Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   In care se va demonstra ca Pamantul poate sa fie plat, nu sferic (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14184)

stefan florin 03.05.2012 11:38:48

Citat:

În prealabil postat de vsovivi (Post 442672)
Da, spune, și mai spune ceva: că pământul nu e planetă, și că sub pământ și mări nu este nimic creat!

Deci ce vedem deasupra pământului, oriunde ne-am afla pe pământ sau mări, este cerul de deasupra în care nu există galaxy după cum le explică ei (sori, planete, și tot felul de corpuri cerești... sau spații imense și infinite) ci tot ce vedeți voi deasupra prin telescoape nu sunt altceva decât : apă, ghiață, foc, aburi sau nori, lumină... deci nu vă mai amăgiți cu prostiile științificilor speculanți care inventează tot felul de absurdități SiFi ca să vă credeți voi prin filmele de aventuri... așa de jmecheri ca ei.

Sus este cetatea marelui Împărat... căci în Cer este scaunul Său de Domnie.

Aicea jos oamenii au smintit toate lucrurile și adevărurile pentru ca să ne scufundăm în cele de dedesubt... printre îngerii căzuți.

Iar dedesubt nu e lavă ci întuneric, pământul nu e glob cu lavă în centru, ci e ca o semisferă înconjurată de apele de jos, de mări și oceane, care toate stau pe necreatul care nu există, adică pe nimic așa cum este scris, dar acest nimic nu este un hău, un vid, căci acolo ar exista spațiu, te-ai putea mișca spre tot mai jos dacă ar fi vid... nu, ci mai jos de pământ și mări este absolut nimic pe care apasă cu o forță imensă tot ce se află sub cer, făcut din apă, căci sub cer apele curg adunându-se în adunările lor așa după cum le-a cerut Domnul, iar Cerul nu apasă pământul sau mările căci în Cer apele nu curg spre jos, nu se adună ci doar se lipesc unele de altele prin coeziunea picăturilor. Deci greutatea care apasă este atât doar cât este sub cer, deci până unde simt navele 'gravitația'... Însă Cerul începe de oricât de jos unde se aude o rugăciune curată către Hristos a vreunui postitor la răutăți și păcate.

Voi aveți mintea gata păcălită și închipuită și formatată cu închipuirile lor, a 'băieților deștepți'... dar tare o să vă mai mirați când vă veți da seama cât de absurzi și nebuni și proști au fost ei, toți tâlharii și speculanții și comercianții și științificii și matemategiptologii artelor frumoase și superstițioase și toată tagma născocitorilor de vrăjeală amară.

Nu ne minte Scriptura, și v-am zis să nu mai susțineți că în ea își găsesc îndreptățire toți mincinoșii și necredincioșii plini de vicleniile răutății și mituirile mortăciunilor și cărnăriilor. În scripturi doar omul lui Dumnezeu își găsește scăpare la dreapta dreptății scaunului Său de Domnie... dar voi credeți în autoîndreptățirile omului rău care i-a furat locul ca să se dea mare... așa crede el... însă pe zi ce trece e tot mai mic... și nu e vorba de smerenie ci de mântrie și furie și mânie cu care se flatează crezându-se puternic și liber.

Deci nu vă lăsați păcăliți ochind prin ochean sau lunetă păcătosul ci voi să ochiți păcatul căci așa este scris că trebuie să facem smerindu-ne întru Adevărul.

amice, versetul biblic....versetul in care sa scrie ca nu exista alte galaxii in univers. Posteaza-l daca exista asa ceva

JoyDivision 03.05.2012 12:39:11

cum se poate demonstra ca planeta Pamant este plata cand ea este sferica, avem toate dovezile ? uitati-va de jur imprejur, nu vedeti ca orizontul este sub forma unui cerc?

vsovivi 03.05.2012 14:52:13

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 442710)
amice, versetul biblic....versetul in care sa scrie ca nu exista alte galaxii in univers. Posteaza-l daca exista asa ceva

Dragul meu prietenaș, are sens să-ți postez aici toată Scriptura?..

Cei ce nu cred nu vor crede pe sfinți și pe prooroci nici dacă vor vedea pe cineva înviind din morți... și nu cineștie pe unde ci aici pe pământ, însă voi vreți mereu să facă cineva minuni ca să credeți... ziceți voi că dacă vă arată ce cereți voi atunci o să credeți... și dacă o să credeți ce va fi atunci Domnului?.. apoi o să vreți să vă facă galaxy pentru că vouă vă plac... minciunile. Problema este: ce o să faceți voi cu ele dacă Domnul o să vi le facă... ce naiba o să faceți voi cu ele? Ce galaxia mamonii ei de treabă o să mai doriți apoi?.. că dacă nu ești credincios în puține lucruri cum o să fi în mai multe? Cum?

În orice text scripturistic vei găsi nu ceea ce cauți ca prostu' ci ceea ce cauți cu Adevărat...
Scriptura spune foarte clar și oricine poate citi că nu există galaxyii... în oricare verset vrei dumneata, în toate.

Theodor_de_Mopsuestia 03.05.2012 15:36:54

Sincer, daca, prin absurd, as avea de ales intre paranoia cipurilor si/sau a "secretelor NASa/Majestic 12/etc", si intre a fi un ateu lucid, cu suflet bun, si cu capul pe umeri, as alege-o fara ezitare pe a doua.
Florin-Ionut, ar trebui sa dai cefereu' si taromu' in judecata, hoti ce ti-au laut banii pe naspa. Si vsovi la fel! Pai nu e evident, cf teoriilor voastre mistico-mistocare, ca de fapt toata munca de ducere a omului calator o fac stalpii, copacii, si alti nebagati in seama de pe traseu? Tacutii truditori far' de cuvant... Trenul ala e butaforie pura, probabil inventata de Micii Cenusii in colaborare cu NASA, CIA, NSA si...CFR: iti da iluzia miscarii, a inertiei, si alte iluzii, ca orice ozeneu. Du-te repede la Diaconescu, si zi-i ca orice vehicul, incl. elicopterul lui personal, este un ozene. Sa vezi ce emisiune banoasa scoateti...asa, sa crape ciocoii heliocentrici din cauza la (sic!) senzationalul purpuriu.
Acum, serios, din nou prin absurd, DACA s-ar dovedi (!!!!!!) vreodata ca acei ca voi au dreptate, as deveni, o spun public si solemn, ateu till death. Ala nu e Dumnezeu, cel ce ar fi creat asa o starpitura de lume, si numerita nici macar tentativa unui gand, daramite inchinare.
In rest, ma fascineaza capacitatea mintii umane de a se minti singura. Mai tare ca voi nu e decat popa Badulescu, ex-rockerul, care zicea ca daca vedem sateliti/meteoriti/galaxii prin telescoape, cica e "lucrarea Inamicului". Imi venea sa il intreb: "da' ochelari de ce porti, popo? ca tot principiul ala optic e, desi invers". M-am abtinut in ultima nanosecunda. :P

DragosP 03.05.2012 15:44:56

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 442719)
cum se poate demonstra ca planeta Pamant este plata cand ea este sferica, avem toate dovezile ? uitati-va de jur imprejur, nu vedeti ca orizontul este sub forma unui cerc?

