Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sinuciderea (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15729)

Mihailescu-Marin Daniel 11.11.2012 23:02:57

Sinuciderea
 
Buna seara, am nevoie de mare ajutor de la voi.
Ieri tata-l meu s-a sinucis (spanzurare).
Spuneti-mi ce pot sa fac sa-l scot din iad.
Din cate am citit acolo a ajuns si nu stiu ce pot sa fac eu macar sa-l pot ajuta.

O sa va povestesc mai multe pe parcurs.

Multumesc si astept raspuns.

glykys 11.11.2012 23:22:04

Dumnezeu sa-l ierte! Condoleante.
Noi, oamenii, nu scoatem sufletele din iad si nici nu le bagam in rai. Putem doar sa ii ajutam pe cei adormiti, rugandu-ne pentru ei, facand milostenie si, mai ales, pomenindu-i la Sfanta Liturghie, dar numai Dumnezeu stie cum si in ce masura sunt acestea de folos. Nu e nicio reteta prestabilita: bifez niste activitati, dau niste pomelnice si gata, ajunge sufletul din iad in rai. Dumnezeu se uita la sufletul omului. De aceea fiecare isi lucreaza mantuirea in timpul vietii.

Tatal dvs era lucid atunci cand s-a sinucis sau nu a stiut ce face? Daca nu era in deplinatatea facultatilor mintale, atunci ii puteti face toata randuiala.

Demetrius 12.11.2012 04:27:49

Dumnezeu sa-l odihneasca!
Nu sunt asa sigur ca e in iad; mila lui Dumnezeu este mare.
Rugaciuni, pomeniri la Sf Liturghie, milostenii, toate sunt de folos pentru sufletul lui.
Doamne ajuta!

Florin-Ionut 12.11.2012 04:35:19

Citat:

În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel (Post 481125)
Buna seara, am nevoie de mare ajutor de la voi.
Ieri tata-l meu s-a sinucis (spanzurare).
Spuneti-mi ce pot sa fac sa-l scot din iad.
Din cate am citit acolo a ajuns si nu stiu ce pot sa fac eu macar sa-l pot ajuta.

O sa va povestesc mai multe pe parcurs.

Multumesc si astept raspuns.

Și în Iad sînt multe niveluri existențiale, funcție de depărtarea omului de Dumnezeu. Așezarea omului pe un nivel al Iadului sau al Raiului poate fi influențată de dragostea celor vii care fac milostenie și se roagă direct sau prin preoți pentru acel suflet.

Chiar dacă un suflet va rămîne în Iad, îi poate fi totuși mai bine dacă cineva îl va ajuta.

Apropo, Iadul nu are cazane cu smoală, ghețuri veșnice și viermi metafizici neadormiți. Este vorba despre suferința ființei care realizează cît de departe a ajuns de asemănarea cu Dumnezeu, este vorba despre chinul conștiinței, despre dragostea înlocuită cu ura, despre o separare de ceilalți și de Biserică într-un întuneric strivitor din care probabil unii nu vor ieși nici după Judecata de Apoi... Pînă atunci mai există speranță pentru respectivii.

Tina06 13.11.2012 11:39:42

Citat:

În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel (Post 481125)
Buna seara, am nevoie de mare ajutor de la voi.
Ieri tata-l meu s-a sinucis (spanzurare).
Spuneti-mi ce pot sa fac sa-l scot din iad.
Din cate am citit acolo a ajuns si nu stiu ce pot sa fac eu macar sa-l pot ajuta.

O sa va povestesc mai multe pe parcurs.

Multumesc si astept raspuns.

Dumnezeu sa-l odihneasca. Este acatistul Tatalui pentru cei Adormiti care e foarte frumos si linistitor

Si nu mai stiu unde am citit , dar parafrazez aici: " Doamne, cauta tu sufletul pierdut al tatalui meu. "

Cel mai bine este sa vorbesti cu Duhovnicul tau sa te poate ajuta in rugaciune si vindecare.

Din fericire, Dumnezeu este mult mai bland decat noi oamenii


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:21:39.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.