Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Sarmisegetuza Regia-capitala Daciei (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=11628)

Melissa 27.12.2010 10:13:52

Citat:

În prealabil postat de mirabela (Post 316488)
:))))) dumnezeule mare!!!!!!!!!!!!!! ca toata lumea sa stie acele bratari nu sunt dacice(pt simpla ta informare am absolvit un liceu teoretic din deva, profil uman, sectie istorie - socio-umane), acele bratari(nu ti se par perfect slefuite? da un search pe google sa vezi cum arata uneletele dacilor) sunt fake-uri, doar kosonii s-au gasit in muntii orastiei. acei oameni, care au facut sapaturi in muntii orastiei, si chipurile au gasit bratarile, sunt ''oamenii'' unui mare politician. Aurul lui Decebal, nu s-a gasit nici pana in ziua de azi, aurul fiind aruncat pe cursul raului Strei, iar apoi cursul raului Strei a fost schimbat/deviat.

NU MAI INFORMA LUMEA PROST! Iar liceul pe care l-ai terminat,nu-mi spune nimic.Daca absolveai Colegiul National Decebal, scoala europeana, mai ziceam sa te lauzi!Probabil te referi la unul din liceele alea de pe deal,care dupa revolutie s-au transformat toate in "licee teoretice"..sau poate la liceul pedagogic??..intreb si eu, sa nu ma mai faci nesimtita..:-))

VERDICT: Brățările dacice sunt autentice
de Mihai Radic | 8 iunie 2008

EXPERT. Barbara Deppert-Lippitz a fost prezentă la Sibiu, la vernisarea expoziției brățărilor dacice cărora le-a stabilit autenticitatea (Foto: Vladimir Brilinsky)

Barbara Deppert-Lippitz, expertul care a stabilit autenticitatea brățărilor dacice, a depus mărturie la Deva în Dosarul "Aurul dacic".
Barbara Deppert-Lippitz, expertul german în bijuterii antice care a studiat și autentificat brățările dacice braconate în Munții Orăștiei, a fost prezentă vineri la Deva, fiind citată ca martor în procesul "Aurul Dacic", judecat la Tribunalul Hunedoara. Arheolog și expert de talie internațională, Barbara Deppert-Lippitz a confirmat în fața instanței că spiralele sunt din aur, au o vechime mai mare de 2000 de ani și nu pot proveni din alt spațiu decât cel al României.
Arheologul Barbara Deppert-Lippitz a povestit că a văzut primele "spirale din aur" în 22 august 2000, când un tânăr s-a prezentat la ea și a rugat-o să expertizeze obiectele pentru a stabili dacă sunt adevărate sau nu, acesta intenționând să le vândă. Expertul german a stabilit că brățările sunt autentice, dar nu a eliberat niciun certificat de autenticitate.
Barbara Deppert-Lippitz a spus că, imediat după ce a aflat despre interesul statului român în recuperarea patrimoniului, în mai 2006, a anunțat mai mulți comercianți de antichități. Primul care a contactat-o a fost un avocat din New York, iar după ce a înștiințat autoritățile române, expertul s-a oferit să fie intermediarul tranzacțiilor, propunere acceptată de ambele părți.
Expertului german i-au fost prezentate în instanță cele nouă brățări recuperate până în prezent de către statul român și a fost rugat să precizeze motivele pentru care acestea nu sunt un fals. Barbara Deppert-Lippitz a declarat că un detaliu important este greutatea obiectelor. "Un falsificator lucrează pentru a face profit și face economie de material. Din greutatea fiecărei brățări ar fi putut face aproximativ 15 alte piese. Și tehnica arată autenticitatea. Toate spiralele fiind prelucrate printr-un procedeu numit martelaj", a declarat expertul.
Barbara Deppert-Lippitz a spus că valoarea spiralelor este atât de mare încât aceasta nu poate fi estimată financiar, datorită importanței naționale deosebite. Cu toate acestea, expertul german a afirmat că dacă ar fi să le compare totuși cu alte obiecte importante, brățările ar fi evaluate undeva la 2 milioane de euro, "poate chiar mai mult".
------------------

