Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Despre Sfanta Scriptura (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5014)
-   -   frica de ginduri urite (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9913)

antonyo 26.06.2010 15:54:48

frica de ginduri urite
 
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc

Jane Says 26.06.2010 15:57:47

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263113)
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc

Te duci frumos si le spovedesti unui preot, impreuna cu toate gandurile de necredinta si de hula si indoieli care te mai bantuie.
Indeplinesti canonul (rugaciuni, post, metanii), participi la slujbele bisericii cel putin duminica la Liturghie, daca ai dezlegare de la preot te impartasesti.
Citesti din Sfanta Scriptura.
Pana atunci roaga-te macar asa Cred Doamne, ajuta necredintei mele! si citesti rugaciuni din Ceaslov.. Si Ii ceri lui Dumnezeu exact ceea ce ai spus: credinta de neclintit, nadejde si dragoste.

antonyo 26.06.2010 16:08:42

cind trec pe linga o biserica sau cind ma inchin imi apar tot felul de ginduri urite ,si eu ca sa nu imi fie frica de aceste ginduri zic din gura ma rog la Dumnezeu ,dar tot imi este frica ca Dumnezeu aude acele ginduri urite ,care imi apar fara voia mea ,si le face sa fie adevarate
Deci acele ginduri false pe care nu le fac eu ,apar ele nu stiu de unde ,mie frica ca Dumnezeu atotstiutorul le aude si le crede ca leam facut eu
Se poate asa ceva?

Jane Says 26.06.2010 16:13:41

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263133)
cind trec pe linga o biserica sau cind ma inchin imi apar tot felul de ginduri urite ,si eu ca sa nu imi fie frica de aceste ginduri zic din gura ma rog la Dumnezeu ,dar tot imi este frica ca Dumnezeu aude acele ginduri urite ,care imi apar fara voia mea ,si le face sa fie adevarate
Deci acele ginduri false pe care nu le fac eu ,apar ele nu stiu de unde ,mie frica ca Dumnezeu atotstiutorul le aude si le crede ca leam facut eu
Se poate asa ceva?

Ceea ce descrii tu pare sa fie doar o ispita, nu un pacat, pentru ca in sinea ta tu nu cazi la pace cu acele ganduri, ci le respingi si Dumnezeu vede, si te intareste. Daca ai fi de acord cu aceste ganduri si ai participa voluntar, ar fi pacat.

Nu mai stiu unde am citit, cred ca pe forum, ca un calugar era muncit rau de razboiul acesta al gandurilor de hula si suferea pentru ele, si a primit raspuns din cer ca sa isi vada de pacatele lui nu de cele straine.

Tu fa tot ceea ce stii si nu le mai baga in seama cu frica si nu-ti mai face amar din cauza lor. Spovedeste-le, cum am zis, unui duhovnic. Si nu doar trece pe langa o biserica, intra in ea CHIAR DACA SE DARAMA CERUL PE TINE IN INTERIORUL SUFLETULUI TAU si-ti vine sa hulesti de mama focului.

Daca din cauza acestor ganduri tu refuzi sa te mai rogi, sau sa te mai inchini sau sa mergi la slujbe, al rau si-a atins scopul.

antonyo 26.06.2010 16:29:26

Deci eu trebuie sa am credinta numai si numai in Dumnezeu si atit ,nu trebuie sa cred in acele ginduri urite
Gindurile care ma sperie sint ca o sa mor ,ca o sa orbesc ,si alte ginduri asemanatoare cu astea deci pline de spaima care imi provoaca multa frica ,dar mentionez ca nu fac eu aceste ginduri .Cind imi apare un gind ca asta eu trebuie sa ramin acolo unde a aparut acest gind si sa zic ceva pozitiv ,crezind ca vorba pozitiva va distruge acel gind urit ,deci ma chinui mult si ma ofileste si fizic si psihic .
Si cind intru in biserica gindurile actea urite incep ,iar eu aflinduma in biserica mie frica ca le aude Dumnezeu si le crede adevarate ,cu toate ca nu sint facute de mine
Deci eu daca vorbesc cu Dumnezeu ,el ma asculta ,si ma crede ce zic eu constient?
Deci acele ginduri false nu le crede Dumnezeu?
Imi cer scuze pentru intrebarile astea ,dar asta este cind ajungi la disperare.
Ce carti as putea sa citesc ca sa-mi intaresc credinta in Dumnezeu ,si mentionez ca sint setos dupa credinta in Dumnezeu

Jane Says 26.06.2010 16:41:04

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263149)
Deci eu trebuie sa am credinta numai si numai in Dumnezeu si atit ,nu trebuie sa cred in acele ginduri urite
Gindurile care ma sperie sint ca o sa mor ,ca o sa orbesc ,si alte ginduri asemanatoare cu astea deci pline de spaima care imi provoaca multa frica ,dar mentionez ca nu fac eu aceste ginduri .Cind imi apare un gind ca asta eu trebuie sa ramin acolo unde a aparut acest gind si sa zic ceva pozitiv ,crezind ca vorba pozitiva va distruge acel gind urit ,deci ma chinui mult si ma ofileste si fizic si psihic .
Si cind intru in biserica gindurile actea urite incep ,iar eu aflinduma in biserica mie frica ca le aude Dumnezeu si le crede adevarate ,cu toate ca nu sint facute de mine
Deci eu daca vorbesc cu Dumnezeu ,el ma asculta ,si ma crede ce zic eu constient?
Deci acele ginduri false nu le crede Dumnezeu?
Imi cer scuze pentru intrebarile astea ,dar asta este cind ajungi la disperare.
Ce carti as putea sa citesc ca sa-mi intaresc credinta in Dumnezeu ,si mentionez ca sint setos dupa credinta in Dumnezeu

Ce varsta ai? :)
Dumnezeu este atotstiutor, Dumnezeu te-a zidit, Dumnezeu este Adevar, Dumnezeu nu "crede" ceva gresit, nu confunda, nu face greseli. Si mai ales, te iubeste.