Aoleu, nu-l provoca!

Theodor_de_Mopsuestia 03.05.2012 15:48:26

Citat:

În prealabil postat de DragosP (Post 442768)
Aoleu, nu-l provoca!

Bine zis! Daca vsovi incepe ceva ce, cf. domniei sale, este un discurs/o demonstratie/o apologetica/etc., pana si miriapodele mele vor avea dureri de cap. In ce ma priveste, ii privesc postarile, si asta in jumatate de diagonala, nu i le citesc. Am si altceva de facut, mai bun as zice, cu energia mea nervoasa.

vsovivi 03.05.2012 15:59:08

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 442764)
Sincer, daca, prin absurd, as avea de ales intre paranoia cipurilor si/sau a "secretelor NASa/Majestic 12/etc", si intre a fi un ateu lucid, cu suflet bun, si cu capul pe umeri, as alege-o fara ezitare pe a doua.
Florin-Ionut, ar trebui sa dai cefereu' si taromu' in judecata, hoti ce ti-au laut banii pe naspa. Si vsovi la fel! Pai nu e evident, cf teoriilor voastre mistico-mistocare, ca de fapt toata munca de ducere a omului calator o fac stalpii, copacii, si alti nebagati in seama de pe traseu? Tacutii truditori far' de cuvant... Trenul ala e butaforie pura, probabil inventata de Micii Cenusii in colaborare cu NASA, CIA, NSA si...CFR: iti da iluzia miscarii, a inertiei, si alte iluzii, ca orice ozeneu. Du-te repede la Diaconescu, si zi-i ca orice vehicul, incl. elicopterul lui personal, este un ozene. Sa vezi ce emisiune banoasa scoateti...asa, sa crape ciocoii heliocentrici din cauza la (sic!) senzationalul purpuriu.
Acum, serios, din nou prin absurd, DACA s-ar dovedi (!!!!!!) vreodata ca acei ca voi au dreptate, as deveni, o spun public si solemn, ateu till death. Ala nu e Dumnezeu, cel ce ar fi creat asa o starpitura de lume, si numerita nici macar tentativa unui gand, daramite inchinare.
In rest, ma fascineaza capacitatea mintii umane de a se minti singura. Mai tare ca voi nu e decat popa Badulescu, ex-rockerul, care zicea ca daca vedem sateliti/meteoriti/galaxii prin telescoape, cica e "lucrarea Inamicului". Imi venea sa il intreb: "da' ochelari de ce porti, popo? ca tot principiul ala optic e, desi invers". M-am abtinut in ultima nanosecunda. :P

Exact pe lăcomia asta a închipuirilor a mizat necuratul...
Că a văzut el cum omul necredincios, omul prost și rău vrăjindu-se cu imensitatea SiFi listată prin povești și entuziasme, îl va face atunci când se va convinge de cât de mică e creația să zică el că e urâtă și să promită că va fi cel mai ateu că cică iată că Domnul a creat ceva ce nu era pe placul său... și cum nemulțumiților li se ia darul și Harul... va ajunge negreșit înapoi în borcanul cu oțet exact ca în povestea cu moșul și baba ce trăiau într-un borcan de oțet, moș care a prins peștișorul de aur care i-a îndeplinit trei dorințe...

prima, baba a vrut să fie boieroaică... a fost, a doua să fie regină, a fost, a treia să existe galaxyii și atunci moșul când a auzit a dorit să ajungă iar 'napoi de unde au plecat și s-a împlinit... nu și-a dat seama ce a dorit dar s-a împlinit... înțelese și el locul unde, moșul și baba lui, trăiseră mai fericiți.

stefan florin 03.05.2012 19:01:00

Citat:

În prealabil postat de vsovivi (Post 442750)
Dragul meu prietenaș, are sens să-ți postez aici toată Scriptura?..

Cei ce nu cred nu vor crede pe sfinți și pe prooroci nici dacă vor vedea pe cineva înviind din morți... și nu cineștie pe unde ci aici pe pământ, însă voi vreți mereu să facă cineva minuni ca să credeți... ziceți voi că dacă vă arată ce cereți voi atunci o să credeți... și dacă o să credeți ce va fi atunci Domnului?.. apoi o să vreți să vă facă galaxy pentru că vouă vă plac... minciunile. Problema este: ce o să faceți voi cu ele dacă Domnul o să vi le facă... ce naiba o să faceți voi cu ele? Ce galaxia mamonii ei de treabă o să mai doriți apoi?.. că dacă nu ești credincios în puține lucruri cum o să fi în mai multe? Cum?

În orice text scripturistic vei găsi nu ceea ce cauți ca prostu' ci ceea ce cauți cu Adevărat...
Scriptura spune foarte clar și oricine poate citi că nu există galaxyii... în oricare verset vrei dumneata, în toate.

bla...bla...bla. Care sfant sau prooroc a spus ca nu exista galaxii?

ioanna 03.05.2012 20:22:30

Citat:

În prealabil postat de JoyDivision (Post 442719)
cum se poate demonstra ca planeta Pamant este plata cand ea este sferica, avem toate dovezile ? uitati-va de jur imprejur, nu vedeti ca orizontul este sub forma unui cerc?

De pe topicul despre budism, am prins o idee interesanta, expusa de Florin: din perspectiva unui proces cognitiv care incearca sa surprinda natura fundamentala a formei, Pamantul poate fi simbolizat prin orice forma :) La intrebarea: ce forma are Pamantul? ,tu vei spune "sferica", bazandu-te pe aspectele conventionale ale realitatii, elucidate prin stiinta, in timp ce Vsovivi va raspunde complet alceva, pentru ca el pare ca analizeaza relatiile de cauzalitate ale realitatii, nu aspectele conventionale ale acesteia.

vsovivi 04.05.2012 09:48:18

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 442810)
Citat:

Citat:
În prealabil postat de vsovivi http://www.crestinortodox.ro/forum/i...s/viewpost.gif
Dragul meu prietenaș, are sens să-ți postez aici toată Scriptura?..

Cei ce nu cred nu vor crede pe sfinți și pe prooroci nici dacă vor vedea pe cineva înviind din morți... și nu cineștie pe unde ci aici pe pământ, însă voi vreți mereu să facă cineva minuni ca să credeți... ziceți voi că dacă vă arată ce cereți voi atunci o să credeți... și dacă o să credeți ce va fi atunci Domnului?.. apoi o să vreți să vă facă galaxy pentru că vouă vă plac... minciunile. Problema este: ce o să faceți voi cu ele dacă Domnul o să vi le facă... ce naiba o să faceți voi cu ele? Ce galaxia mamonii ei de treabă o să mai doriți apoi?.. că dacă nu ești credincios în puține lucruri cum o să fi în mai multe? Cum?

În orice text scripturistic vei găsi nu ceea ce cauți ca prostu' ci ceea ce cauți cu Adevărat...
Scriptura spune foarte clar și oricine poate citi că nu există galaxyii... în oricare verset vrei dumneata, în toate.
bla...bla...bla. Care sfant sau prooroc a spus ca nu exista galaxii?

