Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Umanitare (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5050)
-   -   Ajutor in suferinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15063)

Hionia 04.06.2012 18:04:04

Ajutor in suferinta
 
Numele meu e Carmen si am 33 de ani. Am o boala incurabila de 15 ani pe care am dus-o pe picioare, dar din cauza complicatiilor din decembrie sunt imobilizata la pat. Dorinta mea e sa cunosc tineri ortodocsi care sunt in situatia mea ( cu boli grave sau imobilizati la pat sau pe moarte ) cu care sa pot discuta, sa ne intarim reciproc, sa ne ajutam cu un sfat, o vorba buna.Doamne ajuta!

Hartford 04.06.2012 19:33:08

Citat:

Īn prealabil postat de Hionia (Post 450124)
Numele meu e Carmen si am 33 de ani. Am o boala incurabila de 15 ani pe care am dus-o pe picioare, dar din cauza complicatiilor din decembrie sunt imobilizata la pat. Dorinta mea e sa cunosc tineri ortodocsi care sunt in situatia mea ( cu boli grave sau imobilizati la pat sau pe moarte ) cu care sa pot discuta, sa ne intarim reciproc, sa ne ajutam cu un sfat, o vorba buna.Doamne ajuta!

Bunul Dumnezeu sa te intareasca in suferinta ta iar Maica Domnului sa te acopere cu Acoperamantul ei cel Sfant.

glykys 10.06.2012 23:32:21

Buna, Carmen! :6:

AlinB 11.06.2012 01:09:00

Citat:

Īn prealabil postat de Hionia (Post 450124)
Numele meu e Carmen si am 33 de ani. Am o boala incurabila de 15 ani pe care am dus-o pe picioare, dar din cauza complicatiilor din decembrie sunt imobilizata la pat. Dorinta mea e sa cunosc tineri ortodocsi care sunt in situatia mea ( cu boli grave sau imobilizati la pat sau pe moarte ) cu care sa pot discuta, sa ne intarim reciproc, sa ne ajutam cu un sfat, o vorba buna.Doamne ajuta!

Si de ce crezi ca poti discutat doar cu cei care sunt intr-o situatie asemanatoare?

Nu doar boala sau moartea iminenta poate produce crestini adevarati, ba dimpotriva cum vedem de multe ori, nici macar astea nu pot schimba firea unor oameni.

Hionia 12.06.2012 21:23:53

Citat:

Īn prealabil postat de AlinB (Post 451852)
Si de ce crezi ca poti discutat doar cu cei care sunt intr-o situatie asemanatoare?

Nu doar boala sau moartea iminenta poate produce crestini adevarati, ba dimpotriva cum vedem de multe ori, nici macar astea nu pot schimba firea unor oameni.

Vreau sa vorbesc cu oameni bolnavi dar credinciosi pt ca sunt la inceput si am nevoie de sfaturi pe care cei sanatosi nu prea mi le pot da. Crestini adevarati sunt si cei sanatosi,poate chiar mai mult,pt ca de multe ori boala ne poate razvrati impotriva lui Dumnezeu. Sunt multe lucruri pe care le au in comun oamenii bolnavi si pe care cei sanatosi nu le inteleg. Iertati-ma.

AlinB 13.06.2012 00:13:52

Citat:

Īn prealabil postat de Hionia (Post 452392)
Vreau sa vorbesc cu oameni bolnavi dar credinciosi pt ca sunt la inceput si am nevoie de sfaturi pe care cei sanatosi nu prea mi le pot da. Crestini adevarati sunt si cei sanatosi,poate chiar mai mult,pt ca de multe ori boala ne poate razvrati impotriva lui Dumnezeu. Sunt multe lucruri pe care le au in comun oamenii bolnavi si pe care cei sanatosi nu le inteleg. Iertati-ma.

Un crestin in adevaratul sens al cuvantului are compasiune, adica chiar daca nu are problemele altora, le poate intelege si chiar trai intr-un fel alaturi de cel care e cu probleme.

Nu cred ca un om care nu are ispite e mai bun decat un om care are, ba dimpotriva cel care le are si le biruieste e mai bun decat cel care n-a fost incercat niciodata.

Nu de o persoana (neaparat) bolnava ai nevoie ci de o persoana mai duhovniceasca, care sa-ti fie alaturi si sa te incurajeze cat mai des pana vei gasi un sprijin desavarsit in Dumnezeu, pe langa Care un om este atat sprijin cat iti poate oferi un fir de iarba.

Oricum, vezi si topicul asta:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ead.php?t=3340

Si daca vrei eventual vorbeste cu persoana care l-a initiat.

glykys 13.06.2012 00:28:55

Da, da, e o idee foarte buna, numai ca acum mi se pare ca Georgiana, fata in carucior, are un ID diferit, "puimicgeorgiana".

Si "CelMandru", care trece acum prin niste probleme de sanatate, cred ca i-ar fi de ajutor.


Ora este GMT +3. Ora este acum 10:32:13.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.