Dumnezeu iti stie tainele inimii si stie ca acele ganduri nu sunt de la tine. Dumnezeu te crede cand ii spui ceva constient (rugaciune).

Sa nu iti fie frica si sa nu te mai chinui din cauza aceasta. Si nu incerca nici sa neutralizezi cu ganduri pozitive ispitele acestea, pentru ca asa tu o sa te macini singur cand c-un gand rau cand cu unul pozitiv.

Fa-ti un program de rugaciune care sa nu fie influentat de lucrurile acestea: jumatate de ora dimineata pentru rugaciunile de dimineata; jumatate de ora seara sau cat simti tu pentru rugaciunile de seara care se gasesc in orice carte de rugaciuni/mic ceaslov. Le citesti cu credinta si nadejde.

Citeste din Noul Testament si in rest sunt atat de multe lucruri frumoase ca nici nu stiu ce sa-ti recomand: vietile sfintilor, filocalia, ca sa iti faci o idee arunca o privire pe arhiva-ortodoxa.info si o sa gasesti multe lucruri de citit si ascultat care sa te bucure :)

Nu-ncerca sa te lupti singur cu gandurile astea si nici sa nu te lasi daramat de ele si sa nu faci ritualuri din astea automate (hula, vai sa zic repede un gand pozitiv). Nu tu le distrugi, nu tu le risipesti, ci Dumnezeu o va face. Tu doar sa-L rogi.

Dar neaparat sa te spovedesti si sa te impartasesti.

Jane Says 26.06.2010 16:50:35

Aaa, uite ceva FOARTE frumos: Acatistul Sfantului Duh, daca ti l-ai putea cumpara cu 1 RON de la orice pangar..

http://www.crestinortodox.ro/acatist...duh-67151.html

cred_cu_adevarat 26.06.2010 16:55:36

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263133)
cind trec pe linga o biserica sau cind ma inchin imi apar tot felul de ginduri urite ,si eu ca sa nu imi fie frica de aceste ginduri zic din gura ma rog la Dumnezeu ,dar tot imi este frica ca Dumnezeu aude acele ginduri urite ,care imi apar fara voia mea ,si le face sa fie adevarate
Deci acele ginduri false pe care nu le fac eu ,apar ele nu stiu de unde ,mie frica ca Dumnezeu atotstiutorul le aude si le crede ca leam facut eu
Se poate asa ceva?

Sa nu-ti fie frica de faptul ca Dumnezeu s-ar putea supara. Am vazut intr-o zi scris la citatul zilei: Nu atacul gandului este pacat, ci convorbirea prieteneasca cu el - deci nu-l nega, nu vorbi cu el, nu te lupta tu, ci spune: Doamne ajuta-ma!
Cauta-ti un duhovnic (asta neaparat), fa toate lucrurile spuse mai sus de Jane_says si incojoara-te cu oameni, nu mai sta singur asa mult si nu le mai acorda timp acelor ganduri - ci intoarce-te mereu la 'lucrul mainilor tale". Nu te teme, din momentul in care vei vorbi cu un duhovnic, vei simti cum treptat iti creste dragostea pentru Dumnezeu si cum scade frica.
Doamne ajuta!

antonyo 26.06.2010 16:57:37

Am 39 ani
Deci degeaba fac ritualuri ,trebuie sa nu mai fac acele ritualuri ,si sa cred cu tarie ca Dumnezeu anihileaza sau distruge acele ginduri si nu le crede
Cum sa fac rugaciunile cu voce tare sau in soapta sai sa le citesc in gind ,si ce fel de rugaciuni sa citesc?
Are ceva daca rugaciunea o spui cu voce tare sau in gind ,
Este mai bine sa le citesti sau sa le inveti pe derost?
Dumnezeu se afla peste tot ? daca vreau sa-i spun ceva lui Dumnezeu pot sai spun ori unde sau numai in biserica?
Eu pina acum am fost ratacit de Dumnezeu ,nu ma interesat de credinta sau de religie ,dar acum vreau sa invat si sa gasesc credinta in Dumnezeu si imi este foarte greu

cred_cu_adevarat 26.06.2010 17:07:17

Incearca sa vorbesti cu un parinte. Ei stiu cum si ce trebuie sa faci. Daca incerci sa mergi de unul singur, sunt multe sanse sa gresesti des si sa-ti faci mai mult rau decat bine. Insa daca gasesti un parinte care sa-ti arate treptat calea buna prin care te poti apropia de Dumnezeu, lucrurile se vor aseza. Nici exagerarea nu este buna in ochii lui Dumnezeu, deci trebuie sa-ti pastrezi echilibrul, o cale de mijloc pentru a trai bineplacut lui Dumnezeu. Sunt multe greseli pe care le putem face daca nu intrebam. Vorbeste cu un parinte, incearca sa nu mergi de unul singur cand vrei sa iesi din ratacire.