DECLARAȚIE 1:
"Ca expert și ca arheolog declar cu toată convingerea că obiectele pot proveni doar de pe actualul teritoriu al României"
Barbara Deppert-Lippitz, expert în bijuterii antice

------------------


DECLARAȚIE 2:
"Nu am primit niciun ban în tranzacții. Nu am niciun interes financiar și nu am fost plătită ca intermediar. Interesul meu este pur arheologic"
Barbara Deppert-Lippitz, expert în bijuterii antice

----------------

"Istoria dacilor trebuie simțită"


Prezentă la Sibiu la vernisajul expoziției cu brățările dacice, expertul Barbara Deppert-Lippitz a prezentat în exclusivitate pentru HUNEDOREANUL argumentele autenticității acestora.
HUNEDOREANUL: Care este principalul argument în favoarea autenticității brățărilor dacice în contextul istoric?
Barbara Deppert-Lippitz: În general este mult mai ușor să negi autenticitatea decât să o demonstrezi. Brățările sunt autentice pentru că ele sunt confecționate într-o manieră care ea însăși este autentică și originală. Și nu există niciun fel de eroare în ceea ce privește tipologia, stilul și modul de lucru care sunt cert antice. Repet, nu există niciun fel de îndoială. Mai mult, dacă este să comparam aceste brățări, care fac obiectul procesului, cu cele 28 de brățări de argint descoperite în marea lor majoritate în Transilvania, de-a lungul timpului, și care sunt atestate științific ca facând parte din perioada dacică, stilul de lucru și tipologia sunt identice. Personal, eu admir foarte mult stilul de lucru, mai ales mâna celui sau celor care le-au confecționat și spun, păstrând proporțiile, că autorul lor poate fi numit un adevărat Celini al Transilvaniei. Din punct de vedere al desenului, autorul este absolut genial. Gândiți-vă că autorul, care la vremea aceea avea un număr limitat de instrumente pentru prelucrarea aurului, a luat o bucată de aur și a început să o lucreze la început cu ciocanul fără a ști care va fi rezultatul final. Dar în acest caz, rezultatul a fost perfect.
Ca o concluzie, cred că voi, românii, trebuie să aveți mai multă grijă de istoria voastră, în general, și de cea a dacilor, în special. Nu poți în niciun caz să scrii o istorie a dacilor studiind doar în bibliotecă. Istoria dacilor trebuie simțită și descoperită acolo unde au locuit cu adevărat dacii.

Sursa: Hunedoreanul

Scotsman 27.12.2010 10:43:40

Cred ca Traditie are dreptate.Si in cazul Stonehenge au circulat si circula zeci de legende pe stil Von Daniken,
Merlin,Arthur,Vortex,Stargate,etc.Au existat si nebuni care au vrut sa sape pe sub site ca sa gaseasca drumul spre o alta dimensiune.Nu stiu ce plan au avut in cap dar politia nu a fost de acord cu el.Poate s-au inspirat dupa ticnitii din Paris care, dupa ce au citit ,,Da Vinci Code", au vrut sa sape in pavajul din fata muzeului Louvre pentru a gasi mormantul Fecioarei Maria.Erau sa sparga o conducta de apa si prin urmare,dupa ce au contribuit la bugetul de stat cu o amenda,au fost indrumati,cu duhul blandetii,spre un cabinet competent de psihiatrie.

Ideea este ca britanicii,fideli sintagmei ,,Perfidul Albion",incurajeaza acest gen de legende pentru un scop mult mai pragmatic:sa scoata bani.Exista si un fel de festival al druizilor la Stonehenge si este simpatic sa vezi un druid din negura istoriei cu o bere in mana si plin de interes fata de urmatorul meci al echipei favorite in Barclays Premier League.

