Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Dogmatica (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5074)
-   -   Ce este sufletul? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16406)

Patrie si Credinta 23.04.2013 01:26:17

Ce este sufletul?
 
Dragi colegi de forum,
Am o problema de ma macina oarecum de cateva zile si ma face sa ma tot scarpin in cap gandindu-ma.
Ce este efectiv sufletul? Stim ca este legat de trup in mod sinergetic, ca este nemuritor prin harul divin, ca nu se afla intr-un dualism cu trupul, dar luat ca entitate, ce este din punct de vdere ortodox, si ce legatura are cu trupul fizic?

Mihnea Dragomir 23.04.2013 02:46:16

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 516212)
Dragi colegi de forum,
Am o problema de ma macina oarecum de cateva zile si ma face sa ma tot scarpin in cap gandindu-ma.

Exact asta este. Daca nu era suflet, nu erati de loc macinat de intrebarea asta. Nici nu va scarpinati in cap, nici nu va gandeati.

stefan florin 23.04.2013 13:17:06

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 516212)
Dragi colegi de forum,
Am o problema de ma macina oarecum de cateva zile si ma face sa ma tot scarpin in cap gandindu-ma.
Ce este efectiv sufletul? Stim ca este legat de trup in mod sinergetic, ca este nemuritor prin harul divin, ca nu se afla intr-un dualism cu trupul, dar luat ca entitate, ce este din punct de vdere ortodox, si ce legatura are cu trupul fizic?

o parte componenta a omului

AlinB 23.04.2013 13:21:48

Dupa o definitie asa frumoasa, mai urmeaza intrebari?

Eu n-am inteles unde bate intrebarea.

Adriana-Simona 23.04.2013 14:47:07

sufletul...
 
Sufletul e cel ce simte, cel ce intelege, cel e fiinteaza neincetat, el e purtatorul constiintei si al dragostei, nu e material, dar il simti ca energie.
Deseori simtim ca ceva nu e bine, desi toate argumentele logice spun ca e bine (de unde si vorba ca mintea minte uneori) ... acela e sufletul care stravede prin orice, si cu cat e mai bun, mai curat cu atat e in stare sa faca alegeri tot mai bune.

Patrie si Credinta 23.04.2013 18:34:11

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 516267)
Dupa o definitie asa frumoasa, mai urmeaza intrebari?

Eu n-am inteles unde bate intrebarea.

intrebarea batea inspre: ce este sufletul conform definitiei ortodoxo-patristice?

Citat:

În prealabil postat de Adriana-Simona (Post 516282)
Sufletul e cel ce simte, cel ce intelege, cel e fiinteaza neincetat, el e purtatorul constiintei si al dragostei, nu e material, dar il simti ca energie.
Deseori simtim ca ceva nu e bine, desi toate argumentele logice spun ca e bine (de unde si vorba ca mintea minte uneori) ... acela e sufletul care stravede prin orice, si cu cat e mai bun, mai curat cu atat e in stare sa faca alegeri tot mai bune.

multumesc

EzioAuditore 29.04.2013 16:48:14

Sufletul este acela pe care Iisus poate sa il piarda in gheena daca vrea.

N.Priceputu 29.04.2013 17:06:02

Bun. Dar vrea?

laurastifter 30.04.2013 16:35:13

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 517022)
Bun. Dar vrea?

Excepțională replică!

laurastifter 30.04.2013 16:54:14

Citat:

În prealabil postat de Patrie si Credinta (Post 516212)
Dragi colegi de forum,
Am o problema de ma macina oarecum de cateva zile si ma face sa ma tot scarpin in cap gandindu-ma.
Ce este efectiv sufletul? Stim ca este legat de trup in mod sinergetic, ca este nemuritor prin harul divin, ca nu se afla intr-un dualism cu trupul, dar luat ca entitate, ce este din punct de vdere ortodox, si ce legatura are cu trupul fizic?

Poate că vă va ajuta această definiție formulată de către Sf. Ioan Damaschinul:
"[COLOR=black]Sufletul este o substanță vie, simplă, necorporală prin natura sa, invizibilă ochilor trupești, nemuritoare, nemuritoare, rațională, spirituală, fără de formă, se servește de un corp organic și-i dă acestuia puterea de viață, de creștere, de simțire și de naștere. Nu are un spirit deosebit de el, ci spiritul său este partea cea mai curată a lui; căci ceea ce este ochiul în trup, aceea este spiritul în suflet. Sufletul este liber, volițional, activ, schimbător, adică schimbător prin voință, pentru că este zidit. Pe toate acestea le-a primit în chip natural prin harul Celui Care l-a creat prin care a primit și existența, precum și de a exista, prin fire, în acest chip".[/COLOR]


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:55:03.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.