anita 26.06.2010 17:26:48

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263178)
Am 39 ani
Deci degeaba fac ritualuri ,trebuie sa nu mai fac acele ritualuri ,si sa cred cu tarie ca Dumnezeu anihileaza sau distruge acele ginduri si nu le crede
Cum sa fac rugaciunile cu voce tare sau in soapta sai sa le citesc in gind ,si ce fel de rugaciuni sa citesc?
Are ceva daca rugaciunea o spui cu voce tare sau in gind ,
Este mai bine sa le citesti sau sa le inveti pe derost?
Dumnezeu se afla peste tot ? daca vreau sa-i spun ceva lui Dumnezeu pot sai spun ori unde sau numai in biserica?
Eu pina acum am fost ratacit de Dumnezeu ,nu ma interesat de credinta sau de religie ,dar acum vreau sa invat si sa gasesc credinta in Dumnezeu si imi este foarte greu

Gandurile nu sunt ale tale ,ti le trimite cel viclean.
Tu trebuie sa cauti o apropiere de Dumnezeu ,si pentru asta nu trebuie sa lipsesti de la sf.Liturghie de duminica si eventual sf.Maslu ,daca ai unde sa mergi.
Nu trebuie sa iei in seama aceste ganduri care cu timpul vor disparea.
S-ar putea ca din cauza pacatelor nemarturisite sa aiba acest drept cel viclean asupra ta.
Spovedeste-te ,tine post ,rugaciune .
Doamne ajuta !

iustin10 26.06.2010 17:54:14

Cumva aceste ganduri sunt si in ajutorul tau.Piatra a fost aruncata.Nu mai poti sta poe loc.Caci aceste ganduri nu te mai lasa sa mai fi azi la fel ca ieri.Ori inaintezi in viata duhovniceasca cu: post, rugaciune, spovedanie ,Liturghie si Maslu ori te vei chinui cu aceste ganduri.
Dar de fapt,eu cred ca aceste ganduri negre apar exact la cei care au facut deja primul pas.Atunci diavolul incearca sa ii traga inapoi,sa se indoiasca de ei,sa arate ce mare putere are,incat se poate infiltra si in gand,pana la a il confunda cu tine insuti.
Si eu am aceasta incercare,ca si tine.Si mie imi vin ganduri de hula impotriva lui Dumnezeu,in minte,fara sa vreau .Nu ma insotesc cu ele,nu le dau atentie,nu disper,dar ele imi vin.
Si ca sa fiu si mai precis,exista o rugaciune,din cele care se spun seara,la care ,mereu la acelasi pasaj ,cand se slaveste sf Treime,imi vine in minte mereu,o hula puternica .Ori in ce stare am incercat sa citesc aceea rugaciune,mereu,la acel pasaj,imi vine in minte ca un glas interior aceea hula.
Asa ca am sarit pur si simplu acel pasaj.Totul e sa nu deznadajduiesti,si sa tipi mai tare catre Dumnezeu. Iar daca scapi,sa imi zici si mie cum ai facut ,ca si pe mine ma intereseaza.

deliana68 26.06.2010 18:27:23

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263113)
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc

>Eu am gasit o solutie care ma ajuta. In timp ce inspir spun in gand "Doamne Isuse" si apoi, in timp ce expir "vindeca-ma". Si spun tot asa pana ma simt mai bine. Se poate face oriunde mergand pe strada, in birou etc. Gandurile negative, tot vin- e capcana celui rau, dar spunand rugaciunea asta, nu ma pot cufunda in ele sau cu alte cuvinte nu imi dau consimtamantul celui rau. Dupa cate stiu eu, noi nu suntem vinovati de primul gand aparut (este o capcana de la cel rau), dar suntem vinovati pentru consimtamant. Trebuie sa spun aici ca solutia mea vine de la Sfintii Parinti ai ortodoxiei care spun ca putem pune straja gandurilor spunand in minte rugaciunea inimii <Doamne(intre respiratii) Isuse Cristoase, Fiul lui Dumnezeu (in timp ce inspiri), milueste-ma pe mine pacatosul (in timp ce expiri).

trifiacob 26.06.2010 22:01:18

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263113)
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc

antonio va trebui sa mergi la o manastire sa faci o spovedanie generala[din copilarie scri tot pe hirtie si vei spune fara de rusine tot ce iti amintesti]participi la cit mai multe masluri ,respecti canonul dat de parintele.post rugaciune,cauti un prieten,prietena cui sa impartasesti din experienta ta.poate ai practicat ceva yoga,ai fost la adunari de secte,ca si mine,e un drum greu dar cind vezi ca vei avea rezultate,te vei bucura f.mult.eu sunt pe acela-si drum si am mari satisfactii.DL.IISUS spunea nu va fie frica eu am biruit lumea,deci cu el vom biruii.mintea sa iti fie ocupata cu Dumnezeu si lucrarea sa,pt.aceasta vei citi mult din cartile biserici exceptind altele decit ortodoxe ,ca vei face ghiveci in cap.in permanenta vei tinea legatura cu calugarii ,preotii ,in cel mult un an vei vedea diferenta enorma intre ce a fost si ce este.rugaciune+post+meditatie la Dumnezeu si Maica Domnului.Dumnezeu sa te ajute.

