Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Plagiatul infractiune si pacat. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16903)

stoicadorina 06.11.2013 21:33:17

Plagiatul infractiune si pacat.
 
Mi-a fost dat acum cateva zile sa aflu ca o poezie ce-mi apartine si care a fost publicata in 2010 intr-o placheta de poezie religioasa sub iscalitura mea si in 2009 pe crestin ortodox la Articole a fost atribuita (fara nici o dovada) Parintelui Arsenie Boca si publicata intr-o carte aparuta la Editura Cristimpuri din Ploiesti a lui Cristian Serban. Cartea a fost tiparita in 9000 de exemplare si vanduta. Am dovedit ca aceasta creatie imi apartine si editorul a recunoscut ca a atribuit-o altcuiva.
Ce ati face daca v-ati comfrunta cu o astfel de situatie? Mai multe despre acest subiect gasiti pe blogul meu si pe pagina mea de fb.

Barsaumas 07.11.2013 08:11:47

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 539455)
Mi-a fost dat acum cateva zile sa aflu ca o poezie ce-mi apartine si care a fost publicata in 2010 intr-o placheta de poezie religioasa sub iscalitura mea si in 2009 pe crestin ortodox la Articole a fost atribuita (fara nici o dovada) Parintelui Arsenie Boca si publicata intr-o carte aparuta la Editura Cristimpuri din Ploiesti a lui Cristian Serban. Cartea a fost tiparita in 9000 de exemplare si vanduta. Am dovedit ca aceasta creatie imi apartine si editorul a recunoscut ca a atribuit-o altcuiva.
Ce ati face daca v-ati comfrunta cu o astfel de situatie? Mai multe despre acest subiect gasiti pe blogul meu si pe pagina mea de fb.

Daca puteti, sa dati in judecata pe cei responsabili. Un astfel de "editor", daca a facut asa ceva, merita sa il aduceti in faliment. Nimeni nu are dreptul sa isi bata joc de munca/inspiratia semenului sau!
Bine, avind in vedere cui s-a "atribuit" opera dvs., pariez ca toti bocalatrii vor reactiona ca unul. Am citit si eu o parte din operele (atribuite) lui Arsenie Boca, si nu am nimic cu plecatul la Domnul preot (multe din ideile sale sunt excelente), ci cu cultul sau, destul de exagerat. Unii dintre "fanii" sai par a cita mai mult din invataturile sale, decit din cele ale Domnului.

catalin2 07.11.2013 13:15:00

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 539455)
Mi-a fost dat acum cateva zile sa aflu ca o poezie ce-mi apartine si care a fost publicata in 2010 intr-o placheta de poezie religioasa sub iscalitura mea si in 2009 pe crestin ortodox la Articole a fost atribuita (fara nici o dovada) Parintelui Arsenie Boca si publicata intr-o carte aparuta la Editura Cristimpuri din Ploiesti a lui Cristian Serban. Cartea a fost tiparita in 9000 de exemplare si vanduta. Am dovedit ca aceasta creatie imi apartine si editorul a recunoscut ca a atribuit-o altcuiva.
Ce ati face daca v-ati comfrunta cu o astfel de situatie? Mai multe despre acest subiect gasiti pe blogul meu si pe pagina mea de fb.

Facand haz de necaz, ar trebui sa fii mandra ca o poezia a ta e atribuita parintelui Arsenie.
In al doilea rand, pare ca e o editura anonima, de familie. Poti cere macar explicatii detinatorului, eventual niste mici compensatii, daca a vandut vreo carte.

DragosP 07.11.2013 13:18:08

Eu zic să o lași așa cum a picat, dar să anunți cumva editura.
Doamne ajută!

sophia 07.11.2013 13:52:15

Si ai grija si tu unde le mai publici.
Netul este mare ai au toti acces la ei.
Nu mai puneti si voi lucrari si lucruri importante, de suflet, sau private, pe net.
Inca n-ati inteles ce periculos este?

In alta ordine de idei: a fost atribuita lui Arsenie Boca? Ori este atat de speciala poezia ta, in stilul lui si atunci trebuie sa fii mandra, ori atat de putin sunt cunoscute scrierile lui.

Am si o intrebare, ca nu inteleg. Zici ca editorul a pus-o in cartea lui Arsenie Boca? Pai editorii fac cartile, sau doare le publica?
Si cine a dat aceasta carte la editura? Cine din partea Lui Arsenie Boca?
E bine ca ai anuntat editorul si daca poti vorbeste si cu cel care a dat cartea la publicat.
Dar nu prea ai ce sa faci.
Este totusi o onoare pentru tine, daca stai sa te gandesti. Si poate cine stie? Asa o fi vrut Dumnezeu?

Plagiatul de lucrari de literatura, arta muzica. Eu nu stiu daca sunt chiar un lucru rau.
Doar sunt facute de oameni pentru oameni. Prea conteaza numai faima si banii pe lumea asta.
Ca atunci ar trebui sa-si tina fiecare acasa in sertar lucrarile, sa nu le vada nimeni.
Ma gandesc cat de mult isi doresc unii saraci sa aibe acces la cate o carte, un film, sau program de calculator si nu au bani.

Da, unii gresesc ca citeaza de la altii in lucrarile lor. Dar toti facem asta cumva. In scoala, in facultate, preluam de la altii in lucrarile noastre. Macar sa punem insa sursa.
Stiinta si arta sunt un bun comun al omenirii. Sa ne bucuram daca se bucura si altii de bucatica noastra. Sa nu fim egoisti. Dar sa fim totusi si corecti, pe cat se poate.
Mi-este greu sa ma explic. Nu sunt adepta plagiatului, nu asta sustin. Ci ma deranjeaza goana asta egoista dupa faima si bani si altii care isi doresc nu au acces, nu-si permit.

Barsaumas 07.11.2013 14:02:37

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 539505)
Si ai grija si tu unde le mai publici.
Netul este mare ai au toti acces la ei.
Nu mai puneti si voi lucrari si lucruri importante, de suflet, sau private, pe net.
Inca n-ati inteles ce periculos este?

