Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Eutanasia (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5044)
-   -   Am incercat sa ma sinucid (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=623)

mirelat 22.02.2007 08:39:22

Citat:

În prealabil postat de Stefan500
Uneori ma intreb de ce Dumnezeu vrea ca eu sa traiesc? Prefer sa mor eu decat un bebelus nevionovat.

Stefane, iar incepi ?

Vezi ca iti da Hartford niste sfaturi ceva mai sus, nu le trece cu vederea !


Alexandr_Bazil 22.02.2007 15:26:31

Stefane...daca tot nu te iubeste nimeni si te urasti atat de mult, arunca-te de la etajul 10 daca asta iti rezolva toate problemele si te face fericit.

Stefan500 22.02.2007 23:31:03

Deocamdata nu mai am ganduri din astea. Dar imi tot vine in minte acea intrebare.

Alexandr_Bazil 23.02.2007 00:28:33

o propunere...asculta Manowar :P(cred ca esti indeajuns de influentabil cat sa te afecteze muzica lor) Inspira la optimism, si in general la un spirit de luptator.

PISICUTA35 23.02.2007 09:16:27

Pentru Stefan500

[b]Stefane, spui ca ai 24 ani, deci esti un barbat in toata firea, cu viitorul in fata ta. Ai o viata inainte!
Cateva sfaturi, citeste atent:

1) Ai facut o obsesie pentru verisoara ta, cred ca esti indragostit de ea, nu e o stare normala, lasa-o in pace, ea va ramane verisoara ta si atat, iar ea nu e dadaca ta sa stea mereu langa tine, sa te auda cum te plangi, are si ea viata ei de trait.
2) Continua sa mergi la psihiatru, i-ati tratamentul prescris si in timp ai sa vezi imbunatatiri.
3) Mergi la un parinte de te spovedeste cat mai des, fa-ti un program de rugaciuni.
4) Spui ca ai 1,70 si esti slab, pai ce faci in acest sens? daca te plangi nu ajuta sa te mai dezvolti, asa ca mergi la o sala, fa-ti abonament iar acolo pe langa faptul ca te vei dezvolta armonios in timp, vei mai cunoaste si alte persoane, vei iesi dintre cei 4 pereti ai camerei si vei vedea ca sunt si alti baieti la fel de slabi care nu dispera.
5) Zici ca familia iti vorbeste urat si nu te inteleg, dar tu ii intelegi pe ei? gandeste-te ca esti deja la 24 ani si vor sa te vada si ei pe tine ca te comporti ca un barbat, ca stai pe picioarele tale, ca faci ceva pt tine etc. Te-ai gandit ca sunt si ei oameni cu limitele lor umane de suportabilitate? ca au si ei durerile lor sufletesti ca si tine? s-au saturat sa te vada ca te comporti ca un copil de gradinita.
6) Umple-ti timpul cu lucruri utile, citeste ce iti place, lucreaza, etc.; citeste carti duhovnicesti, pe net gasesti o multime de sfaturi date de mari duhovnici care te vor ajuta sufleteste si vei primi raspunsuri la intrebarile tale legate de viata, asta te va ajuta sa iesi din conflictul sufletesc in care esti.
7) Doresti o prietena... Dar ce faci in acest sens? pierzi vremea plangandu-te... o fata nu va face ceea ce trebuie sa faci tu insuti pt tine, nu iti ia ea probleme de pe umeri. Daca te vei comporta ca un barbat matur si echilibrat, vor aparea si fetele langa tine!!
8) Lasa gandurile de sinucidere. Toti in viata in momente grele ne intrebam de ce traim ca nu avem rost. Dar ele trec. Daca te sinucizi, ajungi in iad, la chin pe vecie, fara nici o speranta de schimbare! Aici pe pamant ai cel putin o sansa sa ameliozeri viata prin schimbari si de asemenea viitorul iti poate oferi si momente fericite. Vei intalni o fata potrivita, iti vei face o familie, vor aparea copii, vei fi un tata bun pt ca tu insuti vei stii cum ai suferit, etc... Iar dupa moarte, la judecata particulara de catre Dzeu, daca ai urmat in viata drumul bun, nu vei ajunge la iad, pt ca Dzeu nu are pe nimeni de pierdut. Noi nu suntem predestinati sa ajungem la iad. Dar este o vorba: Dzeu te ajuta, dar nu iti baga in traista!!! Deci trebuie sa si noi sa ne dam silinta, nimic nu e pe degeaba.
9) Lasa gura lumii, a rudelor, a familiei in general. Nu conteaza asta. La momentul potrivit vor incepe sa te apecieze daca te vad ca te lupti in viata pt tine, ca esti un om echilibra, vertical, care isi construieste viitorul.

