Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   In care se va demonstra ca Pamantul poate sa fie plat, nu sferic (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14184)

AlinB 30.11.2011 15:11:02

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 412571)
Nu scrie nimic din ce am zis eu. Nu ma refeream la calatorii la Polul Sud,ci pur si simplu sa faci inconjurul Antarcticii pe apa si sa se masoare distanta. Ce-i asa greu?

Si..cine a facut asta? Tu ai facut? Sau cineva in care sa ai incredere absoluta.. :)

vsovivi 30.11.2011 15:23:04

Citiți Facerea, potopul, și alte locuri din scripturi unde sunt pomenite cele create de Dumnezeu și apoi mai stăm de vorbă pe argumente și nu cu ironii îndoielnice și îndoitoare care par a demonstra 'evidentul' ăla pe care îl credeți voi.

Pământul e plat denivelat la suprafață și rond pe fundul apelor de jos.

Munții și adâncurile ne arată cum s-au rupt apele de ape.

Soarele și luna și stelele merg pe deasupra pământului și mărilor totimpul la aceiași distanță față de partea de jos, unde ne aflăm noi.

Eclipsa de soare și de lună și fazele lunii bine observate și interpretate ne arată destule pentru a pricepe corect că nu se interpune pământul între soare și lună niciodată.

În cer nu există pământuri, pietre, materie de jos, decât foc, apă și ghiață, nori, aer, vânturi, și ceea ce se ridică de jos!

Răsăritul soarelui și apusul și instaleara nopții se datorează nu formei de glob ci unghiului de refracție care impune forma de U pe care merge raza luminii prin păturile de aer de pe patul pământului.

Din pricina că e finită creația soarele apare mereu din răsărit dar el merge tot drept înainte schimbându-și direcția lent din pricina tăriei și că e finită creația, deci își schimbă lent direcția spre margini. Așa apar anotimpurile că soarele și luna se mișcă pe cer parcă lovindu-se de mantele laterale schimbându-și treptat direcția vara și iarna.

Soarele și Luna la eclipsa de soare formează o sferă perfectă, sunt două jumătăți de sferă de aceiași mărime.

Toată creația este atât cât este ea și nu este mai mult decât este creat, deci avem un cub, un paralelipiped, și ăsta e singurul model posibil teoretic prin care putem modela ceea ce se vede. Este cubul din mintea omului căci atâta poate omul percepe real, un cub, un paralelipiped și nicidecum un infinit.

Dar nu ce se vede are valoare și nu aia e tot ce este ci ceea ce nu se vede este cu adevărat căci ceea ce se vede numai din ceea ce nu se vede se lucrează spre a fi văzut cândva și deci ceea ce se vede e trecător și vremelnic iar ceea ce nu se vede este veșnic fiindcă ceea ce nu se vede are haină curată și veșnică pe când ceea ce se vede e acuma dar nu are nicio îmbrăcăminte și dispare, e ca o natură moartă plină de tot felul de goliciuni care moare.

Deci sigur nu există niciun glob și nicio planetă și niciun sistem solar și niciogalaxie și nimic absolut din ce au modelat și născocit explicaționiștii.

Au inventat ei niște teorii pe care le-au cusut mereu cu ață albă și le-au adaptat mereu din mers ca să dea bine... să dea bine la simțul plauzibilului din omul îndoielnic, dar sunt pure-ci scorneli.

Știu că nu credeți, că nu vreți și că nici nu puteți, dar cu Dumnezeu se poate înmulți credința voastră întru adevăr... iar fără credință degeaba am ști toate lucrurile cum sunt căci n-am făcut decât să cădem mai rău din lac în puț, din orbire în autoamăgire și sminteală.

Dacă ați știi exact cum sunt toate cele ce se văd și n-ați avea credință nici cât o bobiță de muștar, exact ca acuma, la ce v-ar folosi vouă știința cea adevărată? La ce v-ar folosi dacă ați putea muta până și munții sau am putea extinde creația cu încă una similară ca să avem o creație dublă sau triplă sau de 10 ori pe atât? Am fi doar niște morți care mor în ceva mai larg... Cu ce ne-ar încălzi atunci toate informațiile dacă am știi conform scripturilor și tot nu l-am primi pe Dumnezeu?

Am avea o mai largă întindere a morții.