Bineinteles ca aceste amanunte nesemnificative nu pot sta in calea amatorilor de senzational,ezoteric,care au o idee clar definita:Stonehenge este altceva decat ceea ce pare. Literatura fantastica prospera pe zi ce trece,se organizeaza inclusiv calatorii initiatice(gen Sahar Huneidi),inclusiv NG(National Geographic)s-au prins in hora(dar nu pe gratis)si au facut totul(as usual)vraiste cu al lor ,,Stonehenge decoded".Vorba lui Polonius in Hamlet:

,,Though this be madness, yet there is method in't."

Melissa 27.12.2010 11:02:36

Citat:

În prealabil postat de mirabela (Post 316488)

Nu vad legatura istoria dacilor pagani-energii mirobolante cu poporul roman-ortodoxia!

Cat despre nemti..of of. Nu vorbiti daca nu traiti intre ei, ca si cultura generala, in Germania exista manastire nemteasca ortodoxa cu calugari nemti! Nu sunt impecabili, dar aici se munceste mult si repede! Exista respect, decenta, bun simt! Desi cotizeaza 8% fiecare angajat catre biserica.... e pustiu!

http://www.orthodox.de/start.php

Si nemtii fura, si nemtii iau spaga...la nemti se lucreaza program normal a doua zi de Craciun, chiar daca e duminica, la nemti se lucreaza pana dupa-masa in data de 31 dec, si pe data de 1 ianuarie la 8 seara se merge la lucru, desi e sambata seara. Sau te trezesti cu vulpea la coltul blocului, sau mergi in service cu mashina, si la 5 km de service faci explozie la roata(sansa a fost ca nu eram pe autobanda, chiar inainte cu 200 m de a avea explozia la roata, fusesem in biserica ortodoxa ro din Offenbach, si doar Maica Domnului si parintele Arsenie Boca m-au ajutat!), dupa care vin mecanicii, schimba roata, mai faci 50 km, iar faci pana de data asta, iar cu ea in service, scuza!!! s-a rupt arcul si n-am vazut, ne cerem scuze, va dam doar doua cauciucuri in schimbul a celor 4 distruse!In fine, nu mai contau cele 4 cauciucuri, sau ca a fost arcul rupt, bine ca n-a fost mai rau si n-am patit nimic. Multumesc Bunului Dumnezeu! Deci nu e impecabil, asa pare de afara! Nemtii doar muncesc ff mult, pardon auslanderi, adica noi romanii, polacii, rusii, ungurii, ca nemtilor le convine sa stea cu ajutor social, si cu chiria platita de catre statul german. Deci totul merge impecabil???

Pai daca nu vezi legatura intre stramosii nostri daci si poporul roman, atunci nu am ce sa mai adaug.Inca nu ai inteles ce am intrebat.Dar lasa ca-i bine si asa rau cum ii!

Cat despre nemti,nu conteaza parerea auslenderilor pentru ca nu e obiectiva, ei suferind mari frustrari acolo.E vorba de societatea care exista,de gradul de civilizatie si bun simt!Da, e o lume impecabila,in comparatie cu Romania!
Ori toata lumea stie ca romanii, oriunde ar fi, primesc un tratament "special".

Melissa 27.12.2010 11:27:28

Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 316499)
M-aș mira să fie cum spuneți știind cum se mișcă lucrurile în România. Poate s-a realizat la sanctuare, dar la zidurile cetății nu prea cred, deoarece astfel de lucrări iau mult timp chiar și într-o țară responsabilă.

Nu ramane decat sa mergeti sa verificati.:-)
Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 316499)
Oricum, ideea pe care ați mențioat-o, că aici ar fi un vârtej energetic ca și la Stonehege, e neortodoxă și naivă. Nu există centre energetice după cum nu există energii.