In alta ordine de idei: a fost atribuita lui Arsenie Boca? Ori este atat de speciala poezia ta, in stilul lui si atunci trebuie sa fii mandra, ori atat de putin sunt cunoscute scrierile lui.

Am si o intrebare, ca nu inteleg. Zici ca editorul a pus-o in cartea lui Arsenie Boca? Pai editorii fac cartile, sau doare le publica?
Si cine a dat aceasta carte la editura? Cine din partea Lui Arsenie Boca?
E bine ca ai anuntat editorul si daca poti vorbeste si cu cel care a dat cartea la publicat.
Dar nu prea ai ce sa faci.
Este totusi o onoare pentru tine, daca stai sa te gandesti. Si poate cine stie? Asa o fi vrut Dumnezeu?

Plagiatul de lucrari de literatura, arta muzica. Eu nu stiu daca sunt chiar un lucru rau.
Doar sunt facute de oameni pentru oameni. Prea conteaza numai faima si banii pe lumea asta.
Ca atunci ar trebui sa-si tina fiecare acasa in sertar lucrarile, sa nu le vada nimeni.
Ma gandesc cat de mult isi doresc unii saraci sa aibe acces la cate o carte, un film, sau program de calculator si nu au bani.

Da, unii gresesc ca citeaza de la altii in lucrarile lor. Dar toti facem asta cumva. In scoala, in facultate, preluam de la altii in lucrarile noastre. Macar sa punem insa sursa.
Stiinta si arta sunt un bun comun al omenirii. Sa ne bucuram daca se bucura si altii de bucatica noastra. Sa nu fim egoisti. Dar sa fim totusi si corecti, pe cat se poate.
Mi-este greu sa ma explic. Nu sunt adepta plagiatului, nu asta sustin. Ci ma deranjeaza goana asta egoista dupa faima si bani si altii care isi doresc nu au acces, nu-si permit.

De ce ar fi o onoare? Si de ce sa fie mindra ca poezia ar fi chipurile in stilul lui Boca? Poate fi mindra de stilul dinsei personal, nu Boca i-a dat stilul, talentul, inspiratia, ci Dumnezeu. Doamna Dorina Stoica este dinsa insasi, cu tot ce reprezinta dinsa, cu fapte, ginduri si, in cazul de fata, opere. Nimeni nu trebuie sa ii ia, nici macar un duhovnic vestit dar mort de multa vreme, nici nu trebuie altcineva sa ii dea din al sau.
Sunt de acord cu dvs. in privinta goanei dupa bani a unora, indeosebi a celor cu idei de monopol. Dar aici nu e cazul. Dumnezeu i-a trimis inspiratie, dinsa a scris, publicat, si uite cu ce s-a ales, in Romania: cu opera furata! Nimeni nu scrie poezii, mai ales in ziua de azi, pentru a trai din asta. Cit urasc eu Occidentul, indeosebi America si UE, dar acolo, pentru o chestie ca asta, ar fi primit bani multi ca si despagubiri. La noi? "Eh, a scris o doamna poezia asta, hai sa o publicam sub numele altcuiva, o personalitate, eventual una carismatica, desi defuncta. Asa ne scoatem".
P. S. Forumul asta este un forum crestin, sau ceva de genul "In memoriam A. B."?! Nu de alta, dar punctul de vedere opus cultului lui Boca nu pare e reprezentat si e pus erepede la colt, cind se manifesta cineva in sensul asta. Nu mi se pare normal. DACA si DUPA ce va fi canonizat, atunci da, e altceva.

DragosP 07.11.2013 14:58:10

Copilu, evlavia la un (viitor) sfânt e dinainte de a fi canonizat, fiind una din condițiile necesare (din ce știu eu) ei.

Barsaumas 07.11.2013 15:05:41

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 539511)
Copilu, evlavia la un (viitor) sfânt e dinainte de a fi canonizat, fiind una din condițiile necesare (din ce știu eu) ei.

Nu discut acum despre dimensiunile uneori desantate, isteroide, de-a dreptul, ale acestei evlavii, e alt aspect. Acum, e vorba ca una e evlavia, altul e furtul. Daca tu scrii un kernel, si ii este atribuit, de staff-ul vreunei reviste, occidentale sa zicem, de software, care nu da doi bani pe romani, tot marelui Linus (Dumnezeu sa il tina in viata si in putere de munca!), ce ai zice? O fi el marele Linus, dar pentru DragosP, tot DragosP este prioritar, logic, nu? Mai ales cind imi amintesc ce dur si legalist erai pe topicul cu "furatul" de software... ;)

DragosP 07.11.2013 15:11:27

Amesteci borcanele într-un mare fel.

Barsaumas 07.11.2013 15:14:09

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 539515)
Amesteci borcanele într-un mare fel.

De ce?! Poezia e a dinsei, codul sursa ar fi al tau. Are dreptul cineva sa vi le fure si sa le atribuie siesi sau altcuiva? Nu!

DragosP 07.11.2013 15:31:03

Păi le amesteci pentru că eu n-am negat dreptul dânsei asuprra poeziei, nici nu l-am minimizat. Am făcut doar o remarcă relativ la evlavia fară de un (viitor) sfânt.
Nici măcar n-am pomenit vreun nume.

Poftim, era o remarcă offtopic.

Acu' înțelegi?

Barsaumas 07.11.2013 15:40:59

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 539518)
Păi le amesteci pentru că eu n-am negat dreptul dânsei asuprra poeziei, nici nu l-am minimizat. Am făcut doar o remarcă relativ la evlavia fară de un (viitor) sfânt.
Nici măcar n-am pomenit vreun nume.

Poftim, era o remarcă offtopic.

Acu' înțelegi?

Ok, bun. Scuze.

DragosP 07.11.2013 15:51:47

"Mai mă" gândesc de le accept.






