Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   Comunicat de presa din partea Patriarhiei Romane (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7489)

cristiboss56 05.11.2009 18:43:40

Comunicat de presa din partea Patriarhiei Romane
 
Având în vedere creșterea rapidă a numărului de îmbolnăviri prin diferite tipuri de gripă, Patriarhia Română indeamnă ierarhii și clerul de la bisericile de mir și mănăstiri ca , împreună cu credincioșii mireni, în timpul sfintelor slujbe , să înalțe rugăciuni către Dumnezeu pentru sănătate, ocrotirea și izbăvirea de boală, pace , liniște și iertare de păcate, conform îndrumărilor din Liturghier ( Adunare de cereri la diferite trebuințe din viața omului ) . În același timp, în conformitate cu Protocolul de cooperare privind parteneriatul pentru asistență medicală și spirituală, încheiat între Patriarhia Română și Ministerul Sănătății Publice în luna iulie 2008, recomandările medicilor pentru prevenirea îmbolnăvirea prin diferite tipuri de gripă - transmise de către Patriarhia Română centrelor eparhiale - trebuie popularizate de preoții B.O.R. în rândul credincioșilor, pentru a proteja și cultiva sănătatea tuturor cetățenilor. De asemenea, recomandările medicale privind prevenirea îmbolnăvirilor de gripă vor fi aduse la cunoștința opiniei publice prin emisiuni și articole informative de către Centrul de Presă Basilica al Patriarhiei Române prin RADIO TRINITAS, TELEVIZIUNEA TRINITAS, publicațiile LUMINA și de paginj de internet www.patriarhia.ro

Cristian_S 05.11.2009 19:33:53

Patriarhia Romana a intrat intr-o capcana si contribuie astfel la campania de vanzare a vaccinului antigripal.
Probabil ca o sa apara pe viitor date legate afacerea "vaccinul" la care a contribuit din plin si guvernul nostru de "criza".

Cred ca Patriarhia Romana ar trebui sa fie mai atenta la demersurile "partenerilor" din guvern.

cristiboss56 06.11.2009 00:05:07

Citat:

În prealabil postat de Cristian_S (Post 179075)
Patriarhia Romana a intrat intr-o capcana si contribuie astfel la campania de vanzare a vaccinului antigripal.
Probabil ca o sa apara pe viitor date legate afacerea "vaccinul" la care a contribuit din plin si guvernul nostru de "criza".

Cred ca Patriarhia Romana ar trebui sa fie mai atenta la demersurile "partenerilor" din guvern.

Protocolul încheiat în anul 2008 , în iulie, este pentru toate situațile de urgență, pentru situațile speciale. În momentul când a fost semnat protocolul , nici nu exista această problemă ( situație ) a gripei "porcine" . Oricum în pliantele pregătitite de Patriarhie pentru situația actuală , nu se face referire la vaccinare, ci la măsurile de igienă personală , preventive. Vaccinarea oricum în România este o procedură greoaie, deficitară și se adresează în primă etapă cadrelor sanitare, medicale . Biserica , Patriarhia Română , nu promovează nici o campanie în vederea vaccinării . Situația din teritoriu este întradevăr alarmantă ( din punct de vedere al evoluției și a răspândirii mai ales în rândul copiilor și a tinerilor. Bulgaria deja semnalează peste 100.000 de cazuri , iar in Ucraina situația este ceva mai gravă, semnalându-se decese din cauza gripei. Ultimele știri privin evoluția din România, au fost afișate la Topicul "Noutăți de la agenția de Știri Basilica" .

Cristian_S 06.11.2009 01:25:21

Cristian, am participat la momentul respectiv la incheierea acelui protocol cu Ministerul Sanatatii si la comferinta de presa la care a fost ministrul Nicolaescu si pr. cons. Motoc. La momentul respectiv, intradevar s-a luat in calcul posibilitatea Bisericii de a ajuta la educatia sanitara a romanilor si la situatiile deosebite.
Eu cred ca toata aceasta tevatura cu gripa este initiata si alimentata din mai multe ratiuni economice si politice iar biserica ar trebui sa se delimiteze de propaganda pro vaccinare la care a aderat Ministerul Sanatatii. Este corect ca nu se promoveaza vaccinarea prin pliante si predici, insa participarea la campania asta de isterizare a populatie, cu siguranta va avea efecte pozitive si pt cei care-si doresc mentinerea ideii ca aceasta gripa este extraordinar de periculoasa si ca trebuie sa ne vaccinam neaparat ca sa fim siguri ca scapam.