Prietenaș mare amic, văd că ai început să faci precum curcile, blablabla... persistând în a cere semne și minuni, cirte și iote cu care să-ți demonstrezi pofta de ceartă... ce artă? păi artă marțială și joială că doar de aia se numeau ei farisei căci toți se credeau un fel de faraoni, niște șefi ai gLumii.

Ți-am spus doar că orice verset al Scripturii și orice prooroc a mărturisit inexistența galaxiilor însă tu ai făcut blat blat blat cu științificii și iată că nu mai poți să vezi și să auzi... nu că nu poți ci nu vrei fiindcă te jignești, că cum adică... păi de aia nu pricepi și faci ca toate curcile fiindcă nu citești cu smerenie ceea ce scriu... iar de scriptură nici că poate fi vorba să o fi citit cu luare aminte... măcar primele 3 pagini ale ei.

Exemplu de versete:

''la început a fost Cuvântul...''
''și prin El s-au făcut toate câte s-au făcut''
''în ziua a 6 l-a făcut Domnul Dumnezeu pe om''
''în ziua întâi a zis 'Să fie lumină și a fost' iar apoi a zis ca să fie o tărie ca să despartă apele de ape... Și a fost.''

Întrebare: din ce a apărut TĂRIA dacă existau numai ape? Dar lumina din ce e făcută?

Iată deci cum toate au la bază particula de apă în diferitele ei stări de ascultare de Dumnezeu, de Cuvânt... înclusiv focul și ghiața e din apă astfel că încălzirea sau răcirea sunt proprietăți ce se manifestă prin particula de apă.

Așa e și cu pământul cu toate cele pe care le conține (pământ agricol, lut, minereuri, lavă în zonele vulcanice și nu în centru, păcură, gaze, ...) este apărut din apele de jos și are forma apelor la vremea respectivă și la bază orice particul care este pământ are la bază particula de apă căci din apă au ieșit toate la porunca Domnului a cărui Duh credincios se purta pe deasupra apelor, și aia era Cerul și Pământul, adică Dumnezeu și apa.

Vezi dumneata aici galaxii?

Apoi, după ce lumina a apărut de sus fiind făcută din apă care slăvind pe Dumnezeu luminează, a despărțit apa, norul coeziv, în două, prin Tăria numită Cer care le-a rupt în două părți egale din mijloc începând, astfel că cerul, tăria fiind făcută tot din apă, adică cerul este apă cu alte proprietăți de ascultare întru Hristos.

Ce vedeți voi prin lunete, nu sunt altceva decât formațiuni cerești fără pământ ci sus avem doar apă, foc, ghiață, aer fin, gaze ce se ridică de jos, mirosuri, fumuri care se ridică până la o anumită înălțime, și dacă depășesc zona de jos până unde toate curg spre adânc, acolo în cer se plimbă nestingherite, deci formațiunile cerești nu conțin pământuri, bolovani, și nimic din ce se află sub cer. Voi vedeți jocuri de lumini și forme de apă și ghiață și foc la diferite temperaturi care stau acolo sus sau se mișcă liber prin Cer după cum le-a rânduit sfânta Treime.

Galaxia este o denumire speculativă care definește o născoceală a științificilor speculanți și afaceriști cu păcatele și mândria, și ea nu există fizic așa cum este descrisă, căci ei văd dar habar nu au ce văd și mint crezând că văd ceea ce bănuie și presupun ei că cică aia ar vedea.

Ceea ce văd ei acolo sus defapt este descris în Scripturi de către Cel Preaînalt Carele nu minte pe oricine va crede și nu păcălește pe oricine ascultă... însă cei tari la cerbice deși au văzut semne și minuni ei și-au întărit și mai mult cerbicea ca să tot să se lăcomească în a nu crede până la sfârșit... și asta pentru că așa le este lor dat ca să se laude cu ei înșiși punându-și nădejdea în idoli care nu văd, nu aud și nu pot să facă nimic sau în îngerii antichriști și satanici care le promit marea cu sarea înșelându-i și ispitindu-i la lepădare de Cuvântul lui Dumnezeu, la batjocorirea sfinților și drepților exact așa ca și părinții lor pe care îi acuză ca să le omoare și mai abitir ființa din cartea Iistoriei.

Dacă iar am scris prea mult încât începi să faci precum curcile ce râd de proști, te rog mă iartă că știu că voi nu puteți crede... ceea ce este scris în Scripturi... și fără Hristos nici nu știu la ce v-ar putea folosi.

Florin-Ionut 04.05.2012 09:49:46

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 442764)
Sincer, daca, prin absurd, as avea de ales intre paranoia cipurilor si/sau a "secretelor NASa/Majestic 12/etc", si intre a fi un ateu lucid, cu suflet bun, si cu capul pe umeri, as alege-o fara ezitare pe a doua.

Păcat că spui așa ceva. Ai mare grijă ce spui, darămite ce scrii.

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 442764)
Florin-Ionut, ar trebui sa dai cefereu' si taromu' in judecata, hoti ce ti-au laut banii pe naspa. Si vsovi la fel! Pai nu e evident, cf teoriilor voastre mistico-mistocare, ca de fapt toata munca de ducere a omului calator o fac stalpii, copacii, si alti nebagati in seama de pe traseu? Tacutii truditori far' de cuvant... Trenul ala e butaforie pura, probabil inventata de Micii Cenusii in colaborare cu NASA, CIA, NSA si...CFR: iti da iluzia miscarii, a inertiei, si alte iluzii, ca orice ozeneu. Du-te repede la Diaconescu, si zi-i ca orice vehicul, incl. elicopterul lui personal, este un ozene. Sa vezi ce emisiune banoasa scoateti...asa, sa crape ciocoii heliocentrici din cauza la (sic!) senzationalul purpuriu.

CFRul n-are nici o vină, săracul, poate nici Taromul, dar alte companii aeriene și navale sînt implicate în alterarea adevărului deoarece falsifică traiectoriile reale ale avioanelor pe unele rute foarte lungi, intercontinentale.

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 442764)
Acum, serios, din nou prin absurd, DACA s-ar dovedi (!!!!!!) vreodata ca acei ca voi au dreptate, as deveni, o spun public si solemn, ateu till death. Ala nu e Dumnezeu, cel ce ar fi creat asa o starpitura de lume, si numerita nici macar tentativa unui gand, daramite inchinare.

Te-au corupt ireversibil fantasmagoriile atrofizicienilor care, unii dintre ei, nu fac altceva decît să-și pună imaginația la treabă ca să aibă treabă cei de la departamentul de desen în culori de la NASA. Cosmosul gîndit de Hristos, Logosul și Rațiunea tuturor lucrurilor este foarte complex, dar asta nu presupune în mod necesar infinitate spațială, găuri, materii sau energii negre sau mai știu eu ce. Lumile spirituale care se suprapun peste lumea noastră, perspectiva veșnică a acestor lumi, modul în care sînt proniate de Duhul Sfînt - toate acestea nu sînt luate în considerare de "savanții" moderni care de fapt caută mecanisme automate de explicare a realității menite să-L scoată pe Dumnezeu din ecuație, ca să rămînă ei și cu tatăl minciunii marii maeștri și designeri ai Universului celui fals, dar incredibil de complicat, nu-i așa?...

