Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Pocainta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5019)
-   -   Istorii cu talc (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5749)

cristiboss56 06.12.2013 21:25:59

Aflat pe cale, prin pustie, Moise s-a oprit să se odihnească, sub un tufiș, nu departe de o fântână. Un alt drumeț s-a oprit să se răcorească. Când s-a aplecat să bea apă, călătorului i-a căzut punga cu bani, de la cingătoare și fără să bage de seamă că a pierdut punga, omul a plecat din nou la drum.
La scurt timp, după aceea a sosit un al doilea călător. El a văzut de îndată punga cu bani. A luat-o, bucuros nevoie mare, a privit în toate părțile și pentru că nu avea cui s-o înapoieze, a băut apă și a plecat mai departe.
Puțin mai târziu un al treilea om s-a oprit la fântână. El a băut apă îndelung, s-a răcorit și apoi s-a tras la umbră, lângă fântână și a adormit, căci era foarte ostenit.
După o vreme, primul călător a descoperit, că-i lipsea punga și dându-și seama că numai la fântână o putea pierde, s-a întors degrabă. Furios l-a trezit pe cel, care dormea și i-a cerut punga cu bani. Cum acela nu știa nimic despre punga cu bani, s-au luat la ceartă, iar cel ce pierduse banii, l-a omorât pe cel de al treilea călător. Apoi a plecat la drum supărat.
Martor nevăzut la toate acestea Moise, foarte nedumerit i-a strigat lui Dumnezeu:
–Vezi, de aceea nu cred oamenii în tine! Este prea mult rău și nedreptate în lume! De ce a trebuit ca primul călător să piardă banii și apoi să devină ucigaș? De ce a trebuit ca al doilea să găsească punga și crezând-o un dar ceresc, să plece cu ea? Al treilea era cu totul nevinovat, de ce a trebuit să moară?
Iar Dumnezeu i-a răspuns:
–Îți mai explic o singură dată, dar n-o voi face la fiecare pas. Primul om era fiul unui hoț, care îl furase pe tatăl celui de al doilea călător, care găsind punga, n-a luat decât ceea ce i se cuvenea. Al treilea era un ucigaș, care își ascunsese așa de bine fapta, încât n-ar fi fost niciodată descoperită de oameni și care astfel și-a primit pedeapsa. Totdeauna există un sens și justețe în tot ceeace se întîmplă, chiar și atunci, când tu nu le vezi, ori nu le înțelegi.
Credința în adevărul și dreptatea lui Dumnezeu este taina pătrunderii Adevarului din jurul nostru…

tabitha 07.12.2013 00:32:58

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 542944)
Iar Dumnezeu i-a răspuns:
–Îți mai explic o singură dată, dar n-o voi face la fiecare pas. Primul om era fiul unui hoț, care îl furase pe tatăl celui de al doilea călător, care găsind punga, n-a luat decât ceea ce i se cuvenea. Al treilea era un ucigaș, care își ascunsese așa de bine fapta, încât n-ar fi fost niciodată descoperită de oameni și care astfel și-a primit pedeapsa. Totdeauna există un sens și justețe în tot ceeace se întîmplă, chiar și atunci, când tu nu le vezi, ori nu le înțelegi.
Credința în adevărul și dreptatea lui Dumnezeu este taina pătrunderii Adevarului din jurul nostru…

Da, nebănuite sunt căile Domnului.

tabitha 19.12.2013 06:30:25

Măreția lui Dumnezeu

Unul, care o făcea pe înțeleptul, a întâlnit odată pe drum un sătean simplu, care mergea la biserică.

- Încotro mergi, bădie?, l-a întrebat acela.

- Merg la biserică, i-a răspuns săteanul.

- Ia spune-mi, l-a întrebat ironic înțeleptul. Nu cumva știi să-mi spui, Dumnezeul tău este mare sau mic?

- Și una și alta.

- Nu se poate să fie și una și alta.

- Ba da, domnule. Iată, Dumnezeu este atât de mare, încât nici cerurile nu-L încap, dar și atât de mic, încât Se poate sălășlui și în inima mea.

Și înțeleptul nu a mai avut ce răspunde la răspunsul înțelept al simplului, dar credinciosului sătean.

http://sfantulmunteathos.wordpress.com/

cristiboss56 24.12.2013 21:51:31

Cântare Crăciunului
 
Sub fereastra amintirii ne-adunăm
Sufletul de altădată-l colindăm
A venit din nou Crăciunul…și
Floarea sărbătorilor ne poftește la masa bucuriilor.
Lungul șir al moșilor și strămoșilor, alături de cei de azi, ca și cei de mâine, sunt o permanență a neamului. Stau străbunii noștri la ferestre privind colindătorii și ascultând, cutremurați, colindele despre dulcele prunc Iisus, Care mic și neajutorat, culcat pe fân în stâna baciului Crăciun, binecuvântă cu mâini micuțe albastrele galaxii ieșite din gândurile Marelui Creator, Pantocratorul desăvârșitelor frumuseți celeste.
Lângă iesle, divina mamă-fecioară, pe tulpina ei de vis. Îngenunche de fericirea de a fi dat pământului Logosul divin în trupușor de Făt-Frumos. Către intrare, luminați și pe dinăuntru, de către luceafăr, magii călători revarsă darurile pământului la picioarele Pruncului. Luceafărul călător aprinde candela credinței deasupra peșterii din Betleem și luminează drumul în spațiul celor o mie de galaxii.
Ciobanii, cu capetele plecate, murmur în extaz din psalmii împăratului David, tocmai atunci când, de dincolo de nori și veșnicii, se aude corul îngerilor și dulce vestitoarele trâmbițe de arhangheli. La peștera din Betleem s-a făcut pace între Dumnezeu și om. Acum s-a deschis poarta de întoarcere la era paradisiacă.
(Părintele Dimitrie Bejan, Simple povestiri, Editura Trinitas, 2008, pp. 251-252)

cristiboss56 08.01.2014 22:42:45

A venit odată un mirean, care avea un fiu, la avva Sisoe în muntele avvei Antonie și s-a întâmplat să moară fiul lui pe drum. Și nu s-a tulburat, ci l-a luat pe el la bătrân cu credință și a căzut împreună cu fiul ca și cum ar fi făcut metanie, ca să fie binecuvântat de bătrân. Și sculându-se tatăl a lăsat pe copil la picioarele bătrânului și a ieșit afară. Iar bătrânul socotind că-i face metanie îi zice lui: “Scoală-te și ieși afară”, căci nu știa că este mort. Și îndată s-a sculat și a ieșit afară. Și văzându-l pe el tatăl lui s-a minunat și, intrând s-a închinat bătrânului și i-a vestit lui lucrul. Auzind bătrânul s-a întristat, căci nu voia să se facă aceasta. Și ucenicului lui i-a poruncit, să nu spună nimănui, până la săvârșirea bătrânului. (Dimitrios G. Tsamis, Patericul Sinaitic, Editura Deisis, 1995, p. 197)

cristiboss56 17.01.2014 20:24:41

Cum rabzi?
 
http://www.basilica.ro/_upload/img/1...ht9napg39a.jpg


Cum rabzi, o, Părinte, lipsit fiind de mângâierea de la citirea cea din cărți?



Au venit unii din cei înțelepți la Sfântul Antonie cel Mare și au zis către dânsul:



Cum rabzi, o, Părinte, lipsit fiind de mângâierea de la citirea cea din cărți?



Și a răspuns Antonie către dânșii: „Cartea mea, o filosofilor, este firea celor văzute și deschisă îmi este oricând voiesc să citesc într-însa.



(Sfântul Antonie cel Mare, Proloagele )

cristiboss56 20.01.2014 21:26:35

Se spune că, demult, un războinic s-a întâlnit cu un călugăr și l-a întrebat:
- Cum poate să existe rai și iad, când nu văd nimic din toate astea? Poate cineva să-mi arate raiul și iadul?
- Dar tu, l-a întrebat călugărul, cum te poți numi războinic, când nu văd în fața mea decât un caraghios?
Soldatul mâniat a scos imediat sabia, dar, la fel de calm, bătrânul călugăr i-a spus:
- Vezi, așa se deschid porțile iadului!
Înțelegând lecția dată, războinicul a pus sabia în teacă și s-a înclinat respectuos.
- Vezi, i-a mai spus călugărul, așa se deschid porțile raiului!
"Cel ce uită de iad, va ajunge acolo. " (Sfântul Ioan Gură de Aur)
(Leon Magdan, Cele mai frumoase Pilde și povestiri creștin-ortodoxe, Editura Aramis, p. 29)

cristiboss56 27.01.2014 21:47:24

Zis-a avva Antonie: „Am văzut toate cursele vrăjmașului întinse pe pământ și suspinând am zis: Oare cine poate să le treacă pe acestea? Și am auzit glas zicându-mi: Smerenia!”.

(Patericul, ediția a IV-a rev., Editura Reîntregirea, Alba-Iulia, 2004, p. 4)

cristiboss56 17.02.2014 21:06:25

Sfânta Masă în flăcări
 
În secolul trecut , în Asia Mică, a trăit un preot sfânt, părintele Ioan. Era căsătorit, avea copii și era din Ghelverul Capadociei. În zilele de rând muncea pe câmp, în timp ce duminicile și sărbătorile slujea în biserică. La Sfânta Liturghie aproape întotdeauna izbucnea în lacrimi și bocete. În timpul sfințirii Sfintelor Daruri, plânsetele lui erau auzite de toată lumea. Cântăreții cântau „Pe Tine Te lăudăm” cât de rar puteau însă el întârzia chiar și 15 minute, poate și mai mult. Astfel și ei repetau cântecul de 5-6 ori.
Odată au spus epitropilor problema lor iar aceștia, la rândul lor, au spus-o părintelui.
- Părinte Ioane, deseori întârzii în timpul Sfințirii Darurilor. Cântăreții și poporul așteaptă afară mult timp. Nu poți să spui rugăciunea mai repede, ca să nu se facă zarvă?
- Cum o să se facă asta?
- Este ușor. Atunci când ești în genunchi, să te ridici să sfințești Cinstitele Daruri, să spui rugăciunea și să termini.
- Rugăciunea o știu, dar nu pot.
- De ce nu poți, părinte? Iertați-ne, dar nu este greu.
- Aceasta nu depinde de mine, a răspuns părintele Ioan. Când încep să citesc rugăciunea, Sfânta Masă este înconjurată de un foc dumnezeiesc care ajunge la înălțimea de 2-3 metri. Așa că nu pot să mă apropii și să tai Sfintele Daruri. Mă cuprinde frica și groaza. Nu știu ce să fac. Cad atunci la pământ, plâng și implor pe Domnul să înlăture focul, ca să continui. După aceea ridic ochii. Dacă flăcările au dispărut, mă ridic și continui, dacă nu, atunci continui implorarea cu lacrimi și bocete până se stinge focul. Câteodată flăcările se dau în dreapta și în stânga și atunci pot să continui.
Ascultând creștinii acestea nu l-au mai deranjat niciodată. Era și foarte evlavios și deosebit de atent când slujea. De aceea în parohia lui veneau la biserică mulți credincioși din alte sate, care mergeau pe jos ore întregi ca să ajungă. Câteodată veneau la Liturghie o mie de credincioși, poate și mai mulți. Și toți aceștia plângeau și ei. La sfârșitul Liturghiei, podeaua bisericii era așa udată de lacrimi, încât ziceau că a turnat cineva apă.

