Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli in Biserica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5027)
-   -   Ce nu va place in Biserica? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=915)

cristinamaria 06.07.2009 01:42:48

babutele alea au un rol extrem de important in viata crestina si nu mi-as dori vreodata sa dispara. Ele mai sunt si depozitarele si pastratoarele traditiilor. Intotdeauna o nunta, o inmormantare, un botez, o pomana sunt organizate de aceste babute, care se ocupa sa fie respectate toate elementele de tipic, pe care majoritatea dintre noi, mai ales la oras, nu le cunoastem in detaliu.

mirelat 07.07.2009 07:02:27

hai sa nu exageram cu babutele. sunt si destule fete tinere si femei si chiar barbati care stiu ce trebuie facut la anumite evenimente in viata crestinului. iar cine nu stie il intreaba pe preot, ca el e cel mai in masura sa clarifice ce si cum.

cat despre elementele de tipic samd, s-a mai discutat pe forum ca multe asa zise traditii sunt inutile dpdv duhovnicesc si tin mai mult de fatada, de acel "a fi in rand cu lumea". Dar stiti vorba aceea : gura lumii n-o astupa nimeni.

windorin 07.07.2009 13:10:44

Personal, imi vin in minte doua problemute bisericesti.

1. [COLOR=darkred]Pungile si sacosile.[/COLOR] In general femeile deprind obiceiul sau "traditia" de a care dupa ele multime de pungi, sacosi, haine, etc. Oare ceilalti, care nu care, simt vreo lipsa? Incep sa vad si in aceasta un obicei neodihnitor, mai ales intr'o bisericuta in care spatiul este putin, iar sacosile il ocupa intr'o mare masura. Nu doar spatiul sufera din pricina

2. [COLOR=darkred]Masa de prinoase.[/COLOR] Este printre primele lucruri pe care le'as scoate din biserica. Cunosc traditiile crestine primare, cu mese comune, cu milostenie, etc, insa astazi, cand intru intr'o biserica, masa de prinoase sta la loc de cinste, la multe dintre ele chiar langa Axionita. In plin centrul bisericii domneste o masa, adesea acoperita cu musama chinezeasca, ce asteapta "targul" de duminica, cand fiecare cauta un loc mai bun, iar daca, nemafiind loc pentru painica ta, reasezi putin celelalte pungi, cateva mutre vor aparea subit.

Parerea mea. Uneori, situatiile noi cei masuri noi.

cristinamaria 07.07.2009 15:14:05

Poate uneori situatiile noi cer masuri noi, insa e bine sa ne gandim de 2 ori cand vorbim de inlocuirea unei traditii, caci aceasta inseamna poate mai mult decat ne dam seama, din perspectiva unora care nu o urmeaza (in special la pomeni).

In ce priveste babutele, ma intreb oare fetele mai tinere si barbatii de unde stiu care sunt traditiile si elementele de tipic, de la cine oare le-or fi aflat. Preotul trebuie sa tina cont de dorinta comunitatii, si chiar o face. Nu el este cel care dicteaza mersul evenimentelor la o inmormantare de exemplu, cu exceptia desigur a continutului slujbelor, ci comunitatea. Faptul ca anumite traditii ni se par inutile nu inseamna ca si sunt, nu ar trebui sa ne grabim sa le "concediem" inainte de a le intelege semnificatiile. In fond din traditiile astea ne tragem si identitatea culturala, caci suntem o cultura a carei principala valoare este folclorul, iar folclorul vine in primul rand din traditii si obiceiuri.

mirelat 11.07.2009 07:01:52

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 150885)
Personal, imi vin in minte doua problemute bisericesti.

1. [COLOR=darkred]Pungile si sacosile.[/COLOR] In general femeile deprind obiceiul sau "traditia" de a care dupa ele multime de pungi, sacosi, haine, etc. Oare ceilalti, care nu care, simt vreo lipsa? Incep sa vad si in aceasta un obicei neodihnitor, mai ales intr'o bisericuta in care spatiul este putin, iar sacosile il ocupa intr'o mare masura. Nu doar spatiul sufera din pricina

2. [COLOR=darkred]Masa de prinoase.[/COLOR] Este printre primele lucruri pe care le'as scoate din biserica. Cunosc traditiile crestine primare, cu mese comune, cu milostenie, etc, insa astazi, cand intru intr'o biserica, masa de prinoase sta la loc de cinste, la multe dintre ele chiar langa Axionita. In plin centrul bisericii domneste o masa, adesea acoperita cu musama chinezeasca, ce asteapta "targul" de duminica, cand fiecare cauta un loc mai bun, iar daca, nemafiind loc pentru painica ta, reasezi putin celelalte pungi, cateva mutre vor aparea subit.

