Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Miscarea de reinnoire carismatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13707)

stefan florin 13.02.2018 14:13:36

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658246)
Romanii din casa lui Corneliu NU cunoasteau nicio teologie, nicio Biserica, absolut nimic.
Teologic vorbind, erau niste pagani care traiau in intunericul necredintei.

pai cum se aflau in intunericul necredintei, daca ei se rugau lui Dumnezeu, ceea ce arata ca il cunosteau?

Penticostalul Traditional 13.02.2018 15:12:27

Asa am citit de un sfant parinte: "sutasul Corneliu fiind în întunericul necredinței, avea lucrările luminii și, deși era păgân, a viețuit ca un creștin, și pe Hristos, pe care nu-l știa, prin milostenii îl cinstea."

Si m-am gandit ca o fi adevarat.
Daca era pe un site ortodox, cum ar fi putut fi?

Cornel Urs 13.02.2018 15:13:02

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658286)
Sa-i fie tarana usoara!
Nu vreau sa stiu, e suficient ca stii tu.

Eu știu, dar nu mă duc acolo, nu merg niciunde unde se vorbește în limbi. Dumnezeu nu este autorul acestui haos. Este diavolul. Carismatismul este o lucrare de înșelare, cu semne și minuni false, care va precede apariția Anticristului. Este lepădarea de credință profețită de Biblie, învățătura dracilor, oamenii își dau mințile dracilor.

stefan florin 13.02.2018 15:23:30

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658289)
Asa am citit de un sfant parinte: "sutasul Corneliu fiind în întunericul necredinței, avea lucrările luminii și, deși era păgân, a viețuit ca un creștin, și pe Hristos, pe care nu-l știa, prin milostenii îl cinstea."

Si m-am gandit ca o fi adevarat.
Daca era pe un site ortodox, cum ar fi putut fi?

poti sa spui numele acestui sfant parinte si numele lucrarii din cate tu ai citat?

Cornel Urs 13.02.2018 15:33:13

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 658293)
poti sa spui numele acestui sfant parinte si numele lucrarii din cate tu ai citat?

https://doxologia.ro/sfantul-sfintit...rneliu-sutasul

catalin2 13.02.2018 19:18:52

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658246)
Romanii din casa lui Corneliu NU cunoasteau nicio teologie, nicio Biserica, absolut nimic.
Teologic vorbind, erau niste pagani care traiau in intunericul necredintei.

Il cautau insa pe Dumnezeul adevarat.
Probabil dupa ce s-au mutat cu serviciul in Israel, niste evrei au cautat sa impineasca porunca pe care Dumnezeu le-a dat-o in VT: "vestiti paganilor Numele Domnului!". Si Corneliu, impreuna cu casa lui au inceput sa se roage lui Dumnezeu, sa faca fapte bune, sa adopte un mod de viata cucernic.

Scrie ca se ruga lui Dumnezeu si faceau fapte bune, milostenii. Era in intunericul necredintei inainte, cand era pagan si nu se ruga lui Dumnezeu. Nu fusese unul din prozelitii facuti de farisei, altfel scria asta. Asa cum arata si Sfantul Serafim de Sarov, paganilor care fac fapte bune le arata Domnul adevarul si ii poate aduce in Biserica. Ceea ce le-a povestit Sfantul Apostol e chiar teologie, este invatatura revelata. Cum nu li s-a facut instruire teologice daca tocmai li se expus invatatura revelata, adica li s-a facut cateheza?
Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658246)
Sunt de acord ca, mai tarziu, ei au fost invatati preceptele credintei, in Biserica.
In biserica apostolica penticostala. In aceea vreme nu existau catolici si ortodocsi.
Doar crestini botezati cu Duhul Sfant.

Vrei sa ne amuzi, nu existau catolici si ortodocsi, dar existau penticostali! Erau ortodocsi, toti, ortodox inseamna dreapta credinta. Au aparut si eretici inca di primele secole (nu stiu daca erau si atunci), dar toti erau in afara Bisericii, ca si acum.

catalin2 13.02.2018 19:20:32

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658289)
Asa am citit de un sfant parinte: "sutasul Corneliu fiind în întunericul necredinței, avea lucrările luminii și, deși era păgân, a viețuit ca un creștin, și pe Hristos, pe care nu-l știa, prin milostenii îl cinstea."

Si m-am gandit ca o fi adevarat.
Daca era pe un site ortodox, cum ar fi putut fi?

Si mai departe scrie ca se ruga lui Dumnezeu, cum scrie si in Sfanta Scriptura.

Penticostalul Traditional 13.02.2018 19:50:36

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658299)
Scrie ca se ruga lui Dumnezeu si faceau fapte bune, milostenii. Era in intunericul necredintei inainte, cand era pagan si nu se ruga lui Dumnezeu.