cristiboss56 01.03.2014 20:46:24

Legenda despre floarea de ghiocel…
 
Un inger calatorea intr-o buna zi prin inaltimea cerului, leganandu-se printre stelele stralucitoare. El se apropia de fiecare stea si , de ici de colea, culegea cate o floare. Dupa ce culese din fiecare stea , el se pogora pe pamant si rupse si de aici o floare. Pe urma se sui in cer si disparu sub bolta albastra.
Florile de pe pamant, care vazusera ingerul stralucitor, fara sa vada ce floare luase cu el, se intrebau care sa fie sora lor pe care ingerul a cules-o si a dus-o cu el !
-Este un trandafir-ziceau trandafirii.
-Este un crin alb ca si ingerul- ziceau crinii.
-Ba nu, drept sa va spun surioarelor, ca nu poate fi decat o lalea- zicea, ingamfandu-se, o lalea foarte frumoasa.
Chiar micsuneaua, care-i asa de modesta, zicea si ea, cu glas dulce, ca ingerul luase o micsunea.
Deodata din inaltul cerului, o lacrima pica si veni sa straluceasca pe ghiocelul care avea o tulpinita rupta. Ingerul nu se arata, insa un glas ceresc se auzi:
-Sarmana floare, floare cu adevarat modesta! Fiindca te-am rupt, cere-mi o rasplata! Spune-mi ce ceri !?
Ghiocelul tacu.
-Vrei tu mirosul trandafirului?
-Nu!
-Dragalasenia lalelei?
-Nu!
-Vrei sa fii albastra ca floarea de liliac?
-Nu!
-Ce doresti atunci?
-Fiindca ai placerea sa-mi daruiesti ceva, fa sa ma nasc si sa infloresc indata ce se duce zapada. Oamenii amortiti si ingetati de viscol si de ger, cand m-or vedea si cand vor simti mireasma mea dulce, sa se simta incalziti si mangaiati ca se apropie primavara.
Din ziua aceea, ghiocelul este cea dintai floare care ne zambeste dupa o iarna posomarata.

Cu drag, o primavara cu ganduri curate , cu suflet cald si cu multa Lumina !!!

http://cache.desktopnexus.com/thumbn...gthumbnail.jpg

Annyta 01.03.2014 20:52:24

Foarte frumos, gingaș :-) ... și de sezon. Mulțumim!

cristiboss56 01.03.2014 20:53:23

Citat:

În prealabil postat de Annyta (Post 552818)
Foarte frumos, gingaș :-) ... și de sezon. Mulțumim!

Doamne ajuta !

Yasmina 11.03.2014 07:25:24

Calugarul alcoolic-o poveste potrivita pt post
 
Călugărul alcoolic …

Trăia odată în Muntele Athos un călugăr, care locuia în Karyes. El bea și se îmbăta în fiecare zi, scandalizând pelerinii. În cele din urmă a murit, iar acest lucru i-a ușurat pe o parte dintre credincioși, ei mergând și spunându-i încântați părintelui Paisie Aghioritul că s-a rezolvat în cele din urmă această problemă uriașă.Părintele Paisie le-a răspuns că și el știa despre moartea călugărului, după ce a văzut un batalion întreg de îngeri care au venit să ridice sufletul acestuia. Pelerinii au fost uimiți, iar unii au protestat și au încercat să-i explice mai bine părintelui, gândindu-se că bătrânul nu a înțeles. Starețul Paisie le-a explicat: „Acest călugăr s-a născut în Asia Mică, la scurt timp înainte de distrugerea de către turci, atunci când au adunat toți băieții. Deci, ca să nu-l ia de la părinții lui, ei îl luau cu ei la seceriș, și astfel pentru a nu plânge, au pus raki (rachiu) în laptele lui pentru ca el să doarmă. Prin urmare, el a crescut și a ajuns un alcoolic. Acolo el a găsit un bătrân care i-a declarat că a fost și el alcoolic. Bătrânul i-a spus să facă metanii și rugăciuni în fiecare noapte și s-o implore pe Maica Domnului să-l ajute să taie câte un pahar de băutură. După un an, cu pocăință și luptă, a reușit să ajungă de la 20 de pahare de băutura la 19 pahare. Lupta a continuat pe parcursul anilor și a ajuns la 2-3 pahare, cu care el tot se îmbată. Lumea a văzut un călugăr alcoolic care scandaliza pelerinii, dar Dumnezeu a văzut un luptător, care a dus o bătălie lungă cu patima să. Fără să cunoaștem ce fiecare încearcă să facă și ceea ce vrea să facă,ce drept avem noi să judecăm efortul său?

cristiboss56 17.03.2014 17:43:49

In Viețile Sfinților găsim o pildă de statornică pocăință și rodul ei: Un frate, păcătuind adesea, îndată alerga la Icoana Mântuitorului și aruncându-se cu fața la pământ, cu lacrimi amare striga: „Miluiește-mă, Doamne, și ridică de la mine această vicleană ispită!” Dar nu peste mult timp iar păcătuia și fără a se deznădăjdui, din nou alerga la Icoana Mântuitorului și cerea iertare și ajutor spre îndreptare. Dar, într-una din zile, când se afla în suspine și lacrimi în fața icoanei, diavolul, văzând că nu poate pune stăpânire desăvârșită pe el, s-a arătat lui pe față și zicea către cinstita Icoană: „Nu ești drept, Doamne, că pe acest păcătos care în fiecare zi se făgăduiește înaintea Ta îl primești, deși iar greșește!” Și s-a auzit glas către el: „O, prea viclene pierzătorule, nu te-ai săturat că ai cuprins lumea, ci și pe cel venit la mila cea nespusă te silești să-l câștigi? Când vine la păcat nu-l gonești ci-l primești cu bucurie, nădăjduind să-l dobândești, iar Eu care am poruncit ucenicilor Mei să ierte de șaptezeci de ori câte șapte, oare nu-l voi ierta pe cel ce vine la Mine? Sunt pe lume atâtea păcate cât să cântărească mai greu decât sângele vărsat pe cruce, pentru păcătoși? Deci, iată, pe acesta l-am aflat stând la picioarele Mele și biruitor peste tine arătându-se. Îl voi primi deci și voi mântui sufletul lui fiindcă nu s-a deznădăjduit de mântuirea sa!” Să cunoaștem deci, milostivirea lui Dumnezeu și niciodată să nu ne deznădăjduim de mântuirea noastră!

(Arhim. Serafim Man, Crâmpeie de propovăduire din amvonul Rohiei, Editura Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului, 1996, pp. 58-59)

Corinusha 18.03.2014 06:58:30

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 553469)
Călugărul alcoolic …

Trăia odată în Muntele Athos un călugăr, care locuia în Karyes. El bea și se îmbăta în fiecare zi, scandalizând pelerinii. În cele din urmă a murit, iar acest lucru i-a ușurat pe o parte dintre credincioși, ei mergând și spunându-i încântați părintelui Paisie Aghioritul că s-a rezolvat în cele din urmă această problemă uriașă.Părintele Paisie le-a răspuns că și el știa despre moartea călugărului, după ce a văzut un batalion întreg de îngeri care au venit să ridice sufletul acestuia. Pelerinii au fost uimiți, iar unii au protestat și au încercat să-i explice mai bine părintelui, gândindu-se că bătrânul nu a înțeles. Starețul Paisie le-a explicat: „Acest călugăr s-a născut în Asia Mică, la scurt timp înainte de distrugerea de către turci, atunci când au adunat toți băieții. Deci, ca să nu-l ia de la părinții lui, ei îl luau cu ei la seceriș, și astfel pentru a nu plânge, au pus raki (rachiu) în laptele lui pentru ca el să doarmă. Prin urmare, el a crescut și a ajuns un alcoolic. Acolo el a găsit un bătrân care i-a declarat că a fost și el alcoolic. Bătrânul i-a spus să facă metanii și rugăciuni în fiecare noapte și s-o implore pe Maica Domnului să-l ajute să taie câte un pahar de băutură. După un an, cu pocăință și luptă, a reușit să ajungă de la 20 de pahare de băutura la 19 pahare. Lupta a continuat pe parcursul anilor și a ajuns la 2-3 pahare, cu care el tot se îmbată. Lumea a văzut un călugăr alcoolic care scandaliza pelerinii, dar Dumnezeu a văzut un luptător, care a dus o bătălie lungă cu patima să. Fără să cunoaștem ce fiecare încearcă să facă și ceea ce vrea să facă,ce drept avem noi să judecăm efortul său?

Frumos. Povestea asta ne poate trezi putin la realitate; ar trebui sa nu judecaam nici omul, nici pacatul pana nu stim mai multe macar; poate fi ceva foarte asemanator cu povestea acestui calugar. Toata viata e o lupta; unii chiar incearca, iar noi, poate, le vedem doar pacatul, fara sa stim ca omul se lupta cu acel pacat si incet, incet, scapa de el.

Multumesc Yamina pentru poveste. Mie mi-a deschis ochii in ceea ce priveste judecatile care le emit despre unii intrati in patimi grave, si care, POATE, incearca sa scape de ele.

Yasmina 18.03.2014 08:51:50

Citat:

În prealabil postat de Corinusha (Post 553989)
Frumos. Povestea asta ne poate trezi putin la realitate; ar trebui sa nu judecaam nici omul, nici pacatul pana nu stim mai multe macar; poate fi ceva foarte asemanator cu povestea acestui calugar. Toata viata e o lupta; unii chiar incearca, iar noi, poate, le vedem doar pacatul, fara sa stim ca omul se lupta cu acel pacat si incet, incet, scapa de el.