Ok. bine.:1:

Barsaumas 07.11.2013 16:42:35

Total off topic, dar a propos de kernel:
 
Sa vedem ce ne va aduce noua serie pe care ne-o pregateste Linus, dupa ce se incheie 3.

laurastifter 08.11.2013 23:22:27

Doamna Sophia,
nu este vorba de căutarea faimei sau a banilor!
Mă îndoiesc că inițiatoarea topic-ului s-ar fi îmbogățit în urma publicării unei singure poezii.
Problema are o natură mult mai profundă, chiar spirituală.
Furtul intelectual este un păcat mai grav decât furtul de bunuri materiale, pentru că atenteazăla una dintre expresiile sufletului autorului.
Dacă un hoț de buzunare îmi șterpelește banii, situația este cât se poate de neplăcută... dar atât.
În schimb, o creație intelectuală (fie și un mic text, o poezioară sau un eseu, de pildă... sau o pagină de jurnal) reflectă ceva din mine... din personalitatea mea... din trăirile mele interioare.
Am creat și, totodată, am fost creată, modelată, schimbată, formată de propria-mi creație, mai ales dacă acea creație a fost de o reală valoare spirituală.
Acea creație (poezie, pictură, eseu, lucrare științifică sau orice alt gen de creație intelectuală la care ne-am putea gândi) e parte din mine, expresie a trăirilor mele celor mai profunde, este oglindă a unicității personalității mele și nimeni nu are dreptul să-și însușească ceva ce-mi aparține nu doar juridic, ci, în primul rând, ca "bun" asupra căruia am o paternitate intelectual-spirituală.
Ați publicat vreodată o lucrare științifică, dar din pasiune, o lucrare căreia să-i fi consacrat luni și ani din viață, lucrând zi și noapte, luni sau chiar ani în șir, cu nopți albe, consum de timp, energie, emoții și resurse financiare?... Dacă da, atunci veți înțelege.
Eu nu am publicat, până acum, o astfel de lucrare.
Singura lucrare științifică pe care am scris-o până acum a fost... teza mea de licență. :)
Totuși,
dac-aș afla că cineva mi-a copiat acea mică lucrare, pe care-am scris-o cu atâta drag, pasiune și emoții, tare m-aș întrista.
Da, știința se face pentru ceilalți, arta se creează pentru ceilalți și, totodată, pentru sine, pentru constituirea sinelui, de vreme ce "suntem ceea ce facem" și ceea ce creăm.
Da, scriem pentru ceilalți...
dar
cele scrise sunt într-o atât de mare măsură parte din noi înșine, am revărsat în ele atât de mult din gândurile, convingerile și valorile în care credem, încât n-am mai putea concepe ca acele creații să ne fie-nstrăinate.
Acum înțelegeți?
Sunt probleme de natură filosofică în primul rând și, abia apoi, considerații de ordin financiar (doar în anumite cazuri).
Plagiatul este păcat și infracțiune, este blamabil din motive teologico-filosofice și juridice, este furt și atentare la unicitatea persoanei și gândurilor celuilalt.
Și sunt convinsă că părintele Arsenie, de acolo de unde este, nu s-a bucurat deloc de acel gest al editorilor plagiatori.
Dacă aș fi în situația doamnei care a inițiat topic-ul, i-aș ierta, din motive creștine. O poezie religioasă, scrisă de dragul și cu ajutorul lui Hristos, nu poate fi disputată în instanță.
În schimb, aș avea grijă să-i ameninț grozav pe acei editori, cum că, dacă se mai întâmplă vreodată... etc etc.
N-aș pune niciodată în practică amenințările, dar i-aș speria astfel pentru că, dacă își neglijează valorile propriilor conștiințe, măcar, de teama autorităților omenești, să nu mai fure altă dată.
Doamne ajută!

stoicadorina 09.11.2013 10:03:01

Multumesc Laura, ai inteles perfect rostul postarii mele. Voi copia postarea (cu aprobarea ta) si voi publica pe blogul meu.
Sofiei ii voi raspunde mai tarziu. Eu nu scriu pentru bani, cartile le-am daruit prin scoli, centre de plasdament, spitale, biserici si manastirile unde am ajuns in pelerinajele mele, pentru a bucura suflete sau pentru a fi licitate la actiuni organizate in scopuri umanitare.
Cheltuelile de tiparire le-am suportat eu din pensia mea fiind uneori ajutata de persoane cu suflet frumos cunoscute aici pe crestin ortodox.ro. Am scris si publicat cu binecuvantarea duhovnicului.
Ma doare faptul ca editorul Cristian Serban se vrea un editor de carte crestina ce are drept scop educarea copiilor in spiritul credintei. Sunt tulburata ca nu stiu ce trebuie sa fac in aeasta situatie ca o persoana ce ma raportez la cuvantul Scriprurii si nu la legile omenesti. Pana una alta ma voi ruga!

sophia 09.11.2013 12:20:57

Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Am cam amestecat eu lucrurile in mesajul anterior.
Vorbeam acolo de doua lucruri: de problema personala a Dorinei si pe urma de
publicatii in general.
Sunt oameni care castiga imens de mult totusi.

Legat de problema Dorinei eu am scris acolo si repet. Eu m-as simti onorata in cazul acesta. Sigur ca n-a fost corect ce s-a intamplat.
Dar cred ca si editorul a incurcat autorii, nu a stiut. In fond ce ar fi avut de castigat el punand lucrarea ta in cartea lui Arsenie Boca? Acesta oricum avea mare cautare.
Cred ca a fost o greseala. Ce ar fi gandit Boca? Nu cred ca s-ar fi suparat. Poate ca ar fi incercat sa indrepte macar moral greseala.

Am spus in mesajul meu ca in general nu sunt de acord cu plagiatul, cu copiatul din lucrarile altuia.
Ma deranjeaza lipsa de acces la lucrari din cauza ca unii vor sa-si faca faima si bani pe ele. Ori autorii, ori altii din bransa.

Sunt unii, mai ales autori de carti religioase, care nu-si fac probleme, ba dimpotriva se bucura ca lucrarile lor sa fie citite de cat mai multi.