Carmen FUNIERU 26.06.2010 22:09:04

Cred că ar fi bine să asculți cât mai des cântări religioase, mai ales dintre cele care se cântă în biserică.

Florin-Ionut 26.06.2010 22:26:57

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263113)
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc

Orice Sfant Parinte te va invata ca singura cale de a nu pacatui cu gandul este sa ignori acel gand rau cand vine. Exact cum ai spus si tu. Este atat de simpla solutia incat poate ti se pare incredibila, dar poti verifica in cartile sfinte.

Cum te invata si alti forumisti, incearca sa-ti ocupi mintea cu rugaciunea Lui Iisus daca esti ispitit, in forma completa: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!"

Ai grija ca multi s-au smintit si au cazut in deznadejde din cauza gandurilor de hula, pentru ca nu au stiut cum sa le stea impotriva. Asa ca roaga-te si ignora-le!

Radu32 26.06.2010 22:35:27

ok
 
oare nu a avut omul nicodata porobleme de natura psihica ?
pe la medic oare nu ar fi bine sa treaca !
nu e nici o rusine, si blala psihica e o boala ca oricare alta !

din partea mea...sanatate
din partea lui Dumnezu mai mult !

mihele_m 26.06.2010 22:42:23

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263113)
Buna ziua .Am niste ginduri urite pe care eu le percep ca si adevarate ,deci le cred adevarate si imi produc multa frica si spaima ,
Cum pot sa scap de aceste ginduri sau cum sa fac sa nu le mai dau atentie sau sa nu le mai bag in seama?
Cum sa fac sa am credinta in Dumnezeu ,acea credinta de neclintit ,sa am nadejde ,si dragoste?
Cum sa scap de frica acestor ginduri urite ,cu ajutorul lui Dumnezeu?
Multumesc

Gindurile urite iti vin de la cel rau .Gindurile bune de la Dumnezeu ,si daca il iubesti pe Dumnezeu cu adevarat o sa ti se schimbe si gindurile cu siguranta .Doamne Ajuta sa ai numai ginduri bune .

iustin10 26.06.2010 22:44:57

Citat:

În prealabil postat de Radu32 (Post 263335)
oare nu a avut omul nicodata porobleme de natura psihica ?
pe la medic oare nu ar fi bine sa treaca !
nu e nici o rusine, si blala psihica e o boala ca oricare alta !

din partea mea...sanatate
din partea lui Dumnezu mai mult !

Radu nu cred ca e vb de boala psihica,pur si simplu m-am trezit dintr-o data cu aceste ganduri dupa ultima impartasanie.Ceva de genul,scapi de un pacat,reusesti sa invingi o patima,dai de alta .Cred ca e o incercare mai degraba.
Rational vorbind,daca era sa fiu bolnav psihic,nu se intampla exact dupa o impartasanie,nu ar fi avut legatura cu asta.
Am vorbit in numele meu,pentru ca si eu trec prin aceleeasi problema ca autorul topicului,si dc ar fi el bolnav psihic as fi si eu.

Carmen FUNIERU 26.06.2010 23:06:39

Poate fi vorba nu de o boală psihică, ci mai degrabă de o oboseală psihică.
Cred că nu ar fi rău dacă ai putea dormi puțin mai mult pentru o perioadă. Mai ales să prinzi orele de somn între 22 și 5.

trifiacob 27.06.2010 09:50:30

Citat:

În prealabil postat de iustin10 (Post 263344)
Radu nu cred ca e vb de boala psihica,pur si simplu m-am trezit dintr-o data cu aceste ganduri dupa ultima impartasanie.Ceva de genul,scapi de un pacat,reusesti sa invingi o patima,dai de alta .Cred ca e o incercare mai degraba.
Rational vorbind,daca era sa fiu bolnav psihic,nu se intampla exact dupa o impartasanie,nu ar fi avut legatura cu asta.
Am vorbit in numele meu,pentru ca si eu trec prin aceleeasi problema ca autorul topicului,si dc ar fi el bolnav psihic as fi si eu.

la spovedanie ai avut grija sa marturisesti TOATEpacatele nu ai omis nimic?daca da fa-o corect,si roagate sa fi iertat,ca de acolo ti-se trage.

Florin-Ionut 27.06.2010 15:31:57

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 263331)
Orice Sfant Parinte te va invata ca singura cale de a nu pacatui cu gandul este sa ignori acel gand rau cand vine. Exact cum ai spus si tu. Este atat de simpla solutia incat poate ti se pare incredibila, dar poti verifica in cartile sfinte.

Cum te invata si alti forumisti, incearca sa-ti ocupi mintea cu rugaciunea Lui Iisus daca esti ispitit, in forma completa: "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!"

Ai grija ca multi s-au smintit si au cazut in deznadejde din cauza gandurilor de hula, pentru ca nu au stiut cum sa le stea impotriva. Asa ca roaga-te si ignora-le!

Nu e vorba de boli psihice, ci probabil de consecintele pacatelor trecutului. Sunt sigur ca multi au avut ispite ciudate la nivelul gandului si nu au stiut cum sa se lupte cu ele.

La prima miscare a gandului rau sau a hulei, mintea simte ca ceva nu e in ordine si atunci are doua posibilitati: ori continua gandul, ori il ignora. Totul dureaza un sfert de secunda, altfel pacatul se materializeaza in imaginatie. Ca orice ispita, si aceasta apare din cauza neatentiei noastre si din lipsa rugaciunii. Dar poate ca si din cauza spovedaniei si impartasaniei rare.

