Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Intrebari utilizatori (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5063)
-   -   Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=9232)

valeriaandrei 21.04.2010 16:04:19

schimbarea lumii
 
Aceasta intrebare mi-am pus-o si eu precum si intrebarea \"Ce putem face ca toti oamenii sa poata sa supravietuiasca pentru ca Pamantul are suficiente resurse sa ne sustina pentru ca sa nu existe oameni care mor de foame\".Raspunsul este intr-adevar ca fiecare sa vegheze cu atentie maxima la ceea ce gandeste,spune si face pentru a fi placut lui Dumnezeu.Nu putem sa stim si sa schimbam ceea ce sgandeste,spune si face omul de langa noi.Ceea ce putem schimba este doar persoana noastra,iar aproapele nostru se va schimba vazand exemplul nostru.

Carmen FUNIERU 21.04.2010 22:31:06

Prin străduința noastră de a fi bineplăcuți lui Dumnezeu, atragem bunăvoința Sa.
Apoi, El însuși intervine acolo unde noi nu putem schimba nimic.

windorin 23.04.2010 10:57:02

Schimbarea lumii incepe cu un zambet inchinat unuia caruia nu i'am zambit pana acum.
Schimbarea lumii incepe cu cele mai mici si usoare lucruri din viata noastra de zi cu zi.

Mia Mia 16.04.2011 21:08:52

Citat:

În prealabil postat de windorin (Post 238678)
Schimbarea lumii incepe cu un zambet inchinat unuia caruia nu i'am zambit pana acum.
Schimbarea lumii incepe cu cele mai mici si usoare lucruri din viata noastra de zi cu zi.

Gesturile mici inseamna mult.

MariS_ 17.04.2011 21:20:46

Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa
 
Cred ca schimbarea lumii incepe cu sinceritatea. Daca am avea curajul de-a fi sinceri cu noi insine si cu cei din jurul nostru altfel ar arata lumea. Domnul Hristos s-a luptat nu cu pacatosii, nu, pe pacatosi i-a ajutat, ci s-a luptat cu cei nesinceri. Si acestia s-au dovedit a fi pana la varful ierarhiei.
Har, smerenie si jertfa de sine.

cristiboss56 17.04.2011 21:25:18

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 355040)
Cred ca schimbarea lumii incepe cu sinceritatea. Daca am avea curajul de-a fi sinceri cu noi insine si cu cei din jurul nostru altfel ar arata lumea. Domnul Hristos s-a luptat nu cu pacatosii, nu, pe pacatosi i-a ajutat, ci s-a luptat cu cei nesinceri. Si acestia s-au dovedit a fi pana la varful ierarhiei.

Buna pentru semnatura tuturor de pe acest forum ! Adevar , mult adevar !

lrina Georgeta 17.04.2011 21:29:22

"Cuvântul spus cu dragoste nu întărâtă niciodată." Sfântul Teofan Zăvorâtul

George.m 17.04.2011 23:29:46

Omului i-ar placea ca propria schimbare sa se produca fara prea mare efort, fara a renunta la patimi, la bucuriile josnice.
Dar nu ne schimbam relaxandu-ne, ci jerfindu-ne. Trebuie sa intelegem ca fara cruce, schimbarea e iluzorie, inselatoare, demonica. Iar puterea de a ne jerfi, de a ne asuma crucea, o primim de la Cel Rastignit. Fara El, nu suntem in stare decat sa-i rastignim pe ceilalti, n-avem curajul propriei schimbari prin jertfa de sine.

andreicozia 18.04.2011 02:01:05

Citat:

În prealabil postat de MariS_ (Post 355040)
Cred ca schimbarea lumii incepe cu sinceritatea. Daca am avea curajul de-a fi sinceri cu noi insine si cu cei din jurul nostru altfel ar arata lumea. Domnul Hristos s-a luptat nu cu pacatosii, nu, pe pacatosi i-a ajutat, ci s-a luptat cu cei nesinceri. Si acestia s-au dovedit a fi pana la varful ierarhiei.
Har, smerenie si jertfa de sine.

Vezi ca minciunile se pot prolifera tot cu sinceritate.
Deci chiar daca incepi cu sinceritate tot poti sa minti de stingi!
ironia este ca nici nu iti dai seama..devine un automatism!:))

andreicozia 18.04.2011 02:09:06

Citat:

În prealabil postat de George.m (Post 355074)
Trebuie sa intelegem ca fara cruce, schimbarea e iluzorie, inselatoare, demonica. Iar puterea de a ne jerfi, de a ne asuma crucea, o primim de la Cel Rastignit. .

Ce sa intelegem?
Nimeni nu intelege despre ce-i vorba? ce cruce?
Cum sa intelegem?
Intelegerea noastra este o intelegere constrinsa impusa de traditie de datini, nu de verificari si confirmari, si nu in ultima instanta de CERTITUDINI.
Nimeni nu s-a intors din mormint ca sa ne confirme ca schimbarea fara cruce este iluzorie.
Trei sferturi din populatia planetei o face si nu-i vad tirindu-se pe strazi in suferinta sau sub forma de zombi sau monstrii
Dumnezeu are grija de ABSOLUT TOTI

CU CRUCE SAU FARA!

Urmariti aici cum Dumnezeu umbla peste tot in lume sub forma acestui copilas pe bicicleta

http://www.youtube.com/watch?v=JG0pe...ZcfZWV&index=1

Esential este sa NE CRESTEM UN SUFLET, cu sau fara cruce!!!


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:22:19.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.