Oare nu sunt destui care au trăit o viață într-un sătuleț de munte sau de șes? Iar unii n-au nevoie de mai mult decât de o temniță de 2m pe 2m și sunt foarte fericiți cu atâta. Ei au însă ceva de necuprins și de nevăzut, au credință și dragostea lui Dumnezeu cu ei în tot puținul lor cel fără de nicio valoare, căci oricâtarfi și oricâtai avea dacă nu ești mulțumit la nimic nu-ți folosește căci și așa îl folosești doar spre rele. Deci la ce bun ca să știți voi cum e creația?Dar dacă vreți să știți, atunci mai întâi citiți sau credeți pe cei ce au citit și cred așa cum este scris acolo. Celui ce crede toate îi sunt cu putință... deci dacă ați crede ați începe să mergeți pe cale și ați începe să pricepeți.

Mosh-Neagu 30.11.2011 15:34:09

Un singur lucru ma pune serios pe ganduri: Cum a reusit acest subiect sa aiba atatea pagini?

Florin-Ionut 30.11.2011 15:48:09

Citat:

În prealabil postat de vsovivi (Post 412578)
Citiți Facerea [...]

Domnule V,

Știam că vei scrie în mod inevitabil pe acest thread, așteptam vizita ta...

Menționez încă o dată că pentru moment aș vrea ca discuția să rămînă strict în zona științei, adică să discutăm argumentele non-religioase care se pot aduce în favoarea ideii de Pizza Planet. Experimente, studii serioase, observații empirice obiective, neutre și fără preconcepții.

Evident că fiecare este liber să scrie ce vrea aici, dar asta ar fi dorința mea pînă se mai umplu vreo 30 de pagini măcar... Asta pentru că nu vreau să invit și ateii la dialog.

vsovivi 30.11.2011 16:28:05

Nu se poate discuta fără Dumnezeu, e o blasfemie, te renegi, și nu este ca o pița, ci ca jumate de glob, așa cum s-au rupt apele de ape și apoi apele de sub jumătatea creației s-au scurs adunându-se în mări.

Astfel că jos avem apă care ajunge la un anumit nivel al pământului ce seamănă ca formă cu o jumătate de glob de plastilină modelată exact după modelul apelor din care s-a format și care anterior s-au rupt de apele de sus din pricina tăriei.

Nu există Pița Planet fiindcă nu e plăcintă și nici nu există sistem planetar căci în jos, sub pământ nu sunt stele, nu e cer. Acolo este necreatul, un nimic prin care nu poți ajunge fizic câtă vreme ai trup fiindcă nu există ceva dincolo și nici graniță cu el nu poți avea ca s-o vezi însă poți deduce și pricepe finitatea creației din alte lucruri: privind împreună cu Dumnezeu creația, contemplând înțelepciunea lor căci spre înțelepțirea Domnului din om au fost ele create ca să se împărtășească omul cu Dumnezeu.

Dar nu avem o creație cunoscută complet, nimeni nu poate modela la nivel totalitar și complet creația căci știința întreagă aparține numai lui Dumnezeu, însă omul care se dă om de știință a zis că el știe și lui toate îi sunt cunoscute și că nu e decât o formalitate ce ține de un pic de matematică și de logică pentru a afla proprietăți deduse din axiome și alte proprietăți.

Nu există o creație fatalistă și totalitar cunoscută de om. Nu știm ci Dumnezeu este știința din om, dacă o pui în practică mereu. Cunoașterea necesită umilință și rugăciune și ajuns pe calea cea bună, abea apoi încet încet ți se dăruie cunoașterea celor ce îți sunt de folos.

Văd că mai degrabă cred străinii că nu există globalism decât creștinii. Voi aveți mai multă încredere în firmele străine și în armatele științifice care se joacă de-a războiul decât în ceea ce este scris în scripturi.

De ce să ne mintă Tata?

Dumitru73 30.11.2011 16:29:19

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412526)
Motivul: diferența de presiune interior-exterior care cere sticlă groasă, care nu se fabrică tocmai ca geamul tău de acasă. Nu am certitudinea că este curbată, dar mă voi interesa mai în detaliu.

Curbura poate fi insesizabilă pe distanțe mici, dar sesizabilă pe distanțe foarte mari și îndepărtate ca linia orizontului.

Pentru curiozitatea ta, am găsit o poză făcută de pe aripa avionului. Mai caută și tu...

http://www.harrishillsoaring.org/ima...s/108-088s.jpg

Nu am inteles ce vrei sa-mi exemplifici cu aceasta proza ...

