Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Secte si culte (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5031)
-   -   Despre viclenia sectantilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11810)

Geony 08.02.2011 21:03:36

Citat:

În prealabil postat de crocomau (Post 334909)
"
Dati un exemplu de sectar (concret). Despre mine ce credeti? Sunt sectar?

Eu nu dau nici un exemplu de sectar...toti cei care sunt impotriva Bisericii intemeiata de Hristos, E SECTAR!

bairstow 08.02.2011 21:03:59

Citat:

În prealabil postat de crocomau (Post 334914)
Important este sa ai credinta mantuitoare a Sfintilor Apostoli. Vechimea nu conteaza.

Si faptele nu mai conteaza?

crocomau 08.02.2011 21:05:51

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 334912)
Dar dupa ce murim nu mai putem face nimic.

Dupa ce murim nu mai putem face nimic nici noi si nici altii pentru noi.

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 334912)
Doar acum putem face ceva, daca am ales gresit nu mai putem indrepta dupa ce murim si aflam cum vroia Dumnezeu.

Acum, cat suntem in viata, putem face indreptari in viata noastra si putem sa-i ajutam si pe altii (care sunt in viata) sa se indrepte.

Dupa moarte, evenimentul urmator este invierea si rasplatirea, la revenirea Mantuitorului.

crocomau 08.02.2011 21:08:19

Citat:

În prealabil postat de bairstow (Post 334916)
Si faptele nu mai conteaza?

Credinta adevarata se vede din fapte.

"iti voi arata credinta mea din faptele mele ... credinta fara fapte este moarta" - ne spune Sfantul Apostol Iacov.

Geony 08.02.2011 21:10:41

Citat:

În prealabil postat de crocomau (Post 334914)
Important este sa ai credinta mantuitoare a Sfintilor Apostoli. .

Important sa fii pe Calea cea dreapta...Matei 7, 13-14. Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află. Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află.
Cultele P si NP si tu insuti vorbesc doar de credinta (pe care o au si Diavolii-vezi Iacob cap. 2) si uita de ce zice Mantuitorul: Matei 7, 21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
Credinta, si cu asta inchei, trebuie sa fie DREAPTA, pt ca este: "un Domn, o CREDINTA si un botez..."


Citat:

În prealabil postat de crocomau (Post 334914)
Vechimea nu conteaza.

Nu stiu daca conteaza sau nu pentru tine, pt mine insa conteaza !

bairstow 08.02.2011 21:13:51

Sa-l lasam in zbuciumul sau, mai bine ne rugam pentru el. Vad ca explica de parca ar fi atotstiutor!

dianagroza 08.02.2011 21:15:35

Citat:

În prealabil postat de crocomau (Post 334919)
Credinta adevarata se vede din fapte.

"iti voi arata credinta mea din faptele mele ... credinta fara fapte este moarta" - ne spune Sfantul Apostol Iacov.

Corect, una fara alta inseamna un mare gol!

Geony 08.02.2011 21:23:15

Citat:

În prealabil postat de crocomau (Post 334919)
Credinta adevarata se vede din fapte.

"iti voi arata credinta mea din faptele mele ... credinta fara fapte este moarta" - ne spune Sfantul Apostol Iacov.

Mai puisor, matalutza pricepi ca NP nu au nimic cu FAPTELE, doar cu CREDINTA....draga, eu nu stiu din ce cult NP faci parte, dar mi se pare ca faci parte dintr-unul care a aparut in urma cu 1-2 ani.
Toti NP vb de credinta, si tu vii si vb si de fapte....

catalin2 08.02.2011 21:38:58

Citat:

În prealabil postat de crocomau (Post 334918)
Dupa ce murim nu mai putem face nimic nici noi si nici altii pentru noi.

Acum, cat suntem in viata, putem face indreptari in viata noastra si putem sa-i ajutam si pe altii (care sunt in viata) sa se indrepte.

Dupa moarte, evenimentul urmator este invierea si rasplatirea, la revenirea Mantuitorului.

Eu ti-am raspuns asa pentru ca ai spus ca sa-L lasam pe Dumnezeu sa judece ce e corect (sau cine e corect). Si nu poti demonstra ca ai dreptate decat prin vorbe, dar filozofii despre credinta au toate religiile. Asa ca doar dupa viata aceasta puteti vedea care e adevarul. Dumnezeu arata adevarul prin minuni.

crocomau 08.02.2011 21:45:06

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 334948)
Eu ti-am raspuns asa pentru ca ai spus ca sa-L lasam pe Dumnezeu sa judece ce e corect (sau cine e corect). Si nu poti demonstra ca ai dreptate decat prin vorbe, dar filozofii despre credinta au toate religiile. Asa ca doar dupa viata aceasta puteti vedea care e adevarul. Dumnezeu arata adevarul prin minuni.

Se pare ca vorbim despre lucruri diferite.


Ora este GMT +3. Ora este acum 15:21:00.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.