Deci, daca simti ca vine ispita, muta-ti gandul imediat in alta parte, nu zabovi, nu continua sa meditezi la ce ar putea urma, ca sa nu devina pacat. Sau, mai bine, roaga-te cu rugaciunea Lui Iisus macar cateva minute, pana simti ca trece pericolul.

Razboiul cu hulele este foarte rapid si relativ greu, mai ales daca nu stii ce sa faci. Curaj si Domane ajuta!

MariS_ 27.06.2010 17:43:47

Lupta cu gandurile de hula e foarte grea. Sa stiti ca vine deobicei la cei
foarte inaintati, dar si la ceilalti. Ele vin de la cel rau, asta e clar. Ce nu
e asa de clar e confuzia din momentul in care apar. Nu mai suntem siguri
daca sunt ale noastre sau nu. Asta si doreste cel viclean: confuzia.
Rezolvarea: clarificarea imediata, apoi lupta. Cum fac clarificarea? Eu zic
asa: aha, esti aici pe-aproape, stai ascuns in spatele meu si-mi trimiti
ganduri de hula. Si apoi incep lupta chemandu-l pe domnul Hristos in
ajutor. Insa, subliniez inca o data, e foarte importanta clarificarea. De ce?
Pentru ca in felul asta demasti pe cel rau, nu accepti gandurile, i te opui
si chemi in ajutor pe Domnul. In confuzie vei fi biruit si vei ramane tot
confuz. Toate celelalte sfaturi sunt foarte bune, insa prima reactie trebuie
sa fie cea de clarificare. Trebuie sa imprastii ceata, sa faci lumina. Celui
rau nu-i place lumina, in schimb ii place semiintunericul.
Nu inseamna ca ai si scapat de acele ganduri, lupta dureaza destul de
mult, insa nu se lipesc de tine si scapi de confuzie. Confuzia este cea
care te apasa cel mai mult, te roade si te istoveste. Fa clarificarea.
Har, smerenie si jertfa de sine.

laraG 27.06.2010 18:22:58

Cei care ne straduim sa ducem o viata spirituala adevarata trebuie sa sustinem de-a lungul vietii, in gandirea noastra, o lupta foarte primejdioasa si dificila, adica o lupta duhovniceasca.Trebuie ca sufletul nostru sa fie in tot momentul cu o privire clara, capabila sa supravegheze si sa discearna gandurile care intra in inima si sa respinga pe cele care vin de la cel rau.Inima noastra trebuie sa arda totdeauna de credinta , de smerenie si de dragoste, altfel viclenia diavolului va gasi mijlocul sa intre in ea si va duce la slabirea credintei, sau la necredinta totala si la tot felul de rautati pe care chiar si lacrimile le vor spala cu dificultate.Deci, nu lasa inima ta sa se raceasca, mai ales in timpul rugaciunii pazeste-te de indiferenta.Dumnezeu, Bunul,sa te ajute !

iustin10 27.06.2010 18:44:44

Oare aceste ganduri de hula daca nu vin de la noi ci de la diavol,trebuie ele marturisite la spovedanie?Sunt pacate ale noastre? Trebuie marturisite? E clar ca trebuie spuse la duhovnic,pentru a iti zice ce sa faci.Dar trebuie marturisite si ca pacate?
O vina oarecare o avem si noi.Daca sufletul ar fi cald si plin de lumina,intunericul nu ar avea pe unde sa intre.Dar odata ce sufletul e slabit,prins de ganduri desarte ,sau balteste in mandrie ,diavolul te loveste ca fulgeru,intr-o secunda,cu aceste ganduri,fara sa iti vina sa crezi ce ti se intampla.

gabriela8 27.06.2010 19:37:49

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263178)
Am 39 ani
Deci degeaba fac ritualuri ,trebuie sa nu mai fac acele ritualuri ,si sa cred cu tarie ca Dumnezeu anihileaza sau distruge acele ginduri si nu le crede
Cum sa fac rugaciunile cu voce tare sau in soapta sai sa le citesc in gind ,si ce fel de rugaciuni sa citesc?
Are ceva daca rugaciunea o spui cu voce tare sau in gind ,
Este mai bine sa le citesti sau sa le inveti pe derost?
Dumnezeu se afla peste tot ? daca vreau sa-i spun ceva lui Dumnezeu pot sai spun ori unde sau numai in biserica?
Eu pina acum am fost ratacit de Dumnezeu ,nu ma interesat de credinta sau de religie ,dar acum vreau sa invat si sa gasesc credinta in Dumnezeu si imi este foarte greu

Ce ritualuri?:39:
DA, Dumnezeu e pretutindeni! Dar, spune tu, unde te simti mai apropiat de Dumnezeu decat in Casa Lui care este Sfanta Biserica?

Pe derost obligatoriu ca si crestin ortodox trebuie sa stii rugaciunile: "Imparate Ceresc", Preasfanta Treime" "Tatal nostru"- adica rugaciunile incepatoare, apoi Crezul, Psalmul 50, Psalmul 142(daca vrei), "Cuvine-se cu
adevarat", "Aparatoare Doamna".

