Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   poti sa mori in vis? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7120)

The_Fallen 11.09.2009 16:51:40

poti sa mori in vis?
 
In sensul ca visezi ca o persoana apropiata care a decedat iti spune sa o urmezi si accepti, poti muri in somn?
Sau cumva sa creada mintea ta ca esti mort si pur si simplu sa se puna stop la procesele care te mentin in viata?(respiratie)

razvan_andrei 11.09.2009 20:25:22

Functiile organismului sunt procese involuntare, nu pot fi controlate. Visul poate cel mult sa-ti creasca respiratia sau sa o scada, insa nu sa o opreasca. Nu poti muri fiindca visezi ca mori. Am visat de multe ori ca am murit, ca am ajuns pe lumea cealalta. Toate acestea sunt doar lucruri din imaginatia noastra. Gandeste-te atunci cand visezi ca esti pe marginea unei prapastii si cazi: inainte sa atingi pamantul te trezesti brusc. Poti muri in vis, insa nu datorita visului ci daca esti bolnav de ceva grav, daca ai probleme cu inima etc. Asa ca nu, nu poti muri in vis.

Simona-Marilena 11.09.2009 21:48:57

Eu am visat ca o batranica mi-a pus pana pe piept, a zis cateva cuvinte si am murit. In secunda in care m-am trezit am simtit ca cufletul mi-a fost pus la loc. Deci, n-am murit. Si Sfintii Parinti spun sa nu dam crezare viselor. :) Roaga-te seara la culcare, fa semnul Crucii la perna si o sa dormi foarte bine.

ilie20 12.09.2009 04:12:42

Nu
sub nici o forma nu poti muri in vis. toti oamenii viseaza dar nu moare nici unul din pricina asta. corpul uman e mult prea perfect creeat de Dumnezeu si nu poti muri asa...pur si simplu.
in cazul in care, ai auzit ca o persoana a murit in somn(probabil in vis) atunci afla ca altii au fost factorii decesului persoanei respective, nicidecum visul in sine.

deci dormi linistit, viseaza linistit dar nu interpreta visele k e pacat si nu au nici un pic de relevanta si roaga te lui Hristos pentru viata lunga si sanatate!


Doamne ajuta!

Nevrednicul 12.09.2009 09:35:57

Sa mori in vis?? Asta ar fi culmea ghinionului :))

patrascu.denisa 20.06.2010 19:41:34

Teama
 
Intr-o zi eram cu prietenii mei si ne-am dat in vorba despre moarte iar acestia mi-au spus ca daca visezi ca mori vei muri atunci am fost foarte speriata ca mi se va intampla acest lucru si ma bucur ca aici mi-au fost clarificate lucrurile. Va multumesc foarte mult!
Desi nu prea frecventez Sfanta Biserica eu sunt un copil credincios si care este constient de pacatele sale si care se caieste in fata lui Dumnezeu pentru ca eu cred in Dumnezeu cu toata puterea mea si sunt unii copii care imi sunt prieteni si nu cred in Dumnezeu si as dori sa le arat ca El exista ce pot face sa le demonstrez? Va multumesc aniticipat.

Mihnea Dragomir 20.06.2010 20:47:51

Citat:

În prealabil postat de patrascu.denisa (Post 261036)
Intr-o zi eram cu prietenii mei si ne-am dat in vorba despre moarte iar acestia mi-au spus ca daca visezi ca mori vei muri atunci am fost foarte speriata ca mi se va intampla acest lucru si ma bucur ca aici mi-au fost clarificate lucrurile. Va multumesc foarte mult!
Desi nu prea frecventez Sfanta Biserica eu sunt un copil credincios si care este constient de pacatele sale si care se caieste in fata lui Dumnezeu pentru ca eu cred in Dumnezeu cu toata puterea mea si sunt unii copii care imi sunt prieteni si nu cred in Dumnezeu si as dori sa le arat ca El exista ce pot face sa le demonstrez? Va multumesc aniticipat.


Mai întâi, Denisa (îngăduie-mi să-ți spun pe nume), să știi că nu trebuie să te simți obligată să câștigi orice dispută. Iar disputele despre Dumnezeu nu fac excepție de la această regulă. Uneori, nici nu merită să pierdem timp prea mult cu cei care se îndoiesc de existența Lui. Pe de altă parte, soarta sufletelor oamenilor, și cu precădere a celor mai apropiați, nu ne poate fi indiferentă. Pe lângă faptul că avem o poruncă explicită din partea Domnului nostru: aceea de a răspândi cuvântul Evangheliei, facem aceasta și din iubire, bineștiind cât este de importantă credința atât pentru viața aceasta, cât și, mai ales, pentru viața de veci.