Citat:

În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia (Post 442764)
In rest, ma fascineaza capacitatea mintii umane de a se minti singura. Mai tare ca voi nu e decat popa Badulescu, ex-rockerul, care zicea ca daca vedem sateliti/meteoriti/galaxii prin telescoape, cica e "lucrarea Inamicului". Imi venea sa il intreb: "da' ochelari de ce porti, popo? ca tot principiul ala optic e, desi invers". M-am abtinut in ultima nanosecunda. :P

Dacă o minciună rezistă cîteva generații, după atîta vreme trece drept adevăr. Caută filmul "12 Angry Men", e foarte bun, de unde vei înțelege că nu întotdeauna majoritatea are dreptate. Adevărul nu ține cont de părerea oamenilor, fie ei mulți sau puțini.

Deci Toadere, eu nu susțin că modelul PP este în mod necesar cel real, ci rămîn un sceptic al modelului PS care este posibil să nu fie cel adevărat. Voi, cei 9999/10000 care credeți orbește în tot ce debitează manualele școlare, canalele de televiziune și alte mijloace de [dez]informare în masă fără să vă puneți problema că poate să fie altfel. Este alegerea voastră în fond, dar ești tu 400% sigur că e cea corectă?

JoyDivision 04.05.2012 12:04:00

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 442825)
De pe topicul despre budism, am prins o idee interesanta, expusa de Florin: din perspectiva unui proces cognitiv care incearca sa surprinda natura fundamentala a formei, Pamantul poate fi simbolizat prin orice forma :) La intrebarea: ce forma are Pamantul? ,tu vei spune "sferica", bazandu-te pe aspectele conventionale ale realitatii, elucidate prin stiinta, in timp ce Vsovivi va raspunde complet alceva, pentru ca el pare ca analizeaza relatiile de cauzalitate ale realitatii, nu aspectele conventionale ale acesteia.



hmmm, eu nu stiu daca "Vsovivi" analizeaza ceva...scrierile dansului nu constituie o "analiza".

apophis 04.05.2012 13:19:36

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 442898)



Te-au corupt ireversibil fantasmagoriile atrofizicienilor care, unii dintre ei, nu fac altceva decît să-și pună imaginația la treabă ca să aibă treabă cei de la departamentul de desen în culori de la NASA. Cosmosul gîndit de Hristos, Logosul și Rațiunea tuturor lucrurilor este foarte complex, dar asta nu presupune în mod necesar infinitate spațială, găuri, materii sau energii negre sau mai știu eu ce. Lumile spirituale care se suprapun peste lumea noastră, perspectiva veșnică a acestor lumi, modul în care sînt proniate de Duhul Sfînt - toate acestea nu sînt luate în considerare de "savanții" moderni care de fapt caută mecanisme automate de explicare a realității menite să-L scoată pe Dumnezeu din ecuație, ca să rămînă ei și cu tatăl minciunii marii maeștri și designeri ai Universului celui fals, dar incredibil de complicat, nu-i așa?...

Deci Toadere, eu nu susțin că modelul PP este în mod necesar cel real, ci rămîn un sceptic al modelului PS care este posibil să nu fie cel adevărat. Voi, cei 9999/10000 care credeți orbește în tot ce debitează manualele școlare, canalele de televiziune și alte mijloace de [dez]informare în masă fără să vă puneți problema că poate să fie altfel. Este alegerea voastră în fond, dar ești tu 400% sigur că e cea corectă?


Exista un program numit Stellarium, il poti instala in computer si cu el te orientezi pe cer pentru a gasi obiecte vizibile cu ochiul liber, daca ai un instrument astronomic e si mai bine, poti vedea mai multe si cu detalii. Galaxia Andromeda se vede cu ochiul liber de undeva din afara oraselor sau satelor cu poluare luminoasa mare.

ioanna 04.05.2012 14:00:45

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 442898)
Te-au corupt ireversibil fantasmagoriile atrofizicienilor care, unii dintre ei, nu fac altceva decît să-și pună imaginația la treabă ca să aibă treabă cei de la departamentul de desen în culori de la NASA. Cosmosul gîndit de Hristos, Logosul și Rațiunea tuturor lucrurilor este foarte complex, dar asta nu presupune în mod necesar infinitate spațială, găuri, materii sau energii negre sau mai știu eu ce.

Un crestin nu ar trebui sa nege concretul descoperit prin cercetarea stiintifica, ci sa interpreteze teologic ideile de rationalitate si devenire a universului, sa vada lumea in spirit patristic, tinand insa cont de cercetarea stiintifica si directiile sale.

apophis 04.05.2012 14:22:13

Ce spui tu suna altfel, ceva mai normal. Nu se poate sa nu iei in considerare cercetarea stiintifica, mai ales ca in zilele noastre avem la dispozitie instrumente cu care sa cercetam singuri. Plus ca accesul pe acest forum este posibil cu ajutorul internetului, internet care functioneaza si este accesibil si larg raspandit in lumea civilizata tocmai datorita evolutiei stiintei, a satelitilor care orbiteaza planeta, planeta care in niciun caz nu este plata.

ioanna 04.05.2012 14:50:15

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 442982)
Plus ca accesul pe acest forum este posibil cu ajutorul internetului, internet care functioneaza si este accesibil si larg raspandit in lumea civilizata tocmai datorita evolutiei stiintei, a satelitilor care orbiteaza planeta, planeta care in niciun caz nu este plata.

Dar cine a spus ca e plata? N-am citit tot topicul, chiar ma surpinde titlul, nu inteleg in ce sens poate fi considerat Pamantul plat. Sper ca cei care cred asta, nu-si fundamenteaza ideea pe Scriptura, pentru ca aceasta nu sprijina o asemenea conceptie, nu se refera la Pamant ca si planeta, ci pamant- ca intindere, suprafata.

"El va ridica steag pentru neamuri și va aduna pe cei risipiți ai lui Israel și va strânge la un loc pe cei împrăștiați ai lui Iuda din cele patru colțuri ale pământului." (Isaia 11:12)
E limpede ca cele patru colturi se refera la cele patru zari, (punctele cardinale) din perspectiva omului care priveste intinderea, el fiind in centru.
"Când El privea până la marginile pământului și îmbrățișa cu ochii tot ce se află sub ceruri," (Iov 28:24)
Idem, el e observatorul care se uita la linia orizontului.

Singurul lucru pe care-l confirma Biblia este ca pamantul se afla in centrul creatiei Lui Dumnezeu, adica in prim planul ei, in atentia Lui, nu in centrul spatial(fizic) al Universului.

apophis 04.05.2012 14:53:36

Te rog sa citesti ce a scris userul Vsovivi, macar in ultimele 4 sau 5 pagini. Sunt explicatii halucinante dar ce sa facem, e parerea lui si incercam sa o respectam :)

Florin-Ionut 04.05.2012 14:55:38

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 442972)
Exista un program numit Stellarium, il poti instala in computer si cu el te orientezi pe cer pentru a gasi obiecte vizibile cu ochiul liber, daca ai un instrument astronomic e si mai bine, poti vedea mai multe si cu detalii. Galaxia Andromeda se vede cu ochiul liber de undeva din afara oraselor sau satelor cu poluare luminoasa mare.

Mulțam pentru idee. Și sfatul de a-mi cumpăra un telescop este bun, îl voi lua în considerare cînd va mai crește fiică-mea.

