Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Evolutionismul-religia care pregateste venirea antihristului! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=8760)

Eugen7 16.02.2013 21:14:50

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 504094)
oamenii și maimutele au un stramos comun.
iar maimutele atât au evoluat, pana acum.

iar ontologia umana nu poate fi redusa la componenta fiziologica, psiho-somatica.
Care este cauza care ne face oameni? Care este cauza constiintei umane? Stiinta nu va putea oferi o explicatie stiintifica la aceste intrebari.
Explicatii filozofice la aceste intrebari sunt multe... ;)

Doamne ajuta.

EzioAuditore 16.02.2013 21:27:00

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 504087)
trup (pnevmatizat, ca al Domnului Iisus Hirstos dupa invierea din morti) si suflet.

Ce intelegeti prin trup pnevmatizat ?


Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 504087)
Omul este trup si suflet, chiar daca dupa adormire sufletele dreptilor si ale sfintilor merg in rai (si exista intr-un mod constient, insa nedeplin din punct de vedere ontologic) totusi ei asteapta invierea mortilor, "inoirea lumii".

Sfintii Parinti afirma inechivoc: "om nu poate fi numit nici sufletul fara trup nici trupul fara suflet".

Si atunci de ce le separati? O parte moare iar cealalta se duce "undeva" si traieste in continuare... conform doctrinei


Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 504087)
Omul este templu al Duhului Sfant. Trupul nu este ca o haina, ca o cutie, ca un dulap, ca un vehicul de transport, ca un suport etc... ci omul este trup si suflet, in intreg indisolubil legat, reciproc interdependent...

Doamne ajuta.

De acord. Eu doar am vrut sa subliniez importanta trupului.

Dumitru73 16.02.2013 21:29:32

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 504099)
iar ontologia umana nu poate fi redusa la componenta fiziologica, psiho-somatica.
Care este cauza care ne face oameni? Care este cauza constiintei umane? Stiinta nu va putea oferi o explicatie stiintifica la aceste intrebari.
Explicatii filozofice la aceste intrebari sunt multe... ;)

Doamne ajuta.

stiinta "nu a putut" răspunde la multe întrebări de-a lungul istoriei.
și totuși, încet dar sigur, a început să dea răspunsuri.
până nu de mult, raportat la istoria umanitatii, știința nu putea sa răspundă întrebării ce este fulgerul.
iar religia spunea că un zeu furios sălășluiește în nori și când este nervos aruncă cu fulgere pe pământ.
am trecut de faza asta.
acum "nu poate" răspunde la întrebări mai filozofice, mai rafinate, gen care este cauza constiintei umane.
am evoluat puțin :)

iuliu46 16.02.2013 21:36:38

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 504106)
stiinta "nu a putut" răspunde la multe întrebări de-a lungul istoriei.
și totuși, încet dar sigur, a început să dea răspunsuri.
până nu de mult, raportat la istoria umanitatii, știința nu putea sa răspundă întrebării ce este fulgerul.
iar religia spunea că un zeu furios sălășluiește în nori și când este nervos aruncă cu fulgere pe pământ.
am trecut de faza asta.
acum "nu poate" răspunde la întrebări mai filozofice, mai rafinate, gen care este cauza constiintei umane.
am evoluat puțin :)

Noroc cu voi, oamenii de stiinta. Sunt sigur ca in 200 de ani aflati si ce e cu constiinta. :21:

Dumitru73 16.02.2013 21:40:12

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 504109)
Noroc cu voi, oamenii de stiinta. Sunt sigur ca in 200 de ani aflati si ce e cu constiinta. :21:

cu siguranță.
poate chiar mai repede.

Eugen7 16.02.2013 21:43:38

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 504106)
stiinta "nu a putut" răspunde la multe întrebări de-a lungul istoriei.
și totuși, încet dar sigur, a început să dea răspunsuri.

Asa este, cu precizarea ca este vorba exclusiv de obiecte fizice, fenomene fizice, mecanisme cauza-efect in domeniul obiectelor fizce.

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 504106)
până nu de mult, raportat la istoria umanitatii, știința nu putea sa răspundă întrebării ce este fulgerul.

Stiina moderna apare abia in sec XVI. Galilei.

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 504106)
iar religia spunea că un zeu furios sălășluiește în nori și când este nervos aruncă cu fulgere pe pământ.
am trecut de faza asta.

Teologia nu este acelasi lucru cu religia.
Crestinismul afirma un Creator ce are o existenta, supraexistentiala "exterioara" Creatiei ;)

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 504106)
(stiinta)acum "nu poate" răspunde la întrebări mai filozofice, mai rafinate, gen care este cauza constiintei umane.
am evoluat puțin :)

Stiinta nu poate depasi limitele ontologice: explicarea mecanismelor cauza-efect in domeniul obiectelor fizice. Realitatea lumii fizice este bazata exclusiv pe epistemologie.
Obiectele matematice nu fac parte din domeniul fizic. Ce poate spune stinta despre existenta lor? Evident ca nimic.
Obiectele metafizice (duhovnicesti) nu fac parte din domeniul stiintific. Ce poate spune stinta despre existenta lor? Evident ca nimic.

Stiinta nu va putea niciodata oferi o explicatie stiintifica pentru cauza acestui mod de functionare al universului.

In ceea ce priveste constiinta umana... paradigma stiintifica contemporana recunoaste ca nu poate oferi nici o explicatie in ceea ce priveste explicatia modului de functionare al creierului uman... daramite in ceea ce priveste constiinta. Stiinta contemporana nu poate explica ce ne face oameni, intrucat nu este o cauza fiziologica, ce face parte din domeniul stiintei.

Asadar scientismul (filozofie materialista atee) este tare subred pentru cine are cunostinte stiintifice de baza.

Doamne ajuta.

iuliu46 16.02.2013 21:45:33

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 504113)
cu siguranță.
poate chiar mai repede.

Crezi ca apuci sa afli ? Crezi ca viermii o sa te aprecieze mai mult daca stii asta ? :D

Eugen7 16.02.2013 21:45:50

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 504109)
Noroc cu voi, oamenii de stiinta. Sunt sigur ca in 200 de ani aflati si ce e cu constiinta. :21:

Pentru ca sunteti atat de sigur pe afrimatia dvs. ... pun pariu cu dvs pe 100 de ron ca stiinta nu va putea oferi niciodata o explicatie stiintifica pentru cauza constiintei umane. ;)

Doamne ajuta.
:1:

EzioAuditore 16.02.2013 22:06:08

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 504119)
Pentru ca sunteti atat de sigur pe afrimatia dvs. ... pun pariu cu dvs pe 100 de ron ca stiinta nu va putea oferi niciodata o explicatie stiintifica pentru cauza constiintei umane. ;)

Doamne ajuta.
:1:

Dvs credeti ca o sa fiti constient dupa moarte nu de alta dar e cu teologia ?

iuliu46 16.02.2013 22:06:48

Citat:

În prealabil postat de Eugen7 (Post 504119)
Pentru ca sunteti atat de sigur pe afrimatia dvs. ... pun pariu cu dvs pe 100 de ron ca stiinta nu va putea oferi niciodata o explicatie stiintifica pentru cauza constiintei umane. ;)

Doamne ajuta.
:1:

Mai bine pui pariul cu Dumitru si-mi dati mie banii sa-i tin. :21:


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:05:35.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.