[COLOR=green] [/COLOR]
[COLOR=green]Romano BATTAGLIA – O inima curata[/COLOR]

silverstar 22.11.2008 07:39:33

Povestea Catelusului Schiop

[COLOR=green]Un baiețel de 10 ani intră și intreabă care-i prețul unui cățeluș. Vânzătorul îi răspunde că prețul este între 30 și 50$. Băiețelul bagă mâna în buzunar, scoate câteva monezi. Numără 2.70 $ … și apoi întreabă:
- Aș putea vedea cățelușii?
Vânzătorul zâmbește. Fluieră, din magazin iese afară cățeaua și în urma ei 5 cățeluși frumoși. Al șaselea cățeluș… rămase în urmă și nu se apropia!

Băiețelul întreabă:
- De ce cățelușul astă șchioapătă?
Omul îi răspunse că acesta s-a născut cu o problemă la picior și va șchiopăta toată viața!
- Acesta-i cațelușul pe care-l doresc, a spus băiețelul cu bucurie în glas.
- Dacă asta e dorința ta, ți-l dau gratis!

Copilul s-a suparat și a răspuns:
- Nu-l vreau gratis, prețul lui e la fel ca și a celorlalți căței, îți voi da tot ce am la mine acum, și în fiecare lună îți voi plăti 50 de cenți, până voi achita prețul lui intreg!

- Ești sigur că vrei acest cățeluș? Doar niciodată nu va putea fugi sau juca sau sări precum ceilalți!

Băiețelul s-a aplecat, și-a ridicat puțin pantalonul și i-a arătat vânzătorului aparatul de fier ce-i susținea piciorul strâmb.
- Nici eu nu pot alerga, de aceea acest cățeluș are nevoie de cineva care să-l înțeleagă!

Ochii vânzătorului s-au umplut de lacrimi când i-a spus copilului:
- Mă rog și sper ca fiecare cățeluș să aibe pe cineva care să-l iubească, așa precum tu îl vei iubi pe acest cățeluș![/COLOR]

silverstar 23.11.2008 08:03:58

Astazi, maine, mereu, treci dincolo!
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Trebuie sa te obisnuiesti sa ii privesti cu seninatate pe semenii tai, pentru ca, desi umili, au intotdeuna ceva sa te invete. Incearca sa ii zambesti vietii, pentru ca aceasta te va iubi mereu, chiar si atunci cand nu vei mai fi.

Trebuie sa privesti cerul, sa asculti vantul lin prin paduri, iar noaptea trebuie sa admiri stelele si luna. Acestea sunt micile lucruri pe care trebuie sa le inveti. Pentru a te simti bine si a fi linistit, trebuie sa regasesti pacea pierduta si speranta care ne asteapta dincolo de poarta.

Stim totul despre noi, despre greselile noastre, despre vinile noastre; ne vedem asa cum suntem in realitate si incercam sa ne ajutam pentru a deveni mai buni…

Trebuie sa incetezi sa te mai ingrijorezi si sa te compatimesti. Lasa vocea care te-a condus pana aici sa-ti calauzeasca pasii! Trebuie sa parcurgi drumul de intoarcere cu pas usor, sa regasesti contactul cu adevarata esenta a fiintei tale, sa te inalti deasupra evenimentelor. Invata sa te detasezi de realitatea care te inconjoara, si incearca sa ai o inima curata!...

Nu trebuie sa fii trist; nu ingadui ca incertitudinile si temerile sa te doboare!

Nu-i lasa pe altii sa-ti judece slabiciunile si sa le foloseasca pentru a te determina sa faci compromisuri!

Nu-ti vinde niciodata inima curata pentru o mana de cuvinte false; nu te renega nicicand pentru placerea de a fi considerat si iubit!

Mergi de-a lungul campiei si al vailor fermecate, si, atunci cand furtuna se va abate pe campurile de grau, cauta sa te adapostesti sub un copac mare!

Nu obosi niciodata sa astepti, pentru ca ziua cea mai frumoasa a vietii tale poate venii maine! Poarta-te precum copacii care asteapta primavara ca sa se umple de frunze si flori!

Ne aflam in pragul unei noi ere – cea veche s-a consumat de-acum. Ceea ce ramane bun apartine lumii ideilor superioare, intuitilor pure care vor fi sperantele pentru o lume noua. Actuala umanitate este ca un teren stravechi care a trait prea multe anotimpuri si se pregateste pentru o noua aratura. Recolta si inflorirea vor depinde de mintea omului.

Treci dincolo! Astazi, maine, mereu, treci dincolo!

Am scris ultimul gand in caietul meu.

Exista o putere care se dezvaluie in acest vast mister al lumii, unde inmuguresc flori pe care nu le-a plantat nimeni, niciodata.

