Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Morala Crestina (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5076)
-   -   ceva interesant(decizii dificile) (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=13860)

Patrie si Credinta 21.09.2011 16:28:52

ceva interesant(decizii dificile)
 
am gasit ceva interesant pe net,o serie intriganta,cel putin pana acum..ce parere aveti ,de situatia prezentata in primul video? http://www.youtube.com/watch?v=kBdfc...deos_education .cum ati proceda?

VladCat 25.10.2011 16:35:18

Am văzut acum vre-un an prelegerea asta și nu reușeam să îmi răspund cum aș acționa. Am discutat la vremea respectivă cu duhovnicul meu și țin minte că a evitat cât a putut să îmi dea un răspuns, spunând la un moment dat ceva de genul că dacă Dumnezeu a rânduit ca eu să fiu lângă maneta aia care schimbă macazul înseamnă că m-a pus în situația de a lua o decizie...dar singurul răspuns clar a fost că e mai bine să mă rog să nu ajung în situația de a lua decizii de acest tip și să nu mai îmi consum energia interioară gândindu-mă la astfel de chestii :)..deci nu știu cum aș acționa..aș spune „Doamne miluiește” și după aș lua o decizie.

AndreiM 25.10.2011 17:23:11

Nu vad de ce decizia ar fi uciderea persoanei respective, de ce nu pur si simplu sa o incapacitam fizic?

AlinB 25.10.2011 18:18:57

Haha, raspunsurile nu sunt atat de dificile daca pui pe Dumnezeu in ecuatie si esti nitel realist, oricum ideea este alta, sunt niste cursuri de "filosofia moralei" ca sa zic asa, si intr-adevar, foarte, foarte interesante.

Si inca ceva...se vede clar ca atunci cand il excluzi pe Dumnezeu din ecuatia moralei, ea devina foarte complicata si relativa..

ioanna 25.10.2011 19:36:24

N-am urmarit tot filmul, doar inceputul, prezentarea cazului , e interesanta tema propusa, desi daca ai ramas fara frane, ai timp sa-i vezi si pe cei 5 din fata si realizezi ca mai ai si optiunea sa lovesti 1 din lateral, inseamna ca ai timp suficient sa claxonezi ca "nebunu", iar ei sa reactioneze :)

AlinB 25.10.2011 20:37:21

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 407909)
N-am urmarit tot filmul, doar inceputul, prezentarea cazului , e interesanta tema propusa, desi daca ai ramas fara frane, ai timp sa-i vezi si pe cei 5 din fata si realizezi ca mai ai si optiunea sa lovesti 1 din lateral, inseamna ca ai timp suficient sa claxonezi ca "nebunu", iar ei sa reactioneze :)

Paleativ. Asta nu e o decizie in sensul problemei propuse.

Pestisorul de Aur 26.10.2011 19:48:54

Raspunsul l-a dat cineva dintre cei ce au comentat subiectul.Crima nu e morala si nu are nimic de-a face cu moralitatea.

fallen 27.10.2011 22:26:22

Eu cred ca nimeni pe lumea asta nu vrea sa ia decizii gresite. Orice ia o decizie o face pentru ca crede la momentul acela ca asa e cel mai bine. Daca ai luat o decizie gresita, asta nu te face neaparat un criminal, ci doar un prost. Dumnezeu n-o sa te condamne ca n-ai putut mai mult. In astfel de situatii, si in multe altele, Dumnezeu e cel care decide cine traieste si cine moare, cata vreme noi nu vrem sa moara nimeni. Iar daca El te-a pus pe tine, la un moment dat, in situatia sa alegi...poate ca are incredere in judecata ta, cine stie...

AlinB 01.11.2011 10:59:34

Citat:

În prealabil postat de fallen (Post 408247)
Eu cred ca nimeni pe lumea asta nu vrea sa ia decizii gresite. Orice ia o decizie o face pentru ca crede la momentul acela ca asa e cel mai bine. Daca ai luat o decizie gresita, asta nu te face neaparat un criminal, ci doar un prost. Dumnezeu n-o sa te condamne ca n-ai putut mai mult. In astfel de situatii, si in multe altele, Dumnezeu e cel care decide cine traieste si cine moare, cata vreme noi nu vrem sa moara nimeni. Iar daca El te-a pus pe tine, la un moment dat, in situatia sa alegi...poate ca are incredere in judecata ta, cine stie...

In spatele unei decizii MORALE gresite nu este o eroare intamplatoare, este PACATUL, aplecarea omului spre rau, aplecare care tine de liberul arbitru.

Deci daca intr-o zi un om ia o decizie MORALA catastrofala, asta nu se intampla pur si simplu dintr-o eroare, este rezultatul mai multor alegeri gresite pe care le-a tolerat multa vreme considerandu-le "greseli minore".

Pestisorul de Aur 01.11.2011 17:35:26

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 408757)
In spatele unei decizii MORALE gresite nu este o eroare intamplatoare, este PACATUL, aplecarea omului spre rau, aplecare care tine de liberul arbitru.

Deci daca intr-o zi un om ia o decizie MORALA catastrofala, asta nu se intampla pur si simplu dintr-o eroare, este rezultatul mai multor alegeri gresite pe care le-a tolerat multa vreme considerandu-le "greseli minore".

crima nu e morala.nici una dintre optiuni nu e morala.


Ora este GMT +3. Ora este acum 22:29:54.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.