Citeste si ce te-au sfatuit si ceilalti de pe forum.
Ai 24 ani, ai viata inainte, asa ca nu trebuie decat sa te apuci de treaba !!!
Cine vrei sa faca in locul tau toate astea?




Stefan500 23.02.2007 18:41:37

Am incercat sa gasesc o fata pe internet si nimic...

ami19 23.02.2007 19:30:02

pisicuta35 ti-a dat niste sfaturi foarte bune incerca sa le urmezi.

tu chiar crezi ca o sa gasesti femeia perfecta pentru tine pe net? net-ul e o lume imaginara , toate femeile sunt superbe , inteligente si cuminti. iesi in lumea reala daca vrei cu adevarat o relatie serioasa. inscrie-te in ASCOR ,mergi la o sala de sport ( sunt pline de fete mai ales ca vine primavara ) , spui ca ti-ar placea sa ii ajuti pe copii orfani de ce nu mergi sa te inscrii ca voluntar intr-o organizatie ? chiar trebuie sa te duca cineva de mana? Dumnezeu nu te ajuta in momentul asta sa o gasesti pe cea care ar fi perfecta pentru tine pentru ca probabil o vei speria !! stiu suna groaznic , dar cate fete ar ramane alaturi de tine daca tu la prima intalnire le spui ca din cand in cand vrei sa iti pui capat zilelor?! inceraca sa te pui un pic pe picioare , renunta la gandurile sinucigase si apoi toate o sa vina de la sine. o sa-ti gasesti o prietena , o sa-ti faci o familie si o sa intelegi ca viata asta chiar daca are suisuri si coborasuri e superba si merita traita chiar daca dai cu capul de pragul de sus in fiecare zi.

p.s. chiar daca crezi ca nu valorezi nimic in ochii celorlalti sa stii ca gresesti citeste toate mesajele de mai sus si o sa vezi ca oamenilor le pasa de tine , nu s-ar fi obosit sa scrie pe topic daca nu valorai nimic . Daca pentru ei care nu te-au vazut nici macar o data esti important , gandeste-te ca pentru familia ta esti de o mie de ori mai important chiar daca nu stiu sa iti spuna asta in fiecare zi.

ami19 23.02.2007 19:38:27

daca chiar vrei sa fii voluntar
http://www.voluntariat.ro/ gasesti aici cateva informatii.

http://www.credo.ro/crestin-ortodox/18/Asociatii-si-institute iar o lista cu organizatii in care te-ai putea inscrie.

ami19 23.02.2007 19:42:55

ultima adresa se pare ca nu merge , nu stiu din ce motive dar incearaca pe www.credo.ro si selecteaza din directorul crestin ortodox "asociatii si institute"

olgutza 23.02.2007 22:16:07

Citat:

În prealabil postat de ami19
pisicuta35 ti-a dat niste sfaturi foarte bune incerca sa le urmezi.

tu chiar crezi ca o sa gasesti femeia perfecta pentru tine pe net? net-ul e o lume imaginara , toate femeile sunt superbe , inteligente si cuminti. iesi in lumea reala daca vrei cu adevarat o relatie serioasa. inscrie-te in ASCOR ,mergi la o sala de sport ( sunt pline de fete mai ales ca vine primavara ) , spui ca ti-ar placea sa ii ajuti pe copii orfani de ce nu mergi sa te inscrii ca voluntar intr-o organizatie ? chiar trebuie sa te duca cineva de mana? Dumnezeu nu te ajuta in momentul asta sa o gasesti pe cea care ar fi perfecta pentru tine pentru ca probabil o vei speria !! stiu suna groaznic , dar cate fete ar ramane alaturi de tine daca tu la prima intalnire le spui ca din cand in cand vrei sa iti pui capat zilelor?! inceraca sa te pui un pic pe picioare , renunta la gandurile sinucigase si apoi toate o sa vina de la sine. o sa-ti gasesti o prietena , o sa-ti faci o familie si o sa intelegi ca viata asta chiar daca are suisuri si coborasuri e superba si merita traita chiar daca dai cu capul de pragul de sus in fiecare zi.

p.s. chiar daca crezi ca nu valorezi nimic in ochii celorlalti sa stii ca gresesti citeste toate mesajele de mai sus si o sa vezi ca oamenilor le pasa de tine , nu s-ar fi obosit sa scrie pe topic daca nu valorai nimic . Daca pentru ei care nu te-au vazut nici macar o data esti important , gandeste-te ca pentru familia ta esti de o mie de ori mai important chiar daca nu stiu sa iti spuna asta in fiecare zi.

Eu am cunoscut un baiat pe net si ne pregatim de casatorie


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:09:56.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.