Chiar voiam să te întreb, ce înseamnă f/5, că apropie de 5 ori imaginea? Telescopul tău de 1000 de lei cîte ori apropie obiectul?

Am întrebat mai demult la observatorul atronomic din Constanța dacă se poate vedea vreo galaxie cu instumentele lor și mi-au răspuns că nu. Poate din cauza poluării sau a lipsei de bunăvoință, nu știu. A, ca să nu înțelegi greșit, modelul PP nu exclude existența galaxiilor și a altor obiecte cerești mai complicate. Din cîte știu eu, nu.

vsovivi 04.05.2012 15:01:22

Ce vreți să spuneți?

Că ce vedeți voi prin lunetă sau microscop sau disecție sau la distanță prin calculatoare sau telefoane... sunt dovezi că modelele lor, plăsmuirile, născocelile și aberațiile lor sunt corecte? Asta credeți că dacă vedeți navetele, aparatele, sateliții, televizoarele, calculatoarele, și orice fabrică de unelte sau mașini sau vehicole, înseamnă că teoriile lor sunt adevărate?

Înseamnă că voi nu cunoașteți modul de operare al vrăjmașilor... lui Dumnezeu. Nu vă dați seama?

Păi unii oameni, sfinți sau oameni cinstiți, s-au chinuit în credința lor și au primit har și ajutor de sus și au făcut tot felul de invenții practice intuind proprietăți și posibilități prin credință, din dorința de a elibera pe om de chinul istovitor al muncii pentru avere, pentru mîncare, și apoi au apărut științificii hoți și speculanți care le-au furat ideile, meritele, și au explicat ei totul prin teoriile științifice ale necredinței, mințind și dezinformând și umplând toată gLumea cu bazaconiile lor absurde, pentru ca voi, învățându-le tâmpeniile și prostiile lor prin școli, facultăți și prin toate filmele și publicațiile să credeți că e meritul cercetărilor lor, e rodul experiențelor, experimentelor, al concluziilor lor și astfel v-au vândut și produsele furate și i-ați zeificat și ați crezut că ei știu.

Ca să veniți acum să cereți să se modifice scripturile ca să le îndreptățească minciunile.

Nu credeți că nu e nevoia ca să-i împăcați în felul ăsta pe revoltați? Nu le va folosi la nimic dacă Adevărul va fi pus sub obroc... ci doar se vor amăgii și flata până ce răul săvârșit îi va distruge.

Domnul are milă de toți și pentru aceea a dăruit răspândirea Evangheliei Sale căci nu a dorit moartea păcătoșilor ci întoarcerea lor la Credință și la Adevăr, căci Domnul nu vrea clădiri și ziduri și monumente de închinăciune ci rugăciunea curată și smerită în Duh și în Adevăr și în Taină.

Deci nu mai tot dezinformați că scripturile ar îndreptății pe hoți, tâlhari, științifici, speculanți, desfrânați, curioși, mincinoși, răi, născocitori de dezbinări sau tot soiul de fricoși care se lasă speriați de renumele și premiile și diplomele științificilor, căci tot ce au creat nu este decât un munte de gunoi care nu învie și nu vindecă pe nimeni ci îl ispitește la lene și plăceri și infidelități, la distracția pierderii de vreme.

Voi chiar i-ați crezut sfinți pe hoți și pe hoți și tâlhari i-ați luat drept sfinți.

Ce păcăleală, ce fraiereală... ați fost trași pe sfoară... și acum vă mirați și fiindcă nu sunteți împăcați doriți iată chiar mistificare și măsluirea scripturilor... vreți să împăcați și capra și varza. Păi capra sunt științificii mincinoși și absurzi iar varza e viața și mintea lor... pe care și-au păpat-o ca popa.

Știința cea adevărată este Dumnezeu în omul Hristificat nu pentru slavă de la oameni.

Ce poate să aibă împreună Adevărul cu mamona?

ioanna 04.05.2012 15:02:09

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 442987)
Te rog sa citesti ce a scris userul Vsovivi, macar in ultimele 4 sau 5 pagini. Sunt explicatii halucinante dar ce sa facem, e parerea lui si incercam sa o respectam.

Teorie perfecta nu exista. Dintre cele existente, cea care prezinta cele mai putine inexactitati e cea mai apropiata de realitate, iar aceea cu siguranta nu e asta:

http://img819.imageshack.us/img819/7...de918c7dcc.jpg

N-am citit informatiile din link, imi e suficienta poza sa ma intreb ce a fost in capul celui care a desenat sombreroul asta mexican? :) Apelele alea ar trebui sa inunde, sa acopere Ecuatorul.

Florin-Ionut 04.05.2012 15:15:23

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 442980)
Un crestin nu ar trebui sa nege concretul descoperit prin cercetarea stiintifica, ci sa interpreteze teologic ideile de rationalitate si devenire a universului, sa vada lumea in spirit patristic, tinand insa cont de cercetarea stiintifica si directiile sale.

Concretul zilelor noastre nu mai este atît de sigur cum era altădată. Sau poate că niciodată omul nu a fost sigur de nimic decît de moartea care l-a așteptat undeva într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat.

Un bun creștin este dator să deosebească lucrurile, să discearnă informația care ajunge la el. Este cel mai greu lucru de realizat; cea mai înală virtute este dreapta judecată sau darul deosebirii duhurilor, pe care puțini au dobîndit-o. Vorba Sfîntului Paisie de la Sihla: să nu crezi tot ce auzi.

Eu pun la îndoială o parte din ceea ce ne învață știința zilelor noastre. Am învățat să fac asta deoarece sursele principalelor descoperiri științifice au devenit cel puțin dubioase de vreo 50 de ani încoace. Da, există studii și cercetări serioase care pot fi consultate de cei care au o bază minimă pentru a le putea înțelege, dar ceea ce ni se face public prin intermediul mass-media a devenit pentru mine un fel de batjocură la adresa oamenilor de rînd. Repet, nu de multă vreme se întîmplă acest fenomen.

Apropo de Biblie, dacă Domnul îi poruncește clar și răspicat Soarelui să se oprească deasupra Ghideomului pentru ca să-Și ajute prietenii în luptă, atunci eu așa înțeleg, că Soarele s-a oprit, nu că Pămîntul nu s-a mai învîrtit în jurul propriei axe și în jurul Soarelui. De unde se înțlege că există două posibile explicații pentru a rămîne în conformitate cu Scriptura:

- ori Pămîntul e rotund și Soarele se învîrte în jurul lui
- ori Pămîntul e plat și Soarele (mic) se rotește deasupra lui

Versiunea PS cu Pămîntul mic în mișcare în jurul Soarelui uriaș cade.

Florin-Ionut 04.05.2012 15:20:44

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 442992)
Teorie perfecta nu exista. Dintre cele existente, cea care prezinta cele mai putine inexactitati e cea mai apropiata de realitate, iar aceea cu siguranta nu e asta:

http://img819.imageshack.us/img819/7...de918c7dcc.jpg

N-am citit informatiile din link, imi e suficienta poza sa ma intreb ce a fost in capul celui care a desenat sombreroul asta mexican? :) Apelele alea ar trebui sa inunde, sa acopere Ecuatorul.

