Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

antoniap 27.06.2009 20:18:16

Nu-mi place ca-mi zboara uneori gandul de la Sfanta Liturghie... Sunt uneori doar cu trupul in biserica, dar cu gandul ... depaaarte! Imi revin, dar, asta e... trebuie sa mai recunosc si astfel de lucruri. Uneori ma asez prea in fata... Alteori atrag atentia asupra mea, cautand sa am o singularitate trufasa chiar daca scopurile sunt duhovnicesti. Asa ca nu-mi place nici macar de mine intotdeauna.

Si ca mine, mai sunt si altii care au ispitele si luptele lor. Fie preotul, fie vreun crestin caruia necuratul ii incurca itele. Rugaciunea este cea care ne uneste. Dumnezeu sa ne ajute sa facem cu totii voia Sa in Biserica sau oriunde ne-am afla.

Trandafir_Alb 27.06.2009 20:28:38

Citat:

În prealabil postat de cristiboss56 (Post 148566)
Roxana dragă mare dreptate ai ! Nemulțumire pe linie, în toate, nu numai în Biserică. Suntem nemulțumiți de administratori , indiferent că-i de bloc sau de site, suntem nemulțumiți de șefi, de salariu, suntem nemulțumiți de Președinte, de Patriarh, de Biserică , de toți și de toate. Suntem niște răzvrătiți și nemulțumiți continuu. Mulți sunt sigur , dar nu o spun deschis, sunt nemulțumiți de însăși Dumnezeu, de Viață în general. Așa că nemulțumirile din bisericuțele noastre , sunt simple comentarii , o cleveteală obișnuită de zi cu zi.

Din pacate, in general, asa e.
Avem doua optiuni: ori acceptam ceea ce ne deranjeaza, dar sa TACEM, ori incercam sa schimbam ceva spre binele nostru si, daca-i pozibil, si a celor din jur.

Citat:

În prealabil postat de Nevrednicul (Post 148566)
Aici spunem doar nemultumirile,nicidecum nu-i judecam pe cei care ne deranjeaza. E o diferenta! Si Dumnezeu ne-a dat niste reguli,trebuie sa le respectam. Daca ma nemultumeste presedintele,salariul sau ceva de genu mai e cum mai e,dar cand vad bataie de joc din biserici... cum sa nu fiu afectat?? Acum sunt vinovati si preotii care atrag atentia,nu? Ce deh,doar stiu si ei ca oamenii nu sunt ingeri....
Eu zic ca ar trebui sa fim putin mai exigenti si mai grijulii cand e vorba de Dumnezeu si de Biserica Lui! Repet: NU judecam pe nimeni! Mai cititi o data postul meu anterior daca mai e nevoie.

Nici nu vorbeam de a judeca pe cineva, cu toate ca, atunci cand spui:"uita-te dom'le la fata 'ceea care se joaca cu telefonul in Biserica, nu ar trebui sa faca asta", cum numesti asta?
Asa e, ni s-au dat reguli pe care trebuie sa le respectam; unii nu o fac pentru ca nu le cunosc, nu-i intereseaza, nu vor sa le respecte si cand dam de astfel de oameni ori le atragem atentia, incercam sa-i indreptam, ori ii ignoram; sens sa ne tot plangem din cauza lor nu are ! Uneori ajungem sa si exageram tocmai din cauza faptului ca (cel putin asta am observat eu, indiferent unde ma aflu: la servici, la rand la o casierie etc.) nemultumirea sta asupra noastra ca o ceata.

E bine ca observi astfel de lucruri, inseamna ca-ti pasa, daca le si poti indrepta, e perfect.
Consider ca in niciun caz nu sunt de vina preotii care atrag atentia, observatia lor, cel putin, are efect. Am vazut si eu preoti care au atras atentia credinciosilor fiindca au tulburat randuielile Liturghiei prin anumite...actiuni ca sa le spun asa...au facut-o cu atata politete, bun simt si smerenie ca nu puteai sa nu le respecti cerinta.

sophia 27.06.2009 20:32:47

LapetiteMoc - ma refeream la mijloacele de transport.
Fiind noi mai mult de comunitati in biserica, din care 3 serbeaza Pastele in aceeasi zi, sunt puse slujbele una dupa alta. O singura data am prins-o dupa amiaza si a fost minunat, vreme superba, liniste, transport fara probleme.
Noaptea e ca...noaptea. Toata lumea se mira...slujba la biserica noaptea?

Noesisaa 27.06.2009 20:59:04

Mie imi place slujba de inviere noaptea. Mi se pare chiar cu totul deosebit, si parca este altfel decat in celelalte duminici. Si apoi stim ca Mantuitorul chiar a inviat in timpul noptii, oricum pana ce au venit mironositele foarte de dimineata, deci cand aud clopotele si toaca, si acel "veniti de luati lumina" la miezul noptii parca ma apropii mai mult de retrairea Invierii. Oboseala ca oboseala, trece, si pana la urma cine poate sa spuna ca nu a pierdut cate o noapte aiurea fie pe la petreceri, fie invatand, dar bucuria Invierii este ceva deosebit.