Dar atunci apare o dilemă: să vorbim sau să nu vorbim cu ateii despre Dumnezeu ? Cum trebuie făcut ? Răspunsul acesta este: trebuie să vorbim cu acei atei care, de fapt, Îl caută pe Dumnezeu. Și trebuie să ne abținem de a vorbi cu cei care, luându-l pe "nu" în brațe, suferă de indurația inimii. Primilor, lucrarea noastră le poate fi de folos, pe când celor din urmă nu le va fi de nici un folos, orice le-am spune.

Încă un lucru: să nu uităm, Denisa, că există ceva cu mai mare putere de convingere decât orice argument: este exemplul personal de sfințenie. Dacă vom duce vieți bineplăcute Domnului, mai devreme sau mai târziu acest lucru se va vedea nu numai în lucrarea noastră, ci în felul nostru de a fi și, până la urmă, chiar în înfățișarea noastră. Ochii capătă o anumită strălucire și chiar atingerea unui om în care Spiritul Sfânt și-a găsit sălaș curat transmite un "ceva" care nu poate fi explicat în cuvinte. La urma urmei, Dumnezeu nu are nevoie atât de avocați, dar tare mai tânjește după copii cuminți, în care Harul său să își găsească loc și să lucreze.

În Cristos, Domnul nostru,
M.D.

Ralu08 29.06.2010 12:20:02

Vis ciudat
 
Buna ziua! As dori, daca se poate sa-mi raspundeti si mie. Am visat dimineata ca verisoara mea imi ghicea in carti si imi spunea ca voi mai trai pana la 21 de ani(in prezent am 19). Verisoara mea nu stie sa ghiceasca in carti.... ce sa inteleg eu din acest vis?Oara asa va fi? Ma sperie ingrozitor ideea de moarte.Va rog frumos sa-mi raspundeti.Va multumesc

Mihailescu-Marin Daniel 30.06.2010 08:47:14

Parintele Cleopa (Dumnezeu sa-l ierte) zicea asa: nu credeti in vise caci sunt inselatoare si vin de la draci. Mai exista si vise care vin de la Dumnezeu pe calea Ingerilor, dar sa nu credeti nici in acelea caci Dumnezeu nu se supara. Si chiar daca Dumnezeu ar incerca sa va spuna ceva prin vise, sunt sigur ca ar incerca pe alta cale mai simpla, mai directa.
Doamne ajuta si aveti grija ce visati :)

OmuBun 30.06.2010 11:19:48

Cu parere de rau, dar constat ca la aproape toate mesajele pot fi gasite obiectii.
In primul rand, legat de topic, exista rugaciuni prin care se specifica posibilitatea de a... nu ne mai trezi. Dar nu este pentru a ne speria, ci pentru a veghea mereu ca sa fim pregatiti ca si cum ar fi cea de pe urma noapte!

Functiile organismului pot fi controlate. Si nu vorbesc doar de yoghini, ci de mai multe categorii de persoane. Am citit despre cei care fac parte din "legiunea straina": ei isi pot provoca stop cardiac instantaneu, fara sa aiba o pilula ascunsa in spatele maselei.

Denisa, Ingerul tau pazitor e foarte puternic. Ai incredere in el si asculta-l cu incredere.

Ralu08, exista o ironie a sortii. Sunt momente in viata care ne intorc pe dos... Sunt convins ca verisoara ta, in viata reala nu se ocupa cu asa ceva, dar in mintea ta deja s-a declansat teama si disperarea. Care... lucreaza! Cred ca ai niste decizii de luat. Dumnezeu poate schimba orice, dar tu trebuie sa fii pregatita, pentru ca incapatanarea nu te va ajuta, ci numai smerenia. (De altfel ma intreb, cati de pe acest forum vom supravietui timpurilor ce vin?) Cauta-ti un duhovnic bun si spune-i tot ce ai pe suflet. Ce-ti va spune el, straduieste-te sa faci cu responsabilitate. Nimic nu e intamplator. Cine stie ce misiune ai de indeplinit, dar pentru asta trebuie sa te deschizi cu tot sufletul in fata Lui Dumnezeu. Nu amana!

Pentru fiecare in parte visele au o anume semnificatie. In general e bine sa le analizam in sufletul nostru, dar sa nu vorbim despre ele. In subconstient, fiecare ar trebui sa stie daca visul vine de la Dumnezeu sau din alta parte si astfel sa-i dea importanta cuvenita. Sunt vise care ne atentioneaza, sunt vise care ne inteleptesc sunt vise care ne ajuta sa ne apropiem de Dumnezeu si TREBUIE sa le dam atentie. E important sa imbinam filtrul ratiunii cu menirea noastra pe pamant si dragostea fata de Dumnezeu!

Doamne-ajuta!


Ora este GMT +3. Ora este acum 11:58:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.