Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   despre dragoste... (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3079)

paraschevaiasi 02.02.2008 00:51:18

Credeti ca aratarea dragostei sta in cuvinte? Dar daca intre cei 2 soti a fost o perioada mai proasta cateva luni, sa zicem ca au fost si certuri si reprosuri, credeti ca cei 2 isi vor mai putea reveni dn acest "stres"? Vor mai putea simti ei acel lucru ce i-a legat in urma cu cativa ani? Oare daca unul dintre soti e mai tacut ar putea deveni o pr pt celalalt si din cauza asta sa nu mai fie aceasi legatura intre ei? De ce nu putem sa tragem linie si s-o luam de la capat si sa ne dam atentie unul altuia, nu neaparat prin multe vb sau discutii ce fac mai mult rau? Eu cred ca practica e cea mai sigura cale de a arata cat de mult il iubesti pe cel de langa tine.
Parerile voastre care sunt?

Traditie 02.02.2008 00:53:18

Desi probabil ca am devenit obositor de prezent: cred ca cuvintele mint, sau în cel mai bun caz sunt inutile.

paraschevaiasi 02.02.2008 01:10:40

asta tot incerc sa inteleg de ce oamenii au nevoie de atatea vb si gesturi pt a-si arata dragostea. Bine, e normal ca din dragoste vin si unele gesturi si e normal. Dar la ce folosesc vb dulci? Nu ajunge un simplu "te iubesc"? De ce e atat de greu sa traim o viata simpla si sa intelegem ce e aia DRAGOSTE? Mai trist e cand sotia e tandra si sotul nu poate vedea asta si sa-i reproseze ca nu e tandra...???

mirelat 02.02.2008 02:47:31

Citat:

În prealabil postat de paraschevaiasi
Mai trist e cand sotia e tandra si sotul nu poate vedea asta si sa-i reproseze ca nu e tandra...???

:dozingoff: cum vine asta?!

mirelat 02.02.2008 02:50:01

Citat:

În prealabil postat de Traditie
Desi probabil ca am devenit obositor de prezent: cred ca cuvintele mint, sau în cel mai bun caz sunt inutile.

:) Draga Traditie, stai linistit ca nu esti obositor... in privinta cuvintelor, eu una cred ca ele sunt necesare, macar din cand in cand; ca si gesturile de tandrete.

veilur 02.02.2008 11:54:40

Citat:

În prealabil postat de mirelat
Citat:

În prealabil postat de paraschevaiasi
Mai trist e cand sotia e tandra si sotul nu poate vedea asta si sa-i reproseze ca nu e tandra...???

:dozingoff: cum vine asta?!

mirela, nu te supara, tu te faci ca nu intelegi ce a spus parascheva? Uite eu am inteles: adica ea vorbeste de o sotie care manifesta tandrete fata de sotul ei, dar sotul ei nu isi da seama de asta pentru ca e orbit de convingerile sale, ba mai mult, ca o si face prefacuta, contrazicand-o ca ea nu este tandra. Ce nu ai inteles din toata treaba asta? Ca eu fiind baiat, si tot am inteles. ;)

cristiboss56 02.02.2008 14:01:38

Dragostea, cel mai complex si inaltator sentiment. Daca nu ar fi existat , trebuia imediat inventata si drept vorbin nimic nu mai era la locul lui de nu era ea, dragostea. Sa avem dragoste pana-n ultima suflare a noastra aici in asta lume secatuita de pacate si fara de legi. Unde credinta si dragoste nu e, nimic nu e. Cat privesc cuvintele, ele trebuiesc rostite cu patos si tarie cand vine vorba de ea, suprema dragoste. Cearta, necazurile, raceala , vorbele dure , apar cand dragostea paleste din lipsa de iubire, pentru ca iubirea sufleteasca intareste si hraneste dragostea ce dainuie. Cand punem mai presus iubirea de arginti, iubirea si grija celor materiale, iubirea sufleteasca slabeste si dragostea se risipeste. Ce-i de facut in asta situatie ? Aplicarea zicalei, "cel mai destept cedeaza"si in acest fel reconcilierea aparuta, face posibila renasterea sentimentelor pierdute in beneficiul tuturor. Iubitiva si traiti in drgoste pan la sfarsit !

C-tin 02.02.2008 14:14:01

Parascheva,
Sotzul tau e strain/occidental, nu-i asa?
Daca e asa , sa stii ca trebuie de dimineata pana seara sa-i arati dragostea mai intai in cuvinte, ca ei nu inteleg altfel.

Tu esti mai flexibila, ai trece cu usurinta peste cearta fara multe vorbe, el insa are nevoie de comunicare...

mirelat 02.02.2008 15:16:09

Citat:

În prealabil postat de veilur
mirela, nu te supara, tu te faci ca nu intelegi ce a spus parascheva? Uite eu am inteles: adica ea vorbeste de o sotie care manifesta tandrete fata de sotul ei, dar sotul ei nu isi da seama de asta pentru ca e orbit de convingerile sale, ba mai mult, ca o si face prefacuta, contrazicand-o ca ea nu este tandra. Ce nu ai inteles din toata treaba asta? Ca eu fiind baiat, si tot am inteles. ;)

multumesc de explicatie, stefane, sa stii ca eu chiar nu intelesesem.

veilur 02.02.2008 15:43:59

Citat:

În prealabil postat de mirelat

multumesc de explicatie, stefane, sa stii ca eu chiar nu intelesesem.

Mirela de fapt eu nu "m-am prins", ca acum cred altceva, cred faptul ca tu ai inteles din prima ce a vrut sa spuna parascheva, iar eu nu am fost in stare sa observ asta, si am luat in serios ce ai postat. Daca este asa, ma scuzi pentru interventia mea inutila, iar daca a fost cum am crezut eu, postarea mea sa fie bine primita.


Ora este GMT +3. Ora este acum 07:36:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.