Lupta cu gandurile de unul singur e foarte grea de aceea te sfatuiesc sa alegi un duhovnic si sa faci o spovedanie sincera si completa!

antonyo 28.06.2010 20:54:40

va salut cu respect ,si va multumesc mult pentru ajutorul care mi lati dat in raspunsurile voastre
cind imi apar gindurile alea urite eu trebuie sa ma lupt cu ele si sa le combat cu alte ginduri pozitive facute de mine ,dar degeaba ca tot nu dispar ,deci gindurile false continua si nu pot sa le opresc cu nici o vorba pozitiva si lupta asta cu ele ma termina psihic si fizic
as vrea sa pot sa fiu calm cind apar aceste ginduri si fara frica de ele ca sint false si sa pot sa am credinta in Dumnezeu sa fiu sigur ca nu sint adevarate
deci astea sint ritualurile ,combaterea sau distrugerea gindurilor false cu vorbe pozitive
as dorii sa pot sa am credinta in bunul Dumnezeu si cind apar aceste ginduri sa ma gindesc la
Dumnezeu fara sa mai zic vorbe pozitive si sa ma lupt cu gindurile sa le opresc
deci cum sa fac sa gasesc credinta si nadejdea in Dumnezeu ,si dragostea
multumesc

Jane Says 28.06.2010 21:09:32

1. Nu te mai obosi in van cu gandurile pozitive, nu faci decat sa te tensionezi suplimentar. Asta se cheama ritual de neutralizare si nu vei face decat sa tot adaugi si sa "stingi" hula cu gand pozitiv si tot asa ad infinitum :) Deci, valea cu gandurile pozitive.

2. Ti-am spus sa incepi sa te aduni si sa te rogi organizat, si acasa, fara legatura cu gandurile acelea: le ignori si citesti mai departe rugaciunea, Dumnezeu stie ce e cu "parazitii" care-ti chinuie gandirea, lasa-i in seama Lui.

Incearca sa duci o viata psihica si de rugaciune normala, fara excese si "ritualuri de neutralizare" a hulelor.

3. Bagatelizeaza-le. Sunt fleacuri. Sunt paraziti care se hranesc din fix atentia pe care le-o acorzi, nu din altceva. Toata importanta lor este fix aceea pe care tu le-o acorzi.

4. - Asta sa faci: O strategie buna contra lor e sa te duci anume in Biserica, in drum spre sau de la serviciu. Iti iei frica in brate, rabzi gandurile si intri si stai acolo pana cand aceste ganduri trec (pentru ca vor trece) si te surprinzi ca te relaxezi si incepi sa te uiti la picturi, la icoane, la ce e scris etc.

Important este ca tu sa inveti din experienta ca poti fi in Biserica si fara acele ganduri, ca poti avea contact cu ea si fara sa fii anxios si tensionat si chinuit de ganduri. Poate doare la inceput si o sa ti se para imposibil, dar asta e cea mai buna solutie: sa te duci singur in gura lupului si sa rabzi pana cand vor trece si incepi sa te bucuri de experienta. Nu te mai framanta, nu te mai obosi, nu te mai analiza. Nu zic sa fii calm, ca poate nu vei fi la inceput. Dar asa ne-calm si agitat cum esti, ca si cum te-ai duce la taiere, du-te si rabda.

Du-te acolo si stai pana trec gandurile si te linistesti. Si daca a doua zi trecand pe langa o biserica simti din nou teama ca ar putea sa apara, cu atat mai mult expune-te, du-te inauntru, lasa-le-n amar de ganduri pozitive, lasa-ti carnea roasa de pe tine de gandurile de hula si ramai tot asa, pana cand incepi sa te gandesti la alte lucruri.

Creierul tau astfel nu o sa mai asocieze experienta bisericii cu gandurile de hula, ci cu starea de bine, de descoperire, de privire, citire si ascultare (e o experienta completa), miros, sunet, tot.

cherub 28.06.2010 21:40:27

pe mine m-a 'scapat' de ganduri hulitoare par. Ciprian de la man. Sihastria
 
Citat:

În prealabil postat de Jane Says (Post 264205)
1. Nu te mai obosi in van cu gandurile pozitive, nu faci decat sa te tensionezi suplimentar. Asta se cheama ritual de neutralizare si nu vei face decat sa tot adaugi si sa "stingi" hula cu gand pozitiv si tot asa ad infinitum :) Deci, valea cu gandurile pozitive.

2. Ti-am spus sa incepi sa te aduni si sa te rogi organizat, si acasa, fara legatura cu gandurile acelea: le ignori si citesti mai departe rugaciunea, Dumnezeu stie ce e cu "parazitii" care-ti chinuie gandirea, lasa-i in seama Lui.

Incearca sa duci o viata psihica si de rugaciune normala, fara excese si "ritualuri de neutralizare" a hulelor.

3. Bagatelizeaza-le. Sunt fleacuri. Sunt paraziti care se hranesc din fix atentia pe care le-o acorzi, nu din altceva. Toata importanta lor este fix aceea pe care tu le-o acorzi.

4. - Asta sa faci: O strategie buna contra lor e sa te duci anume in Biserica, in drum spre sau de la serviciu. Iti iei frica in brate, rabzi gandurile si intri si stai acolo pana cand aceste ganduri trec (pentru ca vor trece) si te surprinzi ca te relaxezi si incepi sa te uiti la picturi, la icoane, la ce e scris etc.