Multumesc Yamina pentru poveste. Mie mi-a deschis ochii in ceea ce priveste judecatile care le emit despre unii intrati in patimi grave, si care, POATE, incearca sa scape de ele.

Da,intradevar frumoasa poveste din acest motiv am si postat-o sa se delecteze si altii si sa ne ferim a-i ura pe altii pt slabiciunile lor sau sa-i judecam aspru ca nu se pot dezbara de dependentele lor.
Ma bucur ca ti-a placut ,Cristiboss a avut o idee geniala cand a infiintat acest topic,eu in fiecare seara citesc o poveste ,doua de aici :)

Yasmina 18.03.2014 08:58:14

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 552815)
Un inger calatorea intr-o buna zi prin inaltimea cerului, leganandu-se printre stelele stralucitoare. El se apropia de fiecare stea si , de ici de colea, culegea cate o floare. Dupa ce culese din fiecare stea , el se pogora pe pamant si rupse si de aici o floare. Pe urma se sui in cer si disparu sub bolta albastra.
Florile de pe pamant, care vazusera ingerul stralucitor, fara sa vada ce floare luase cu el, se intrebau care sa fie sora lor pe care ingerul a cules-o si a dus-o cu el !
-Este un trandafir-ziceau trandafirii.
-Este un crin alb ca si ingerul- ziceau crinii.
-Ba nu, drept sa va spun surioarelor, ca nu poate fi decat o lalea- zicea, ingamfandu-se, o lalea foarte frumoasa.
Chiar micsuneaua, care-i asa de modesta, zicea si ea, cu glas dulce, ca ingerul luase o micsunea.
Deodata din inaltul cerului, o lacrima pica si veni sa straluceasca pe ghiocelul care avea o tulpinita rupta. Ingerul nu se arata, insa un glas ceresc se auzi:
-Sarmana floare, floare cu adevarat modesta! Fiindca te-am rupt, cere-mi o rasplata! Spune-mi ce ceri !?
Ghiocelul tacu.
-Vrei tu mirosul trandafirului?
-Nu!
-Dragalasenia lalelei?
-Nu!
-Vrei sa fii albastra ca floarea de liliac?
-Nu!
-Ce doresti atunci?
-Fiindca ai placerea sa-mi daruiesti ceva, fa sa ma nasc si sa infloresc indata ce se duce zapada. Oamenii amortiti si ingetati de viscol si de ger, cand m-or vedea si cand vor simti mireasma mea dulce, sa se simta incalziti si mangaiati ca se apropie primavara.
Din ziua aceea, ghiocelul este cea dintai floare care ne zambeste dupa o iarna posomarata.

Cu drag, o primavara cu ganduri curate , cu suflet cald si cu multa Lumina !!!

http://cache.desktopnexus.com/thumbn...gthumbnail.jpg

Au fost florile mele preferate in copilarie deoarece uram foarte tare iarna si iubeam venirea primaverii. Nici acum nu m-am schimbat insa ghioceii nu mai sunt florile mele preferate :)

cristiboss56 18.03.2014 18:21:03

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 553998)
Au fost florile mele preferate in copilarie deoarece uram foarte tare iarna si iubeam venirea primaverii. Nici acum nu m-am schimbat insa ghioceii nu mai sunt florile mele preferate :)

Oricum , sunt niste flori aparte :)


Ghiocelul

de Grigore Vieru



Alb de parcă-i scris cu creta

Ca o rază subțirel,

Cu zăpada pe beretă

A ieșit un ghiocel.

Și-n luminile poienei,

Pe sub cerul azuriu

Se tot freacă pe la gene:

- E devreme? E târziu?

tabitha 03.04.2014 04:48:02

În vitrina unui magazin de animale era un afiș: “Cățeluși de vânzare”. Un băiețel de 9 ani intră și întreabă care-i prețul unui cățeluș. Vânzătorul îi răspunde că prețul este între 15 și 30 dolari. Băiețelul bagă mâna în buzunar, scoate câteva monezi. Numără 3 dolari … și apoi întreabă: “- Aș putea vedea cățelușii?” Vânzătorul zâmbește. Fluieră, iar din magazin iese afară cățeaua și în urma ei 6 cățeluși frumoși. Al șaptelea cățeluș… rămase în urmă și nu se apropia.

Băiețelul întreabă:

- De ce cățelușul astă șchioapătă ?

Omul îi răspunse că acesta s-a născut cu o problemă la picior și așa va șchiopăta toată viața!

- Acesta-i cățelușul pe care-l doresc”, a spus băiețelul cu bucurie în glas. “

- Dacă asta e dorința ta, ți-l dau gratis!” Copilul s-a supărat și a răspuns: “

- Nu-l vreau gratis, prețul lui e la fel ca și a celorlalți căței, îți voi da tot ce am la mine acum, și în fiecare lună îți voi plăti 1 dolar, până voi achita prețul lui întreg!” – Ești sigur că vrei acest cățeluș? Doar niciodată nu va putea fugi sau juca sau sări precum ceilalți!”

Băiețelul s-a aplecat, și-a ridicat puțin pantalonul și i-a arătat vânzătorului aparatul de fier ce-i susținea piciorul strâmb.

- Nici eu nu pot alerga, de aceea acest cățeluș are nevoie de cineva care să-l înțeleagă!

Ochii vânzătorului s-au umplut de lacrimi când i-a spus copilului:

- Mă rog și sper ca fiecare cățeluș să aibe pe cineva care să-l iubească, așa precum tu îl vei iubi pe acest cățeluș!

De cele mai multe ori oamenii judecă după aparențe, după lucruri slabe fără să pătrundă în profunzime. În viață nu contează cine ești, contează ca cineva să te prețuiască și să te iubească necondiționat! Un prieten adevărat, este acela care sosește în timp ce ceilalți… dispar! Țineți minte că Dumnezeu este Cel mai bun Prieten, când toți oamenii te vor părăsi, din slăbiciunea lor, El întotdeauna va fi alături de tine.!

cristiboss56 10.04.2014 21:17:07

Femeia care-și spovedea bărbatul!
 
Maria era o femeie căsătorită, care nu se prea înțelegea cu soțul ei și din această cauză în casa lor era tot timpul neliniște și război. Ea se credea foarte credincioasă și mereu mergea la spovedanie, dar de fiecare dată la alt duhovnic. La duhovnic când se spovedea mai mult vorbea despre păcatele soțului său și de faptul că aproape în totalitate vina păcatelor săvârșite erau din cauza lui. Iată însă că într-un final ajunge la un duhovnic foarte iscusit, care o spovedește. Dar și de data aceasta Maria se îndreptățea și găsea explicații păcatelor sale în purtarea soțului ei. După o lungă spovedanie la urmă preotul îi spuse așa:
- Maria! Pentru toate păcatele săvârșite vei face în fiecare zi rugăciunile de dimineață și de seară, paraclisul Maicii Domnului spre ajutor, o catismă la psaltire și…..etc., etc., fapte bune, milostenie, trezvia minții, bunătate, blândețe cu aproapele…. și câte 300 de metanii în zi!
Maria stăta și asculta și consternată de faptul că i-a dat preotul un canon așa aspru l-a întrebat intrigată:
- Părinte! Dar de ce să fac eu așa de multe, de ce să-mi dați un canon așa de greu, când eu toate le fac din cauza soțului? El se cade să-l facă, nu eu!
Și părintele cu blândețe i-a răspuns:
- Maria! Se cuvenea ca ție să-ți dau canon, atâta timp cât tu l-ai spovedit pe el, nu pe tine. Tu în loc să te spovedești pe tine l-ai spovedit pe el. Așa că acest canon ți se cuvine ție. El când va veni la spovedanie îi voi da și lui ceva de făcut spre îndreptare, dar deocamdată tu l-ai spovedit pe el, l-ai judecat în fel și chip și deci se cade acum ca tu să-i faci canonul….
Unii dintre noi, de câte ori nu mergem la spovedanie și vinovat pentru toate câte am făcut e oricine numai noi nu. E vinovată și vremea de afară, și autobuzul care nu vine la timp, și șoferii din trafic, și ploaia și soarele și soacra și cățelul și purcelul, până și luna de pe cer greșește față de noi și noi, smeriții, față de Dumnezeu, dar numai din cauza lor, în niciun caz din cauza noastră.
Îndreptățirea de sine este păcatul frate cu neascultarea, deoarece Adam și Eva, în rai, s-au îndreptățit și au pierdut totul. Așadar, când mergem la spovedanie să spunem duhovnicului doar păcatele noastre, fără să ascundem ceva, și să dăm vina numai pe noi, nu (și) pe alții.

Annyta 10.04.2014 21:21:42

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 556267)
Unii dintre noi, de câte ori nu mergem la spovedanie și vinovat pentru toate câte am făcut e oricine numai noi nu. E vinovată și vremea de afară, și autobuzul care nu vine la timp, și șoferii din trafic, și ploaia și soarele și soacra și cățelul și purcelul, până și luna de pe cer greșește față de noi și noi, smeriții, față de Dumnezeu, dar numai din cauza lor, în niciun caz din cauza noastră.
Îndreptățirea de sine este păcatul frate cu neascultarea, deoarece Adam și Eva, în rai, s-au îndreptățit și au pierdut totul. Așadar, când mergem la spovedanie să spunem duhovnicului doar păcatele noastre, fără să ascundem ceva, și să dăm vina numai pe noi, nu (și) pe alții.

Bine de luat în seamă...