Acest desen este o schiță a ceea ce vrea să arate imaginea de mai jos:

http://i140.photobucket.com/albums/r...at_earth-1.png

vsovivi 04.05.2012 15:27:04

Mai este o posibilitate, pământul o jumătate de sferă și plat denivelat în partea de sus, reflecâtnd exact modul cum s-au rupt apele de ape la început, căci din apele de jos s-a format...

... și apoi ele s-au scurs și s-au format mările ce înconjoară pămntul semisferic ce șade cu partea rondă, bombată pe nimic, pe necreatul care nu există și nici nu poate fi închipuit căci nu există mai mult în jos.

Deaupra suprafeței lui plane este Cerul iar faptul că e finit și mic locul pe care ne deplasăm îl deduci din faptul că mergând pe suprafața lui ajungi de unde ai plecat, iar dacă explicația ar fi că de aia ajungi de unde ai plecat fiindcă te miști pe sferă atunci nu ai pricepe că e finită creația și mică... și că se află, chiar dacă aicea jos, totuși în centrul preocupărilor Tatălui Ceresc.

Schițele respective false, hărțile prezentate sunt centrate după steaua polară care se vede și e fixă, dar nu iau în serios centrul ceresc sudic, loc unde nu este pplasată nicio stea vizibilă deși corpurile cerești din sud se învârt după acel centru.

apophis 04.05.2012 15:30:26

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 442989)
Mulțam pentru idee. Și sfatul de a-mi cumpăra un telescop este bun, îl voi lua în considerare cînd va mai crește fiică-mea.

Chiar voiam să te întreb, ce înseamnă f/5, că apropie de 5 ori imaginea? Telescopul tău de 1000 de lei cîte ori apropie obiectul?

Am întrebat mai demult la observatorul atronomic din Constanța dacă se poate vedea vreo galaxie cu instumentele lor și mi-au răspuns că nu. Poate din cauza poluării sau a lipsei de bunăvoință, nu știu. A, ca să nu înțelegi greșit, modelul PP nu exclude existența galaxiilor și a altor obiecte cerești mai complicate. Din cîte știu eu, nu.

f/ x reprezinta luminozitatea oferita de telescop. Pentru explicatii mai pe larg exista articole pe net, cauta pe google sau poti intreba expertii aici :

http://www.astronomy.ro/forum/

Un F/5 iti ofera maimulta luminozitate care foloseste la o mai buna observare a obiectelor deep sky, adica nebuloase sau galaxii aflate la distante foarte mari de Terra.

Un f/ 8 zic eu ca e mai bun pentru planete, adica obiecte aflate mai aproape de Pamant.

Oricum ar fi, poti vedea sute de obiecte de pe cer. Cauta pe net si vei afla multe lucruri.

La orice telescop exista niste accesorii numite oculare.La aceste oculare, de diferite valori fiecare se pot adauga niste lentile Barlow care dubleaza sau tripleaza apropierea obiectului pana la limita instrumentului.

Cat despre observatorul din Constanta, e posibil sa-ti fi spus adevarul , poate atunci cand ai fost tu, galaxia Andromeda nu era vizibila. In functie de perioada din an unele obiecte se vad iarna, altele vara, unele la inceputul noptii altele mai catre dimineata. De exemplu nebuloasa din Orion se vede si cu un binoclu, tot timpul noptii in perioada iernii.

apophis 04.05.2012 15:43:17

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 442993)


Nu exista asa ceva, pamantul e aproximativ datorita miezului de metal lichid exista gravitatia. Gravitatia ne face pe noi sa ramanem la sol, altfel am pluti, asa cum se intampla pe alte corpuri ceresti cu gravitatie minima. De asta cand scapi ceva din mana se duce in jos, catre pamant, daca nu ar fi gravitatia nimic nu ar cadea. Astea chiar sunt lucruri de care nu ai cum sa nu fii constient.

Zilele si noptile, anotimpurile si chiar functionarea intregului lant trofic al planetei sunt o consecinta a rotirii planetei in jurul axei sale si in jurul soarelui care si el se deplaseaza prin spatiu impreuna cu tot sistemul solar. Astea se pot calcula cu instrumente adecvate care masoara distanta intre obiectele din spatiu cu ajutorul luminii.

apophis 04.05.2012 15:45:03

Prima imagine, cea cu pamantul care seamana cu o palarie, este o ineptie facuta de cineva care a vrut sa se distreze pe seama celor care cred asa ceva. Daca Pamantul ar fi asa ca in poza respectiva ar veni apa peste noi :) din cauza lipsei gravitatiei.

vsovivi 04.05.2012 16:01:23

Să zicem că ai un punct luminos la 1 m și toți pereții sunt negrii și nu reflectă lumina de loc. Deci ai o beznă de jur împrejur și o sursă de lumină, un punct luminos la 1 m.

Cum ai putea tu aprecia distanța până la sursa de lumină, de foc, dacă ai avea chiar un telescop sau un microscop... ai vedea oricît vrei dumneata de mărit?.. Cum ai ajunge la concluzia că este 1 m dacă să presupunem că nu ai știi din start distanța?

Deci ai un telescop-microscop foarte puternic și te afli într-o cameră întunecată, în beznă totală și ești la distanță de sursă și nu te poți mișca ci doar poți să privești acel punct luminos, acea flacără prin telescop.

Cred că nu vei putea afirma niciodată care este distanța până la sursă cu toate că e doar 1 m, însă dacă nu ai știi dinainte, nu ai putea măsura, iar din calculele lor absurde ar rezulta că e la milioane de ani lumină.

Nu există vid, nu este reală viteza luminii, ci aia este viteza unei unde prin mediu... oscilația particulelor iar 3x10^8 m/s este un fel de rezonanta, au prins ei rezonanta între oscilația de plecare din sursă și cea întoarsă din oglindă... deci în experimentul lor nu e altceva decât că pulsațiile sunt sincrone cu oscilația fotonică și ei au zis că defapt e viteza. FALS!

Viteza luminii este practic oricât de mare fiind funcție de sursă și de mediu și de forțele care îi modifică viteza pe parcurs... ea nu este fixă fiindcă nu există vid, iar spațiul golit de aer, nu este vid ci este făcut din apă cu proprietăți ce diferă pe traseu, iar modelările și speculațiile idealiste nu pot să te facă să crezi în fixismul și în existența unor constante universale...

Apa fiind la baza Creației, rezultă că nimic nu e fix, nici măcar tăria Cerului... căci și ea oscilează și deviază traiectoria luminoasă.

ioanna 04.05.2012 16:09:49

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 442993)
Versiunea PS cu Pămîntul mic în mișcare în jurul Soarelui uriaș cade.

Nici pomeneala! E curios cum ati ales tocmai pasajul din Iosua 10:12-14, care ne demonstreaza ca Pamantul se roteste, nu e fix. Ia uitati demonstratia lui Galileo Galilei pornind de la acele versete: http://www.scribd.com/doc/4022641/ti...ie-fr-conflict

Biblia contine numeroase pasaje alegorice, nu poate fi luata ad-literam. Oprirea Soarelui si a Lunii poate sugera oprirea Timpului, iesirea din timpul istoric (batalia aceea e o secventa de transcendent, nu e o lupta obisnuita ), deci nu vad de unde ati ajuns la concluzia ca pamantul e plat si nu se misca.

apophis 04.05.2012 16:22:21

Citat:

În prealabil postat de vsovivi (Post 443014)
1 - Să zicem că ai un punct luminos la 1 m și toți pereții sunt negrii și nu reflectă lumina de loc. Deci ai o beznă de jur împrejur și o sursă de lumină, un punct luminos la 1 m.