Important este ca tu sa inveti din experienta ca poti fi in Biserica si fara acele ganduri, ca poti avea contact cu ea si fara sa fii anxios si tensionat si chinuit de ganduri. Poate doare la inceput si o sa ti se para imposibil, dar asta e cea mai buna solutie: sa te duci singur in gura lupului si sa rabzi pana cand vor trece si incepi sa te bucuri de experienta. Nu te mai framanta, nu te mai obosi, nu te mai analiza. Nu zic sa fii calm, ca poate nu vei fi la inceput. Dar asa ne-calm si agitat cum esti, ca si cum te-ai duce la taiere, du-te si rabda.

Du-te acolo si stai pana trec gandurile si te linistesti. Si daca a doua zi trecand pe langa o biserica simti din nou teama ca ar putea sa apara, cu atat mai mult expune-te, du-te inauntru, lasa-le-n amar de ganduri pozitive, lasa-ti carnea roasa de pe tine de gandurile de hula si ramai tot asa, pana cand incepi sa te gandesti la alte lucruri.

Creierul tau astfel nu o sa mai asocieze experienta bisericii cu gandurile de hula, ci cu starea de bine, de descoperire, de privire, citire si ascultare (e o experienta completa), miros, sunet, tot.

La mine nu a 'functzionat' respectiva 'retzeta', si nici un fel de 'retzeta' sau vreun alt 'ritual de neutralizare a hulelor', caci pe mine gandurile hulitoare ma atacau si mai abitir, mai ales cand ma aflam in vreo biserica, in timpul slujbelor, cand ma rugam, sau cand priveam sfintele icoane, picturile, sau chiar si in timpul spovedaniei si impartasaniei!... si se continuau apoi si acasa, in stare de trezie ori in somn prin vise spurcate si cosmaruri oribile etc. Dar la mine pb a fost mai grea, fiindca eu am umblat pe la multe ghicitoare si vrajitoare, si m-am lepadat de credintza mea crestin-ortodoxa (si implicit de Sf. Botez primit in pruncie), fara ca macar sa-mi dau seama!... si mi se luase harul primit la Botez, apoi am trait iadul, pt. o vreme destul de indelungata, din pacate (si inca sunt in 'recuperari', in procesul de vindecare, care a inceput cu spovedanie generala si primirea din nou a Mirungerii, participarea la f. multe slujbe ale bisericii crestin-ortodoxe, la Sf. Liturghii, masluri, dezlegari, si citit rugaciuni acasa etc). In sfarsit, nu mai intru in alte detalii plictisitoare, ci mentionez doar faptul ca am scapat de astfel de ganduri extrem de chinuitoare si agonizante (si de care altfel nu puteam scapa cu nici un chip, la oricati preoti si biserici fusesem etc), numai dupa ce am ajuns la par. Ciprian Gradinaru, de la man. Sihastria, parinte care iarasi m-a spovedit, mi-a citit niste rugaciuni de dezlegare si mi-a dat un canon de post, rugaciuni (acatiste si 'Paraclisul Maicii Domnului', si rugaciuni catre Maica Domnului, in gr-al) si cateva metanii etc (pe termen mai lung), m-a sfatuit sa mai particip in continuare la slujbe de Sf. Liturghii, masluri si dezlegari, sa citesc unele carti crestin-ortodoxe (din cele ale par. Ilie Cleopa, din Sf. Evanghelie si altele), sa ma spovedesc macar in cele 4 posturi s.a.m.d.

antonyo 04.07.2010 17:08:41

caut credinta
 
va salut cu respect ,
stie cineva ,ce scrie sau daca scrie ceva in biblie despre ,juramint facut lui Dumnezeu?
sau daca scrie ceva despre aceste ginduri urite si false care apar fara voia mea ? stie cineva ce carti as putea citi pentru a-mi gasi nadejdea si credinta puternica si de neclintit in Dumnezeu si ce sa fac sau cum sa fac sa gasesc aceasta credinta?
cum pot sa-mi gasesc un duhovnic ,orce preot p[oate sa fie duhovnic?
multumesc mult

costel 02.09.2010 16:37:32

Are parintele Teofil Paraian o vorba minunata: mintea e precum o moara, macina ce-i dai. Eu nu cred ca acest parinte avea parte de ganduri urate. Intr-un om in care salasluieste bunatatea, iubirea, iertarea, gandul rau se usuca, piere si nici nu se mai poate naste. Asa ca noi cei ce ne luptam cu astfel de ganduri, nu vom reusi sa iesim biruitori decat in momentul in care incepem sa hranim mintea cu ce trebuie.

windorin 06.09.2010 13:40:03

Chiar de nu am mai inmagazina nimic rau si urat de azi inainte, tot ne va fi extrem de greu.
Ce am acumulat pana acum, imagini, momente, cuvinte, fapte, este de ajuns pentru a ne ridica lupte de neimaginat.
Parca sunt toate moarte, trecute si uitate.
Nu este deloc asa. Sunt mai vii decat credem.

Ne dam seama de ele insa abia cand rupem acumularea zilnica de rele (fie ganduri, imagini, etc) si punem inceput luptei spre curatirea inimii si a mintii.

costel 06.09.2010 15:00:28

Daca omul se murdareste zilnic, ce mai conteaza o pata pe langa alte pete? Nici nu o mai vede. Dar in momentul isi spala imbracamintea, orice pata iese la iveala si se cere a fi curatata.

spre_rasarit 06.09.2010 15:17:30

In crestinism nu se fac juraminte chiar lui Dumnezeu. Maine poti sa mori si te duci cu juramantul neindeplinit. In loc de juraminte zi as vrea sa fac ceva xxxxx.