@Laura - nu am publicat nici eu nimic.
In schimb stiu ce inseamna saracia, stiu ce inseamna sa iti doresti sa afli, sa citesti, sa lucrezi (cu diverse programe) si sa nu ai banii necesari.
Totul este cu bani.

In plus visul meu este sa traduc macar o carte frumoasa si s-o daruiesc oamenilor sa se bucure de ea. Dar sunt asa probleme cu drepturile de autor si editurile, incat n-am nici o sansa.

De aia spun: cine doreste cu adevrat sa scrie pentru oameni, sa fie mai bun, mai deschis. Cine nu, sa-si tina lucrarile pentru el. E mai sigur.

Plagiatul nu este solutia eleganta, este adevarat. Solutia ar fi bunatatea omului, altruismul. Sa dam si altora care nu au posibilitati si isi doresc.

catalin2 09.11.2013 14:53:50

Putem sa ne gandim cum a procedat acea editura si persoana care a editat cartea. E posibil si sa fi gasit poezia copiata de altcineva si spunand ca e a Parintelui. Iar editorul a luat acea informatie de la altcineva, nu vine de la el. De asemenea, daca cineva publica mai intai pe net e mai greu sa controleze dreptul de autor. De exemplu cineva nu va publica o inventie pana nu va avea brevetul de inventie, ca sa nu o revendice altcineva.

Barsaumas 09.11.2013 18:27:10

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539660)
Putem sa ne gandim cum a procedat acea editura si persoana care a editat cartea. E posibil si sa fi gasit poezia copiata de altcineva si spunand ca e a Parintelui. Iar editorul a luat acea informatie de la altcineva, nu vine de la el. De asemenea, daca cineva publica mai intai pe net e mai greu sa controleze dreptul de autor. De exemplu cineva nu va publica o inventie pana nu va avea brevetul de inventie, ca sa nu o revendice altcineva.

Catalin, daca imi permiti o mica observatie: nu mai scrie, te rog, "Parintele" cu P mare. Asa se cuvine doar lui Dumnezeu, El este Parintele a orice si al tuturor. Nimeni nu este decit un parinte sau episcop, sau mirean, ieromonah, pastor, papa, patriarh, etc.

stoicadorina 09.11.2013 19:25:49

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 539660)
Putem sa ne gandim cum a procedat acea editura si persoana care a editat cartea. E posibil si sa fi gasit poezia copiata de altcineva si spunand ca e a Parintelui. Iar editorul a luat acea informatie de la altcineva, nu vine de la el. De asemenea, daca cineva publica mai intai pe net e mai greu sa controleze dreptul de autor. De exemplu cineva nu va publica o inventie pana nu va avea brevetul de inventie, ca sa nu o revendice altcineva.

Daca esti interesat de subiect intra te rog pe linkul de la adresa mea si vei citi ca poezia a fost publicata de mine in carte cu ISBN-ul ce-i confera protectia dreptului de autor in anul 2010 in timp ce cartea domnului Cristian Serban a aparut in 2013 iunie!.

stoicadorina 09.11.2013 19:43:13

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 539631)
Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Am cam amestecat eu lucrurile in mesajul anterior.
Vorbeam acolo de doua lucruri: de problema personala a Dorinei si pe urma de
publicatii in general.
Sunt oameni care castiga imens de mult totusi.

Legat de problema Dorinei eu am scris acolo si repet. Eu m-as simti onorata in cazul acesta. Sigur ca n-a fost corect ce s-a intamplat.
Dar cred ca si editorul a incurcat autorii, nu a stiut. In fond ce ar fi avut de castigat el punand lucrarea ta in cartea lui Arsenie Boca? Acesta oricum avea mare cautare.
Cred ca a fost o greseala. Ce ar fi gandit Boca? Nu cred ca s-ar fi suparat. Poate ca ar fi incercat sa indrepte macar moral greseala.

Am spus in mesajul meu ca in general nu sunt de acord cu plagiatul, cu copiatul din lucrarile altuia.
Ma deranjeaza lipsa de acces la lucrari din cauza ca unii vor sa-si faca faima si bani pe ele. Ori autorii, ori altii din bransa.

Sunt unii, mai ales autori de carti religioase, care nu-si fac probleme, ba dimpotriva se bucura ca lucrarile lor sa fie citite de cat mai multi.

@Laura - nu am publicat nici eu nimic.
In schimb stiu ce inseamna saracia, stiu ce inseamna sa iti doresti sa afli, sa citesti, sa lucrezi (cu diverse programe) si sa nu ai banii necesari.
Totul este cu bani.

In plus visul meu este sa traduc macar o carte frumoasa si s-o daruiesc oamenilor sa se bucure de ea. Dar sunt asa probleme cu drepturile de autor si editurile, incat n-am nici o sansa.

De aia spun: cine doreste cu adevrat sa scrie pentru oameni, sa fie mai bun, mai deschis. Cine nu, sa-si tina lucrarile pentru el. E mai sigur.

Plagiatul nu este solutia eleganta, este adevarat. Solutia ar fi bunatatea omului, altruismul. Sa dam si altora care nu au posibilitati si isi doresc.

Cartea a fost vanduta in 9000 de exemplare. Si eu ma bucur daca sunt citite cartile mele dar eu nu am editura si nu pot scoate decat tiraje mici. Da Sofia, totul este cu bani. Daca as fi aflat ca aceasta carte se da gratis sau deserveste cazuri umanitare as fi tacut, dar se vinde. Orice carti ce porta pe ele numele sau poza parintelui Iustin Parvu sau Arsenie Boca se vand bine. Si eu cumpar astfel de carti.
Plagiatul este furt. Furtul este pacat. Poezia aceia circula pe facebook de ani buni, are sute de distributii.
Ce-ar fi sa te pui in locul meu?
Tu ce ai face?
Cand eram copil parintii ne educau spunadu-ne: "cine fura azi un ou maine va fura un bou". Daca nu atribuia poezia nimanui nu era nici o problema, era folclor asa cum imi scrie dumnealui.

glykys 09.11.2013 19:47:59

Parerea mea o stiti, pe mine m-a indignat mesajele private pe care acel editor vi le-a adresat, in loc sa isi fi cerut scuze si sa isi fi indreptat greseala, asa cum ar fi facut un om de buna credinta, v-a acuzat de tot felul de lucruri, practicand un santaj sentimental ieftin.