Pana la urma, este o gripa, mai periculoasa, dar o gripa.....

ai2 06.11.2009 10:06:27

Citat:

În prealabil postat de Cristian_S (Post 179147)
Cristian, am participat la momentul respectiv la incheierea acelui protocol cu Ministerul Sanatatii si la comferinta de presa la care a fost ministrul Nicolaescu si pr. cons. Motoc. La momentul respectiv, intradevar s-a luat in calcul posibilitatea Bisericii de a ajuta la educatia sanitara a romanilor si la situatiile deosebite.

Era nevoie de un protocol pentru ca biserica sa-si puna problema educarii populatiei? Ce strategie avea biserica inainte?
Citat:

Eu cred ca toata aceasta tevatura cu gripa este initiata si alimentata din mai multe ratiuni economice si politice iar biserica ar trebui sa se delimiteze de propaganda pro vaccinare la care a aderat Ministerul Sanatatii. Este corect ca nu se promoveaza vaccinarea prin pliante si predici, insa participarea la campania asta de isterizare a populatie, cu siguranta va avea efecte pozitive si pt cei care-si doresc mentinerea ideii ca aceasta gripa este extraordinar de periculoasa si ca trebuie sa ne vaccinam neaparat ca sa fim siguri ca scapam.

Pana la urma, este o gripa, mai periculoasa, dar o gripa.....
O gripa in urma careia au murit deja foarte multi oameni dintre care multi nu au mai avut timp sa se converteasca la dreapta credinta. Decat sa fim vaccinati mai bine murim? Ai idee cam care sunt sansele de deces in urma vaccinului antigripal comparativ cu alte cauze de deces? Practic in Romania sunt tot atatea sanse sa mori in accident de masina in pelerinaj la niste moaste si asta doar intr-un singur an. Cati ar muri daca nu se vaccineaza crestinii? mai multi decat au avut orice fel de problema intr-un pelerinaj la moaste.
De ce mai discutam utilitatea unei campanii de vaccinare? Pentru ca va temeti de ceea ce nu stiti si anume ce-i ala vaccin si ce efecte are. "Fear is the mind-killer!" You must not fear! I don't, and I don't even have a God to protect me!

aurelian 23.05.2010 02:10:42

antivaccin
 
Vaccinul este un virus. Daca nu ma vaccinez am 99 % sanse sa nu ma infectez dar daca m-am vaccinat mi-am bagat singur virusul in organism. Orice om inteligent si cu dreapta socoteala alege varianta cea mai putin periculoasa si aceea este nevaccinarea. Cine sustine vaccinarea este viclean si rau intentionat, mai ales astazi cand s-au ridicat atatea voci ale unor oameni cu pregatire medicala care combat vaccinarea si prezinta pericolele ei. Te-ai vaccinat? Sa te pazeasca de virusii pe care tocmai ti i-ai introdus singur in organism. Dar fiecare alege ce sa faca caci are dreptul acesta insa va raspunde inaintea lui Dumnezeu pt deciziile sale! De aceea mare atentie! Guvernul nu iti mai vrea binele demult. Daca in Biserica nu ar fi infiltrati si atei, masoni si alti antihristi ar fi fost 100% impotriva vaccinarii, insa faptele vorbesc.

aurelian 23.05.2010 02:22:28

Cateva trimiteri care lamuresc mai bine ce este cu aceasta vaccinare:
 
http://www.trilulilu.ro/eusiatat/75ea72d6bed8fe

http://www.youtube.com/watch?v=YEWGHhuTa7w

http://www.youtube.com/watch?v=ak7s0sBYzfA

etc, etc...

AlinB 23.05.2010 02:25:40

Binenteles ca habar nu ai ce e ala un vaccin.

Ca implicatiile lui merg uneori dincolo de principiile de baza e o alta chestiune dar pentru ca sa vorbesti despre astea trebuie sa treci macar de nivelul de baza.

AngelicaKroner 23.05.2010 03:24:07

Se mai fac vaccinări? Că nu se mai aude nimic despre asta, de parcă a intrat în pământ (subiectul, nu vaccinul).

Rodica50 23.05.2010 07:27:04

Nu ma voi vaccina niciodata!Sunt total impotriva!


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:45:15.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.