Yasmina 11.04.2014 00:58:40

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 556267)
Maria era o femeie căsătorită, care nu se prea înțelegea cu soțul ei și din această cauză în casa lor era tot timpul neliniște și război. Ea se credea foarte credincioasă și mereu mergea la spovedanie, dar de fiecare dată la alt duhovnic. La duhovnic când se spovedea mai mult vorbea despre păcatele soțului său și de faptul că aproape în totalitate vina păcatelor săvârșite erau din cauza lui. Iată însă că într-un final ajunge la un duhovnic foarte iscusit, care o spovedește. Dar și de data aceasta Maria se îndreptățea și găsea explicații păcatelor sale în purtarea soțului ei. După o lungă spovedanie la urmă preotul îi spuse așa:
- Maria! Pentru toate păcatele săvârșite vei face în fiecare zi rugăciunile de dimineață și de seară, paraclisul Maicii Domnului spre ajutor, o catismă la psaltire și…..etc., etc., fapte bune, milostenie, trezvia minții, bunătate, blândețe cu aproapele…. și câte 300 de metanii în zi!
Maria stăta și asculta și consternată de faptul că i-a dat preotul un canon așa aspru l-a întrebat intrigată:
- Părinte! Dar de ce să fac eu așa de multe, de ce să-mi dați un canon așa de greu, când eu toate le fac din cauza soțului? El se cade să-l facă, nu eu!
Și părintele cu blândețe i-a răspuns:
- Maria! Se cuvenea ca ție să-ți dau canon, atâta timp cât tu l-ai spovedit pe el, nu pe tine. Tu în loc să te spovedești pe tine l-ai spovedit pe el. Așa că acest canon ți se cuvine ție. El când va veni la spovedanie îi voi da și lui ceva de făcut spre îndreptare, dar deocamdată tu l-ai spovedit pe el, l-ai judecat în fel și chip și deci se cade acum ca tu să-i faci canonul….
Unii dintre noi, de câte ori nu mergem la spovedanie și vinovat pentru toate câte am făcut e oricine numai noi nu. E vinovată și vremea de afară, și autobuzul care nu vine la timp, și șoferii din trafic, și ploaia și soarele și soacra și cățelul și purcelul, până și luna de pe cer greșește față de noi și noi, smeriții, față de Dumnezeu, dar numai din cauza lor, în niciun caz din cauza noastră.
Îndreptățirea de sine este păcatul frate cu neascultarea, deoarece Adam și Eva, în rai, s-au îndreptățit și au pierdut totul. Așadar, când mergem la spovedanie să spunem duhovnicului doar păcatele noastre, fără să ascundem ceva, și să dăm vina numai pe noi, nu (și) pe alții.

Totusi sunt situatii cand se pacatuiete din nestiinta si din presiunea altora asupra celor mai slabanogi duhovniceste.
Nici cei care ii smintesc pe altii nu raman fara pedeapsa.

oaie_cugetatoare 11.04.2014 09:25:24

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 556267)
Îndreptățirea de sine este păcatul frate cu neascultarea, deoarece Adam și Eva, în rai, s-au îndreptățit și au pierdut totul. Așadar, când mergem la spovedanie să spunem duhovnicului doar păcatele noastre, fără să ascundem ceva, și să dăm vina numai pe noi, nu (și) pe alții.

Da, asa este.Pentru ca daca am gasi mereu vinovati pe altii pentru pacatele
noastre , atunci am proceda la fel cum a procedat si Adam in fata lui Dumnezeu, cand a dat vina pe femeie si femeia care a dat vina pe sarpe.

Mihailc 11.04.2014 20:56:35

Odată, un domnitor renumit pentru mintea sa luminată, a aflat că, departe, într-o mănăstire retrasă, trăiește un călugăr bătrân, om de o rară înțelepciune, și, dorind să vadă el însuși cât de adevărată este această veste, se duse neîntârziat în acel sfânt lăcaș și ceru să-l vadă pe călugăr.
Când acesta veni supus și smerit, domnitorul, vrând să-l încerce într-o situație mai puțin obișnuită, îi spuse:
- Părinte, pot să te întreb ceva?
- Desigur, Măria-ta, întreabă-mă!
- Vezi, deja te-am întrebat.
- Iar eu deja ți-am răspuns.
- Ce mi-ai răspuns?
- Dar tu ce m-ai întrebat?
Văzând înțelepciunea acestuia, domnitorul a petrecut, de atunci, mult timp împreună cu bătrânul călugăr, care, pentru povețele sale, era mereu prețuit și căutat atât de boieri, cât și de cei simpli și umili, ce veneau de departe pentru sfaturile sale folositoare, izvorâte din credința și înțelepciunea sa.

Mihailc 12.04.2014 22:08:03

Un călugăr bătrân se ruga pe malul unei ape curgătoare. Se ruga în mijlocul naturii, privea cristalinul apei, când remarcă un scorpion căzut în apă; și lupta cu disperare să-și salveze viața. Înduioșat și plin de milă, pustnicul băgă mâna în apă și scoase scorpionul la mal. Acesta însă, drept răsplată, îl înțepă îndată pe chiar salvatorul lui.
După o vreme, când își deschise ochii din nou din rugăciune, bătrânul văzu că scorpionul era din nou în apă și pe punctul să se înece. Din nou îl salvă bătrânul călugăr, iar scorpionul îl înțepă pentru a doua oară, așa de tare încât acesta suspină.
Când această scenă se repetă pentru a treia oară, un pelerin care observa de departe, foarte atent, toate acestea, îl întrebă pe bătrân: “Dar de ce îl ajuți mereu pe acest scorpion nemernic, care în loc să-ți mulțumească el te rănește mereu?”
Fiule, amândoi ne urmăm firile noastre, spuse bătrânul înțelept. Ține de firea scorpionului să înțepe și de a mea să fac binele necondiționat, în iubire și compasiune !”
În viața noastră de zi cu zi întâlnim la fiecare pas câte un scorpion, dar nu întâlnim în noi pe bătrânul pustnic, care obsesiv de frumos iubește pe cel ce-i face rău. Uneori deznădăjduim când vedem că scorpionii din viața noastră ne arată nerecunoștință.
Întodeauna ne dorim să primim calde mulțumiri, să fim lăudați pentru faptele noastre si nicidecum înșelați în așteptări. Din păcate însă nu realizăm cât de scorpioni suntem noi înșine cu Dumnezeul nostru Iisus Hristos, pe care-L pălmuim la fiecare pas pentru binele făcut, prin fapte rele, prin judecare și osândire, prin nelucrarea sinelui. Trăim în „zodia scorpionului” și înțepăm mâna întinsă a lui Dumnezeu și nici măcar nu ne întristăm pentru asta!

Doamne Dumnezeul meu, ajută-mă în lucrarea mea sinceră să scap de scorpionul din mine și să devin candid/ă și înțele(a)pt/ă precum bătrânul din poveste !!!

Yasmina 06.05.2014 00:58:53

Istoria cutremurătoare a unui drogat
 
Era într-o după amiază, una din obișnuitele după-amiezi mult tulburătoare din centrul Atenei. Multă lume aștepta în stația de Taxi din Piața Omoniei.

- La Koukaki, vă rog!

- Cu plăcere, îi răspund.

Și acesta a fost tot dialogul până la sfârșitul traseului, pentru că ifosul și modul abordării nu lăsa nici un pic de loc discuției. A coborât în strada Veikou, și câțiva metri mai jos o altă mână îmi face semnul caracteristic să opresc. Noul meu client era un tânăr de vreo 25-27 ani, de statură mijlocie, cu o valiză în mână. În timp ce-i aranjam lucrurile în portbagaj, tânărul a urcat și s-a așezat pe scaunul din dreapta șoferului. Și cu o expresie poetică, pe care rar o foloseam în trecut: „Când spre Ithaki vrei să călătorești, să nu pierzi vremea, ci să te grăbești, căci lung îți este drumul și degrab aleargă timpul”, l-am întrebat cu subînțeles: „Încotro mergem?”.

- Da, prietene, la Ithaki merg, însă nu la insula Ithaki, cum îți închipui tu, ci la Centrul de dezintoxicare „Ithaki”, a fost răspunsul care pentru câteva secunde m-a lăsat cu gura căscată. La gară, pentru trenul de Larisa, te rog, a completat el.

Răspunsul neașteptat al tânărului meu client m-a uimit, deoarece nimic din indiciile lui exterioare (ochi, ifos, îmbrăcăminte, comportament) nu trăda blestemata patimă a drogării sale. O mulțime de sentimente (de durere, mâhnire, compătimire, dragoste,…) se succedau unele după altele înlăuntrul meu, o puternică strângere de inimă care a făcut-o să bată neregulat în piept, o lacrimă a curs pe obrajii mei pentru starea în care ajunsese fratele meu, făptura lui Dumnezeu. Încercam să mă stăpânesc, pentru că voiam să aflu din ce pricini a ajuns acolo unde a ajuns, căci și eu sunt tată cu copii în pragul adolescenței.

După ce ne-am făcut cunoștință, l-am rugat pe Pavel ca, dacă nu îi face rău aducerea-aminte a acestor evenimente și nu îl obosește, să-mi spună câteva lucruri referitoare la viața lui și la acea patimă a sa. A primit cu multă bucurie rugămintea mea, pentru care îi mulțumesc.

- Mai întâi vreau să-ți spun că de două luni nu mai iau această otravă și mă simt normal ca și ceilalți oameni. Nu am nici o dorință s-o mai bag în sângele meu, iar aceasta nu o datorez vreunei străduințe de-a mea, ci în întregime puterii minunate a lui Dumnezeu și a Sfinților Lui. Dar mai bine să-ți povestesc de la început istoria mea, de vreme ce atât de mult dorești s-o cunoști.

Până la vârsta de opt ani am crescut în Atena, mai concret în cartierul Koukaki, acolo de unde m-ai luat. Sunt singur la părinți, iar ei mă iubesc într-un chip bolnăvicios, făcându-mi toate hatârurile. La vârsta de opt ani, împreună cu părinții mei, am plecat în America pentru o viață mai bună. Cu ajutorul rudelor noastre de acolo părinții au găsit de lucru, iar eu mergeam la școală. Crescând, au crescut odată cu mine și dorințele mele absurde și viciile. Datorită caracterului meu, m-am încurcat ușor în prietenii rele și foarte repede am încercat marijuana și hașișul. Trecând vremea și anii, drogurile ușoare nu mă satisfăceau nici pe mine, nici pe prietenii mei. De aceea am început să folosim droguri tari, pe care le găseam în același mediu și cu aceeași ușurință, precum le găseam pe cele ușoare. Acestea însă erau scumpe, iar eu nu lucram. La început furam din buzunarele și portofelele părinților mei. Dar atunci când, odată cu trecerea timpului, aveam nevoie de doze mai mari și când au aflat părinții mei, ajungeam chiar să-i lovesc ca să le iau bani. Starea mea era tragică și îmi dădeam seama, dar nu puteam da înapoi sub niciun chip. Părinții mei au început să mă ducă pe la medici și la psihologi, în nădejdea că vor putea face ceva. Dar nimic, nici o lumină nu se arăta de nicăieri. Chiar unii specializați în combaterea acțiunii drogurilor spunea că dacă nu voi schimba cât de repede posibil mediul, viața mea se va sfârși în curând.