Poate ar fi bine sa postati aici si acele mesaje, ca sa inteleaga lumea mai bine despre ce e vorba.

catalin2 09.11.2013 20:05:18

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 539692)
Daca esti interesat de subiect intra te rog pe linkul de la adresa mea si vei citi ca poezia a fost publicata de mine in carte cu ISBN-ul ce-i confera protectia dreptului de autor in anul 2010 in timp ce cartea domnului Cristian Serban a aparut in 2013 iunie!.

Eu m-am referit la publicarea poeziei pe net, am inteles ca s-a intamplat inainte sa apara cartea. Eu mai stiu un caz cu o cunostinta care si-a gasit poeziile scrise pe net prin alte parti si sub alta semnatura.

Barsaumas 09.11.2013 20:27:26

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 539692)
Daca esti interesat de subiect intra te rog pe linkul de la adresa mea si vei citi ca poezia a fost publicata de mine in carte cu ISBN-ul ce-i confera protectia dreptului de autor in anul 2010 in timp ce cartea domnului Cristian Serban a aparut in 2013 iunie!.

Individul asta nu are bun-simt, se foloseste de epidemia de evlavie arseniobocista ca de o scuza jalnica ca sa va fure. Felul in care v-a vorbit este...obraznic e putin spus... Dati-l in judecata. Sa vedem daca va mai fi si atunci asa senin. Dvs. aveti toate dovezile, adica adevarul, de partea dvs. Sigur va pierde. Si, daca stie ca va pierde, o sa o dea la intors.

stoicadorina 15.11.2013 23:09:15

Acesta este domnul Cristan Serban! Vazand ca este colaborator pe crestin ortodox.ro nu-i greu deloc sa vezi de unde a luat cu punct si virgula poezia mea, ca deh, nici nu era departe.
http://www.crestinortodox.ro/colabor...istian-serban/
http://www.crestinortodox.ro/poezie-...mne-96720.html

Barsaumas 16.11.2013 00:34:06

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 540458)
Acesta este domnul Cristan Serban! Vazand ca este colaborator pe crestin ortodox.ro nu-i greu deloc sa vezi de unde a luat cu punct si virgula poezia mea, ca deh, nici nu era departe.
http://www.crestinortodox.ro/colabor...istian-serban/
http://www.crestinortodox.ro/poezie-...mne-96720.html

Hotz nenorocoit, ca toti cei ce ne fura. Bani, poezii, sanse, paminturi, ape, etc.

stoicadorina 01.01.2014 21:45:56

1 atașament(e)
http://confluente.ro/Literatura--Ese...386172716.html
Poza nu corespunde continutului postarii mele. Am incarcat-o din greseala.

tabitha 02.01.2014 02:02:47

Lasă-l Dorina, în plata Domnului !

Parascheva16 02.01.2014 06:02:22

Plagiatul este o binecuvantare!
Asa ajungi premier in Romania!
*
Si Pr.Savatie Baștovoi a patit la fel. I s-au luat articole din cartile sale si au fost publicate pe tot felul de site-uri, inclusiv de alta religie. Si nu a fost intrebat. Acum a scos o carte de poezii, nu m-ar mira sa i se intample la fel. A mai fsot alt caz in care un om de televiziune a publicat o carte, dar acea carte era mai mult sau mai putin copy-paste dintr-o alta carte care nu a fost publicata. Un domn i-a dat lui cartea sa si omul de telviziune a copiat din ea si a publicat-o, autorul initial nefiind informat.

E trist ce se intampla.

(Ps. Pr.Arsenie Boca nu are nici un amestec, doar numele sau este folosit. Sa nu aruncam cu noroi in dansul doar ptr. ca unii oameni profita de el.)

AlinB 02.01.2014 12:37:59

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 539455)
Mi-a fost dat acum cateva zile sa aflu ca o poezie ce-mi apartine si care a fost publicata in 2010 intr-o placheta de poezie religioasa sub iscalitura mea si in 2009 pe crestin ortodox la Articole a fost atribuita (fara nici o dovada) Parintelui Arsenie Boca si publicata intr-o carte aparuta la Editura Cristimpuri din Ploiesti a lui Cristian Serban. Cartea a fost tiparita in 9000 de exemplare si vanduta. Am dovedit ca aceasta creatie imi apartine si editorul a recunoscut ca a atribuit-o altcuiva.
Ce ati face daca v-ati comfrunta cu o astfel de situatie? Mai multe despre acest subiect gasiti pe blogul meu si pe pagina mea de fb.

Pai cred ca in primul rand trebuie sa contactezi editura si sa lamuresti cu ei cum s-a ajuns aici de fapt, inainte sa faci scandal pe bloguri, forumuri, fb, etc.

aubergine 02.01.2014 20:38:50

Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 539631)
Dar cred ca si editorul a incurcat autorii, nu a stiut. In fond ce ar fi avut de castigat el punand lucrarea ta in cartea lui Arsenie Boca? Acesta oricum avea mare cautare.
Cred ca a fost o greseala. Ce ar fi gandit Boca? Nu cred ca s-ar fi suparat. Poate ca ar fi incercat sa indrepte macar moral greseala.

Eu cred ca acel editor era perfect constient de ce facea, hotul! Un hot ordinar!

