Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Stop indoctrinarii religioase in scoli! (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12982)

Bogdan N 30.05.2011 15:25:55

Stop indoctrinarii religioase in scoli!
 
Iata cum incearca se indeparteze oamenii de la credinta. Este o problema cu aceasta campanie si inca una foarte mare. Acum daca nici in scoli sa nu se vorbeasca despre credinta si Dumnezeu atunci unde? Dupa cate observ parintii din ziua de azi care au copii mici nici macar nu-si fac timp liber sa-si duca pruncii la Biserica, sa-i impartaseasca iar daca este cazul copiilor peste 7 ani sa-i duca la Preot sa le faca Sfanta Marturisire. Si atunci daca nici parintii, nici scoala nu le arata adevarata cale ,atunci cine? Am vazut multe cazuri si cred ca fiecare dintre voi care cititi acest topic ati observat acelasi lucru. Copii care sunt crescuti de mici in Biserica sunt mai sensibili, mai ajutatori, mai buni, mai credinciosi, si sunt ajutati la greu de Dumnezeu, in schimb ceilalti sunt prinsi in mrejele pacatelor din ziua de astazi tigari, droguri, alcool, etc. O singura intrebare am pentru cei care tot arunca cu noroi in cei care merg la Biserica si spun ca Biserica manipuleaza oamenii. Sa-mi spuna si mie la ce ne invata de rau Mantuitorul? Sa iertam de 70 de ori cate 7, sa ne ridicam ori de cate ori cadem in pacat, sa ajutam pe aproapele nostru, sa-l iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine, sa facem fapte bune, sa facem ascultare, sa postim...etc Ce este rau in toate acestea?

Ma iertati daca v-am suparat cu infiintarea acestui topic dar dupa cum vedeti s-a ajuns intr-o situatie dificila si va fi si mai dificila si vor face mult mai multe pentru a ne indeparta de Hristos. Doamne ajuta

Mihailescu-Marin Daniel 30.05.2011 15:45:13

Astazi am vazut iara un articol intr-un anumit ziar, in care o eleva de 13 ani a fost salvata de catre un baiat de la inec.
Eleva ar fi vrut sa se sinucida in felul in care s-a mai sinucis o fata luna trecuta.

Daca scoatem religia din scoli va fi prapad, pentru ca parinti nu prea se mai ocupa de copii din punct de vedere religios si mai ramanea variata scolii si a profesorilor care mai indrumau copii spre Biserica si credinta.

Vreau din tot sufletul sa cred ca nu suntem ultima generatie de romani crestin-ortodoxi care mai au acesta credinta. Vreau ca flacara aceasta a Ortodoxiei sa mearga mai departe, vreau sa ne facem datoria fata de credinta si tara.

Vreau ca oameni sa fie din nou credinciosi, sa fie din nou simpli, sa fie din nou onesti, sa fie mai buni, sa se ajute intre ei.

Dumnezeu sa ne ajute.

Bogdan N 30.05.2011 15:57:14

Multumesc din suflet pentru raspuns si DA asa este trebuie sa ramanem tari in credinta caci Dumnezeu nu ne va lasa. Si iata cum si dvs ati afirmat faptul ca parintii nu isi duc pruncii pe aceasta cale, si rezultatul l-am vazut :sinuciderea.(in cazul spus de dvs). Sunt date ca exemple de catre cei "drepti" diferite situatii in care diavolul ispiteste chiar si lucratorii Bisericii, Preotul X face acest pacat ,Preotul Y face alt pacat, tot ceea ce trebuie sa stim este ca suntem cu totii oameni. Trebuie sa mai stim ca cei de alta secta reactioneaza foarte urat in momentul in care un slujitor al lui Dumnezeu refuza diferite pliante si spun chiar ca poarta degeaba acele haine pentru ca il refuza pe Hristos. Numai ca nu-l refuzau pe adevaratul Hristos, iar tot ceea ce poate face sectantul este sa strige in gura mare ca sa atraga atentia , pana la urma ca un diavol daca stam se ne gandim care a pierdut inca un suflet.

anita 30.05.2011 16:12:31

Citat:

În prealabil postat de Bogdan N (Post 364963)
O singura intrebare am pentru cei care tot arunca cu noroi in cei care merg la Biserica si spun ca Biserica manipuleaza oamenii. Sa-mi spuna si mie la ce ne invata de rau Mantuitorul? Sa iertam de 70 de ori cate 7, sa ne ridicam ori de cate ori cadem in pacat, sa ajutam pe aproapele nostru, sa-l iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine, sa facem fapte bune, sa facem ascultare, sa postim...etc Ce este rau in toate acestea?

Ieri parintele a spus la predica ceva care ar putea servi ca replica la cei care sustin ca ortodocsii sunt indoctrinati ,manipulati de biserica.
Credinta nu face rau ,dimpotriva il face pe om liber de patimi ,pe cand ei au idoli doar ca nu sunt constienti de asta ,unii fumeaza ,altii beau sau sunt fani ai vreunei echipe de fotbal.
Deci sunt manipulati fara sa constientizeze.
Doamne ajuta !