Oricum teoria ta nu se bazeaza decat pe supozitii, doar de dragul de a va mentine parerea conform careia pamantul este plat.
Pentru asta se trece peste orice lege fizica, orice demonstratie stiintifica, orice evidenta.
Mai am o intrebare: dar fotografiile facute din sonde/baloane de cercetare?
Ai auzit de Stratospherium 2011? Este un important experiment stiintific.
http://www.stiintasitehnica.com/stra...mania_785.html
Citeste articolul, priveste pozele si clipurile si revino cu comentarii.

Dumitru73 30.11.2011 16:31:44

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 412575)
Si..cine a facut asta? Tu ai facut? Sau cineva in care sa ai incredere absoluta.. :)

Si daca raspunsul este nu?!

vsovivi 30.11.2011 16:39:45

Splendide imagini, și se vede clar cine are dreptate: scriptura, căci nu se vede nicio curbură ci doar plat plat denivelat până la orizont, dar dedesubt nu e plat ci e rond. :79:

Raoul 30.11.2011 16:55:35

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 412589)
Si daca raspunsul este nu?!

Atunci Pamantul este plat :69: :21:


Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 412587)
Ai auzit de Stratospherium 2011? Este un important experiment stiintific.
http://www.stiintasitehnica.com/stra...mania_785.html
Citeste articolul, priveste pozele si clipurile si revino cu comentarii.

E fake,nu te-ai prins? Vrei sa-l dezamagesti pe colegul Florin-Ionut? :21:

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 412580)
Un singur lucru ma pune serios pe ganduri: Cum a reusit acest subiect sa aiba atatea pagini?

Pe mine ma amuza subiectul acesta,chiar ma mai inveselesc putin :) Cred ca daca l-am avea contemporan pe Creanga, atunci "Prostia omeneasca" era apa de ploaie :21:

Mosh-Neagu 30.11.2011 17:18:26

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 412591)
Pe mine ma amuza subiectul acesta,chiar ma mai inveselesc putin :) Cred ca daca l-am avea contemporan pe Creanga, atunci "Prostia omeneasca" era apa de ploaie :21:

De fapt nu e tocmai amuzant, ci chiar trist. Ne lasam antrenati intr-o flecareala din care nimeni nu invata absolut nimic. Ca sa dezvolti acum, in acesti ani, acest subiect infantil, mie mi se pare o ispitire de doi bani in care nici macar un copil nu mai poate cadea, in timp ce la alte subiecte unde e greu de descifrat inselarea, suntem reticenti si prevazatori. Eu cred ca in general, motivul pentru care intram pe aici ar trebui sa fie dorinta de a invata ceva nou si util, sau poate de a ajuta pe altii cu o vorba buna...

Dumitru73 30.11.2011 17:43:45

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 412591)
Atunci Pamantul este plat

E fake,nu te-ai prins? Vrei sa-l dezamagesti pe colegul Florin-Ionut? :21:

Pe mine ma amuza subiectul acesta,chiar ma mai inveselesc putin :) Cred ca daca l-am avea contemporan pe Creanga, atunci "Prostia omeneasca" era apa de ploaie :21:

exact fake-uri ;)
in urma cu ceva ani, un avion special construit, a efectuat prima calatorie completa in jurul lumii.
nici nu vreau sa ma gandesc la explicatiile pe care o sa mi.le dea vsovivi sau florin :D

Dumitru73 30.11.2011 17:46:45

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 412597)
Eu cred ca in general, motivul pentru care intram pe aici ar trebui sa fie dorinta de a invata ceva nou si util, sau poate de a ajuta pe altii cu o vorba buna...

nu chiar. de obicei intram pentru a ne arata si mai ales impune cunostintele.
sa fim onesti, cine vine aici sa invete? si mai ales de la cine?

stefan florin 30.11.2011 17:59:47

Citat:

În prealabil postat de vsovivi (Post 412578)
Citiți Facerea, potopul, și alte locuri din scripturi unde sunt pomenite cele create de Dumnezeu și apoi mai stăm de vorbă pe argumente și nu cu ironii îndoielnice și îndoitoare care par a demonstra 'evidentul' ăla pe care îl credeți voi.

Pământul e plat denivelat la suprafață și rond pe fundul apelor de jos.