Avea mult de castigat, cartile parintelui Arsebie se cauta ca painea calda, probabil nu mai avea nimic de parintele Arsenie si a zis sa isi incerce norocul furand! Foarte urat, o sa isi ia rasplata oricum! Nu cred ca i-ar fi placut parintelui.

stoicadorina 02.01.2014 22:27:29

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 545663)
Pai cred ca in primul rand trebuie sa contactezi editura si sa lamuresti cu ei cum s-a ajuns aici de fapt, inainte sa faci scandal pe bloguri, forumuri, fb, etc.

Daca ai fi avut rabdare sa citesti ce am scris urmand linkurile nu ai fi mai pus aceasta intrebare. Ai fi aflat toata povestea. Dar cum tu ai intodeauna ceva contra parerilor tuturor fa-ti numarul!

stoicadorina 02.01.2014 22:40:56

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 545730)
Eu cred ca acel editor era perfect constient de ce facea, hotul! Un hot ordinar!

Avea mult de castigat, cartile parintelui Arsebie se cauta ca painea calda, probabil nu mai avea nimic de parintele Arsenie si a zis sa isi incerce norocul furand! Foarte urat, o sa isi ia rasplata oricum! Nu cred ca i-ar fi placut parintelui.

Tocmai mi-a disparut postarea. Nu-i nimic, voi scrie altadata. Ai dreptate, parintele Arsenie Boca nu va suporta nedreptatea de aceia ma voi ruga in continuare si voi mai merge odata acolo desi e foarte departe.
Sa castige cati bani vor. Ma straduesc sa trec peste situatie desi mi-e greu.

AlinB 02.01.2014 22:47:29

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 545769)
Daca ai fi avut rabdare sa citesti ce am scris urmand linkurile nu ai fi mai pus aceasta intrebare. Ai fi aflat toata povestea. Dar cum tu ai intodeauna ceva contra parerilor tuturor fa-ti numarul!

Am citit ce a fost postat pe acest topic si n-am vazut nimic in acest sens.
Daca aveai si alte argumente, ai fi putut sa le aduci si aici, altfel foarte bine puteai sa ramai cu discutia pe blog/facebook.

Oricum n-am timp/rabdare sa-ti scormonesc tot blogul pana dau de postarea in cauza.
Iar facebook nu folosesc, imi cer scuze ca nu sunt asa "trendy".

Ce am intrebat era o chestie elementara cu un raspuns simplu: Ai discutat problema ta cu editorul? Ce explicatii ai primit?

AlinB 02.01.2014 22:48:55

Citat:

În prealabil postat de aubergine (Post 545730)
Eu cred ca acel editor era perfect constient de ce facea, hotul! Un hot ordinar!

Crezi in baza a ce?
Ai avut tu o discutie cu el?

stoicadorina 02.01.2014 23:38:42

Atentie scriitori, se fura!

Internetul ofera cu generozitate spatii in care scriitori cunoscuti, mai putin cunoscutii iar unii chiar anonimi sa publicam si sa ne facem cunoscute scrierile supunandu-le admiratiei, indiferentei sau dezaprobarii din partea unui public de cele mai multe ori anonim, iubitor de literatura sau doar interesat de ea. Asemenea multora folosesc din plin aceasta oportunitate fara a ma gandi ca cineva ar putea sa atenteze la un bun ce-mi apartine si sa ma deposedeze de el, cu atat mai mult cu cat acest bun este si protejat prin lege (Legea dreptului de autor).

Acum aproximatv o luna pe Facebook a aparut o postare cu o pagina dintr-o carte in care era poezia mea "Iti multumesc Doamne" . Poezia era insotita de o notita in care se spunea ca face parte dintr-o carte unicat ce a fost daruita de catre parintele Arsenie Boca unei crestine si (isi dadea cu presupusul) editorul domnul Cristiam Serban ar fi o rugaciune speciala compusa de acest parinte binecunoscut si foarte popular in randul crestinilor ortodocsi din toata tara si fara indoiala si mie.

Poezia mai sus amintita, cea mai iubita dintre cele compuse de mine a fost preluata imediat dupa publicarea ei in 2009 pe http://www.crestinortodox.ro/poezie-...mne-96720.html, de catre multe bloguri si siteuri de spiritualitate. Ca orice autor m-am bucurat si am fost chiar incantata ca este apreciata. In 2010 am reeditat placheta de debut “De la poezie la rugaciune” si am adaugat printre alte poezii rugaciuni si aceasta creatie. Poezia a fost publicata si in revista “Cuvantul adevarului” in 2012 a Parohiei ortodoxa din Edmonton Canada.

Nu sunt un poet prolific, nu compun cate o poezie in fiecare zi deoarece poeziile pe care le-am scris, mai curand niste rugaciuni in versuri sunt de inspiratie divina si starea ce a facut posibila compunerea lor este cu totul speciala si as indrazni sa spun chiar irepetabila. Recunosc ca de multe ori m-am gandit ca aceste poezii rugaciuni nici nu ar fi trebuit publicate dar, am dorit sa bucur suflete. Nu pot sa spun bucuria pe care am avut-o atunci cand un copil necunoscut recita la un spectacol de Craciun o astfel de poezie-rugaciune!

Vor spune unii si chiar mi-au spus ca la urma urmei totul este de la Dumnezeu si nu conteaza cui a fost dat un anumit dar, conteaza doar ce impact are asupra oamenilor si daca a bucurat suflete. Cred insa ca un om credincios asa cum se considera si acest domn Cristian Serban de la editura Cristimpuri, trebuie sa fie o persoana onesta si credibila. Coincidenta sau nu domul acesta era si el colaborator pe crestin ortodox in perioada cand publicam la sctiunea Colaboratori.http://www.crestinortodox.ro/colabor...istian-serban/ iar poezia din cartea dumnealui este copia identica a celei de pe pagina mea de pe crestin ortodox.ro.

A te documenta in vederea scierii unei carti este nu numai un lucru firesc dar e si foarte necesar. Internetul ne pune la dispozitie o multitudine de materiale (dar si multe informatii gresite sau eronate) dar etic este sa scrii care a fost sursa de inspiratie si cine a scris inaintea ta. Plagiatul insa si furtul intelectual pentru multi nu mai este un pacat si nici macar o infractiune iar legea este cat se poate de permisiva mai ales cand e vorba de o poezie sau de o pagina, doua ce ti-au fost furate!