În această perioadă, stând singur acasă într-o stare de deznădejde, a apărut înaintea mea un vizitator ciudat, pe care l-am văzut pentru prima oară. Era de statură mijlocie, avea ochii rotunzi și foarte mari, care se învârteau mereu, avea un păr negru și des, a cărui lungime trecea de cincisprezece centimetri. De asemenea, avea două coarne și coadă. Avea o voce puternică și înfricoșătoare, care nu-ți lăsa loc de împotrivire. A început să-mi înșire toată viața mea de când m-am născut și până în acea clipă, cu lux de amănunte, iar eu nu puteam spune decât: „Da”.

- De toate te-ai desfătat și nimic nu-ți mai rămâne, decât să vii cu mine, mi-a spus acela la sfârșit.

- Dar cum?, l-am întrebat.

- Vei lua mașina și vei merge pe cutare drum. Vei alerga cu atâtea mile (nu-mi aduc aminte numărul), iar acolo te voi aștepta eu.

Drumul acesta era drept multe mile, iar la un anumit punct făcea o ușoară curbă, așa încât toți cei care alergau cu viteză exagerată, ieșeau în afara drumului și se izbeau de un zid, iar acolo nu scăpau cu viață. Auzisem că în trecut fuseseră multe accidente în acel loc. Am făcut exact așa cum mi-a spus și am ajuns și eu în acel zid. Mașina a devenit de nerecunoscut, iar pe mine m-au scos din ea cu niște răni ușoare. După ce mi-au acordat primele ajutoare, am plecat acasă. Trecuseră vreo zece zile de la accident, când apare același ciudat vizitator, dar de data aceasta în bucătărie. Cu o grimasă de neplăcere pe chipul sălbatec și impunător, cu o mișcare a capului înspre înapoi și cu aceeași voce puternică, mi-a spus:

- Nimic nu ai reușit.

Stăteam și-l priveam încremenit și de abia am reușit să-l întreb:

- Ce să fac?

- Acum să iei trei doze din ceea ce iei și vei veni sigur cu mine.

Apoi a dispărut. Dar nu m-am întrebat nici cum a intrat în casă, nici cine este, ci am pus îndată planul în aplicare. Am pregătit compoziția în seringă și căutam să aflu un loc care să nu fie găurit de acele seringilor. Doza a fost mare și îndată am căzut jos în nesimțire.

În timp ce mă aflam în această stare, văd înaintea mea pe cineva înalt cu rasă, cu un fes negru, care în partea dinspre frunte avea o Cruce.

- Nu te teme, mi-a spus, te vei face bine și când te vei întoarce în Grecia să vii la casa mea. Eu sunt Efrem…

M-am ridicat ca și cum nu aș fi luat nimic din acea otravă blestemată. Mi se născuse deja dorința de a pleca în Grecia și, de îndată ce i-am spus mamei despre aceasta, s-a mirat și a considerat-o o minune, deoarece de multe ori încercaseră să mă scoată din acel anturaj, dar nu au reușiseră. Când i-am povestit mamei toate cele care mi s-au întâmplat, a hotărât să mă însoțească până la casa noastră din Atena.

Când am ajuns la casa noastră, am mers la preotul din parohie și de la el am aflat cine a fusese acel ciudat vizitator și ce cerea de la mine. Era diavolul și cerea sufletul meu cel nemuritor. Mulțumesc lui Dumnezeu din adâncul sufletului meu. După ce m-am spovedit și am postit, preotul m-a împărtășit după cincisprezece zile. Când am văzut icoana Sfântului Efrem, mi-am adus aminte că el a fost acela care m-a izbăvit de acea înfricoșătoare patimă. Am mers la Nea Makri, la Mănăstire, și am cerut să mi se facă o Liturghie de mulțumire lui Dumnezeu și Sfântului. Acum merg la acel Centru, ca să fug puțin de lume și să mă asigur că nu le voi mai dori.

K. S., taximetrist.

Sursa: Revista SFÂNTUL CIPRIAN.
Sursa: http://www.marturieathonita.ro/istor...a-unui-drogat/

Yasmina 06.05.2014 01:09:56

Ceea ce m-a izbit citind aceasta poveste a fost momentul in care satana apare s-i porunceste sa mearga in cutare loc unde se vor intalni...;intamplator sau nu,cand eram adolescenta am cazut in pacatul hulii impotriva lui Dumnezeu,am spus ceva nepotrivit ziua iar seara l-am visat pe duhul rau poruncindu-mi sa ies afara si sa-l intalnesc la mijlocul unui drum...
Cu simturile amortite,m-as fi dus daca nu m-ar fi oprit o senzatie de ultim moment:imi era teribil de frig langa duhul acela,imi clantaneau dintii in gura de frig,altfel nimic nu-mi dadea de banuit ca nu este lucru curat cu acea aparitie.

cristiboss56 14.05.2014 21:48:42

Într-o seară, un tânăr se apropie de Maestru și-l întrebă: -Cum pot fi sigur că ceea ce fac eu în viață este pe placul lui Dumnezeu?
Maestrul, surâzând îi spuse:
-Într-o noapte, adormind, am visat următoarele: o bicicletă cu două locuri, un tandem și L-am văzut pe Dumnezeu în spatele meu, pedalând. După un timp, Dumnezeu mi-a sugerat să schimbăm locurile. Am fost de acord și, din acel moment, viața mea s-a schimbat, viața mea n-a mai fost aceeași. Dumnezeu îi dădea vieții mele, fericire și emoții. Ce s-a schimbat, când am inversat locurile?
Când conduceam eu, cunoșteam pe de rost strada, curbele, suișurile, coborâșurile. Era aceeași stradă monotonă, era … aceeași. Era întotdeauna drumul cel mai scurt între două puncte.
Dar când a început să conducă El, El știa scurtături nemaivăzute, sus între munți, traversam locuri stâncoase cu viteză maximă. Tot ceea ce reușeam să fac era să mă țin în șa. El îmi zicea: Pedalează! Pedalează!
Când deveneam îngrijorat, Îl întrebam:
- Doamne, unde mă duci?
Dar El nu-mi răspundea nimic, doar surâdea.
Deodată, nu știu cum, am început să am încredere. Repede, am uitat viața monotonă și am intrat în aventură și ziceam: Doamne, mi-e teamă! Dar El, se uita înapoi, îmi lua mâna și, dintr-o dată, mă linișteam.
M-a dus printre oameni de care aveam nevoie, oameni care m-au vindecat, m-au acceptat și s-au bucurat. Ei ne-au dat daruri pentru drum, pentru călătoria noastră. Dar Dumnezeu mi-a zis:
- Împarte darurile primite, sunt bagaje în plus, sunt grele.
Și le-am împărțit persoanelor cu care ne întâlneam în drum și, mi-am dat seama că, atunci când împărțeam, eram eu cel ce primeam și totuși bicicleta noastră era ușoară.
La început nu m-am încrezut în El, mă gândeam că mă va duce cine știe unde. Dar El cunoștea secretele bicicletei, știa cum să o încline când venea o curbă, știa să sară ca să evite locurile stâncoase, zbura ca să evite locurile înfricoșătoare. Iar eu, învăț să tac și să pedalez în locurile cele mai neobișnuite, încep să mă bucur de panorama care se ivește la orizont, de vântul care îmi bate în față și de … tovarășul meu de drum.
Și când nu mai sunt sigur că pot merge înainte, El îmi surâde și-mi zice:
-Nu te îngrijora! Eu conduc, tu pedalează!

cristiboss56 19.05.2014 21:45:42

" Te caut, nu Te simt, dar Te întâlnesc mereu "