2 - Cum ai putea tu aprecia distanța până la sursa de lumină, de foc, dacă ai avea chiar un telescop sau un microscop... ai vedea oricît vrei dumneata de mărit?.. Cum ai ajunge la concluzia că este 1 m dacă să presupunem că nu ai știi din start distanța?

3 - Deci ai un telescop-microscop foarte puternic și te afli într-o cameră întunecată, în beznă totală și ești la distanță de sursă și nu te poți mișca ci doar poți să privești acel punct luminos, acea flacără prin telescop.

4 - Cred că nu vei putea afirma niciodată care este distanța până la sursă cu toate că e doar 1 m, însă dacă nu ai știi dinainte, nu ai putea măsura, iar din calculele lor absurde ar rezulta că e la milioane de ani lumină.

5 - Nu există vid, nu este reală viteza luminii, ci aia este viteza unei unde prin mediu... oscilația particulelor iar 3x10^8 m/s este un fel de rezonanta, au prins ei rezonanta între oscilația de plecare din sursă și cea întoarsă din oglindă... deci în experimentul lor nu e altceva decât că pulsațiile sunt sincrone cu oscilația fotonică și ei au zis că defapt e viteza. FALS!

6 - Viteza luminii este practic oricât de mare fiind funcție de sursă și de mediu și de forțele care îi modifică viteza pe parcurs... ea nu este fixă fiindcă nu există vid, iar spațiul golit de aer, nu este vid ci este făcut din apă cu proprietăți ce diferă pe traseu, iar modelările și speculațiile idealiste nu pot să te facă să crezi în fixismul și în existența unor constante universale...

7 - Apa fiind la baza Creației, rezultă că nimic nu e fix, nici măcar tăria Cerului... căci și ea oscilează și deviază traiectoria luminoasă.

1 - Ai punctul luminos la 1 metru de tine si ce e cu asta?

2 - Ai vedea atat cat iti permite instrumentul prin care privesti si atat cat iti permite atmosfera planetei. De asta exista Hubble trimis pe orbita, in spatiu, pentru a-si putea folosi puterea la capacitate maxima nefiind afectat de atmosfera terestra care distorsioneaza imaginea. Un metru e prea putin. Lumina de la o stea se reflecta in orice corp care circula sau se situeaza in spatiu. De asta vezi Luna stralucind, pentru ca este luminata de Soare. Cand Luna se afla in conul de umbra al Pamantului, lumina de la soare nu mai ajunge la luna si astfel apare asa numita eclipsa de luna. Acum, distantele de la Pamant la un obiect oarecare aflat in spatiu se poate masura calculand timpul parcurs de lumina reflectata din obiectul respectiv, pana ajunge pe pamant dat fiind faptul ca se cunoaste viteza luminii de mult timp.

3 si 4 - vezi punctul 2

5 si 6 - In bec exista vid? Daca in bec ar exista orice altceva decat vid nu s-ar mai aprinde.

In pungile cu diferite produse vidate exista vid, ce crezi?

Viteza luminii se calculeaza usor cu instrumente exacte prin metoda pe care ti-am explicat-o la punctul 2, e logic.

7 - apa nu e la baza creatiei ( decat daca te referi la viata asa cum o stim noi, dependenta de apa ), nu orice lucru existent e format din apa. Ca sa existe apa trebuie sa existe atomi de oxigen, ceea ce nu gasesti peste tot.

vsovivi 04.05.2012 17:07:34

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 443029)
1 - Ai punctul luminos la 1 metru de tine si ce e cu asta?

2 - Ai vedea atat cat iti permite instrumentul prin care privesti si atat cat iti permite atmosfera planetei. De asta exista Hubble trimis pe orbita, in spatiu, pentru a-si putea folosi puterea la capacitate maxima nefiind afectat de atmosfera terestra care distorsioneaza imaginea. Un metru e prea putin. Lumina de la o stea se reflecta in orice corp care circula sau se situeaza in spatiu. De asta vezi Luna stralucind, pentru ca este luminata de Soare. Cand Luna se afla in conul de umbra al Pamantului, lumina de la soare nu mai ajunge la luna si astfel apare asa numita eclipsa de luna. Acum, distantele de la Pamant la un obiect oarecare aflat in spatiu se poate masura calculand timpul parcurs de lumina reflectata din obiectul respectiv, pana ajunge pe pamant dat fiind faptul ca se cunoaste viteza luminii de mult timp.

3 si 4 - vezi punctul 2

5 si 6 - In bec exista vid? Daca in bec ar exista orice altceva decat vid nu s-ar mai aprinde.

In pungile cu diferite produse vidate exista vid, ce crezi?

Viteza luminii se calculeaza usor cu instrumente exacte prin metoda pe care ti-am explicat-o la punctul 2, e logic.

7 - apa nu e la baza creatiei ( decat daca te referi la viata asa cum o stim noi, dependenta de apa ), nu orice lucru existent e format din apa. Ca sa existe apa trebuie sa existe atomi de oxigen, ceea ce nu gasesti peste tot.

E vorba că nu poți măsura distanța din ceea ce vezi oricât ai mări sau micșora.

Apoi e vorba că viteza luminii nu este constantă și vid nu există, și nu e vorba de aerul scos dintr-o incintă prin forța de pompare afară, prin creere de vacum, ăla nu e vid!

Și uite aici experimentul lui Fizo, și ai să pricepi poate că ei au descoperit nu viteza luminii ci cu totul altceva: ciopârțirea dublă, adică viteza la care roata dințată devine practic opacă. Iar din experiment rezultă nu viteza luminii prin aer ci viteza de rotație de la care roata dințată devine opacă.

Apa stă la baza oricăror particule iar lumina este și ea făcută tot din apă.

apophis 04.05.2012 17:15:54

Ok man, ai dreptate! N-are rost sa ma chinui degeaba.

iuliu46 04.05.2012 22:01:54

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 443002)
Nu exista asa ceva, pamantul e aproximativ datorita miezului de metal lichid exista gravitatia. Gravitatia ne face pe noi sa ramanem la sol, altfel am pluti, asa cum se intampla pe alte corpuri ceresti cu gravitatie minima. De asta cand scapi ceva din mana se duce in jos, catre pamant, daca nu ar fi gravitatia nimic nu ar cadea. Astea chiar sunt lucruri de care nu ai cum sa nu fii constient.

Zilele si noptile, anotimpurile si chiar functionarea intregului lant trofic al planetei sunt o consecinta a rotirii planetei in jurul axei sale si in jurul soarelui care si el se deplaseaza prin spatiu impreuna cu tot sistemul solar. Astea se pot calcula cu instrumente adecvate care masoara distanta intre obiectele din spatiu cu ajutorul luminii.