Cea de-a doua placheta de versuri pe care am publicat-o se numeste Daruri iar inceputulul unei alte poezii-rugaciuni suna asa”Am strigat spre Tine Doamne…”Si iata ce inspirat titlu are cartea dedicate parintelui Arsenie Boca! Darul lui Dumnezeu pentru poporul care striga!

O vorba romaneasca foarte populara spune "pestele de la cap se-mpute" si bine zice! Pai daca plagiatul se poarta la case mari de ce nu s-ar generaliza! Oare ce rost mai au legile daca multora nici nu le pasa de ele?
Recunosc, sunt un consumator de de carte religioasa ortodocsa, avand tendinta sa iau de bun tot ce se scrie despre un sfant sau altul. De fapt nu prea este asa. Multe din aceste carti sunt povesti inventate de autori sau culese de pe intrenet sau de prin carti ale unor scriitori mai putin cunoscuti sau care au tiparit tiraje mici. De multe ori viata curata a unui sfant este transformata in marfa ca deh, astfel de carti se vand si se vand bine, iar cititorii sunt marea majoritate persoane care nu folosesc internetul.
Cartea Parintele Arsenie Boca Darul lui Dumnezeu pentru poporul care striga a aparut la editura Cristimpuri din Ploiesti in vara lui 2013 si avea atunci un tiraj de 9000 exemplare. Editorul si coautoul este Cristian Serban impreuna cu un grup de tineri: Claudia Serban, Grigore Barbulescu, Alexandru Valentin Craciun, Bogdan Juncu si parintele Pantilimon Muntean in varsta de 88 ani, fost duhovnic al Manastirii Ghighiu, in present la Manastirea Turnu de pe langa Ploiesti. Prefata cartii este scrisa de Preasfintitul Germaniei.

continuare...

stoicadorina 02.01.2014 23:41:50

Dupa ce mi-am revenit din starea de perplexitate si de ce sa nu recunosc si de indignare am contactat pe domnul Cristian Serban care tocmai era la Targul de carte religioasa de la Cluj si am incercat sa lamurim aceasta situatie neplacuta.

L-am rugat pe domnul editor sa-mi arate o fotocopie a cartii din care a luat poezia. Si-a recunoscut vina dar nu ca ar fi facut plagiat incalcand Legea Dreptului de autor, ci doar pentru discomfortul ce mi l-a creat.

Dupa ce am avut un schimb de mesaje cu acest domn care nu numai ca nu se considera vinovat ci chiar este indignat ca ma revolta situatia creata de domnia–sa, iata ce propunere imi face:

tiu, am vorbit cu manuitorii legii, dar nu va doresc sa aveti ocazia sa-l aflati."Buna seara

Nu am ce iertare sa mi cer, doar ca am gresit ca nu am trecut numele dvs..In rest pentru o carte frumoasa si iubita de credinciosi nu am de ce sa ma scuz…

Daca as avea un leut pentru fiecare om care mi a furat idei, pasaje si carti intregi, as fi milionar..fara exagerare….Eu am lasat intotdeauna de la mine, asteptand plata care va veni poate din CER…

Sunt o multime de creatii inchinate Parintelui Arsenie Boca, ce au fost tiparite sau preluate, un fel de folclor…Eu consider ca nu am furat nimic…Si altii au luat de la mine cu lopata, nu cu picatura si nu m am suparat…

Ca sa nu mai lungim discutia…

Stiti ca de regula, autorului i se da un procent de 10 la suta din cartea pe care a scris o

Dvs la aceasta carte de 112 pagini aveti o contributie de 1,5 pagini ceea ce inseamna 1%

Avem un tiraj total de circa 9000 de exemplare pe care le am vandut cu 5 lei..Deci autorului normal ii revine suma de 4500 lei…Contributia dvs de autor fiind de 1% inseamna ca va datoram suma de 45 de lei…

Va rog sa ne trimiteti adresa postala sa va punem banii

Va asiguram ca vom scoate poezia din carte si vom cerceta sa nu ne mai atingem alta data de creatiile dvs

Va multumim si va cerem iertare pentru disconfortul creat"

Am refuzat suma oferita deoarece consider ca nu este nici un temei legal conform caruia sa-mi dea bani pentru un text ce este atribuit altcuiva. I-am propus sa reediteze cartea ce-mi apartine De la poezie la rugaciune in care se afla poezia Iti multumesc Doamne la editura dumnealui in ce tiraj vrea si sa o distribuie prin reteaua proprie iar daca mi se vor cuveni drepturi de autor le voi primi. In felul acesta greseala facuta ar fi reparata. Bineanteles ca nici nu a vrut sa discute aceasta propunere.

Dupa doua saptamani domnul C.S revine cu urmatorul mesaj din care redau partial:

scristim .

Nov 18

De astazi oficial, a fost stearsa din carte poezia dvs

Incercati sa intelegeti ca nu am vrut sa va fac niciun rau si ca intr adevar habar nu aveam ca este poezia dvs...

……

Noi dorim totusi sa va oferim 100 de lei pt deranj...Nici din mila, nici din sila..sunt bani care consideram ca vi se cuvin...

Sa stiti ca am proba si video si audio si scrisa din care reiese clar ca fost o confuzie..in niciun caz nu a fost vorba de plagiat, de furt sau de reavointa...

CRISTIAN

Cartea cu rugaciuni si poezii, de care vorbesc in lucrarea mea provine de la un inalt arhiereu roman..
Cartea DARUL LUI DUMNEZEU....este binecuvantata de un arhiereu roman precum se poate observa...
……..
Va impotriviti cumva si a doi arhierei si PARINTELUI ARSENIE...

