Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Stiri, actualitati, anunturi (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=504)
-   -   pentru diabet! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=10681)

simona 13.09.2010 23:58:10

pentru diabet!
 
Buna seara, am o rugaminte pentru cei care au cunostinte despre diabet.Sotul meu a fost diagnosticat cu diabet zaharat tip 2,acum o luna am fost sa ne spovedim in tara,noi locuim in Italia. A primit canon sa tina post lunea, martea si vinerea,nu stiu daca este bine pentru boala lui sa tina post avand in vedere ca nu prea stim sa combinam alimentele intre ele,daca ma poate sfatui cineva asteptam bucurosi,Doamne-ajuta!

bmd 14.09.2010 11:29:31

Hallo Simona
 
Si eu am diabet de citiva ani. Diabetul tip 2 este o boala care poate evolua sau involua, una care se poate tine in friu prin alimentatie si/sau medicatie. Sotul tau poate tine post dar cel mai probabil nu poate ajuna. Starile de hipo glicemie pot fi grave. Oricare preot cu minte ii poate da dezlegare chiar sa se impartaseasca fara ajunare. Acum postul poate fi greu, usor fiecare dupa cum poate sa-l duca. Trebuie buna chibzuiala. Si trebuie avut grije si de trup ca sa ai timp sa-ti oblojesti sufletul.

IonelS 14.09.2010 11:47:17

DIABETUL SE VINDECA ! A inceput la Spitalul de Urgenta din Constanta..Un profesor de acolo a pus la punct procedeul: se extrage o bucata de tesut sanatos din pancreas , se multiplica in mediul artificial si se reinjecteaza in pancreas..Diabetul dispare..Au prioritate copii si se cam sta la coada..Procedeul a devenit brevet de inventie international, deci nu-i leac babesc.
Intrati pe site-ul spitalului.

bmd 14.09.2010 12:02:01

Ionele,
nu te amesteca in discutii de care nu ai habar!:11:
Diabetul de tip 2 poate sa aibe un pancreas perfect sanatos asa ca n-ai ce vindeca! Cantitatea de insulina produsa de aceasta poate sa fie arhi-suficienta.

simona 14.09.2010 14:06:27

Citat:

Īn prealabil postat de bmd (Post 288250)
Si eu am diabet de citiva ani. Diabetul tip 2 este o boala care poate evolua sau involua, una care se poate tine in friu prin alimentatie si/sau medicatie. Sotul tau poate tine post dar cel mai probabil nu poate ajuna. Starile de hipo glicemie pot fi grave. Oricare preot cu minte ii poate da dezlegare chiar sa se impartaseasca fara ajunare. Acum postul poate fi greu, usor fiecare dupa cum poate sa-l duca. Trebuie buna chibzuiala. Si trebuie avut grije si de trup ca sa ai timp sa-ti oblojesti sufletul.

Multumim pentru raspuns,o sa facem programare la un centru pentru diabetici,noi locuim in Italia deci este cam greu sa le expliccam doctorilor cum e cu postul.Sotul meu are vointa si tine postul cu mare usurinta,o sa vedem in functie de ce dieta ii vor da ,Doamne ajuta!

simona 14.09.2010 14:08:41

Citat:

Īn prealabil postat de IonelS (Post 288262)
DIABETUL SE VINDECA ! A inceput la Spitalul de Urgenta din Constanta..Un profesor de acolo a pus la punct procedeul: se extrage o bucata de tesut sanatos din pancreas , se multiplica in mediul artificial si se reinjecteaza in pancreas..Diabetul dispare..Au prioritate copii si se cam sta la coada..Procedeul a devenit brevet de inventie international, deci nu-i leac babesc.
Intrati pe site-ul spitalului.

Multumim pentru sfat,sotul meu are pancreasul intreg dar este bine de stiut pentru a anunta si alte persoane care au nevoie!

cristiboss56 14.09.2010 14:22:36

Simona !
 
Acum nu ca fac propaganda cuiva , dar bmd ( Marius ) este cel mai in masura in a raspunde , caci are doua calitati : Medic - Pacient , deci cunoaste din toate punctele de vedere situatia REALA .:1:

Steve Works 10.08.2015 14:01:20

Salut! Imi poti spune si mie ce meniu ati implementat pana la urma?
Multumesc anticipat!

AlinB 10.08.2015 14:49:12

Citat:

Īn prealabil postat de simona (Post 288193)
Buna seara, am o rugaminte pentru cei care au cunostinte despre diabet.Sotul meu a fost diagnosticat cu diabet zaharat tip 2,acum o luna am fost sa ne spovedim in tara,noi locuim in Italia. A primit canon sa tina post lunea, martea si vinerea,nu stiu daca este bine pentru boala lui sa tina post avand in vedere ca nu prea stim sa combinam alimentele intre ele,daca ma poate sfatui cineva asteptam bucurosi,Doamne-ajuta!

Pentru diabetul de tip 2 (zaharos) postul nu este deloc contraindicat ba dimpotriva.
De obicei lacomia, mancatul necorespunzator (ce si cand) sunt cauza principale ale diabetului si cumpatarea si postul, chiar negru, un posibil remediu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 04:09:05.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.