Munții și adâncurile ne arată cum s-au rupt apele de ape.

Soarele și luna și stelele merg pe deasupra pământului și mărilor totimpul la aceiași distanță față de partea de jos, unde ne aflăm noi.

Eclipsa de soare și de lună și fazele lunii bine observate și interpretate ne arată destule pentru a pricepe corect că nu se interpune pământul între soare și lună niciodată.

În cer nu există pământuri, pietre, materie de jos, decât foc, apă și ghiață, nori, aer, vânturi, și ceea ce se ridică de jos!

Răsăritul soarelui și apusul și instaleara nopții se datorează nu formei de glob ci unghiului de refracție care impune forma de U pe care merge raza luminii prin păturile de aer de pe patul pământului.

Din pricina că e finită creația soarele apare mereu din răsărit dar el merge tot drept înainte schimbându-și direcția lent din pricina tăriei și că e finită creația, deci își schimbă lent direcția spre margini. Așa apar anotimpurile că soarele și luna se mișcă pe cer parcă lovindu-se de mantele laterale schimbându-și treptat direcția vara și iarna.

Soarele și Luna la eclipsa de soare formează o sferă perfectă, sunt două jumătăți de sferă de aceiași mărime.

Toată creația este atât cât este ea și nu este mai mult decât este creat, deci avem un cub, un paralelipiped, și ăsta e singurul model posibil teoretic prin care putem modela ceea ce se vede. Este cubul din mintea omului căci atâta poate omul percepe real, un cub, un paralelipiped și nicidecum un infinit.

Dar nu ce se vede are valoare și nu aia e tot ce este ci ceea ce nu se vede este cu adevărat căci ceea ce se vede numai din ceea ce nu se vede se lucrează spre a fi văzut cândva și deci ceea ce se vede e trecător și vremelnic iar ceea ce nu se vede este veșnic fiindcă ceea ce nu se vede are haină curată și veșnică pe când ceea ce se vede e acuma dar nu are nicio îmbrăcăminte și dispare, e ca o natură moartă plină de tot felul de goliciuni care moare.

Deci sigur nu există niciun glob și nicio planetă și niciun sistem solar și niciogalaxie și nimic absolut din ce au modelat și născocit explicaționiștii.

Au inventat ei niște teorii pe care le-au cusut mereu cu ață albă și le-au adaptat mereu din mers ca să dea bine... să dea bine la simțul plauzibilului din omul îndoielnic, dar sunt pure-ci scorneli.

Știu că nu credeți, că nu vreți și că nici nu puteți, dar cu Dumnezeu se poate înmulți credința voastră întru adevăr... iar fără credință degeaba am ști toate lucrurile cum sunt căci n-am făcut decât să cădem mai rău din lac în puț, din orbire în autoamăgire și sminteală.

Dacă ați știi exact cum sunt toate cele ce se văd și n-ați avea credință nici cât o bobiță de muștar, exact ca acuma, la ce v-ar folosi vouă știința cea adevărată? La ce v-ar folosi dacă ați putea muta până și munții sau am putea extinde creația cu încă una similară ca să avem o creație dublă sau triplă sau de 10 ori pe atât? Am fi doar niște morți care mor în ceva mai larg... Cu ce ne-ar încălzi atunci toate informațiile dacă am știi conform scripturilor și tot nu l-am primi pe Dumnezeu?

Am avea o mai largă întindere a morții.

Oare nu sunt destui care au trăit o viață într-un sătuleț de munte sau de șes? Iar unii n-au nevoie de mai mult decât de o temniță de 2m pe 2m și sunt foarte fericiți cu atâta. Ei au însă ceva de necuprins și de nevăzut, au credință și dragostea lui Dumnezeu cu ei în tot puținul lor cel fără de nicio valoare, căci oricâtarfi și oricâtai avea dacă nu ești mulțumit la nimic nu-ți folosește căci și așa îl folosești doar spre rele. Deci la ce bun ca să știți voi cum e creația?Dar dacă vreți să știți, atunci mai întâi citiți sau credeți pe cei ce au citit și cred așa cum este scris acolo. Celui ce crede toate îi sunt cu putință... deci dacă ați crede ați începe să mergeți pe cale și ați începe să pricepeți.