În miezul unei nopți de primăvară, un tânăr creștin-ortodox, care se ruga în fața unui altar, în genunchi, lângă câteva icoane și cărți sfinte, într-o cămăruță mică foarte sărăcăcioasă, atât de umilă, încât avea o gaură mare în tavan și era neîncălzită și neelectrificată, printre lacrimi, aprinzând 7 lumânări, deznădăjduit din cauza faptului că niciodată nu L-a putut simți pe Dumnezeu, deși dintotdeauna L-a căutat, a început să se roage timid: „Doamne, dacă într-adevăr exiști, permite-mi să Te simt, să Te întâlnesc, să Te găsesc; Doamne, vorbește-mi!” Afară a început să plouă; picăturile de ploaie acompaniau suav o pasăre, care s-a oprit din zbor în dreptul ferestrei camerei băiatului, cântând, însă băiatul nu a auzit-o. Dumnezeu, astfel, i-a „vorbit”!
Neauzind nimic, tânărul s-a rugat iar: „Doamne, vorbește-mi!” Și pasărea a ciocănit de trei ori geamul, atât de puternic, încât sunetul a răsunat în toată cămăruța lui, dar băiatul nu a ascultat-o. Era prea concentrat să audă doar ce considera el ca trebuind. Dumnezeu, astfel, i-a „vorbit” a doua oară.
Cu durere în suflet tânărul a murmurat în tihnă: „Doamne, Te implor, vorbește-mi!”. Vântul a început să bată lin, afară, părând a fi o adevărată simfonie, la pătrunderea lui printre crăpăturile ferestrei măcinate de trecerea timpului, dar băiatul nu i-a dat importanța cuvenită, ci l-a tratat cu ignoranță. Se aștepta la altceva. Dumnezeu, astfel, i-a „vorbit” pentru a treia oară!
Stingând 3 lumânări, trist, tânărul a spus cu voce parcă lipsită de viață: „Doamne, arătă-mi-Te, vreau să Te văd!”. Pasărea a zburat de la geamul lui. Un fulger a brăzdat toată bolta cerească, dar tânărul nu a observat măreția lui. Dumnezeu, astfel, i s-a „arătat”!
Nedumerit, tânărul a început să strige fierbinte, printr-o rugă lăuntrică: „Doamne, Dumnezeul meu, lasă-mă să Te miros!”. O floare de pe icoana Sfintei Treimi a căzut lângă genunchii băiatului, iar nectarul ei s-a împrăștiat pe hainele lui. El, însă, nu i-a perceput mirosul îmbietor. Aștepta altceva. Dumnezeu, astfel, S-a lăsat „mirosit”.
Stingând încă 2 lumânări, tânărul continuă să converseze cu Dumnezeu: „Până când mă vei lăsa zadarnic, să Te chem, oare vrei puțina credința-n Tine să mi-o pierd? Doamne, vreau să Te întâlnesc, să Te găsesc, să pun mâna pe Tine, să Te ating!”. Prin gaura din tavanul cămăruței sale, dintr-un stup, din podul casei, veni pe aripile aerului o albină și se puse pe umărul drept al băiatului, dar el a lovit-o cu mâna stângă; a gonit fragila insectă. Dumnezeu, astfel, S-a lăsat „atins”!
Apăsat de o profundă povară, pe băiat l-a cuprins somnul, dar în ultimul moment a apucat să stingă încă o lumânare și să mai spună câteva cuvinte, înainte să adoarmă: „Doamne, Doamne, Doamne, lasă-mă să Te gust!”. Adormi, gemuit fiind lângă altar, cu capul sub candela care ardea pâlpâind. O picătură de untdelemn din candelă s-a scurs ușor și a căzut pe obrazul lui. S-a prelins și a ajuns în gura băiatului. Pulsul inimii lui s-a accelerat, iar tânărul s-a trezit având în gură un gust dulce parfumat, dar nu l-a simțit, pentru că s-a grăbit să se pună în pat, pentru a-și continua somnul. Dumnezeu, astfel, S-a lăsat „gustat”!
Ajuns în pat și continuându-și somnul, băiatul a avut un vis: S-a visat pe el însuși, în fața altarului, în genunchi, vorbind cu Dumnezeu, și spunându-i: „Nu Te simt, Doamne, nu Te întâlnesc, nu Te găsesc, cred că nu exiști, sau dacă exiști m-ai părăsit, nu mă mai iubești”. Cuvintele lui au fost urmate de un vuiet puternic. Dintr-o dată un înger frumos foarte, a apărut stând lângă singura lumânare, care încă mai ardea, și i-a spus, privindu-l: „Băiatule, eu sunt Rafael, unul din cei șapte sfinți îngeri, care ridică rugăciunile oamenilor dreptcredincioși și le înalță înaintea slavei Celui Sfânt. Am fost trimis la tine de Cel Preaînalt. Nu te teme! Eu îți voi spune ce-mi este îngăduit, iar tu vei păstra toate cuvintele mele în inima ta. Binecuvântează-l pe Dumnezeu, slăvește-L și cunoaște slava Lui; mărturisește înaintea tuturor celor vii ce a făcut El pentru tine. Dar ce a făcut El pentru tine, în această noapte? La toate rugăciunile ți-a răspuns, dar tu nu ți-ai dat seama. De ce? Nu ți-ai lăsat inima și trupul să-L simtă pe Dumnezeu, doar pentru că mintea ta nu a înțeles felul în care El ți s-a făcut cunoscut. L-ai fi simțit dacă ai fi avut iubire și credință puternice, în inimă și suflet, pentru că cel care iubește și crede în El, cu adevărat, nu are cum să nu-L simtă, de vreme ce Dumnezeu este iubire. Dar tu ai avut îndoieli și, mai mult decât atât, ai îndrăznit chiar să ceri semne de la Dumnezeu, ispitindu-L. Le-ai primit pe toate, băiatule, dar, chiar și așa, tu nu le-ai înțeles. Iubirea de oameni a lui Dumnezeu, însă, este mare. Privește către icoana Sfintei Treimi”. Tânărul, vizibil uimit de cuvintele Sfântului Înger, se uită către icoană. O voce blândă și-a făcut simțită prezența, rezonând din spatele icoanei, care era total învăluită într-un nor de lumină albă-aurie: „Fiule, îi zise vocea, nu te teme, Eu știu demult că inima ta geme. Eu sunt Dumnezeu, Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul, Cel dintâi și Cel de pe urmă; Eu exist! Nu te-am uitat, nu te-am părăsit. Să nu crezi că aș putea să te uit vreodată, că aș putea să te părăsesc. Lângă tine stă mereu unul dintre îngerii Mei, la fiecare pas al tău. Să nu te simți singur niciodată, ai toată dragostea Mea”. Pe băiat îl bufni plânsul. Dumnezeu continuă să-i vorbească: „ Fără credință, dar, nu este cu putință să fii plăcut Mie, căci cine se apropie de Mine trebuie să creadă că Eu exist și că Mă fac răsplătitor celui care Mă caută „. Dar ce este credința, Doamne, întrebă băiatul, căci eu am trăit tot timpul cu senzația că am credință în Tine?! „ Credința este încredințarea celor nădăjduite, dovedirea lucrurilor celor nevăzute. Altfel spus este încrederea sau crezarea în ceva nevăzut ca și cum ar fi văzut, și dorirea și sperarea celor așteptate ca și cum ar fi de față, ca și cum ar fi primite. Oh, fiule, credința ta în Mine a fost prea mică și nestatornică. Te-ai îndoit de existența Mea. Să știi că dacă aș fi dorit, Eu aș fi putut pur și simplu să apar în fața ta, în trecut, pentru a demonstra că exist, însă dacă aș fi făcut acest lucru, tu nu ai mai fi avut nevoie de credință. Fericiți sunt cei ce nu au primit nicio dovadă a existenței Mele, dar au crezut în Mine!
Fiule, există o mulțime de dovezi cu privire la existența Mea. Biblia, Cuvântul Meu, spune: „ Cerurile spun slava lui Dumnezeu și facerea mâinilor Lui o vestește tăria. Ziua zilei spune cuvânt, și noaptea nopții vestește știință „ (Psalmul 19:1, 2). Așadar, minunățiile naturii demonstrează existența Mea, tocmai de aceea Eu ți-am trimis pasărea, albina, fulgerul...; semnele de la Mine. Prin ele M-am revelat ție, dar tu nu te-ai așteptat la o altfel de revelație, tocmai de aceea nici nu le-ai luat în seamă. Nu Mă poți vedea, înțelege, fiule, pentru că Eu locuiesc în lumină neapropiată. Pe Mine nu M-a văzut niciun om, niciodată, nici nu M-a înțeles. A încerca să Mă vezi, să Mă înțelegi, să Mă atingi, îți este și îți va fi întotdeauna cu neputință. Acum știi că Eu exist, însă. Credința ta prea mică în Mine s-a transformat în convingere. Cunoaște-Mă și vorbește despre Mine prin antinomie, pe cale apofatică și pe cale catafatică. Calea apofatică înseamnă să Mă cunoști prin negație, evitând să gândești și să spui ceva despre Mine, din toate ce nu pot fi gândite și spuse. Eu sunt necuprins, nemărginit, necunoscut pe calea rațiunii, căile Mele sunt necercetate și nepătrunse. Calea catafatică înseamnă să recunoști și să susții existența Mea prin afirmații: Dumnezeu este bun, atotputernic, înțelept, milostiv și așa mai departe. Eu, Dumnezeul lui Avraam, Isaac și Iacov, adică Cel viu, Singurul, dar în trei ipostasuri: Tatăl și Fiul și Sfântul Duh, Care lucrez în creația Mea, Eu, Care M-am revelat lui Moise, în rugul aprins, Mă fac cunoscut prin opera Mea, prin tot ce există și am creat numai de natură pozitivă, căci nu Eu am creat răul, dar sunt de necunoscut în ființa Mea. Prin opera Mea, Eu pot fi numit creator, dar prin ființa Mea nu am nume grăit, pentru că sunt de negrăit. Apropie-te întotdeauna de Mine, în mister divin, fiind mulțumit să Mă întâlnești și să realizezi, în același timp, neputința minții umane de a Mă înțelege. Te iubesc!”.
Vocea și norul de lumină aurie dispărură. Îngerul Rafael a zâmbit, a stins ultima lumânare aprinsă, cea de-a șaptea, și, îndată, visul băiatului a luat sfârșit.

cristiboss56 19.05.2014 21:46:31

<< continuare >>
 
Era dimineață! Trezit din somn, tânărul și-a adus aminte de visul pe care l-a avut și se simțea pe deplin fericit că Dumnezeu i-a vorbit. Cuprins de o iubire de nedescris, s-a dat jos din pat, s-a spălat pe față, s-a îmbrăcat și a început să facă metanii în fața altarului, în semn de recunoștință. Era convins de existența Celui pe Care l-a căutat mult timp și pe Care l-a întâlnit tot de atâtea ori, însă fără să realizeze. În timpul celei de-a treia metanii a observat Biblia deschisă, deși tot timpul era închisă, pentru că așa obișnuia să o lase. S-a oprit, și a început să citească: „De atunci a început Iisus să propovăduiască și să spună: Pocăiți-vă, căci s-a apropiat împărăția cerurilor. Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc, ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți. Fiți, dar, voi desăvârșiți, precum Tatăl vostru Cel ceresc desăvârșit este. Nu vă adunați comori pe pământ, unde molia și rugina le strică și unde furii le sapă și le fură. Ci adunați-vă comori în cer, unde nici molia, nici rugina nu le strică, unde furii nu le sapă și nu le fură. Căci unde este comoara ta, acolo va fi și inima ta. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri” (Matei 4:17; 5:44, 45, 48; 6:19-21; 7:21). Emoțiile l-au invadat. O lacrimă i s-a scurs din ochiul drept, gâdilându-i și umezindu-i pielea uscată. A închis gentil Biblia, a pus-o pe altar, și a deschis fereastra, ca să admire frumusețea dimineții. O adiere de vânt l-a mângâiat. A închis fereastra și, din nou, a observat Biblia deschisă. A luat-o în brațe și a început să citească: „”Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău și din toată puterea ta". Aceasta este cea dintâi poruncă. Iar a doua e aceasta: „Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți”. Mai mare decât acestea nu este altă poruncă” (Marcu 12:30, 31). Uluit de ce a citit, a închis Biblia, a pus-o pe altar și a plecat afară, contemplând la cele citite. Ajuns afară un gând îi tot reverbera insistent în minte: „întoarce-te în camera ta, degrabă, întoarce-te”. S-a întors și a observat pentru a treia oară consecutiv Biblia deschisă. S-a pus în genunchi, fiind oarecum speriat de ce i se întâmpla, și a început să citească: „Atunci Iisus a zis ucenicilor Săi: Dacă vrea cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie. Că cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine își va pierde sufletul pentru Mine îl va afla. Pentru că ce-i va folosi omului, dacă va câștiga lumea întreagă, iar sufletul său îl va pierde? Sau ce va da omul în schimb pentru sufletul său? Căci Fiul Omului va să vină întru slava Tatălui Său, cu îngerii Săi; și atunci va răsplăti fiecăruia după faptele sale „ (Matei 16:24-27). Un fior cald l-a traversat din cap până în picioare. Atunci a înțeles că Dumnezeu a făcut în așa fel, încât Biblia să se deschidă în numele Sfintei Treimi, ca el să citească unele dintre cele mai importante versete, cu scopul de a-și da seama ce să facă mai departe cu viața lui.
Emoționat fiind, negăsindu-și cuvinte de slavă, ca să-L laude pe Dumnezeu, a închis Biblia și a deschis-o la întâmplare, pe la sfârșit, sperând că va găsi acolo cuvintele prin care să-și poată arăta recunoștința față de nemăsurata bunătate a lui Dumnezeu; și le-a găsit, cu îngăduița Lui: „Vrednic ești, Doamne și Dumnezeul nostru, să primești slava și cinstea și puterea, căci Tu ai zidit toate lucrurile și prin voința Ta ele erau și s-au făcut” (Apocalipsa 4:11).
Din acel moment băiatul și-a predat inima în mâinile lui Dumnezeu și, ducând o viață bineplăcută Lui, s-a mântuit ajungând în Raiul în care ceata sfinților îngeri și a arhanghelilor, cu toate cereștile puteri, Îl laudă pe Dumnezeu, zicând: Sfânt, Sfânt, Sfânt Domnul Savaot, plin este cerul și pământul de slava Ta ".