De unde stii ca exista un miez de metal lichid ?

apophis 04.05.2012 22:33:49

Altfel nu ar exista magnetismul si gravitatia si din cercetari.

iuliu46 05.05.2012 00:53:31

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 443159)
Altfel nu ar exista magnetismul si gravitatia si din cercetari.

Dar din " cercetari " se crede ca nucleul pamantului ar fi format dintr-un aliaj de nichel si fier si ar fi in stare ...solida. Invelisul nucleului ar fi lichid.
Si verbul e se crede sau se presupune. E amuzant sa vezi ca niste oameni care cer dovezi despre Dumnezeu tot timpul predica alti dumnezei fara sa aiba nici macar o umbra de indoiala.:1:

apophis 05.05.2012 08:57:08

Cine predica dumnezei in afara de cei credinciosi?

Nu o mai aburiti cu "cercetari"intre ghilimele, daca nu erau cercetarile acum traiai in pestera sau in cort si aveai sau nu ceva de mancare.

Altfel vad ca folosesti computerul, internetul probabil si masina + multe alte chestii inventate de unii care au facut cercetarile alea pe care le iei la misto.

Zic sa te muti in padure si sa stai acolo singur intre patru pereti, fara apa curenta, fara electricitate si cu ursul la usa.

iuliu46 05.05.2012 10:40:34

Citat:

În prealabil postat de apophis (Post 443203)
Cine predica dumnezei in afara de cei credinciosi?

Nu o mai aburiti cu "cercetari"intre ghilimele, daca nu erau cercetarile acum traiai in pestera sau in cort si aveai sau nu ceva de mancare.

Altfel vad ca folosesti computerul, internetul probabil si masina + multe alte chestii inventate de unii care au facut cercetarile alea pe care le iei la misto.

Zic sa te muti in padure si sa stai acolo singur intre patru pereti, fara apa curenta, fara electricitate si cu ursul la usa.

Daca tu citesti " se crede " sau " se presupune " despre miezul pamantului atunci de ce vii aici si prezinti lucrul ala ca pe o certitudine ? Lasand la o parte faptul ca e invers decat ai prezentat tu pentru ca se presupune ca nucleul ar fi solid inconjurat de un invelis lichid.

"The gift of mental power comes from God, Divine Being, and if we concentrate our minds on that truth, we become in tune with this great power." Nikola Tesla
Deci de vreme ce folosesti curentul electric si Tesla iti spune ca exista Dumnezeu ma astept sa crezi in Dumnezeu...sau sa renunti la a folosi curentul electric. :71:

Atunci cand vei inventa tu orice lucru util pentru ceilalti le poti spune ce sa faca. Pana atunci taci si bucura-te de inventiile lor asa cum ma bucur si eu.

ioanna 05.05.2012 11:20:19

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 443212)
"The gift of mental power comes from God, Divine Being, and if we concentrate our minds on that truth, we become in tune with this great power." Nikola Tesla
Deci de vreme ce folosesti curentul electric si Tesla iti spune ca exista Dumnezeu ma astept sa crezi in Dumnezeu...sau sa renunti la a folosi curentul electric. :71:

Atunci cand vei inventa tu orice lucru util pentru ceilalti le poti spune ce sa faca. Pana atunci taci si bucura-te de inventiile lor asa cum ma bucur si eu.

Tesla a inteles ca teologia si stiinta sunt datoare umanitatii sa se intalneasca, pentru construirea unei lumi mai bune, pentru ca cele doua nu se exlud reciproc, ci sunt complementare in procesul cunoasterii lumii si a vietii avand o finalitate comuna: ajungerea la esenta cunoasterii, la descoperirea adevarurilor date omului de catre Creator. De acest lucru a inceput sa constientizeze si stiinta moderna, care paraseste ideea evolutiei lumii din hazard prin descoperirea unei rationalitati comune in intreaga lume, de la nivelul microbiologiei si pana la astronomie.

iuliu46 05.05.2012 11:30:32

Citat:

În prealabil postat de ioanna (Post 443220)
Tesla a inteles ca teologia si stiinta sunt datoare umanitatii sa se intalneasca, pentru construirea unei lumi mai bune, pentru ca cele doua nu se exlud reciproc, ci sunt complementare in procesul cunoasterii lumii si a vietii avand o finalitate comuna: ajungerea la esenta cunoasterii, la descoperirea adevarurilor date omului de catre Creator. De acest lucru a inceput sa constientizeze si stiinta moderna, care paraseste ideea evolutiei lumii din hazard prin descoperirea unei rationalitati comune in intreaga lume, de la nivelul microbiologiei si pana la astronomie.

Nu sant de acord in ceea ce priveste stiinta moderna dar ai dreptate in ceea ce-l priveste pe Tesla.
Problema e ca cei care-si spun atei au confiscat stiinta si logica si iti arunca in fata raspunsuri din astea cu epoca de piatra in care ar trebui sa traiesti.Nici macar nu deschid cartea de fizica sa descopere ca majoritatea celor de acolo au crezut in Dumnezeu si ca la baza "metodei stiintifice " sta cartezianismul care de asemenea presupunea existenta lui Dumnezeu...asta pana cand au aparut geniile astea care nu au inventat nimic util doar filozofie de 2 bani.

iuliu46 05.05.2012 11:33:59

"So we find that the three possible solutions of the great problem of increasing human energy are answered by the three words: food, peace, work. Many a year I have thought and pondered, lost myself in speculations and theories, considering man as a mass moved by a force, viewing his inexplicable movement in the light of a mechanical one, and applying the simple principles of mechanics to the analysis of the same until I arrived at these solutions, only to realize that they were taught to me in my early childhood. These three words sound the key-notes of the Christian religion. Their scientific meaning and purpose now clear to me: food to increase the mass, peace to diminish the retarding force, and work to increase the force accelerating human movement. These are the only three solutions which are possible of that great problem, and all of them have one object, one end, namely, to increase human energy. When we recognize this, we cannot help wondering how profoundly wise and scientific and how immensely practical the Christian religion is, and in what a marked contrast it stands in this respect to other religions. It is unmistakably the result of practical experiment and scientific observation which have extended through the ages, while other religions seem to be the outcome of merely abstract reasoning. Work, untiring effort, useful and accumulative, with periods of rest and recuperation aiming at higher efficiency, is its chief and ever-recurring command. Thus we are inspired both by Christianity and Science to do our utmost toward increasing the performance of mankind. This most important of human problems I shall now specifically consider." Nikola Tesla

apophis 05.05.2012 13:42:44

Citat:

În prealabil postat de iuliu46 (Post 443212)
"The gift of mental power comes from God, Divine Being, and if we concentrate our minds on that truth, we become in tune with this great power." Nikola Tesla
Deci de vreme ce folosesti curentul electric si Tesla iti spune ca exista Dumnezeu ma astept sa crezi in Dumnezeu...sau sa renunti la a folosi curentul electric. :71:

Atunci cand vei inventa tu orice lucru util pentru ceilalti le poti spune ce sa faca. Pana atunci taci si bucura-te de inventiile lor asa cum ma bucur si eu.

Aia era parerea lui Tesla, daca Tesla spune ca exista Dumnezeu nu inseamna ca asa e.


Ora este GMT +3. Ora este acum 02:56:06.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.