Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Familie vs Cariera (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12916)

Mihailescu-Marin Daniel 23.05.2011 11:40:51

Familie vs Cariera
 
Ce a-ti alege, sa va dedicati familiei sau carierei?
Veniti si cu argumente pro sau contra.

glykys 23.05.2011 11:46:10

Si una si alta. Dumnezeu le vrea pe toate.

costel 23.05.2011 12:10:02

Mama sau femeie de cariera?
 
Exista un topic oarecum asemanator - "Mama sau femeie de cariera?":
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...femeia+cariera



Mihnea Dragomir 23.05.2011 12:10:12

Citat:

În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel (Post 363123)
Ce a-ti alege, sa va dedicati familiei sau carierei?
Veniti si cu argumente pro sau contra.

Amandoua sunt importante, dar ordinea de precedență aceasta este: mai întâi familia, apoi cariera. Toți sfinții familiști au fost buni familiști, nu neapărat buni în cariera lor. Noi nu știm dacă Sf Iosif a fost un dulger exemplar, dar știm cu siguranță că a fost exemplar ca și cap al Sfintei Familii.

Mulți dintre noi am vrea mari succese în carieră, am dori ocuparea unor poziții de vârf, vrem să fim lideri de opinie. Vrem, dacă suntem artiști, să fim capi de afiș. E un mare pericol pentru suflet aici. Țara și lumea are nevoie de oameni care să își facă treaba în mod corect, nu în mod strălucit.

Scotland The Brave 23.05.2011 12:15:30

Citat:

În prealabil postat de Mihnea Dragomir (Post 363132)
Amandoua sunt importante, dar ordinea de precedență aceasta este: mai întâi familia, apoi cariera.Țara și lumea au nevoie de oameni care să își facă treaba în mod corect, nu în mod strălucit.

Ma alatur si eu acestei abordari cu privire la tema propusa.Desi pe multi s-ar putea sa-i mire,mai ales in ziua de azi, indemnul de a fi corect,mai ales in afaceri,este sustinut si din punct de vedere biblic: ,,Cântarul și cumpăna dreaptă sunt de la Domnul; toate greutățile de cântărit sunt lucrarea Lui"(Proverbe 16:11).Si daca ar fi sa ne referim la cinste dvs necinste in afaceri>yep,cu mult inainte de aparitia primului cod penal modern, Biblia incrimina, de exemplu, mita: ,,Cel rau primeste daruri pe ascuns ca sa suceasca si caile dreptatii" (Proverbe 17:23).

N.Priceputu 23.05.2011 12:30:27

După Sfântul Pavel suntem cu toții mădulare ale lui Hristos și fiecare mădular are rostul lui. Cred că problema carierei trebuie să fie de fapt aceea a descoperirii lucrării la care suntem chemați. Poți să ai chemare ca preot, ca medic, ca învățător sau profesor, ca (de ce nu?) instalator. Important este ca ceea ce faci să faci din inimă și cu dragoste pentru cei care beneficiază de ceea ce faci tu.
Altfel, prin carieră îți poți pierde sufletul, intrând în contradicție cu propria ta credință. Sunt multe profesii, mai ales cele din vânzări și publicitate, în care se minte foarte mult și se vând o mulțime de lucruri cel puțin inutile, dacă nu de-a dreptul vătămătoare pentru suflet. Nu cred că poți să-ți păstrezi conștiința împăcată dacă le practici.
Dacă ne punem întrebarea ce trebuie să primeze între profesie și familie, răspunsul nu e întotdeauna ușor. Să zicem că ești un preot bun și, prin urmare, foarte solicitat de credincioși. Toți au nevoie de sfatul tău, foarte mulți vin la tine să se spovedească... Nu poți să-i refuzi și, prin urmare, vei acorda mai puțin timp familiei. La fel în cazul unui medic bun. Cred că e nevoie de rugăciune și Dumnezeu te va lumina în așa fel încât între două lucruri binecuvântate să-l alegi pe cel mai important.
A înțelege și a face voia lui Dumnezeu e ceea ce contează.

Marius22 23.05.2011 12:38:55

Legat de acest subiect, consider ca problemele apar atunci cand ajungem sa confundam cele doua realitati, cand din familie ne facem "cariera", iar din cariera "familie".

Lilith23 23.05.2011 13:23:10

Citat:

În prealabil postat de Marius22 (Post 363141)
Legat de acest subiect, consider ca problemele apar atunci cand ajungem sa confundam cele doua realitati, cand din familie ne facem "cariera", iar din cariera "familie".

Nu e un adevar universal valabil. Eu, de exemplu, sunt unul din cazurile fericite in care cariera si familia sunt pe acelasi plan, sunt interdependente. Copilasii mei, Patricia si David, ma inspira in ceea ce fac si tot ce fac, fac pentru ei. Si banii pe care ii castig sunt tot pentru ei, dar si munca mea, in sine, e dedicata lor. Atunci, la mine "familie" si "cariera" sunt sinonime.

mihaila_alin 23.05.2011 13:30:40

un bun crestin trebuie sa se imparta intre:
 
biserica,locul de munca si familie.investind-usi puterea,stinta,corectitudinea in ceia ce face educind-usi copii in spiritul crestin.ieri am fost de fata in biserica in momentul cind parintele a impartasit doi copilasi ce deabea mergeau in picioare am lacrimat de bucurie.

Mihailescu-Marin Daniel 23.05.2011 14:07:11

Sa va spun de fapt dece am deschis acet topic, am vrut in primul rand sa vad parerile voastre si cred, acum, ca nu am luat decizia gresita.
Saptamana trecuta, am primit oferta de a ajunge sef de servici cu conditia sa nu plec in concediu de crestere a copilului.
Mentionez ca sotia mea, cu ajutorul Domnului, va naste in vre-o 2 luni o minunata fetita.
Sotia mea fiind medic rezident nu poate sa stea acasa cu fetita pentru ca isi prelungeste automat rezidentiatul.
Stam intr-un loc cu chirie (format din bucataria si camera) dat de serviciul meu.
Am un salariu mic de 900 lei +bonuri de masa, sotia mea are 1000 + bonuri de masa, chiria nu este prea mare dar trebuie sa ne mai ajutam si parinti.
Am luat decizia de a sta acasa cu fetita mea dupa ce sotia mea va merge la servici.

Eu sunt de parere ca familia este mai importanta decat cariera, desi aproape toata lumea(inafara de sotia mea cu care am luat decizia) mi-au zis ca am luat decizia gresita.

Stiu ca nu voi regreta decizia si mai stiu ca Dumnezeu ma iubeste si pe mine, desi sunt pacatos, si mai sunt sigur ca o sa ne mai ajute in continuare chiar daca o sa ne fie greu.
Maica Domnului o sa ne ajute pe toti cu rugaciunile ei doar noi trebuie sa fim cuminti :).

V-am salutat si mai vb.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:18:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.