cristiboss56 25.05.2014 21:46:38

Spuneau părinții că era într-un sat unul care postea mult, încât se chema numele lui postitorul. Și auzind avva Zinon de dânsul, l-a chemat pe el; iar el s-a dus cu bucurie. Și rugându-se ei, au șezut. Deci a început bătrânul să lucreze tăcând, iar postitorul neaflând să vorbească cu dânsul, a început să se supere de trândăvie. Și a zis bătrânului: roagă-te pentru mine, avvo, că voi să mă duc! Zis-a lui bătrânul: pentru ce? Iar el răspunzând, a zis: căci inima mea arzând este și nu știu ce are. Căci când eram în sat, până seara posteam și niciodată așa nu mi s-a făcut. Zis-a lui bătrânul: în sat te hrăneai din urechile tale. Ci mergi de acum și mănâncă la ceasul al nouălea! Și orice faci, întru ascuns fă. Și cum a început să facă, cu necaz a așteptat ceasul al nouălea, și ziceau cei ce-l știau pe el, că postitorul s-a îndrăcit și venind el, a spus bătrânului toate. Iar el i-a zis lui: această cale este după Dumnezeu.

cristiboss56 25.05.2014 21:53:38

http://cache.desktopnexus.com/thumbn...gthumbnail.jpg

Zilnic, o fetiță mergea și venea de la școală. Deși în acea dimineață vremea era pusă sub semnul întrebării și se formau nori, ea și-a parcurs zilnicul drum spre școala elementară. Pe măsură ce după-amiaza înainta, vânturile s-au stârnit împreună cu tunete și fulgere. Mama fetiței a devenit îngrijorată de faptul că fiicei sale i-ar putea fi frică în timp ce vine acasă de la școală, și s-a temut că furtuna electrică i-ar putea vătăma copila.

În urma vuietului de tunete, fulgerele, precum o sabie de flăcări, tăiau zarea. Plină de îngrijorare, mama a intrat rapid în mașină și a condus de-a lungul rutei spre școala copilei sale. Făcând asta, și-a văzut fetița mergând, însă, la fiecare fulger, fetița se oprea, privea în sus și zâmbea. Altul și altul urmau rapid, iar fetița, la fiecare fulger, privea la lumină și zâmbea.

Când mama a ajuns cu mașina lângă fetiță, a deschis geamul și a strigat-o: “Ce faci? De ce te tot oprești?”

Copila a răspuns: “Încerc să arăt drăguță, Dumnezeu continuă să îmi facă poze.”

Fie ca Dumnezeu să te binecuvânteze în furtunile cu care te confrunți în calea ta! Și nu uita să le zâmbești!

http://cache.desktopnexus.com/thumbn...gthumbnail.jpg

Râd și dansez în ploaia vieții. Bucuria și tristețea sunt molipsitoare. Caut din toată inima bucuria de a fi, nu bucuria de a avea! Cine a cunoscut măcar o dată pe Dumnezeu nu mai poate fi trist!

cristiboss56 29.05.2014 22:20:09

Rugăciunea
 
Grișa învăța foarte bine, însă era destul de egoist, dorind să fie cel mai bun elev din clasă. Cu puțin timp în urmă, în clasa lor venise un coleg nou, care, spre marea nemulțumire a lui Grișa, era eminent! Atunci când răspundea noul său coleg, Grișa nu-și mai găsea locul pe scaun, atât de mult își dorea ca băiețelul să facă vreo greșeală. Odată, la ora de matematică, Grișa fu chemat la tablă, pentru a demonstra o formulă nouă. Ca de obicei, el răspunse de nota zece și își luă o grijă. Grișa știa că la matematică avea doar note de zece și, considerând în sinea sa că, dacă astăzi fusese chemat la tablă, mâine învățătoarea nu îl va mai întreba, el nu mai învăță tema nouă pentru acasă.
A doua zi, tot la lecția de matematică, învățătoarea îl chemă pe colegul său eminent la tablă.
Băiețelul răspundea încrezător, iar Grișa se uita insistent la el și șoptea în sinea sa: „Ei, haide greșește ceva, greșește!"
Însă colegul său continua să vorbească fără să se oprească. Ascultându-l, Grișa începu să Îl roage pe Dumnezeu: „Doamne, rânduiește, te rog, așa încât căposul de el să greșească ceva! Doamne Dumnezeule, Tu doar ești atotputernic! Rânduiește, te rog, ca învățătoarea să-i pună nota cinci sau, cel mai bine, nota patru pentru răspunsul său!"
Și, chiar în acel moment, „o minune" se întâmplă! Colegul său într-adevăr se opri din discurs, uitând ceva. Se emoționase și încetase să mai vorbească. Profesoara, văzându-l îngândurat, i se adresă lui Grișa:
- Ei, eminentule, amintește-i te rog colegului tău ceea ce a uitat!
Auzind-o, „eroul nostru" își pierdu graiul.
- Ei, haide, eminentule, du-te la tablă!
Grișa se înroși până în vârful urechilor, încât nici nu mai era în stare să se ridice din bancă.
- Ce-i cu tine? Nu ai învățat tema pentru acasă?
Băiețelul își lăsă capul în jos.
- Dă-mi carnetul, te rog!, spuse învățătoarea, supărată.
Și, peste o clipă, Grișa văzu în carnetul său nota patru, atât de mare, încât ieșea din spațiul destinat semnăturii învățătoarei!
Întorcându-se spre casă, Grișa cugeta necăjit în sinea sa: „Doamne, de ce oare le-ai rânduit pe toate așa? Doar eu Te rugasem să-i pui nota patru colegului meu, nu mie... Și acum, ce mă fac? La sfârșitul trimestrului n-am cum să mai obțin nota zece! Mama se va îngrijora, iar tatăl meu mă va certa. Doamne Dumnezeule, doar Tu ne Înveți pe noi: Cereți și vi se va da (Mt 7,7).”

cristiboss56 11.06.2014 20:45:45

Într-o școală de la marginea unui oraș era un profesor foarte iubit de copii. Totdeauna el avea grijă de toți elevii, încercând să-i învețe cât mai multe. Dar, într-o zi, copiii au observat că unul dintre colegii lor fură și l-au pârât imediat profesorului. Acesta însă nu l-a pedepsit pe făptaș. După câteva zile, hoțul a furat iar, dar a fost prins imediat. Nici de această dată, domnul profesor nu l-a pedepsit. Când același lucru s-a întâmplat și a treia oară, câțiva băieți s-au dus la profesor să se plângă și i-au spus: „Acest coleg al nostru fură mereu. Nu este bine ceea ce se întâmplă și vă rugăm să-l dați imediat afară din școală, altfel plecăm noi“. „N-am să-l dau afară. Dacă vreți, puteți pleca toți, dar el rămâne“. „Domnule profesor, dar cum este posibil să renunțați atât de ușor la noi toți, care v-am ascultat mereu?“ Privindu-i cu blândețe, profesorul le-a explicat elevilor săi, atât de mirați de această neașteptată situație: „Voi știți deja ce e bine și ce e rău. Dacă ați pleca în lume, cu siguranță că ați ști cum să vă purtați, nici nu mă îndoiesc! Dacă însă el ar pleca de aici, dintre noi, ce ar face? Asta de ce nu v-ați întrebat? De ce v-ați gândit doar la voi? Credeți că dacă o să-l dau afară va fi mai bun? Dacă aici, între noi, el nu știe cum e bine să te porți, ce va face el în lume? Așa că, indiferent dacă voi rămâneți sau plecați, el va sta în continuare aici, iar eu voi avea grijă să se schimbe și să devină un om bun. Iar atunci când va dori și el acest lucru, cu siguranță că dintr-un hoț ocolit de colegi va deveni un copil apreciat și iubit de toți cei din jurul său“. Când a aflat despre cele petrecute, impresionat de bunătatea profesorului său, băiețelul, care până atunci furase și le pricinuise atâtea necazuri celor din jurul său, a promis că se lasă de furat. Și s-a ținut de cuvânt, fiindcă - așa cum spusese și domnul profesor - de data aceasta el era cel care dorea din tot sufletul să fie mai bun.

cristiboss56 11.06.2014 20:47:50

Un tânăr monah dintr-o mănăstire aflată în munți era foarte irascibil aproape tot timpul. Se supăra extrem de repede, din orice nimic. Deși implora neîncetat mila lui Dumnezeu ca să îl scape de iritare, de fiecare dată când se ridica de la rugăciune, se mânia din nou pe frați. Voia chiar să plece să se sihăstrească pentru a scăpa de neplăcerile conviețuirii cu frații întru nevoință. La un moment dat, îndrăzni să-I spună lui Dumnezeu: „Doamne, nu Te-am rugat eu să mă scapi de iritare? De ce mă lași să mă cert cu frații așa de des?“
Atunci Dumnezeu i-a răspuns: „Cum vrei tu să exersezi refuzul supărării pe altul fără a avea ocazia de a locui împreună cu el? Nu Mi-ai spus tu să te scap de irascibilitate? Asta am și făcut. Ți-am trimis mereu pe cineva ca să ai ocazia să nu te superi pe el chiar dacă îți va oferi motive pentru aceasta. Dacă vei fugi de oameni, nu vei putea niciodată să-ți probezi stăpânirea de sine. Doar vei masca lipsa ta de patimi, care vor reveni imediat ce vei locui într-o comunitate, și nu în pustie. Crezi că poți să înveți să înoți într-un bazin fără apă? E imposibil. La fel este și cu răspunsul Meu la rugăciunile tale. Ține minte că numai tu ești stăpân pe reacțiile tale“.
Atunci călugărul s-a luminat și până la sfârșitul vieții și-a spus mereu: „Mă supăr doar atunci când vreau eu“. Și așa a scăpat de iritare.

