Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Romano-Catolica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5029)
-   -   Habemus papam! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16267)

catalin2 20.03.2013 23:27:00

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 511480)
Mie tot rau imi suna. Probabil ca si papa ii "instinteaza" pe ceilalti cand face ceva. Eu inteleg rolul ierarhiei in pazirea invataturii si functionarea Bisericii. Dar uneori am impresia ca unii forteaza lucrurile mai departe decat atat. De ce nu "le-a cerut acordul" de exemplu ? Sau " in urma consultarii tuturor Patriarhiilor s-a decis ca ..." ? Suna altfel asa.

Problema cu Patriarhia de la Constantinopol nu e doar de acum, a inceput dupa primul razboi mondial. In enciclica de atunci celelalte culte erau numite pentru prima data biserici si erau vazute la fel ca cea ortodoxa. Ca un semn de concesie pentru unirea cu alte culte Patriarhia a dorit sa faca si cateva modificari in ortodoxie, dar a fost aprobata doar schimbarea calendarului, care nu avea legatura nici cu dogma, nici cu canoanele.
In urma razboiului grco-turc majoritatea grecilor au parasit Turcia, astfel ca azi numarul ortodocsilor mentionati este de 5000. Din acestia probabil sunt si rusi si romani, si poate nu sunt toti practicanti. Patriarhul este ales dintre ortodocsii nascuti in Turcia, practic in Patriarhie sunt mai putini locuitori decat intr-o cumuna in Romania.
Actualul Patriarh a facut studiile postuniversitare la Roma, la Institutul pontifical oriental si apoi la Institutul ecumenic din Elvetia. Dupa aceea, cativa ani este lector la Institutul pontifical din Roma.

celestial_pottery 20.03.2013 23:55:05

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 511500)
Problema cu Patriarhia de la Constantinopol nu e doar de acum, a inceput dupa primul razboi mondial. In enciclica de atunci celelalte culte erau numite pentru prima data biserici si erau vazute la fel ca cea ortodoxa. Ca un semn de concesie pentru unirea cu alte culte Patriarhia a dorit sa faca si cateva modificari in ortodoxie, dar a fost aprobata doar schimbarea calendarului, care nu avea legatura nici cu dogma, nici cu canoanele.
In urma razboiului grco-turc majoritatea grecilor au parasit Turcia, astfel ca azi numarul ortodocsilor mentionati este de 5000. Din acestia probabil sunt si rusi si romani, si poate nu sunt toti practicanti. Patriarhul este ales dintre ortodocsii nascuti in Turcia, practic in Patriarhie sunt mai putini locuitori decat intr-o cumuna in Romania.
Actualul Patriarh a facut studiile postuniversitare la Roma, la Institutul pontifical oriental si apoi la Institutul ecumenic din Elvetia. Dupa aceea, cativa ani este lector la Institutul pontifical din Roma.

Sssssss!
Cata, vorbeste incet! Nu stii cine a mai studiat la Institutul Ecumenic din Elvetia?

Decebal 21.03.2013 18:20:32

Citat:

În prealabil postat de bogdan81 (Post 511206)
Mie unuia deja acest papa mi-a lasat un gust amar. El face din saracie un vedetism si isi practica umilinta cu ostentatie, cum bine remarca cineva pe un site ortodox. Il suspectez de fatarnicie si ipocrizie. Iar grija asta afisata pentru saraci, deocamdata doar trambitata si mimata, aduce foarte mult a prost gust. Parerea mea.

Eu cred că, dincolo de a pune neapărat personajul la îndoială, este vorba despre strategii de marketing religios ale catolicilor. Este evident, în urma scandalurilor legate de homosexualitatea și pedofilia unora dintre preoții catolici, că vaticanii vor să își îmbunătățească imaginea în fața adepților și în fața lumii. Chiar s-a observat o reală ofensivă mediatică în ultima vreme, a papistașilor precum și a celor ce stau să le mai facă drum, împotriva Bisericii Ortodoxe, ofensivă din ce în ce mai susținută de slugăii mediatici ai vaticanilor, unul dintre motivele strategiilor de marketing anti-ortodox fiind "smerenia" lui Bergoglio. Pe mine personal nu mă impresionează acest Bergoglio, deși s-a încercat punerea lui într-o lumină cât mai roz de marketerii și vânzătorii de religie vaticană; eu nu văd decât multă "scremere", multă fățărnicie din partea lui ca și din partea multor vaticaniști de a părea într-un anumit fel pentru a induce oamenilor părerea că ar fi cine știe ce mare "brânză"; cred că este vorba despre crearea unei imagini populiste pentru publicul larg, așa cum se încearcă și pentru alți episcopi catolici, inclusiv pentru unii care au activat la noi în țară, deși realitatea lor spirituală este destul de săracă. Însă având în vedere că pe ei nu îi interesează atât de mult fondul lucrurilor și transformarea spirituală reală, ci puterea politică, etc lucrurile sunt explicabile.

