Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   despre carmen bejan (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15011)

Cornel Urs 04.06.2012 13:47:53

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 449966)
Daca dvs. credeti ca in penitenciar e lapte si miere... va inselati amarnic.

in tarile occidentale, conditiile sunt "decente".

sofiaiuga 04.06.2012 16:40:57

judecatile lui Dumnezeu nu sunt ca ale oamenilor
 
Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 449966)
Daca dvs. credeti ca in penitenciar e lapte si miere... va inselati amarnic. Nu stiu cum e la femei,dar la barbati numai reeducat si sanatos nu iese unu de acolo. Speli la chiloti toata ziua si esti fetita tuturor,credeti ca asa ii ajuta statul pe cei de acolo sa se indrepte? E un circ si cu puscariile astea.



Wow,cum poti spune asa ceva?? Dumnezeu nu doreste moartea pacatosului,ci... (of,nu mai imi amintesc citatul). Si sa afirmi ca Domnul a fost milostiv luand un copil NEBOTEZAT,nu prea stiu ce sa cred. Stiu doar ca nu Dumnezeu l-a luat pe micut,ci diavolii,prin prisma pacatelor perintilor,poate si bunicilor etc. Nu avem noi de unde sa stim.

Sunt niste povestioare din pateric cred care arata cum un inger a insotit un om ca sa-i arate cum sunt judecatile lui Dumnezeu...imi amintesc ca intr-un loc a dat foc la o casa cu o familie sarac..unde au fost ospatati si odihniti.Ingerul inainte de plecare a dat foc casei unde au fost ospatati ....vai ce groaznic zice omul...cum poate fi Dumnezeu asa de aspru!!!...dar acolo s-au gasit o oala cu bani de aur care a permis parintilor sa duca o viata mai buna si sa-si creasca copii ...comoara nu ar fi fost gasita daca nu ar fi luat foc casa.Deci Dumnezeu prin inger a fost foarte milostiv ca a dat foc casei in care a fost primit si ospatat.Exista o parte nevazuta a lucrurilor pe care doar Dumnezeu o cunoaste..noi cunoastem doar in parte si de aceea Dumnezeu nu ne permite sa judecam pe nimeni!...atentie mare la judecarea aproapelui nostru.

Raoul 04.06.2012 18:07:05

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 450052)
Doamne apara!

Am spus doar adevarul :)

Citat:

În prealabil postat de Cornel Urs (Post 450060)
in tarile occidentale, conditiile sunt "decente".

Dvs. ati citit topicul,sau postati de dragul de a o face?? Era vorba de Romania si conditiile din penitenciarele noastre daca nu ma insel. Gresesc cumva?
Desi nici in occident nu e cum credeti. De ex. SUA...

Yasmina 04.06.2012 18:43:24

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 450114)
Am spus doar adevarul :)



Dvs. ati citit topicul,sau postati de dragul de a o face?? Era vorba de Romania si conditiile din penitenciarele noastre daca nu ma insel. Gresesc cumva?
Desi nici in occident nu e cum credeti. De ex. SUA...

Mai sa fie,ai vizitat si penitenciarele din Romania si pe cele din SUA???
Este o pasiune de-a ta sau doar in vizita?
De unde stii ce-i acolo?din filme??

glykys 04.06.2012 19:59:34

Spun si eu o vorba offtopic: cred ca e groaznic sa fii privat de libertate, indiferent de conditiile inchisorii.

Eu a trebuit sa stau acum cateva zile intr-un camin, intr-un pat supraetejat, la cucurigu, dadeam cu capul de tavan. M-am trezit intr-o dimineata, neavand acces la scara. Toata lumea dormea, nu aveam ceas, nu aveam nicio posibilitate sa ma dau jos din pat, mi se parea foarte riscant sa fac o saritura, ca faceam gaura in podea, pe scurt, nu puteam face nimic. Aveam la dispozitie doar o saltea de doi metri pe jumatate, pe care sa ma rasucesc si sa astept sa se trezeasca cineva si sa imi puna la dispozitie scara. Minutele acelea de asteptare si de imobilizare fortata au fost printre cele mai groaznice din viata mea. Libertatea e un lucru tare de pret si orice om normal ar trebui sa o prefere unor conditii materiale mai bune.

Adriana Cluj 04.06.2012 21:10:13

In aceeasi emisiune era invitat si un reprezentant al sindicatului din penitenciar (asa am inteles) care spunea ca in aceeasi perioada au mai existat circa 15 femei insarcinate in penitenciar, femei care au stat in aceleasi conditii de detentie si care au dat nastere la copii fara probleme din punct de vedere al sanatatii, si care nu au solicitat intreruperea detentiei ca sa nasca in afara penitenciarului.

Doar ca personajele noastre, dupa parerea mea, se cred VIP-uri.

Yasmina 04.06.2012 23:17:41

Citat:

În prealabil postat de Adriana Cluj (Post 450152)
In aceeasi emisiune era invitat si un reprezentant al sindicatului din penitenciar (asa am inteles) care spunea ca in aceeasi perioada au mai existat circa 15 femei insarcinate in penitenciar, femei care au stat in aceleasi conditii de detentie si care au dat nastere la copii fara probleme din punct de vedere al sanatatii, si care nu au solicitat intreruperea detentiei ca sa nasca in afara penitenciarului.

Doar ca personajele noastre, dupa parerea mea, se cred VIP-uri.