cristiboss56 11.06.2014 20:58:20

În viață, ca oameni, nu putem să nu greșim, spunea arhimandritul Sofronie Saharov. Și uneori greșelile pot fi mici, dar pot fi și mari. Important este să nu ținem minte răul și să iertăm. Doar așa Dumnezeu va rămâne în sufletele noastre și vom primi și noi, la rândul nostru, iertarea tămăduitoare.
Un țăran mânios pe copiii vecinului care se jucau cu mingea în curtea lui a adus un dulău care să țină copiii departe de proprietatea sa. Ideea a funcționat. Copiii o răriseră cu joaca în preajma câinelui care lătra la ei ori de câte ori se apropiau de el. Dar, într-o zi, mingea șutată de un băiat a zburat chiar lângă cotețul dulăului, iar o fetiță care nu pricepea primejdia ce o pândea s-a dus să o recupereze. Câinele a omorât-o, iar vecinii, și chiar întregul oraș, au fost așa de indignați, încât s-au unit și au refuzat să mai aibă vreo legătură cu proprietarul câinelui. Pur și simplu, când acesta mergea la magazin să cumpere mâncare sau alte lucruri, era refuzat. Omul ajunsese în mizerie și se îmbolnăvise. Atunci, tatăl fetiței pe care o omorâse dulăul a intrat în casa celui părăsit de toți cu un coș mare plin de mâncare. Bolnavului nu-i venea să creadă. Doar din pricina lui fetița murise. A strigat către vecinul său: „Doamne Dumnezeule, de ce faci tocmai tu aceasta pentru mine?“ Tatăl copilei moarte a răspuns: „O fac ca să-l păstrez pe Dumnezeu viu în mine!“

cristiboss56 12.06.2014 20:31:38

Un bătrân locuia împreună cu fiul și cu nora sa, care aveau un băiețel de 4 ani. Mâinile celui vârstnic tremurau tot timpul, ochii îi erau încețoșați, iar pașii ușor împleticiți. Întreaga familie mânca împreună la aceeași masă, însă mâinile nesigure ale bătrânului și vederea lui tot mai slăbită îl puneau mereu în încurcătură. Boabele de mazăre sau de fasole i se rostogoleau din lingură pe covor, iar când întindea mâna după cana cu lapte, jumătate din ea se vărsa pe fața de masă. Fiul și soția lui se simțeau tot mai iritați de neajutorarea bătrânului. Până într-o zi când a fost luată o hotărâre.
„Trebuie să facem ceva cu bunicu', a spus băiatul omului neputincios. M-am săturat să tot văd lapte vărsat pe masă, să tot calc pe resturi de mâncare și să curăț după fiecare masă covorul! Tata va mânca de acum încolo la o măsuță într-un colț al bucătăriei, după ușă.“ Zis și făcut. Acolo a fost mutat bunicul care mânca singur, în timp ce întreaga familie se bucura în jurul mesei din sufragerie. Și pentru că bătrânul reușise să spargă câteva farfurii, i-au cumpărat un blid de lemn.
Uneori, când se uitau în direcția bătrânului, familia putea să vadă o lacrimă stingheră în ochii lui slăbiți și triști. Singur, după ușă, omul își mânca bucățica de pâine muiată în lapte. Cu toate acestea, singurele cuvinte pe care fiul și nora lui le aveau pentru el erau de mustrare când îi cădea furculița pe covor sau când se mai vărsa din lapte pe masă. Băiețelul lor, de 4 ani, se uita când la bunicul, când la mămica și la tăticul lui, fără să spună un singur cuvânt…
Apoi, într-o seară, chiar înainte de cină, tatăl băiatului a observat că acesta meșterea ceva în camera lui. S-a apropiat și a văzut că micuțul încerca să cioplească o bucată de lemn. „Ce faci tu acolo?“, l-a întrebat tatăl. Băiețelul și-a ridicat ochii mari spre părintele său și i-a răspuns cu blândețe: „O, am treabă. Vreau să fac un blid ca al bunicului. Un blid din lemn, din care să mănânci tu și mami atunci când eu o să cresc mare…“ Copilul a zâmbit, apoi s-a întors la treaba lui.
De data aceasta a fost rândul părinților să rămână fără cuvinte. O liniște apăsătoare s-a așternut în cameră. Și lacrimi mari au început să le tremure în ochi, să li se rostogolească peste obrajii pe care se citea rușinea. Nici un cuvânt nu rosteau, domnea deplina tăcere, dar amândoi știau ce au de făcut.
În seara aceea, fiul și-a luat de mână tatăl vârstnic și l-a condus cu grijă la masa mare din centrul camerei. Bunicul urma să mănânce la masă împreună cu întreaga familie, în seara aceea și în fiecare seară de atunci înainte, până la sfârșitul zilelor lui. De atunci, nici fiul, nici nora bătrânului nu au mai fost deranjați dacă se vărsa din lapte pe fața de masă sau dacă mai cădea vreo furculiță plină de mâncare pe covorul sufrageriei…

cristiboss56 13.06.2014 22:01:53

Într-una din povestirile sale, Tolstoi relatează că un tânăr nemulțumit de viața sa se plângea că Dumnezeu nu i-a dat nici un dar, adică nici un talant. Dumnezeu cel bun, zicea el, împarte la toți fel de fel de daruri și numai mie nu mi-a dat nimic. Cum aș putea să fiu mulțumit în viață dacă nu am primit nimic?
Un înțelept, auzind cuvintele rostite de tânăr, îi spuse:
Crezi că ești sărac? Da, a răspuns tânărul, nu am de nici-unele.
Dar sănătos ești? Da, pot fi chiar mândru de puterea și tinerețea mea.
Înțeleptul apucă atunci mâna dreaptă a omului nemulțumit și-i zise: Ai vrea să-ți dai mâna aceasta pentru zece mii de lei? Nu, negreșit că nu. Dar mâna stângă? Ferească Dumnezeu. Atunci ochii, pentru un milion de lei? Nu mi-aș da un singur ochi pentru nimic în lume.
Ei, vezi, zise bătrânul înțelept. Vezi ce bogăție de daruri ți-a dat Dumnezeu? Și mai îndrăznești să te mai plângi că n-ai nimic.
Abia atunci tânărul și-a dat seama cât de înzestrat era ca să-și poată câștiga existența și să fie mulțumit de viață.

cristiboss56 14.06.2014 22:08:16

Pe scara durității materialelor există două minerale care, deși au în componență același element chimic, carbonul, se află la maximă distanță unul față de celălalt. Nu știu dacă ați ghicit care sunt cele două. Este vorba de grafit și de diamant.
Grafitul are pe scara alcătuită de mineralogul austriac Carl Friedrich Christian Mohs locul cel mai de jos ca duritate, notat cu cifra 1.
Diamantul este în vârful ierarhiei, cu nota 10.
Ce face diferența între cele două minerale? Diamantul este asemenea grafitului, o bucată de cărbune care însă a fost supusă la temperaturi și presiuni foarte mari. Cele mai frumoase și valoroase diamante se află la 150 km în adâncul pământului, pe când grafitul se poate exploata și în cariere de suprafață.
Grafitul este așa de moale, încât lasă urme pe hârtie și clivează, adică se desface în plăci sau lame cu suprafețe plane. De altfel, numele de grafit vine din limba greacă, de la un verb care înseamnă a scrie. Diamantul lasă altfel de urme. Cu el se poate tăia foarte ușor chiar sticla.
Grafitul nu are o structură moleculară ordonată, ci amorfă, diamantul însă are o structură cubică foarte solidă, care-i conferă stabilitate.
Dar nu voiam să vă țin un curs de mineralogie. Ci doar să vedem că asemenea acestor două minerale cu componență identică suntem și noi, oamenii. Toți avem un trup și suntem un suflet. Dar cât de diferite sunt sufletele noastre între ele… Diamantul, dacă putem spune așa, este un cărbune care a suferit. La fel și oamenii, devin prețioși în ochii lui Dumnezeu atunci când practică virtuțile până la măsura eroismului. Să luăm exemplul răbdării. Cum am putea dobândi răbdare dacă nu am întâlni multe situații care ne pun la încercare? Doar așa vom putea ajunge la un grad înalt al puterii de a îndura. Sau cum am putea deveni curajoși dacă nu am fi puși în situații care cer o îndrăzneală extremă? Este aproape cu neputință să te înalți și să sporești duhovnicește fără a face mari sacrificii și a suporta multă durere, adică tot ceea ce Hristos a numit Cruce. Poate că trecem chiar acum printr-o perioadă grea. Și ne întrebăm dacă putem rezista. Ne vine să strigăm: „Doamne, pune-i odată capăt!“ Dar să ne amintim că așa cum diamantele iau naștere din carbonul aflat sub presiunea enormă a mii de tone de pământ, la fel și Dumnezeu permite caracterelor noastre să se formeze sub presiunea încercărilor și a necazurilor.(după o povestire din vol. „Vitamine duhovnicești“, Anthony M. Coniaris )

oaie_cugetatoare 14.06.2014 23:26:54

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 562561)
Dar nu voiam să vă țin un curs de mineralogie.

Pai nici nu ai tinut.Tine-ai un curs de stiinta materialelor daca incepai astfel:
Diamantul este o structura ce cristalizeaza in sistem CFC(cub cu fetze
centrate), in care fiecare atom este situat la o distanta de
"a x (radical din 3) /4 ", unde a=constanta retelei cristaline.
Graiftul este o structura ce cristalizeaza in sistemul HC(hexagonal compact)
Diferenta dintre diamant si graiftul o consta atat sistemul de cristalizare
cat si numarul planelor de clivaj existent in structura retelei cristaline
a fiecaruia.Planurile de alunecare din sistemul CFC au cea mai mare densitate
atomica, de aici fortele inter-atomice fiind cele mai mari=> structura CFC
are cea mai mare duritate, avand 4 familii de plane octaedrice de alunecare.

Cam asa ar suna o introducere curs de mineralogie.In fine la mine s-a chemat stiinta materialelor. :p


Ora este GMT +3. Ora este acum 19:21:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.