Dumitru73 21.03.2013 18:27:21

farisei
 
Matei 23:
23. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că dați zeciuială din izmă, din mărar și din chimen, dar ați lăsat părțile mai grele ale Legii: judecata, mila și credința; pe acestea trebuia să le faceți și pe acelea să nu le lăsați
24. Călăuze oarbe care strecurați țânțarul și înghițiți cămila!
25. Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că voi curățiți partea din afară a paharului și a blidului, iar înăuntru sunt pline de răpire și de lăcomie.
26. Fariseule orb! Curăță întâi partea dinăuntru a paharului și a blidului, ca să fie curată și cea din afară.

tabitha 21.03.2013 20:00:19

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 511454)
Din punctul de vedere al ornatelor liturgice, actualul Papa este un minimalist, dupa cum s-a vazut si cand a fost prezentat pentru prima data poporului Romei, cand a aparut fara vesmantul rosu, specific papal (mozzetta). Are inca reflexe de calugar, si probabil ca bogatia ornatelor papale ii pare excesiva. Probabil, cu timpul se va da pe brazda, fiindca aceste ornate au fiecare o simbolistica, iar splendoarea lor reflecta eminenta oficiului petrin, nu a persoanei care le poarta.

Iata-l aici pe Papa dinainte. Manipla este ceea ce poarta pe antebratul stang:

http://i109.photobucket.com/albums/n.../manipleJR.jpg

Sugestiva imaginea, si foarte frumoase vesminte liturgice.

Citat:

Ar fi bine daca cei de pe la televiziunile laice ar cere sfatul macar unui laic cu unele cunostinte liturgice, daca nu chiar ale unui liturgist. Altfel, cineva care nu pricepe nu fiindca nu vrea sa priceapa, ci fiindca nimeni nu-i explica, ar putea ramanea cu impresia ca toate aceste gesturi rituale sunt cabotine si pline de absurd, cand in realitate sunt cultice si pline de bogatie a talcului spiritual.
Iata aici explicatiile cuiva mai in tema.
Am citit explicatiile, dar totusi la missa de intronizare nu cred ca s-a citit si din Latin Book of Gospels, ci numai din Greek Book of Gospels. Inteleg ca este o traditie, insa ar fi fost bine sa se citeasca si intr-o limba de mai mare circulatie, engleza de exemplu. Dar poate ca asta este o pretentie mult prea modernista, mea culpa !

Patrie si Credinta 21.03.2013 20:14:37

Citat:

În prealabil postat de Miha-anca (Post 511499)
Si Premierul Ungariei a fost in Romania; la fel si Premierul Ponta a fost in Ungaria, dar nu cred ca s-a gandit vreunul dintre ei la o Unire...
Cu atat mai putin, cand premierul Ponta, a facut o vizita in Italia si Franta. Unirea cu acestia mi s-ar parea cu atat mai neverosimila... Dar, dumneavoastra, domnule Dragomir, puteti visa in continuare, caci speranta moare ultima.

da n-ar fii bine daca s-ar repara despartirea de acum un mileniu intre Apus si Rasarit?
Desigur, in deplina concordanta cu dogmatica ortodoxa si etc. etc. Ar fii complicat politic si dat fiind ca a trecut o mie de ani, dar hei, am auzit multe lucruri ciudate.


p.s.:
nu a zis un parinte duhovnic ceva cu un papa si ceva cu Roma din nou in comuniune?

bogdan81 21.03.2013 20:37:04

Bineinteles ca ar fi bine daca s-ar repara in concordanta cu dogmatica ortodoxa.
Insa asa ceva pare destul de putin probabil la ora actuala.
Dar cine stie?

cristiboss56 21.03.2013 20:46:40

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 511463)
Tot e rau daca s-a dus fara sa ceara voie de la celelalte Patriarhii. E o vizita si un gest particulare daca nu a avut acordul celorlalti.

