Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Stephen Hawking: "Dumnezeu nu există" (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17442)

abaaaabbbb63 01.10.2014 21:52:07

Citat:

În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit (Post 568357)
Este mort ca oricare altul.Nu vad nici o minune in asta".Asa si domnul Hawking, are o dilema similara :)

Hawking este vikingul, nu?

Foarte interesanta acea scena. Poate fi interpretata din mai multe puncte de vedere...

Pelerin spre Rasarit 01.10.2014 22:14:58

Seamana doar cu vikingul :) Ragnar credea in zei, in special in Odin, intr-o moarte eroica (clip din film) care l-ar fi trimis direct in Valhalla,alaturi de restul eroilor din legendele nordice (saga), inclusiv berserkeri. Domnul Hawking se opreste, din punct de vedere al credintei, la cativa metri adancime si un numar fix de cuie :). In rest, intradevar, scena poate fi interpretata in diverse moduri, unele foarte actuale, dupa cum vezi lumea nu s-a nascut odata cu vreunul dintre noi :) Numai bine, seara placuta.

bin000 01.10.2014 22:38:54

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 568355)
Niciodata n-o sa poata cineva sa demonstreze inexistenta unui lucru. Din punct de vedere logic, nu se poate asa ceva. Poate doar sa demonstreze ca sunt sanse mici, dar inexistenta completa niciodata.

De aceea de obicei cel ce afirma ca un lucru exista are povara argumentarii punctului lui de vedere, si obligatia de a aduce dovezi. In alt mod, ai putea spune ca exista orice imaginabil, pentru ca nu avem dovezi ca nu exista.

Cum ar fi putut Lazăr care a fost înviat de Hristos sa demonstreze acest lucru unora care nu au vazut direct asta si nici nu stiau ca a murit ?

abaaaabbbb63 01.10.2014 23:06:55

Citat:

În prealabil postat de bin000 (Post 568362)
Cum ar fi putut Lazăr care a fost înviat de Hristos sa demonstreze acest lucru unora care nu au vazut direct asta si nici nu stiau ca a murit ?

Probabil ca n-ar fi putut. De aceea o numim "credinta".

AlbertX 02.10.2014 14:11:42

Citat:

În prealabil postat de abaaaabbbb63 (Post 568367)
Probabil ca n-ar fi putut. De aceea o numim "credinta".

Probabil ca doar atat ai putut sa intelegi tu din "credinta".
De unde nu e nici Dumnezeu nu cere ! Mai pune mana si mai citeste ... ca-i faci de ras pe atei !

catalin2 02.10.2014 14:24:50

Citat:

În prealabil postat de bin000 (Post 568362)
Cum ar fi putut Lazăr care a fost înviat de Hristos sa demonstreze acest lucru unora care nu au vazut direct asta si nici nu stiau ca a murit ?

Se spune ca voiau sa-l omoare pe Lazar din aceasta cauza. Deci stiau multi ca a inviat. Se mai spune si ca arata diferit, era galben, din perioada cat a sat mort (cel putin a sa a zis un preot la predica).

Mena59 02.10.2014 14:40:56

3:3 Căci ce este dacă unii n-au crezut? Oare necredința lor va nimici credincioșia lui Dumnezeu? 3:4 Nicidecum! Ci Dumnezeu se vădește în adevărul Său, pe când tot omul întru minciună, precum este scris: Drept ești Tu întru cuvintele Tale și biruitor când vei judeca Tu.
(Epistola catre romani a Sf Ap Pavel)



Prin faptul ca Stephan Hawking inca traieste si isi poate folosi mintea se dovedeste ca Dumnezeu il iubeste. Nu degeaba il tine cu mintea limpede. Eu sunt sigura ca inainte de a trece la cele vesnice, acest om il va cunoaste pe Dumnezeu. Poate ca numai cu o secunda inainte de a inchide ochi, dar se va intampla. Si in acea secunda se va concentra toata slava lui Dumnezeu pe care omul acesta o va cunoaste si tot in aceaeasi secunda se va concentra si declaratia lui de iubire pt Dumnezeu. Si va fi iertat, cred eu si sper.
Dar... necunoscute sunt judecatile lui Dumnezeu.

Mihailc 02.10.2014 15:22:47

Dincolo de părerile cu pretenție de aserțiuni ale lui Hawking, mă pune pe gânduri faptul că decupajul acela a apărut ca știre pe toate canalele media românești, sub o formă care sugerează că știința ar fi deliberat în această chestiune, fără să se facă niște precizări de bun simț:

- de mulți ani Hawking este un comentator al fizicii, nu un savant activ în comunitatea științifică de profil.

- notorietatea lui vine de pe urma cărților de popularizare pe care le-a scris și nu se datorează decât în foarte mică măsură competențelor sale de mare savant. Hawking nu este nici pe departe un Einstein al zilelor noastre, cum fals se vehiculează în presa habarnistă și pe internet. Adevărații savanți fac distincția dintre fizică și metafizică, n-au timp de exprimat public speculații filozofice personale și stau departe de ispita vedetismului mediatic.

catalin2 02.10.2014 15:42:41

Celalalt cunoscut ateu, mai militant decat Hawking, Richard Dawkins, pledeaza pentru dezincriminarea pedofiliei usoare. Si aflam si care e problema lui (desi sustine ca intamplarea nu l-a afectat deloc): la 11 ani a avut parte de o atentie mai speciala din partea unui profesor: http://semneletimpului.ro/social/sex...d-dawkins.html
Eu cred ca a avut sechele, poate e cauza pentru respingerea divinitatii.

abaaaabbbb63 02.10.2014 16:29:44

Citat:

În prealabil postat de catalin2 (Post 568402)
Celalalt cunoscut ateu, mai militant decat Hawking, Richard Dawkins, pledeaza pentru dezincriminarea pedofiliei usoare. Si aflam si care e problema lui (desi sustine ca intamplarea nu l-a afectat deloc): la 11 ani a avut parte de o atentie mai speciala din partea unui profesor: http://semneletimpului.ro/social/sex...d-dawkins.html
Eu cred ca a avut sechele, poate e cauza pentru respingerea divinitatii.

Ii puneti cuvinte in gura bietului om.

A zis ca pedofilia usoara nu este la fel de oribila ca pedofilia violenta. Asta a zis el original in acel interviu.

Presa, de altfel, trebuie sa dramatizeze totul, nu?


Ora este GMT +3. Ora este acum 20:45:16.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.