Aici fiecare cu parerea lui..In viziunea mea, adevarul este ascuns ochiului omenesc..
Citat:

În prealabil postat de Traditie1 (Post 316499)
Iar dacii din secolul I î. .Hr (când a fost fondată cetatea, nu III î..Hr. cum ați spus)

Sunt dispute pe aceasta tema.Am auzit ambele variante ca fiind adevarate.Deci nu stiu care e varianta reala.

Cetatile dacice din Muntii Orastiei sunt :
Sarmizegetusa Regia - capitala regatului dac
Cetatea dacica de la Costesti - Cetatuie
Cetatea dacica de la Costesti - Blidaru
Cetatea dacica de la Luncani - Piatra Rosie
Cetatea dacica de la Banita
Cetatea dacica de la Capalna

Intradevar,prima din sistemul de cetati dacice din muntii Orastiei este aceea de la Costesti, intarita la inceput cu val de pamant si palisada, iar apoi cu ziduri de piatra cu bastioane patrulatere. Aici, foarte probabil a fost resedinta regelui Decebal.


"Urme ale existenței umane descoperite pe raza județului Ilfov, mai ales în zona Căldărușani, Glina și Chiajna, lângă București, datează din paleolitic și neolitic. Trebuie de asemenea menționate vestigiile dacice scoase la lumină în zona Pantelimon, Snagov, Măgurele și Bragadiru. Bogăția descoperirilor arheologice (relicve, inscripții etc.) este dovada locuirii neîntrerupte a zonei de către daco-romani, care mai târziu au format Principatul Țara Românească, prin unirea cnezatelor și voievodatelor "Sursa Wikipedia -Ceea ce nu inseamna tocmai ce sustineti dumneavoastra

mirabela 27.12.2010 11:45:09

o sursa credibila, ziarul hunedoreanul care nici macar nu mai exista la nivel de print, ci numai online??? daca tot vrei sa citezi o sursa, macar un istoric sau arheolog roman, si ai sa fi surprinsa, ca de fapt bratarile dacice gasite(nu in cazul aurarilor) au la capat un cap de sarpe sau lup simbolurile dacilor.

inainte de a initia un topic, pune mana si invata istoria romanilor(formarea poporului roman si a limbii romane). vezi costesti, blidaru, gradistea, etc.

despre tunelul care face legatura cetatea devei-castelul hd-sarmisegetuza ce stii???(poate gasesti un articol in replica-hd):))

sau poate vrei sa ne spui ca fata lui traian era crestina.


Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 316502)
NU MAI INFORMA LUMEA PROST! Iar liceul pe care l-ai terminat,nu-mi spune nimic.Daca absolveai Colegiul National Decebal, scoala europeana, mai ziceam sa te lauzi!Probabil te referi la unul din liceele alea de pe deal,care dupa revolutie s-au transformat toate in "licee teoretice"..sau poate la liceul pedagogic??..intreb si eu, sa nu ma mai faci nesimtita..:-))

VERDICT: Brățările dacice sunt autentice
de Mihai Radic | 8 iunie 2008

EXPERT. Barbara Deppert-Lippitz a fost prezentă la Sibiu, la vernisarea expoziției brățărilor dacice cărora le-a stabilit autenticitatea (Foto: Vladimir Brilinsky)