Ieri v-am atasat un link,l-ati citit asadar?
Uitati,il deschid eu pt dvs:

Specialiștii din cadrul Direcției Medicale și Direcției Siguranța Deținerii și Regim Penitenciar au verificat modul de aplicare a regimului de detenție, respectiv acordarea drepturilor la vizită, pachete, alimentație și asistență medicală în cazul persoanei private de libertate Carmen Șatran (Bejan), la cerera ministrului Justiției, Titus Corlățean.
În urma verificărilor făcute, s-a stabilit că deținuta și-a cumpărat din fonduri proprii, în septembrie 2011, medicamentul Ciprofloxacin, pentru tratarea unei infecții urinare.
"În luna septembrie 2011, a cerut și i s-a aprobat, cumpărarea din fonduri proprii a unui medicament (Ciprofloxacin) pentru tratarea unei infecții (urinare), medicament contraindicat în primul trimestru al sarcinii (cu posibil risc de malformații fetale)", se arată într-un comunicat transmis agenției MEDIAFAX.
http://content.ad20.net/Storage/0_0/blank.gif
http://core1.ad20.net/x0.gif?sdtrnd=...92603220873705
Echipa de control a mai constatat că deținuta a refuzat în octombrie, când s-a stabilit că este gravidă, regimul alimentar distrofic cu un supliment acordat pentru gravide(860 de calorii), solicitând regim vegetarian.
În raportul întocmit în urma verificărilor se mai arată că în perioada ianuarie-aprilie 2012 au fost efectuate cinci ecografii, la care nu s-au constatat anormalități ale sarcinii.
Potrivit MJ, în urma condamnării pentru săvârșirea infracțiunii de omor, Carmen Bejan a început executarea pedepsei în regim de maximă siguranță la Penitenciarul Arad, în martie 2011, fiind internată în Spitalul Penitenciar București Rahova, pentru o evaluare medicală amănunțită, iar în august 2011 a revenit la Penitenciarul Arad.
În octombrie 2011, după ce s-a constatat că este gravidă, s-a decis includerea sa în regim închis de executare a pedepsei cf. art. 21 din Legea 349/2002: "Femeile însărcinate...vor executa pedeapsa privativă de libertate în regim închis, pe perioada cât durează cauza care a impus neaplicarea regimului de maximă siguranță".

"După modificarea regimului de detenție, persoana a fost mutată într-o cameră corespunzătoare noii situații, ținându-se cont de faptul că era gravidă. Camerele de detenție în care a fost cazată nu au fost supra-aglomerate, persoana având mereu la dispoziție un pat individual. La Spitalul Penitenciar București Rahova, pacienta a fost internată într-un salon cu trei paturi, dotat cu grup sanitar propriu", se arată în comunicat.

Adriana Cluj 04.06.2012 23:28:50

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 450195)
Ieri v-am atasat un link,l-ati citit asadar?
Uitati,il deschid eu pt dvs:

.

Da, da, l-am citit.

Yasmina 04.06.2012 23:41:48

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 450133)
Spun si eu o vorba offtopic: cred ca e groaznic sa fii privat de libertate, indiferent de conditiile inchisorii.

Eu a trebuit sa stau acum cateva zile intr-un camin, intr-un pat supraetejat, la cucurigu, dadeam cu capul de tavan. M-am trezit intr-o dimineata, neavand acces la scara. Toata lumea dormea, nu aveam ceas, nu aveam nicio posibilitate sa ma dau jos din pat, mi se parea foarte riscant sa fac o saritura, ca faceam gaura in podea, pe scurt, nu puteam face nimic. Aveam la dispozitie doar o saltea de doi metri pe jumatate, pe care sa ma rasucesc si sa astept sa se trezeasca cineva si sa imi puna la dispozitie scara. Minutele acelea de asteptare si de imobilizare fortata au fost printre cele mai groaznice din viata mea. Libertatea e un lucru tare de pret si orice om normal ar trebui sa o prefere unor conditii materiale mai bune.

Libertatea si dreptul la intimitate,as spune...

Eu am fost plecata intr-o tabara de pictura,acum cativa ani,si a trebuit sa dorm cu alte 2 fete intr-o camaruta,cu aceleasi paturi supraetajate...
A imparti spatiul cu persoane care sunt total diferite,este intolerabil!In timp ce eu dormeam,pe la miezul noptii,una dintre ele avea insomnii,iesea ,intra,trantea usile,vb la telefon...problema era ca trebuia sa ne trezim pe 5:30-6:00 dimineata,iar eu fierbeam in pat(daca nu dorm suficient,ziua urmatoare am migrene,apatie,iritabilitate,nu sunt eu).

Pana la urma,i-am spus ce ma rodea,chiar daca s-a enervat...

Imagineaza-ti acest tablou extradimensionat de vreo 10 ori,locuind nu cu 2-3 persoane in camera,ci cu 30!!!Nu-i de mirare ca se i-au la bataie in cadrul penitenciarului!

Raoul 05.06.2012 02:25:57

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 450118)
Mai sa fie,ai vizitat si penitenciarele din Romania si pe cele din SUA???
Este o pasiune de-a ta sau doar in vizita?
De unde stii ce-i acolo?din filme??

Slava Domnului sunt sute de documentare despre penitenciarele din SUA. Nu stiu de ce prezinta atata interes,insa mass-media ofara informatii destul de vaste. Nu-mi spune ca e lapte si miere si ca o domnesti,sau ca nu ajungi "fetita" tuturor pentru ca nu te cred,orice ai zice!


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:47:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.