Parerea mea. Uneori, situatiile noi cei masuri noi.

M-ai facut sa zambesc. Caratul sacoselor este un lucru care si mie imi displace, in general vorbind, nu numai cand e vorba sa vin la biserica. Iar masa de prinoase, ce pot sa zic decat ca: greu sa ne luptam cu ceea ce s-a impamantenit in popor.

Vreau sa va mai spun ca m-am dus de curand la o slujba de Sf. Maslu aici in Manhattan, si au venit credinciosi din mai multe comunitati, dar romanii erau singurii care veneau cu sticlutele cu ulei si pungutele cu faina. no comment.

Anca-Miha 11.07.2009 11:54:39

Din untdelemnul de la Sf. Maslu si din faina de la S. Maslu se fac turtele care se coc fra drojdie, nu se prajesc si se consum dimineata pe nemancate, deodata cu anafora. din ulei se poate pune si in candela.

In caz de necesitate (rau, frica, ganduri necurate, tulburare, suparare), in timpul zilei, ce se poate lua?
Daca persoana nu a mancat, poate lua anafura, aghiazma mica, iar daca a mancat sa se unga cu ulei de la Sf. Maslu sau aghiazma pe frunte, sa se afume cu târnoseala (bucatica de pânza imbibata in ceara topita luata de la sfintirea unei biserici), sa aprinda tamaie.
http://www.parohiamacin4.org/maslu.htm

Ma intreb totodata, daca oamenii nu duc ulei si faina la Sf. Maslu, de unde sa le ia cand au nevoie de ele?
Prinoasele, fiind pentru sufletul mortilor, trebuie sa aiba si ele locul lor in biserica...
Iar caratul sacoselor... nu e de loc elegant si nu cadreaza intr-o tara atat de bogata si puternica, precum SUA! Iarta-ma, Mirela, dar prea te-ai facut formalista!

costel 11.07.2009 12:24:19

Pana acum am stat cu ochii in afara noastra. Am vazut ca sunt multe lucruri ce nu ne sunt pe plac. Daca am face si drumul invers, am privi in noi, am vedea ca si aici sunt lucruri de care trebuie sa scapam sau pe care trebuie sa le curatam. Nu incerc prin asta sa incepem sa scriem ce nu ne place la noi in biserica, ci doar sa nu uitam ca putem privi si in noi.

Ma tem ca daca s-ar intampla ca Hristos sa Se descopere tainic in biserica, am avea foarte putine persoane care l-ar tine de mana. Incerc prin privirea pe care o am in biserica, prin pozitia mea, prin gandurile mele sa am convingerea ca-L tin de mana. Desi, marturisesc cu durere ca de putine ori am reusit sa-L tin de mana.

sophia 11.07.2009 15:04:49

Ce inseamna la voi "caratul sacoselor" (care sacose se cara) si "prinoasele" (astea sunt cumva pomenile de la parastase)?
La Sf.Maslu se slujesc si uleiul si faina pentru biserica (adica pentru candele, anafura, etc.)?

Anca-Miha 11.07.2009 21:04:16

Intr-adevar imi este f greu sa inteleg, cum poate cineva sa fie deranjat de aducerea de ulei si faina la Sf. Maslu si de pomeni pentru pomenirea mortilor. Am si eu neputintele mele...

anastasia2008 11.07.2009 21:21:48

Nu-mi place in biserica forfota, e tot un du-te vino pe toata lumea. Mai ales in momentele cele mai importante ale slujbei. Nu suport atunci cand femeile se lipesc pur si simplu de scaune. Mi s-a intamplat cand eram insarcinata, sa nu-mi dea nimeni locul. Dar eu cred ca toata lumea simte , la un moment dat, sa stea 5 minute.
Un alt lucru negativ pe care l-am observat este acela cand iti alegi locul unde sa stai. Daca te asezi in fata cuiva, acela te ivita sa te dai la o parte. Mi s-a intamplat de multe ori, dar mai ales sa simt in ceafa rasuflarea manioasa a aceluia.
Cel mai mult in biserica imi place sa cant. Asta si pentru ca am facut parte din cor vreo 14 ani. Sotului meu ii place muzica psaltica, mie cea corala.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:19:20.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.