Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Reguli generale de utilizare a forumului (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=502)
-   -   sufletul copilului avortat (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16390)

Dumitru73 17.04.2013 18:33:20

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 515400)
[b]
Nu se duc in Rai.

Nu se duc in Iad.

Se duc intr-un loc in care nu este lumina, unde sufera. Nu este aceeasi suferinta pe care o au sufletele in Iad, dar ei sufera acolo, pentru ca nu sunt la bine.

Si din locul acela, cer dreptate in fata lui Dumnezeu si cer ca parintii lor sa fie pedepsiti pentru ca i-au privat de lumina, de Dumnezeu de sansa la o viata.

să-l numim ... Purgatoriu?
din cat îmi aduc aminte, în ortodoxie există Rai și Iad. nu și o stare intermediară.

MihaiG 17.04.2013 21:11:37

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 515540)
să-l numim ... Purgatoriu?

Limbul infanților.

stefan florin 17.04.2013 21:31:06

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 515400)

Nu se duc in Rai.

Nu se duc in Iad.

Se duc intr-un loc in care nu este lumina, unde sufera. Nu este aceeasi suferinta pe care o au sufletele in Iad, dar ei sufera acolo, pentru ca nu sunt la bine.

Si din locul acela, cer dreptate in fata lui Dumnezeu si cer ca parintii lor sa fie pedepsiti pentru ca i-au privat de lumina, de Dumnezeu de sansa la o viata.

Ce am scris mai sus am gasit in mai multe carti.


Ce trebuie facut pentru copiii avortati?

1. Rugaciune pentru ca Dumnezeu sa-i scoata la lumina, de BIserica, si personala.
2. Milostenie, spovedire.

Nu va mai dati cu pararea daca nu ati citit la un duhovnic/Sfintii parinti.



Ce ai visat acolo este poate pentru ca Dumnezeu i-a dus la lumina pentru rugaciunea facuta pentru ei, sau poate ca acest lucru este asteptat de ei, sa fie scosi la lumina si cineva sa se roage pentru ei.

Daca au fost mai multi, cu siguranta, ca au nevoie de ajutor.
Iar oboseala pe care ai vazut-o este pentru ca ei de mult asteapta/asteptau ajutor de la cineva.

Incepe degraba un canon de rugaciune pentru ei.



Din punctul meu de vedere, acest post este unul deosebit de important pentru ca arata clar ce se intampla cu sufletele copiilor avortati.

Am mai citit undeva ca o femeie s-a rugat Maicii Domnului si dupa un timp a vazut/visat copiii sai ca erau bine, 2 copii avortati.


Ce trebuie sa faci: un canon de rugaciune si milostenie. Citeste un timp in fiecare Vineri Acatistul Maicii Domnului, sau 40 de zile, pentru copiii aceia, pentru izbavirea lor.
Si da timp de 40 de zile milostenie, dar si mai mult.

chestia asta de unde ai scos-o? Unde anume scrie in Biblie tot ceea ce ai spus tu mai sus? Criticam catolicii ca au inventat un loc intermediar, PURGATORIUL, dar inventam si noi ortodocsii unul, "intr-un loc in care nu este lumina, unde sufera" sufletele copiilor avortati. Pai aceste suflete CE VINA AU? Daca Dumnezeu le-ar trimite in acest loc, de care ai pomenit tu, AR FI UN DUMNEZEU DREPT SI IUBITOR? Poate Dumnezeu pedepsi niste suflete CARE NU AU NICI UN PACAT?

AlinB 17.04.2013 21:45:18

Arunca un troll o piatra si incep catolicii si ortodocsii sa-si sparga capetele pe tema purgatoriului.
Cum sa nu te distrezi?

Camy93 17.04.2013 22:45:21

Alin, pe mine ma ingrijoreaza cat de "delicata" e relatia intre noi si cum unii razbucnesc la cea mai mica chestie. Iubirea aproapelui e buna, ar trebui sa incetam sa ne spargem capetele - si mai important de atat, sa ne dam seama cand cineva vine aici cu scopul de a-si bate joc si a ne intoarce unul impotriva celuilalt...

Lady Brightside 18.04.2013 20:30:53

^ nu e nevoie sa generalizam :) nu toti de pe forum suntem asa. ne stim limitele!

Sola Scriptura 09.05.2013 02:52:26

Doar Bunul Dumnezeu prin Harul Sau nemarginit poate cunoaste conditia unui om in diverse etape ale vietii si mai mult din perspectiva. Avem Cuvantul pentru invatatura si pentru intarire nu petru a delimita deciziile pe care Domnul Dumnezeu le ia in privinta noastra.
Pe de alta parte suntem cazuti de la Slava Domnului si lipsiti de ea. Singura noastra nadejde fiind sacrificiul mantuitor al Domnului nostru Isus Hristos.
Ne aflam din start in pacat nascuti din pacat.
Insa avem un Dumnezeu Drept si Indurator iar dreptatea, din fericire pentru noi este oferita prin har.

Theodore_of_Mopsuestia 09.05.2013 09:38:39

Ideea ca niste suflete de prunci nenascuti, ucisi prin cele mai abominabile metode de catre/cu consimtamintul si cooperarea propriilor parinti, cu motivatiile cele mai josnice, aflate mult sub omenescul pacatos si situate in preajma demonicului, trebuie, conform unor teologumene descreierate, ae o explicatie aproape la fel de monstruoasa ca si crima in sine: una organizationala, bineinteles. Ideea ca tre' sa iasa ca fara botez esti client al Iadului, fie si nu din vina ta absolut deloc, fie si in idiotenia conceptuala de Limb al infantilor, duce la intarirea acestei idei cinice printre credinciosi si clerici.
Ma raliez parerii exprimate de colegul Stefan Florin. Amice, ai o mare dreptate: ala nu ar fi Dumnezeul iubirii si dreptatii, ci dumnezeul terorii si nedreptatii. Adica stii cine: nomina odiosa.