Liviu33 30.05.2011 16:13:55

Dar trebuie facut ceva si cu calitatea profesorilor de religie. Cu timpul a scazut tot mai mult. Profesoratul a devenit un stadiu temporar pentru absolventii facultatilor de teologie. Incearca un an doi sa vada daca iau parohie, apoi isi gasesc ceva de munca si se retrag. mai raman niste fatuci care nu stiu pe ce lume traiesc sau se da religia in completare la cine nu-si face catedra. Realizati ca se face o religie in scoala... Profesorii cu vocatie ii numeri pe degete. Pacat!

Bogdan N 30.05.2011 16:20:42

Citat:

În prealabil postat de Liviu33 (Post 364986)
Dar trebuie facut ceva si cu calitatea profesorilor de religie. Cu timpul a scazut tot mai mult. Profesoratul a devenit un stadiu temporar pentru absolventii facultatilor de teologie. Incearca un an doi sa vada daca iau parohie, apoi isi gasesc ceva de munca si se retrag. mai raman niste fatuci care nu stiu pe ce lume traiesc sau se da religia in completare la cine nu-si face catedra. Realizati ca se face o religie in scoala... Profesorii cu vocatie ii numeri pe degete. Pacat!

Asa este pacat ca sunt din ce in ce mai putini astfel de oameni. Dar poate ca exista dar din pacate nu sunt sustinuti.

ana ana 30.05.2011 16:34:59

Citat:

În prealabil postat de Liviu33 (Post 364986)
Dar trebuie facut ceva si cu calitatea profesorilor de religie. Cu timpul a scazut tot mai mult. Profesoratul a devenit un stadiu temporar pentru absolventii facultatilor de teologie. Incearca un an doi sa vada daca iau parohie, apoi isi gasesc ceva de munca si se retrag. mai raman niste fatuci care nu stiu pe ce lume traiesc sau se da religia in completare la cine nu-si face catedra. Realizati ca se face o religie in scoala... Profesorii cu vocatie ii numeri pe degete. Pacat!

din pacate, mare dreptate aveti...! "domnisoara de religie" dintr-o anume scoala de oras, era rockerita si fumatoare pe deasupra...!
ce pretentii sa mai avem?

Bogdan N 31.05.2011 09:04:17

Multumesc tuturor celor ce ati raspuns.

Dumitru73 31.05.2011 14:13:17

Citat:

În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel (Post 364971)
Daca scoatem religia din scoli va fi prapad, pentru ca parinti nu prea se mai ocupa de copii din punct de vedere religios si mai ramanea variata scolii si a profesorilor care mai indrumau copii spre Biserica si credinta.

Nu stiu cum se desfasoara orele de religie in scoli, dar daca sunt ca si celelalte materii, cu programe aglomerate si insipide, tare ma tem ca efectele pozitive vor fi nesatisfacatoare.

vintage 31.05.2011 14:15:48

Citat:

În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel (Post 364971)
Astazi am vazut iara un articol intr-un anumit ziar, in care o eleva de 13 ani a fost salvata de catre un baiat de la inec.
Eleva ar fi vrut sa se sinucida in felul in care s-a mai sinucis o fata luna trecuta.

Daca scoatem religia din scoli va fi prapad, pentru ca parinti nu prea se mai ocupa de copii din punct de vedere religios si mai ramanea variata scolii si a profesorilor care mai indrumau copii spre Biserica si credinta.

Vreau din tot sufletul sa cred ca nu suntem ultima generatie de romani crestin-ortodoxi care mai au acesta credinta. Vreau ca flacara aceasta a Ortodoxiei sa mearga mai departe, vreau sa ne facem datoria fata de credinta si tara.

Vreau ca oameni sa fie din nou credinciosi, sa fie din nou simpli, sa fie din nou onesti, sa fie mai buni, sa se ajute intre ei.

Dumnezeu sa ne ajute.

Da, este foarte trist ca religia este pe ultimul loc ca disciplina de predare in scoli. Dar asta este societatea in care traim, astea-s vremurile...
Va simt tristetea si ingrijorarea in legatura cu viitorul dreptei credinte in tara, in lume, si vi le impartasesc. Dar sa nu deznadajduim, cat sunt inca parinti cu adanca traire duhovniceasca prin manastiri (si sunt!) mai avem o sansa. Manastirile cu parintii si maicutele, buni rugatori, sarguinciosi, mai tin lumea asta. Cat mai sunt ei mai avem o sansa sa fie tinut in frau satan.
Nu ne lasa Dumnezeu, fratilor. Sa avem nadejde si sa ne rugam si noi, cat putem.


Ora este GMT +3. Ora este acum 17:25:25.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.