Se pare ca stii mai multe decat teologii ortodocsi care scriu pe https://doxologia.ro/

Sutasul era in afara Bisericii, prietene. Cine e in afara Bisericii, in afara Duhului Sfant, in afara lui Hristos, poate sa se roage cat o vrea si sa faca fapte bune cat Gigi Becali, tot in intuneric traieste.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658299)
Nu fusese unul din prozelitii facuti de farisei, altfel scria asta.

Asta e mentalitate protestanta.
In Biblie nu este scris totul. Nu poti spune ca daca ceva nu-i scris in Biblie, nu exista.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658299)
Ceea ce le-a povestit Sfantul Apostol e chiar teologie, este invatatura revelata. Cum nu li s-a facut instruire teologice daca tocmai li se expus invatatura revelata, adica li s-a facut cateheza?

Asta inseamna, la ortodocsi, a catehiza pe cineva, sa-i prezinti o jumatate de predica?
Nici nu-i de mirare ca majoritatea e necatehizata.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658299)
Vrei sa ne amuzi, nu existau catolici si ortodocsi, dar existau penticostali! Erau ortodocsi, toti, ortodox inseamna dreapta credinta.

Nici vorba. Apostolii vorbeau in limbi.
Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 658299)
Au aparut si eretici inca di primele secole (nu stiu daca erau si atunci), dar toti erau in afara Bisericii, ca si acum.

In sfarsit, ceva adevarat.

Cornel Urs 13.02.2018 21:01:03

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658302)
Sutasul era in afara Bisericii, prietene.

Sutașul cunoștea pe Dumnezeu sfânta treime, căruia i se ruga cu credință. Nu avusese ocazia să devină creștin. Creștinismul abia apăruse. Prin urmare nu era în întuneric. Cu prima ocazie, a și luat hotărârea pentru Domnul Iisus.
Cei care țineau legea lui Moise erau în întuneric? Nu! Asta a fost pentru timpul lor. Biserica creștină a luat fință în anul 33 e.n.
Prin umare teza drăcească conform căreia Duhul sfânt vine să boteze și persoane care nu cunosc pe Dumnezeu sfânta treime este FALSĂ iar cei care o propagă, niște impostori.

catalin2 15.02.2018 15:30:26

Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658302)
Se pare ca stii mai multe decat teologii ortodocsi care scriu pe https://doxologia.ro/

Sutasul era in afara Bisericii, prietene. Cine e in afara Bisericii, in afara Duhului Sfant, in afara lui Hristos, poate sa se roage cat o vrea si sa faca fapte bune cat Gigi Becali, tot in intuneric traieste.

Am explicat destul de clar ce scrie acolo, nu scrie nimic gresit. Sutasul nu se nascuse intr-o familie de credinciosi, a fost pagan o perioada de timp. De aceea scria ca era in intunericul necredintei. Se pare ca tu nu citesti Sfanta Scriptura nici cand discutam, acolo scrie ca se ruga lui Dumnezeu, nu se ruga zeilor pagani. Devenise credincios, probabil, dupa ce venise in Israel, fara sa il converteasca cineva, vazand doar credinta si faptele iudeilor. Asa cum scrie si in Sfanta Scriptura, sa faca iudeii cunoscut numele Domnului, nu prin propovaduire, ci prin credinta si faptele lor. Desi nu se convertise la iudaism avea si credinta adevarata si fapte bune, la fel cum scria in Lege. Biserica abia se formase, doar cativa iudei fusesera botezati si niciun pagan.
Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658302)
Asta e mentalitate protestanta.
In Biblie nu este scris totul. Nu poti spune ca daca ceva nu-i scris in Biblie, nu exista.

Nu trebuie sa scrie in Sfanta Scriptura, are legatura cu logica. Prozelitii se converteau la iudaism, desi inainte fusesera pagani. Scrie ca Sfantul Corneliu era dintre pagani, deci nu era dintre prozeliti.
Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658302)
Asta inseamna, la ortodocsi, a catehiza pe cineva, sa-i prezinti o jumatate de predica?
Nici nu-i de mirare ca majoritatea e necatehizata.

Invatatura pe scurt este si Crezul, daca cineva este in Biserica este de ajuns. In acea vreme nu aparusera ereziile si culte ce se pretindeau crestine, cu invataturi gresite. Nu exista nici Sfanta Scriptura, invatatua era spusa prin viu grai.
Citat:

În prealabil postat de Penticostalul Traditional (Post 658302)
Nici vorba. Apostolii vorbeau in limbi.

Nu a contestat nimeni ca Sfintii Apostoli vorbeau in limbi. Dar ce legatura are asta cu penticostalii, care nici nu vorbesc in limbi si au si o invatatura complet gresita, deci neortodoxa? Atat Sfintii Apostoli, cat si crestinii din Biserica aveau dreapta credinta. Nici catolicii, nici protestantii nu au dreapta credinta, azi.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:03:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.