Orthodoxie.com a publicat stirea si a fost preluata si de celelalte siteuri ortodoxe

Patriarhul Ecumenic la întronizarea Papei Francisc I


sursa: orthodoxie.com



Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic al Constantinopolului a fost prezent ieri la întronizarea Papei Francisc I. Într-un interviu acordat televiziunii turce, patriarhul a amintit faptul că este prima oară în istorie când un patriarh de Constantinopol asistă personal la întronizarea unui papă din 1054. http://www.doxologia.ro/sites/defaul...13/03/patr.jpg
Acest lucru vrea să arate importanța relațiilor prietenești dintre Biserica ortodoxă și cea romano-catolică, a spus ierarhul ortodox.
Delegația Bisericii Ortodoxe Ruse a fost condusă de Mitropolitul Ilarion de Volokolamsk, Președintele Departamentului de Relații Externe al Bisericii Ruse.
Au mai fost prezenți Mitropolitul Ioan Zizioulas de Pergam, Mitropolitul Emmanuel de Franța, Mitropolitul Amfilohie de Muntenegru și Littoral etc.

tabitha 21.03.2013 20:55:41

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 511060)
Te rog sa ma ierti ca eu sau altii nu stam tot timpul sa il laudam pe papa, doar pentru ca ai o simpatie pentru noul papa. Pana acum nu ai raspuns cu niciun argument, ai avut doar reactii bazate pe simpatia fata de papa. De obicei un ortodox va fi deranjat cand se afirma o invatatura contrara celei ortodox, adevarate. Cineva care are conceptii neclare, influentate si de cele moderniste, va fi deranjat cand se scrie ceva critic la adresa unui cult sau a unui reprezentat al acelui cult. De exemplu in cazul filocatolicismului. Sper ca dupa un timp sa realizezi ca reactia ta a fost destul de exagerata in apararea papei, si a meritat sa te certi pentru asta (si sa rupi legatura, pentru ca in trecut am avut o comunicare buna, inclusiv pe mesaje private).

Eu sper ca tu nu te-ai suparat prea tare si ca odata si odata sa iti dai seama ca ai avut reactii exagerate pe acest topic. Am in continuare o parere buna despre acest nou Papa, si cred ca va da dovada de mult echilibru si rigurozitate in mandatul sau.

Btw, am vazut ieri la audienta cu reprezentantii cultelor si celor de alte religii ca Patriarhul Bartolomeu al nostru a fost asezat la mare cinste, sezand pe acelasi (tip de) scaun pe care a stat si Papa. El a fost si cel care a deschis audienta, fiind de fapt si singurul care a luat cuvantul in afara de Papa. Am vazut acolo si multi alti reprezentanti ai bisericilor ortodoxe, toti fara exceptie avand o atitudine joviala si cordiala fata de noul Papa.

dobrin7m 21.03.2013 21:02:58

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 511606)
Eu sper ca tu nu te-ai suparat prea tare si ca odata si odata sa iti dai seama ca ai avut reactii exagerate pe acest topic. Am in continuare o parere buna despre acest nou Papa, si cred ca va da dovada de mult echilibru si rigurozitate in mandatul sau.

Btw, am vazut ieri la audienta cu reprezentantii cultelor si celor de alte religii ca Patriarhul Bartolomeu al nostru a fost asezat la mare cinste, sezand pe acelasi (tip de) scaun pe care a stat si Papa. El a fost si cel care a deschis audienta, fiind de fapt si singurul care a luat cuvantul in afara de Papa. Am vazut acolo si multi alti reprezentanti ai bisericilor ortodoxe, toti fara exceptie avand o atitudine joviala si cordiala fata de noul Papa.

Extraordinar! deci sa ne mandrim ca Patriarhul Bartolomeu a stat pe acelasi tip de scaun ca si Papa. Hotarat lucru ne lipseste rugaciunea cea adevarata!

"Cine voieste sa se mantuiasca, mai inainte de toate se cade lui sa tina Credinta soborniceasca, pe care daca nu o va pazi omul intreaga si fara de prihana, fara nici o indoiala va pieri pe veci." - Simbolul Sfantului Atanasie cel Mare, Patriarhul Alexandriei

Veti avea surprize mari cu acest Papa. Dar sa avem rabdare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 08:13:26.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.