AGabriela 09.05.2013 10:48:24

Citat:

În prealabil postat de gpalama (Post 515400)

Nu se duc in Rai.

Nu se duc in Iad.

Se duc intr-un loc in care nu este lumina, unde sufera. Nu este aceeasi suferinta pe care o au sufletele in Iad, dar ei sufera acolo, pentru ca nu sunt la bine.

Si din locul acela, cer dreptate in fata lui Dumnezeu si cer ca parintii lor sa fie pedepsiti pentru ca i-au privat de lumina, de Dumnezeu de sansa la o viata.

Ce am scris mai sus am gasit in mai multe carti.


Ce trebuie facut pentru copiii avortati?

1. Rugaciune pentru ca Dumnezeu sa-i scoata la lumina, de BIserica, si personala.
2. Milostenie, spovedire.

Nu va mai dati cu pararea daca nu ati citit la un duhovnic/Sfintii parinti.



Ce ai visat acolo este poate pentru ca Dumnezeu i-a dus la lumina pentru rugaciunea facuta pentru ei, sau poate ca acest lucru este asteptat de ei, sa fie scosi la lumina si cineva sa se roage pentru ei.

Daca au fost mai multi, cu siguranta, ca au nevoie de ajutor.
Iar oboseala pe care ai vazut-o este pentru ca ei de mult asteapta/asteptau ajutor de la cineva.

Incepe degraba un canon de rugaciune pentru ei.



Din punctul meu de vedere, acest post este unul deosebit de important pentru ca arata clar ce se intampla cu sufletele copiilor avortati.

Am mai citit undeva ca o femeie s-a rugat Maicii Domnului si dupa un timp a vazut/visat copiii sai ca erau bine, 2 copii avortati.


Ce trebuie sa faci: un canon de rugaciune si milostenie. Citeste un timp in fiecare Vineri Acatistul Maicii Domnului, sau 40 de zile, pentru copiii aceia, pentru izbavirea lor.
Si da timp de 40 de zile milostenie, dar si mai mult.

Cu iertare sa-mi fie dar si Sfintii Parinti pot gresi, caci sunt oameni. Nu scrie nimic in Sf. Scriptura ca ar exista un loc intermediar intre rai si iad. Ori sunt in rai ori sunt in iad si cum nu au nicio vina si Hristos este Iubire putem concluziona usor unde ar putea fi. Sigur ca doar Dumnezeu stie unde sunt, dar noi putem spera ca ei nu sufera cu sufletul, tocmai pentru ca au suferit cu trupusorul acela micut si nevinovat si fara aparare. Sigur ca ei sunt nebotezati, dar neavand aceasta posibilitate nu pot crede ca sunt in iad.

catalin2 09.05.2013 15:40:11

Problema nu e lipsa pacatelor, ci faptul ca sufletul nu e imbracat in haina harului, pentru aceasta e Botezul.
Preasfintitul Cirpian Campineanu ne expune invatatura ortodoxa in acest caz, ceea ce am afirmat si eu pana acum: http://www.ziarullumina.ro/societate...ta-de-dumnezeu

"După Sfinții Părinți, acești copii nu au avut cum să păcătuiască, ca să sufere din motive personale, ci doar moștenesc, în virtutea solidarității cu firea umană, a protopărinților noștri Adam și Eva, păcatul strămoșesc. Orice om se naște cu aceste consecințe ale păcatului strămoșesc. Acesta este șters prin Taina Sfântului Botez, dar asta nu înseamnă că nu rămân afectele, rămân în ființa umană consecințele sale ca predispoziții spre păcat. După Sfinții Părinți, acești copii nu suferă chinurile iadului. Mi-aduc aminte o formulă pe care o învățam noi la ora de dogmatică: "Nu se împărtășesc de lumină, dar toți se cinstesc cu liniștea". Așa au trăit și drepții Vechiului Testament, care nu s-au împărtășit de lumina dumnezeiască, până nu a coborât la iad Domnul nostru Iisus Hristos. Drepții Vechiului Testament nu au suferit de chinurile iadului (înțelese ca stare de întristare, de singurătate), dar nu s-au împărtășit de lumină, în schimb, s-au împărtășit de o pace, de o liniște sufletească. Abia în momentul în care Mântuitorul Hristos a coborât la iad, a introdus starea de lumină, Lumina Învierii, și astfel s-a făcut începutul Raiului. Primul cetățean al Raiului este tâlharul de pe cruce; tot atunci i-a scos din iad și pe protopărinții Adam și Eva, și toți drepții Vechiului Testament. Cred că în aceeași manieră se va întâmpla și cu acești prunci nenăscuți, sau care au murit înainte de botez, în sensul că nici nu ar fi drept ca să sufere chinurile iadului, așa cum se întâmplă cu cei care nu s-au pocăit, și care au avut timp de pocăință."
In acelasi articol părintele Valentin Chesaru de la Capela Spitalului Filantropia spune: "În schimb, fără Botez, aceste suflete nu pot intra în Împărăția cerurilor".

Asadar nu pot ajunge in Imparatia cerurilor, dar nu vor suferi nici chinuri in Iad, cam la fel au fost si dreptii pana la venirea lui Hristos.
In schimb rugaciunea (personala) are mare putere, stim ca Sfanta Tecla s-a rugat pentru copilul unei mame pagane si acesta a fost scos din Iad la rugaciunile sfintei. Deci rugaciunile mamei sunt foarte folositoare.


Ora este GMT +3. Ora este acum 16:04:02.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.