Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Din Vechiul Testament (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5015)
-   -   nemurirea - inainte de pacat. (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13157)

MrJuve 23.06.2011 14:43:13

nemurirea - inainte de pacat.
 
Cine poate sa-mi explice cum adica oamenii erau nemuritori, inteleg ca celulele lor nu imbatraneau, dar daca se intampla vreun accident ca in zilele noastre, sunt cazuri pline de oameni striviti de masini, accidente? aveau structura osoasa mai rezistenta sau ?
Rog raspuns serios.

Florin-Ionut 23.06.2011 14:57:18

Oamenii care au ajuns la performanța de a-L primi pe Dumnezeu în inimile lor în timpul vieții s-au învrednicit ca trupurile lor să nu putrezească după moarte. Ba chiar să facă minuni, să vindece pe alții, să ajute în continuare semenii prin harul divin din ei.

Înainte de cădere, Adam și Eva erau în comuniune cu Dumnezeu, vorbeau cu El, erau într-o stare extatică de fericire continuă, contemplativă. Da, dacă nu ar fi acceptat să păcătuiască, adică să se despartă de Dumnezeu prin săvîrșirea răului, nu ar fi murit cu trupul. Gîndește-te că au trăit aproape 1000 de ani deși păcătuiseră... Lumea ar fi arătat cu totul altfel acum fără păcatul omului.

Nedumerirea mea e alta: dacă ar fi fost așa, Pămîntul nu ar fi devenit neîncăpător la un moment dat în viitor din cauza suprapopulării?

MrJuve 23.06.2011 16:19:46

Nu mi-ai raspuns la intrebare, aici vorbeam de nemurirea trupeasca, oare aveau un fel de trup spiritual inainte de pacat ?

Florin-Ionut 23.06.2011 16:28:20

Citat:

În prealabil postat de MrJuve (Post 371490)
Nu mi-ai raspuns la intrebare.

Nu îmbătrîneau, nu erau boli cauzatoare de moarte.

Avînd o minte perfect clară și fiind mereu călăuziți de Dumnezeu în toate, e puțin probabil să fi greșit în sensul accidentelor pe care le presupui tu.

MrJuve 23.06.2011 16:32:46

Deci ce spui tu e ca trupurile erau la fel (destul de firave) dar prin comuniune cu Dumnezeu dobandeau totodata si o inteligenta, nu puteau gresi, prevesteau orice accident ...

Florin-Ionut 23.06.2011 16:49:09

Citat:

În prealabil postat de MrJuve (Post 371493)
Deci ce spui tu e ca trupurile erau la fel (destul de firave) dar prin comuniune cu Dumnezeu dobandeau totodata si o inteligenta, nu puteau gresi, prevesteau orice accident ...

Trupurile sînt acum firave, în trecut erau puternice și rezistente. Gîndește-te că postitorii din vechime nu mîncau nimic 40 de zile și nu leșinau de foame. Astăzi treburile stau cu totul altfel, după atîtea milenii de boli, suferințe și slăbiciuni moștenite de la înaintașii noștri.
_____

Domnule, eu vorbesc din imaginație, presupun. Cine poate ști cum a fost omul înainte de cădere? Habar nu avem.

Se spune că înainte de cădere, omul era Adam-Eva, adică două persoane într-un singur trup. Păcatul însă a cauzat despărțirea lor, pentru că asta face diavolul, ăsta e scopul lui, să despartă. Această ființă ciudată nu s-ar fi înmulțit așa cum știi, ci altfel. Cum? Cine poate să-și imagineze?

E clar că puțini cred așa ceva, dar e și asta o posibilitate (idee preluată de la Sorin Dumitrescu).

MrJuve 23.06.2011 16:54:23

Pai si eu din imaginatie incerc sa gandesc un scenariu, cat de nemuritori ne-a gandit D-zeu la inceput, oare se puteau arunca de la inaltime si nu pateau nimic...

Mihai36 23.06.2011 17:39:19

Din cite am citit eu Dumnezeu a facuto pe Eva din coasta lui adam si abia apoi au muscat din marul care i-a trimis pe pamint sa invete deosebirea raului de bine pe propria piele.
Insa ceea ce nu eclar e ce a fost creat mai inti:animalele , adam sau cuplul adamic, versetele sint contradictorii.
In rest eu vad toata povestea doar ca pe una simbolica care sa explice ce cautam noi aici dar vina sa nu cada pe Dumnezeu ci pe un stramos pentru care trebuie sa platim noi oalele sparte de el.

costel 23.06.2011 17:39:55

Trupul de dinainte de caderea in pacat nu este identic cu cel de dupa cadere, cel pe care noi il purtam acum. Nu era lipsit de materialitate, dar avea o natura asemantoare cu cea pe care o poarta Hristos dupa Invierea Sa - trece prin usile incuiate cu acest trup, iar Toma il atinge, ceea ce denota ca Hristos dupa Inviere nu a avut un trup aparent, ci unul real, dar de o alta natura.

Mihnea Dragomir 26.06.2011 08:33:07

Citat:

În prealabil postat de MrJuve (Post 371455)
Cine poate sa-mi explice cum adica oamenii erau nemuritori, inteleg ca celulele lor nu imbatraneau, dar daca se intampla vreun accident ca in zilele noastre, sunt cazuri pline de oameni striviti de masini, accidente? aveau structura osoasa mai rezistenta sau ?
Rog raspuns serios.


Trupurile oamenilor dinainte de Cădere erau asemenea trupurilor pe care le vom avea și noi, după Învierea noastră și asemenea trupului pe care îl are Isus, care a înviat deja. Ele se deosebesc în patru privințe de trupurile noastre actuale. Altfel spus, trupurile noastre viitoare vor avea patru proprietăți noi: străluminarea, agilitatea, subtilitatea, impasibilitatea.

Dintre acestea, impasibilitatea înseamnă că trupurilor glorificate nu li se mai poate produce suferință. Aceastră proprietatea presupune invulnerabilitatea, care înseamnă că nu vor mai fi muritoare.

În concluzie, dacă Adam ar fi căzut de la etaj nu numai că nu ar fi murit, dar acest lucru nici măcar nu l-ar fi durut prea tare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:19:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.