Barbara Deppert-Lippitz, expertul care a stabilit autenticitatea brățărilor dacice, a depus mărturie la Deva în Dosarul "Aurul dacic".
Barbara Deppert-Lippitz, expertul german în bijuterii antice care a studiat și autentificat brățările dacice braconate în Munții Orăștiei, a fost prezentă vineri la Deva, fiind citată ca martor în procesul "Aurul Dacic", judecat la Tribunalul Hunedoara. Arheolog și expert de talie internațională, Barbara Deppert-Lippitz a confirmat în fața instanței că spiralele sunt din aur, au o vechime mai mare de 2000 de ani și nu pot proveni din alt spațiu decât cel al României.
Arheologul Barbara Deppert-Lippitz a povestit că a văzut primele "spirale din aur" în 22 august 2000, când un tânăr s-a prezentat la ea și a rugat-o să expertizeze obiectele pentru a stabili dacă sunt adevărate sau nu, acesta intenționând să le vândă. Expertul german a stabilit că brățările sunt autentice, dar nu a eliberat niciun certificat de autenticitate.
Barbara Deppert-Lippitz a spus că, imediat după ce a aflat despre interesul statului român în recuperarea patrimoniului, în mai 2006, a anunțat mai mulți comercianți de antichități. Primul care a contactat-o a fost un avocat din New York, iar după ce a înștiințat autoritățile române, expertul s-a oferit să fie intermediarul tranzacțiilor, propunere acceptată de ambele părți.
Expertului german i-au fost prezentate în instanță cele nouă brățări recuperate până în prezent de către statul român și a fost rugat să precizeze motivele pentru care acestea nu sunt un fals. Barbara Deppert-Lippitz a declarat că un detaliu important este greutatea obiectelor. "Un falsificator lucrează pentru a face profit și face economie de material. Din greutatea fiecărei brățări ar fi putut face aproximativ 15 alte piese. Și tehnica arată autenticitatea. Toate spiralele fiind prelucrate printr-un procedeu numit martelaj", a declarat expertul.
Barbara Deppert-Lippitz a spus că valoarea spiralelor este atât de mare încât aceasta nu poate fi estimată financiar, datorită importanței naționale deosebite. Cu toate acestea, expertul german a afirmat că dacă ar fi să le compare totuși cu alte obiecte importante, brățările ar fi evaluate undeva la 2 milioane de euro, "poate chiar mai mult".
------------------

DECLARAȚIE 1:
"Ca expert și ca arheolog declar cu toată convingerea că obiectele pot proveni doar de pe actualul teritoriu al României"
Barbara Deppert-Lippitz, expert în bijuterii antice

------------------


DECLARAȚIE 2:
"Nu am primit niciun ban în tranzacții. Nu am niciun interes financiar și nu am fost plătită ca intermediar. Interesul meu este pur arheologic"
Barbara Deppert-Lippitz, expert în bijuterii antice

----------------

"Istoria dacilor trebuie simțită"


Prezentă la Sibiu la vernisajul expoziției cu brățările dacice, expertul Barbara Deppert-Lippitz a prezentat în exclusivitate pentru HUNEDOREANUL argumentele autenticității acestora.
HUNEDOREANUL: Care este principalul argument în favoarea autenticității brățărilor dacice în contextul istoric?
Barbara Deppert-Lippitz: În general este mult mai ușor să negi autenticitatea decât să o demonstrezi. Brățările sunt autentice pentru că ele sunt confecționate într-o manieră care ea însăși este autentică și originală. Și nu există niciun fel de eroare în ceea ce privește tipologia, stilul și modul de lucru care sunt cert antice. Repet, nu există niciun fel de îndoială. Mai mult, dacă este să comparam aceste brățări, care fac obiectul procesului, cu cele 28 de brățări de argint descoperite în marea lor majoritate în Transilvania, de-a lungul timpului, și care sunt atestate științific ca facând parte din perioada dacică, stilul de lucru și tipologia sunt identice. Personal, eu admir foarte mult stilul de lucru, mai ales mâna celui sau celor care le-au confecționat și spun, păstrând proporțiile, că autorul lor poate fi numit un adevărat Celini al Transilvaniei. Din punct de vedere al desenului, autorul este absolut genial. Gândiți-vă că autorul, care la vremea aceea avea un număr limitat de instrumente pentru prelucrarea aurului, a luat o bucată de aur și a început să o lucreze la început cu ciocanul fără a ști care va fi rezultatul final. Dar în acest caz, rezultatul a fost perfect.
Ca o concluzie, cred că voi, românii, trebuie să aveți mai multă grijă de istoria voastră, în general, și de cea a dacilor, în special. Nu poți în niciun caz să scrii o istorie a dacilor studiind doar în bibliotecă. Istoria dacilor trebuie simțită și descoperită acolo unde au locuit cu adevărat dacii.