Sophia, chiar nu este pe acolo pe la voi un suflet de crestin care sa se ofere sa ia si sa aduca cu masina pe cineva care nu are cum sa ajunga la biserica in noaptea de Inviere? Cand eram in Statele Unite nu se putea sa fie cineva care sa vrea sa ajunga la biserica de Inviere si sa nu se gaseasca cineva cu masina care sa il ia...conditia era sa intrebe din timp si sa se intereseze sa vada cine are loc in masina.

LapetiteMoc 27.06.2009 21:02:59

Domnul Iisus merita orice sacrificiu...
 
Citat:

În prealabil postat de sophia (Post 148589)
LapetiteMoc - ma refeream la mijloacele de transport.
Fiind noi mai mult de comunitati in biserica, din care 3 serbeaza Pastele in aceeasi zi, sunt puse slujbele una dupa alta. O singura data am prins-o dupa amiaza si a fost minunat, vreme superba, liniste, transport fara probleme.
Noaptea e ca...noaptea. Toata lumea se mira...slujba la biserica noaptea?

Poporul in care m-am nascut si m-a invatat dreapta credinta nu s-a mirat niciodata ca slujba Invierii este noaptea...

In Bucovina oamenii merga la Sfanta Biserica in costume nationale populare, cu cosurile incarcate de bucate pentru a le sfinti. Stau la slujba INVIERII de seara de la ora 23 pana a doua zi pe la sapte. Nimeni nu s-a plans vreodata. Dimpotriva, ce bucurie, lumina, pace, tihna sufleteasca e pe chipurile lor!

Oana_A 27.06.2009 21:21:51

Citat:

În prealabil postat de Trandafir_Alb (Post 148562)
Ma scuzati, dar acu'...chiar asa am ajuns ? Sa comentam ceea ce nu ne place intr-o BISERICA?? Chiar asa critici suntem? Biserica e o bucatica de Rai, nu ai ce sa comentezi cand intri in ea...

Fiecare Biserica cu randuielile ei....Observ ca pe cei mai multi de aici ii deranjeaza comportamentul celor care participa la Sfintele Slujbe, pai, pe cine deranjeaza ca tanti X vorbeste cu tanti Y despre vreme sa se mute in alt loc, daca da si acolo de alte 2 persoane care vorbesc sa le bata cu politete pe umar si sa le spuna: "ma scuzati, Dumnezeu tocmai ne vorbeste, nu va intereseaza ce are de spus?!". Doar nu va asteptati ca oamenii dintr-o Biserica sa fie la fel de ascultatori ca si Ingerii care participa la Sfanta Liturghie..eeeee!
Sunt lucruri care deranjeaza, clar, dar daca se poate, eliminati-le, daca nu, NU LE BAGATI IN SEAMA. Sa nu-mi spuna cineva ca nu se poate asa ceva ca nu-l cred.

Nu doresc sa jignesc, dar cand vad ca atata nemultumire (aia nu-mi place, ailalta iar nu-mi place, de asta ce sa mai zic? nu-mi place deloc) nu ma pot abtine sa fac cate-o observatie.

Iarta-ma dar ma intreb cum te-ai simti tu daca altcineva ti-ar asculta spovedania.Lucru obisnuit la biserica din cartierul meu, ca o parte din babe sa vina foarte aproape de preotul care spovedeste.Parintele le atrage atentia de foarte multe ori dar degeaba.Una s-a asezat foarte aproape in spatele meu in genunchi la una dintre icoane ...chipurile rugandu-se.Si a stat acolo cat timp m-am spovedit.Si aveam multe de spus pentru ca trecuse mult timp de la ultima spovedanie.Vin multi copii dar sunt cuminti si respectuosi.In schimb o parte dintre babe........mai bine ar sta acasa.

Trandafir_Alb 27.06.2009 22:45:10

In niciun caz bine si stiu cum e, am patit-o si eu si erau numai tineri, da-ti seama ce fac ei cu informatiile pe care la aud; le-am atras atentia (si nu doar eu), s-au indepartat de locul in care se spovedea si la randul lor au marturisit ca au ascultat spovada altcuiva (evident, si preotul le-a atras atentia mustrator cand i-a vazut).

I-ai atras atentia dupa aceea ?

georgeval 27.06.2009 23:23:03

Poate ca nu in toate Bisericile, dar cred ca in multe lipseste agapa crestina dupa liturghie atunci cand putem sa adancim comuniunea din timpul Liturghiei. Cunosc putine Biserici unde exista agapa si sincer dupa slujba parca toti formeaza o familie mare.

Oana_A 28.06.2009 14:42:32

Trandafir Alb,

Nu i-am atras atentia.M-am gandit ca daca nu asculta de preot sigur nu ma vor asculta pe mine.

sophia 28.06.2009 17:46:33

George la ce fel de agapa te referi?


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:14:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.