Romano BATTAGLIA – O inima curata[/COLOR]

MarinaAlca 23.11.2008 10:18:09

Ingeri
 
[SIZE=2]"Ei traiesc si lucreaza ptr oameni care au avut mai putin noroc.Ei nu numara orele, iar iubirea lor ptr oameni este mai mare decat dorinta lor de bani si posesiune.Ei ne intind mainile si ne ofera prietenia lor.
Fac curat in camera si pun masa.Se plimba cu cei singuri.Se ocupa de locuri de munca.Se duc in inchisori.Se ingrijesc de o locuinta calda. Zugravesc si repara.Daca nu ar fi ei, multi nu ar fi gasit o masa, un pat, ajutor si prietenie.Multe inimi ar fi murit de frig.Mai exista ingeri-in mijlocul nostru. Nu au aripi, dar inima lor este un port sigur ptr toti cei care au ajuns in suferinta din pricina furtunilor vietii"
[/SIZE]

MarinaAlca 23.11.2008 11:03:35

Cine vrea sa inveseleasca oamenii
 
"Cine vrea sa-i inveseleasca pe oameni trebuie sa aiba bucurie in sine insusi.
Cine vrea sa aduca in lume caldura trebuie sa poarte in sine foc.
Cine vrea sa-i ajute pe oameni trebuie sa fie cuprins de iubire.
Cine vrea sa faca pace pe pamant trebuie sa fi gasit pacea in inima sa"

MarinaAlca 23.11.2008 15:36:11

Binecuvantarea unui om batran
 
Binecuvantati acei care inteleg ca picioarele mele au devenit mai incete iar mainile imi tremura.
Binecuvantati acei care isi dau seama ca urechile mele aud greu si nu inteleg imediat totul.
Binecuvantati acei care stiu ca ochii mei nu mai vad bine.
Binecuvantati acei care nu injura cand imi cade ceva din mana si ma ajuta sa-mi gasesc lucrurile.
binecuvantati acei care se uita la mine zambind si stau sa flecareasca un pic cu mine.
Binecuvantati acei care tin seama de bolile mele si imi alina durerile.
Binecuvantati acei care ma fac sa simt ca sunt iubit si se poarta delicat cu mine.
Binecuvantati acei care raman langa mine cand plec pe drumul vesniciei.
Binecuvantati toti acei care sunt buni cu mine.
Ei ma fac sa ma gandesc la Bunul Dumnezeu.
Si cu siguranta ca nu-i voi uita atunci cand voi fi langa EL.

silverstar 25.11.2008 10:27:58

[COLOR=green]Prezentul care ne scapa printre degete[/COLOR]

[COLOR=green]Intreb de ce asteptam un maine mai bun fara a ne da seama de prezentul care ne scapa printre degete.[/COLOR]
[COLOR=green]In realitate, avem tendinta de a ne trai viata proiectata mereu in viitor, fara a ne interesa de trecutul nostru, si dorim cu ardoare lucruri noi, nazuim sa atingem scopuri ulterioare, pierzandu-ne in prezent.[/COLOR]
[COLOR=green]Nu se poate crea viitorul daca nu ne cunoastem in profunzime trecutul, daca am digerat tot ceea ce am vazut, auzit, suferit, iubit. La sfarsitul celui de-al Doilea Razboi Mondial, un tanar s-a dus sa il viziteze pe Gandhi, prietenul sau de familie, pentru a-i cere sfaturi despre ce se poate face in Occident. Marele Mahatma i-a raspuns: “Daca tu nu incepi sa studiezi temeinic trecutul, istoria omenirii, nu vei avea instrumentele necesare pentru a reconstrui prezentul si pentru a realiza visurile viitorului.”[/COLOR]
[COLOR=green]Deci viata are o semnificatie numai daca avem capacitatea de a vedea departe?[/COLOR]
[COLOR=green]Trebuie sa vedem mai departe, dar mai intai trebuie sa ne intoarcem, sa parcurgem cararile batute, sa traim prezentul pentru a prinde radacini in viitor. Dar noi am vrea sa il cream fara a avea mijloacele necesare, pentru ca ne renegam cu inversunare trecutul si nu traim intens. Se fac ipoteze perfecte din punct de vedere structural, dar putin credibile in realitatea faptelor. Uitam ca omul de azi este rezultatul actiunilor de ieri. Toti provenim dintr-o experienta trecuta si am primit o mostenire culturala.[/COLOR]

[COLOR=green]Romano BATTAGLIA – O inima curata[/COLOR]

silverstar 27.11.2008 07:37:16

[COLOR=green]Cheia potrivita

La un calugar a venit o femeie sa-i ceara ajutorul, fiindca nu avea intelegere in casa.
- Ce-ai facut in aceasta situatie, a intrebat-o calugarul ?
- Am incercat sa-mi conving barbatul, certandu-l.
- Cand ati avut iar probleme, ce-ai mai facut ?
- Acelasi lucru, i-a raspuns din nou femeia. I-am reprosat si l-am certat. Si de fiecare data am facut la fel.
Atunci, calugarul a scos o gramada de chei si dandu-i una femeii a rugat-o sa deschida usa din fata lor. A incercat femeia, dar, nepotrivindu-se cheia respectiva, i-a cerut calugarului alta cheie.
- Poate n-ai stiut cum sa deschizi, i-a spus calugarul, mai incearca!
Dar oricat s-a straduit femeia, nu a putut deschide.
- Parinte, dati-mi toata gramada de chei si aflu eu care-i cea potrivita - l-a rugat aceasta. Privind-o cu caldura, duhovnicul i-a raspuns:
- Acum intelegi ce-am vrut sa-ti dovedesc ? Cum nu poti tu deschide acea usa cu o cheie nepotrivita, oricat ai incerca, tot asa nu poti deschide sufletul barbatului tau cu aceeasi vorba de cearta cu care incerci mereu. Cauta cheia potrivita si, daca o vei gasi, sigur vei putea deschide![/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:21:12.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.