Sursa: Hunedoreanul


Melissa 27.12.2010 15:52:25

Citat:

În prealabil postat de mirabela (Post 316516)
daca tot vrei sa citezi o sursa, macar un istoric sau arheolog roman, si ai sa fi surprinsa, ca de fapt bratarile dacice gasite(nu in cazul aurarilor) au la capat un cap de sarpe sau lup simbolurile dacilor.

Nu are coerenta ce spui.
Ceea ce am citat din Hunedoreanul e perfect verificabil !Pe cand povestile tale sunt genul de stiri de pe naveta...(Deva-X tur-retur)

Citat:

În prealabil postat de mirabela (Post 316516)
despre tunelul care face legatura cetatea devei-castelul hd-sarmisegetuza ce stii???(poate gasesti un articol in replica-hd):))

Stiu ca e la fel de adevarat ( sau NU) ca si tunelul din Bucegi care face legatura cu Tibetul, de care tu siiiiigur nu ai auzit!

mirabela 27.12.2010 18:59:13

frustrarile cui?:)))))) probabil ale tale. aici exista bun simt, respect si decenta, iar din postarile tale, iti lipsesc cu desavarsire. vb de lucruri din auzite, si nu traite. ca atare postarile sunt bataie de joc, si merita tratate ca atare!


prababil nu-ti mai place id-ul victoria2005!

hai bafta si mai invata istorie !

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 316510)
Pai daca nu vezi legatura intre stramosii nostri daci si poporul roman, atunci nu am ce sa mai adaug.Inca nu ai inteles ce am intrebat.Dar lasa ca-i bine si asa rau cum ii!

Cat despre nemti,nu conteaza parerea auslenderilor pentru ca nu e obiectiva, ei suferind mari frustrari acolo.E vorba de societatea care exista,de gradul de civilizatie si bun simt!Da, e o lume impecabila,in comparatie cu Romania!
Ori toata lumea stie ca romanii, oriunde ar fi, primesc un tratament "special".


camy_d 28.12.2010 13:29:19

În daci s-a manifestat foarte puternic revelația naturală, erau un popor foarte evlavios. Deși ne-am schimbat religia, avem aceeași evlavie. Am asimilat foarte ușor religia creștină, deoarece era foarte asemănătoare cu cea a dacilor, aveam tot o religie monoteistă, dar cu zei subordonați lui Zalmoxe, cum ar fi la noi sfinții, unii preoți se retrăgeau în munți și nu mai țin minte ce asemănări mai erau.

Melissa 28.12.2010 14:07:43

Citat:

În prealabil postat de camy_d (Post 316930)
În daci s-a manifestat foarte puternic revelația naturală, erau un popor foarte evlavios. Deși ne-am schimbat religia, avem aceeași evlavie. Am asimilat foarte ușor religia creștină, deoarece era foarte asemănătoare cu cea a dacilor, aveam tot o religie monoteistă, dar cu zei subordonați lui Zalmoxe, cum ar fi la noi sfinții, unii preoți se retrăgeau în munți și nu mai țin minte ce asemănări mai erau.

Foarte frumos.Multumesc pentru raspuns Camy!!! :-)

camy_d 28.12.2010 14:12:12

Citat:

În prealabil postat de Melissa (Post 316952)
Foarte frumos.Multumesc pentru raspuns Camy!!! :-)

Cu plăcere! Am să caut articolul de unde am citit despre asemănările dintre religia dacă și creștină, sper să-l găsesc.


Ora este GMT +3. Ora este acum 18:10:45.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.