Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Muzica Bisericeasca (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5040)
-   -   Cele 8 glasuri bisericesti (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=3360)

pacatoasa.. 17.03.2008 23:15:01

Doamne ajuta!:)
Imi puteti oferi mai multe informatii, va rog, in legatura cu cele 8 glasuri bisericesti?

pacatoasa.. 19.03.2008 16:21:06

Nimeni nu stie? ???:dontgetit:

seminaristul 19.03.2008 17:44:53

Citat:

În prealabil postat de pacatoasa..
Nimeni nu stie? ???:dontgetit:

pai la inceput erau 4 dar sfantul ioan damaschinul le-a dublat si a facut 8

pacatoasa.. 20.03.2008 21:21:06

Iti multumesc pentru osteneala, seminaristule. :):)
Daca mi-ar putea zice cineva si mai detailat despre ce este vorba.........as vrea sa stiu cum pot sa fac diferenta dintre cele 8 glasuri. :cool:

seminaristul 20.03.2008 23:37:53

Citat:

În prealabil postat de pacatoasa..
Iti multumesc pentru osteneala, seminaristule. :):)
Daca mi-ar putea zice cineva si mai detailat despre ce este vorba.........as vrea sa stiu cum pot sa fac diferenta dintre cele 8 glasuri. :cool:

poi ia-mi id-ul si iti dau ceva mai multe informatii;)

dangtx 02.04.2008 08:58:12

sall am auzit pe radio trinitas un imn al arhanghelui garvil in interpretarea unui sirb. a fost ceva desavirsit ascultatil e cintarea unui inger.cu pot sa gasesc aceasta cintare mersi. dan

ory 21.05.2008 11:45:29

Sunt,de fapt 16 glasuri bisericesti,impartite in 8 glasuri pe mare si 8 glasuri pe mic,glasurile pe mare sunt mai lente si mai duioase,iar glasurile pe mic sunt exprimate ceva mai saltaret,insa,de acemenea frumoase.Si nu sunt doar aceste glasuri,sunt si podobiile...Toate sunt frumoase si merita invatate,insa aceasta se poate face mai cu precadere in cadrul unei manastiri,acum depinde si de specificul acesteia.Fiindca unele manastiri canta glasurile pe note,iar altele nu,in ambele cazuri fiind admise si la fel de frumoase.Nu stiu ce sa mai spun,nu mai retin mare lucru despre acestea,insa cred ca mi le amintesc si sunt induiosatoare,de fiecare data imi place sa cant prin casa tropare si condacele pe care mi le amintesc,pe diferite glasuri.
Acum,cred ca poti gasi foarte multe informatii despre ele pe internet,insa la o biserica sau o manastire te vei putea edifica mai cu precizie.Acum mai depinde si pentru ce ai nevoie de acestea.

cozia 21.05.2008 23:09:19

Cred ca ce vrea pacatoasa sa intrebe este motivul pentru care Sfintii au considerat ca este foarte important pentru desavirsirea noastra spirituala sa se cinte in cit mai multe glasuri (pina in 8). De ce Bisericile Parohiale nu tin seama de asta pe cind Minastirile care tin Predania/Traditia asa cum trebuie(si nu sunt multe, sau NU AU MAI RAMAS MULTE), considera cintarea in glasuri ESENTIALA.

Toate aceste detalii ale slujirii, aparent nesemnificative, pentru un neofit sunt foarte importante pentru inmultirea Harului.
In Liturghie care este cea mai completa comuniune cu Dumnezeu ABSOLUT nimic nu a fost lasat la voia intimplarii.

As fi foarte interesat sa mai aflu si alte pareri, Iosif?

dorstor 24.05.2008 00:02:51

Deci..in legatura cu cele "16 glasuri"..Din pacate sunt doar 8: glasurile 1,4,5 si 8 diatonice, glasurile 2 si 6 cromatice si glasurile 3 si 7 enarmonice. Cat despre modul "saltaret" in care se canta, se mai numeste si tact si sunt 4 tacturi: recitativ, papadic, stihiraric si irmologic. Iar podobiile sunt cantari care se abat de la formula melodica specifica glasului. Fiecare glas se recunoaste dupa formula melodica specifica.

anishorik 05.06.2008 11:48:48

Citat:

În prealabil postat de dangtx
sall am auzit pe radio trinitas un imn al arhanghelui garvil in interpretarea unui sirb. a fost ceva desavirsit ascultatil e cintarea unui inger.cu pot sa gasesc aceasta cintare mersi. dan

Hristos S-a inaltat! am auzit si eu imnul si cred ca a fost cea mai frumoasa interpretare pe care am auzit-o vreo data...as vrea tare mult s-o mai aud odata...:)


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:04:32.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.