Deci repet, faceti cum doriti...Nu ne speriem cu una cu doua

Asteptam sa ne dati datele sa va despagubim intr un fel desi repet, nu ne simtim absolut cu nimic vinovati..
Poate asta va fi spre linsitea dvs...Noi suntem cat se poate de linistiti...
Folosesc pluralul, fiindca incepand cu arhiereul aceasta carte a fost scrisa de un colectiv, spre folosul si mantuirea multor romani, nu de mine netrebnicul si pacatosul...

Domnul sa ne ierte!

Citind cele scrise de acest domn si privind titlul cartii "pentru poporul care striga" imi cam vine sa strig: "parinte Arsenie Boca cum de-i lasi sa-ti faca toate astea?" Si cand te gandesti ca aceasta carte are si o prefata scrisa de un inalt Ierarh iti pui mana in cap si poti sa-ti tragi si o palma!. Macar respectul pentru numele acestuia putea sa-i responsabilizeze atunci cand au dat drumul cartii pe piata de consum.
Il rog pe acest domn sa se comporte demn asa cum sta bine unui crestin sa incerce sa-si repare cumva greseala facuta ce putea fi evitata daca dadea o cautare citand primul vers din poezie. Sa se gandesca la faptul ca vom fi platiti cu aceiasi moneda cu care platim si nedreptatea ce o facem astazi, maine ne-o va face si noua altcineva.

In legatura cu aceasta situatie am facut doua postari pe blogul meu dar doresc sa fie cunoscuta de cat mai multa lume si in mod special de catre acei care scriu. Legea este destul de permisiva in privinta plagiatului sau furtului intelectual drept pentru care ar trebui revizuita pentru a avantaja si apara autorul si nu plagiatorul. Cu speranta ca cele scrise de mine vor fi citite si distribuite de cat mai multi dintre cei care se indeletnicesc cu scrisul, va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi si sunt sigura ca unii v-ati gandit la ce ati simti sau face daca ati fi intr-o astfel de situatie. Multi se vor intreba si e firesc “de ce nu i-am dat in judecata?”. Raspunsul eu il stiu, am vorbit cu un avocat dar ...sunt convinsa ca ii va judeca Dumnezeu mai tarziu sau mai devreme. Am facut publica aceasta situatie pentru ca sa se afle ce carti cumparam!

stoicadorina 02.01.2014 23:51:52

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 545785)
Am citit ce a fost postat pe acest topic si n-am vazut nimic in acest sens.
Daca aveai si alte argumente, ai fi putut sa le aduci si aici, altfel foarte bine puteai sa ramai cu discutia pe blog/facebook.

Oricum n-am timp/rabdare sa-ti scormonesc tot blogul pana dau de postarea in cauza.
Iar facebook nu folosesc, imi cer scuze ca nu sunt asa "trendy".

Ce am intrebat era o chestie elementara cu un raspuns simplu: Ai discutat problema ta cu editorul? Ce explicatii ai primit?

Am postat. Sper sa ai rabdare sa citesti. Nu trebuie sa fii 'trendy' ca sa ai cont pe f.b. Toata lumea e acolo. E reclama, e popularitate. E rau si e bine. La fel ca in lume. Oricum pe f.b oamenii sunt mai politicosi decat aici!

AlinB 03.01.2014 00:31:17

Ok, am citit si e mult mai bine asa, ca am vazut ca si-au dat destui cu parerea fara sa incerce sa cunoasca situatia in detalii, ceea ce denota ce superficiali suntem uneori si grabiti cu judecata..

Pe jumatate sau chiar trei sferturi, problema a fost pusa destul de onorabil, in sensul ca a aratat ca nu a facut cine stie ce bani de pe urma ei, a dorit sa indrepte greseala dpdv material si nu doar, scotand acea poezie din editiile ulterioare, cele deja tiparite si vandute, evident neputand fi chemate inapoi pentru corecturi.
Deci sa se rusineze si cei care au sarit ca "uite, e hotie".

E drept a pe alocuri a fortat cumva nota, dar per total dialogul a fost unul binevoitor si decent.

In ceea ce priveste corespondenta cu dumnealui, cred ca mai este un detaliu care trebuie lamurit, eventual printr-o fotocopie de pe pagina unde a fost publicata poezia (eventual si altele) pentru ase vedea daca ea a fost publicata ca un fel de omagiu pentru parintele Arsenie Boca sau ca avand ca si autor pe parintele Arsenie Boca.

Am indoieli vizavi de a doua varianta deoarece din moment ce parintele Arsenie n-a lasat nici un manuscris in acest sens, nu vad de ce s-ar publica lucrari ca si cand ar fi sub semnatura lui cand de fapt nu sunt.

Acum nu ca nu sunt destule carti cu "marturii" si cuvinte/fapte puse in carca parintelui, unele de o indoielnica ortodoxie, dar asta cu poeziile chiar ar fi o exagerare in plus.

De altfel, daca s-a mers pe aceasta linie, fara doar si poate ar fi si alte poezii, cu alti autori, puse in seamna parintelui si n-ar fi atat de greu de aflat autorii originali si sesizati in acest sens.

AlinB 03.01.2014 00:39:05

Citat:

În prealabil postat de stoicadorina (Post 545835)
Nu trebuie sa fii 'trendy' ca sa ai cont pe f.b. Toata lumea e acolo.

Lumea asta este si ea pe categorii.

Citat:

E reclama, e popularitate. E rau si e bine.
Si e si trendy.

Citat:

La fel ca in lume.
Sunt niste diferente majore.
Poate cea mai mare este ca lumea reala e ca cei 10 oameni cu care preteci Craciunul + inca 5 care ii suni sa le urezi "Craciun fericit" pe cand facebook si altele asemenea sunt ca cei 200 la care trimiti simultan, acelasi sms cu un text care se vrea tot "Craciun fericit" dar inflorit sa dea bine si scurtat sa se incadreze in cele 160 caractere ale sms -ului, ca altfel se dubleaza costurile.

Citat:

Oricum pe f.b oamenii sunt mai politicosi decat aici!
Da, probabil au si mai putine ifose ca unii din cei de aici.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:24:31.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.