Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Biserica Ortodoxa si Massmedia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=508)
-   -   Noutati de la Centrul de Presa Basilica (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=5160)

cristiboss56 23.04.2010 22:31:16

Citat:

În prealabil postat de arwein (Post 239041)
Am fost azi la Biserica "Sf Gheorghe Vechi" si nu am vazut expozitia de icoane! Poate si pentru ca era multa lume si nu am putu umbla in voie pe aici si pe colo. Mai este deschisa, si daca da, unde sa o caut?

Ia legatura , te rog frumos , cu Parintele paroh Ionel Durlea ce te va indruma negresit . Doamne ajuta !:53:

arwein 23.04.2010 22:34:03

Multumesc, Doamne ajuta!

glykys 23.04.2010 22:36:40

Citat:

În prealabil postat de arwein (Post 239041)
Am fost azi la Biserica "Sf Gheorghe Vechi" si nu am vazut expozitia de icoane! Poate si pentru ca era multa lume si nu am putu umbla in voie pe aici si pe colo. Mai este deschisa, si daca da, unde sa o caut?

Arwein, stii ca Biserica "Sf. Gheorghe Vechi" nu este cea de la kilometrul 0 al capitalei, si care adaposteste mana Sf. Nicolae... Acea este "Sf. Gheorghe nou".

arwein 23.04.2010 23:23:12

Nu stiam, credeam ca e cea de la km 0 e ...(nu stiu de unde am tras eu concluzia asta, dar eram sigura); unde este Sf. Gheorghe Vechi?

cristiboss56 23.04.2010 23:38:25

Citat:

În prealabil postat de arwein (Post 239061)
Nu stiam, credeam ca e cea de la km 0 e ...(nu stiu de unde am tras eu concluzia asta, dar eram sigura); unde este Sf. Gheorghe Vechi?

www.sfantulgheorghe.ro

arwein 23.04.2010 23:50:09

Multumesc, am reperat-o pe harta!

cristiboss56 24.04.2010 20:37:30

Radio TRINITAS va realiza mai multe emisiuni de la Sibiu
 
Odata cu noua grila de programe a postului de Radio TRINITAS , studioul local din Sibiu a postuluide Radio TRINITAS va realiza mai multe emisiuni , in cadrul carora vor fi difuzate interviuri cu profesorii de la Facultatea ce Teologie " Andrei Saguna " , reportaje de la parohii si manastiri , convorbiri duhovnicesti si informatii din viata Bisericii din Ardeal . Studioul local din Sibiu al Radio TRINITAS va realiza emisiuni in fiecare zi . Acestea vor fi produse in studioul local din Sibiu si trimise apoi studioului central de la Bucuresti , care le va transmite la nivel national .

cristiboss56 25.04.2010 21:26:10

Te Deum la Galati
 
In Catedrala Arhiepiscopala din Galati a fost oficiata astazi , 25 aprilie , o slujba de Te Deum cu prilejul implinirii a 125 de ani de la semnarea Tomosului de recunoastere a Autocefalie Bisericii Ortodoxe Romane , de catre Patriarhia de Constantinopol . Slujba a fost savarsita de Inaltpreasintitul Parinte Casian , Arhiepiscopul Dunarii de Jos , impreuna cu un sobor de preoti si ierarhi .

cristiboss56 25.04.2010 21:40:19

Focsani
 
Sute de credinciosi focsaneni au participat astazi , 25 aprilie , la hramul Parohiei " Sfantul Cuvios Vasile de la Poiana Marului" , din Municipiu . Slujba a fost savarsita de Inaltpreasfintitul Parinte Epifanie Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei care la final a evidentiat smerenia Sui Vasile . Multi credinciosi veneau sa-si afle linistea sufletului prin sfaturile si prin invataturile sale desprinse din invataturile Mantuitorului Hristos . El a fost un practicant al rugaciunii lui Iisus si nu a incetat vreo clipa a vorbi cu Dumnezeu prin rugaciune , in inima sa , mijlocind pentru fii sai duhovnicesti . Dupa Sfanta Liturghie a fost oficiat un parastas pentru ctitorii sfantului lacas .

cristiboss56 26.04.2010 19:47:04

Biserica veche din Avrig a fost resfintita
 
Inaltpreasfintitul Mitropolitul Ardealului , inconjurat de mai multi preoti si diaconi , a resfintit Biserica veche din orasul Avrig , judetul Sibiu . Acest eveniment a fost intregita la Muzeul Avrig , cu o expozitie de icoane pe sticla realizate de copii din Avrig si satele din jur . De mentionat ca lacasul de cult este unul din monumentele istorice ale orasului Avrig si a fost construit in secolul al XVIII-lea .


Ora este GMT +3. Ora este acum 13:24:28.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.