Ganduril urate nu sunt pacat pana in momentul in care esti de acord cu ele. Daca devin ceva persistent zi "Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos" http://saraca.orthodoxphotos.com/aca...stru_iisus.htm

Cand o sa zici acatistul asta o sa ai atacuri de ganduri dar nu te lasa si continua pana la sfarsit caci nu e pacat. Daca ai ganduri de astea in numar mare, vezi sa nu ti se bage porcarii in mancare sau ai grija cine se atinge de hainele tale. Se poate sa ai un magician\magiciana pe aproape care are probleme cu tine si de care trebuie sa te indepartezi rapid caci diavolul ii poate impinge pana la crima. Ei sunt oameni bolnavi ce sunt sub controlul celui viclean si nu poti sa te superi pe ei, dar departeaza-te de ei repede si i-ai sub acoperirea ta cu rugaciuni. Fa semnul crucii pe langa persoanele din jur si vezi care tresare cand te inchini. CAnd mananci, simti ceva mai deosebit in rau dupa ce mananci dintr-un anume loc, de la o anumita persoana?

Daca citesti 3 psalmi zilnic si sunt magicieni langa tine, in casa, ei vor trebui sa se mute in alta casa caci diavolul ii impinge fiind necajit de psalmi.

ioanaz 06.09.2010 15:58:47

...linistitoare pentru mine in astfel de momente este simpla rugaciune :"Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa roaba ta!" repetata iar si iar pana ma linistesc.
Iar cateodata cand e mai rau aprind lumanarea de la Sfanta Inviere si merg cu ea prin toata casa, sau arunc cu apa sfintita in toate incaperile. Ma ajuta mult!
Doamne ajuta!

spre_rasarit 06.09.2010 16:25:40

Eu am zis mesajul de mai sus nu daca sunt episoade trecatoare, ci daca aceste episoade devin o obisnuinta, ca de exemplu saptamanal, zilnic pentru o perioada mai lunga. Daca ai un episod abrupt sau o criza de astfel de ganduri, gandeste-te ce ai facut inainte de acel episod,sau in timpul episodului de la mancare , bautura, cu cine ai vorbit etc.... si vezi daca nu exista ceva ce se repeta inainte de aceste episoade de crize sau in timpul lor. Daca e ceva ce se repeta, evita.
Ceva ii poate ajuta pe diavoli sa fie persisteti ata de mult . Sa nu faci magie, yoga,budism, rei ki, tai ki, ghicit in palma, invocatii demonice,ghicit in cafea si altele la fel.

costel 17.09.2010 12:16:22

Cred ca cel mai important lucru e sa nu mai facem cele ce ne aduc tulburare. In zadar tamaiem, rostim o rugaciune, aprindem o lumanare, etc, daca nu depunem si efortul de a nu mai inmulti pacatul. E adevarat ca rugaciunea ajuta mult ca noi sa ne desprindem de faptele pacatoase, dar din nefericire ne-am invatat sa le tot repetam si sa le tot marturism la spovedanie. Dar asta nu e crestere. Eu trebuie sa merg la spovedanie cu firea imbunatatita, nu cu cea de altadata. Cel ce se lupta cu gandurile rele sa incerce sa aseze in locul lor ganduri bune, apoi fapte si va veni si vremea cand omul nu va mai cunoaste frica.

cristiboss56 17.09.2010 21:22:56

" Cel mai greu pacat , vesnic fara iertare , este starea omului impotriva adevarului . . .Gandurile de hula :rabufniri de pacura in raza de soare. . . De carma mintii atarna incotro pornim si unde ajungem . . . " ( Parintele ARSENIE BOCA )

Rodica50 17.09.2010 21:38:06

In lumea aceasta sa ne temem doar de Dumnezeu!Atunci gandurile nedorite vor fugi!

florinbrasov0 17.09.2010 22:05:34

Citat:

În prealabil postat de antonyo (Post 263178)
Am 39 ani
Deci degeaba fac ritualuri ,trebuie sa nu mai fac acele ritualuri ,si sa cred cu tarie ca Dumnezeu anihileaza sau distruge acele ginduri si nu le crede
Cum sa fac rugaciunile cu voce tare sau in soapta sai sa le citesc in gind ,si ce fel de rugaciuni sa citesc?
Are ceva daca rugaciunea o spui cu voce tare sau in gind ,
Este mai bine sa le citesti sau sa le inveti pe derost?
Dumnezeu se afla peste tot ? daca vreau sa-i spun ceva lui Dumnezeu pot sai spun ori unde sau numai in biserica?
Eu pina acum am fost ratacit de Dumnezeu ,nu ma interesat de credinta sau de religie ,dar acum vreau sa invat si sa gasesc credinta in Dumnezeu si imi este foarte greu

Cu siguranta un duhovnic va va ajuta.
Sfanta Spovedanie, Sfanta Impartasanie, participarea la slujbele Bisericii, pe cat posibil, in special la Sfanta Liturghie duminica si in sarbatori sunt cele mai importante si puternice arme pe care crestinii le folosesc in lupta duhovniceasca pe care o duc.
Legat de ganduri, de acestea este asaltat orice crestin, important e sa nu ne cadem in ispite. Cum dintr-o camera nu putem da afara intunericul, decat daca lasam lumina sa patrunda in ea, la fel si cu sufletele noastre, sa lasam Lumina sa patrunda.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:30:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.