Prietene, iar sustii ca pamentul este plat? Ai adus pana acum vreun verset biblic care sa spijine afirmatiile tale? Cred ca nu! Atunci hai sa vedem ce zice Biblia:

1.Biblia sugereaza ca Pamantul este rotund. Exista cateva pasaje biblice care sugereaza acest adevar:

"Dezmierdându-mă pe rotundul pământului Lui și găsindu-mi plăcerea printre fiii oamenilor". (Pildele lui Solomon 8:31)

"El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl ușor și îl desface ca un cort de locuit". (Isaia 40:22)

2.Biblia afirma ca Pamantul nu se sprijineste pe nimic:

"El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic". (Iov 26:7)

Asa ca termina cu prostiile si fi mai atent cand citesti Biblia! Doamne ajuta!

Florin-Ionut 30.11.2011 17:59:55

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 412587)
Nu am inteles ce vrei sa-mi exemplifici cu aceasta proza ...

Oricum teoria ta nu se bazeaza decat pe supozitii, doar de dragul de a va mentine parerea conform careia pamantul este plat.
Pentru asta se trece peste orice lege fizica, orice demonstratie stiintifica, orice evidenta.
Mai am o intrebare: dar fotografiile facute din sonde/baloane de cercetare?
Ai auzit de Stratospherium 2011? Este un important experiment stiintific.
http://www.stiintasitehnica.com/stra...mania_785.html
Citeste articolul, priveste pozele si clipurile si revino cu comentarii.

Poza era un răspuns la provocarea de a găsi o imagine a orizontului [dreaptă] luată direct din avion, fără hublou. Ca să depășim problema distorsionării imaginii de către sticlă.

Sigur că s-au făcut experimente. Sigur că sînt discuții interminabile pe marginea lor. Să luăm pentru început cazul testelor de pe rîul Bedford: http://en.wikipedia.org/wiki/Bedford_Level_experiment .

Da, am citit chiar despre alte lansări de baloane făcute de amatori care se presupune că sînt corecți, adică nu ne dau imagini măsluite. Mă mai documentez încă, concluziile nu sînt clare. Fii sigur că voi reveni cu detalii despre contraargumentele care se aduc, explicînd dpdv optic și relativist (!) de ce uneori orizontul se prezintă convex.

Florin-Ionut 30.11.2011 18:03:24

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 412616)
Prietene, iar sustii ca pamentul este plat? Ai adus pana acum vre-un verset biblic care sa spijine afirmatiile tale? Cred ca nu! Atunci hai sa vedem ce zice Biblia:

1.Biblia sugereaza ca Pamantul este rotund. Exista cateva pasaje biblice care sugereaza acest adevar:

"Dezmierdându-mă pe rotundul pământului Lui și găsindu-mi plăcerea printre fiii oamenilor". (Pildele lui Solomon 8:31)

"El stă în scaun deasupra cercului pământului; pe locuitori îi vede ca pe lăcuste; El întinde cerul ca un văl ușor și îl desface ca un cort de locuit". (Isaia 40:22)

2.Biblia afirma ca Pamantul nu se sprijineste pe nimic:

"El întinde miazănoaptea peste genune; El spânzură pământul pe nimic". (Iov 26:7)

Asa ca termina cu prostiile si fi mai atent cand citesti Biblia! Doamne ajuta!

Ștefane,

Nu confunda rotundul cu sfericul. Privește cu luare aminte imaginea din prima postare a acestui thread, unde vei găsi un Pămînt rotund și plat în același timp. :) Mai exact ca un disc sau cilindru cu înălțime mică.

Deci cine contrazice Biblia?!

Florin-Ionut 30.11.2011 18:05:28

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 412606)
exact fake-uri ;)
in urma cu ceva ani, un avion special construit, a efectuat prima calatorie completa in jurul lumii.
nici nu vreau sa ma gandesc la explicatiile pe care o sa mi.le dea vsovivi sau florin :D

Aha... Și pe Lună a pășit omul, nu în urmă cu vreo cîteva zeci de ani, este? :78:

Florin-Ionut 30.11.2011 18:10:23

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 412591)
E fake,nu te-ai prins? Vrei sa-l dezamagesti pe colegul Florin-Ionut? :21:

Pe mine ma amuza subiectul acesta,chiar ma mai inveselesc putin :) Cred ca daca l-am avea contemporan pe Creanga, atunci "Prostia omeneasca" era apa de ploaie :21:

Ai văzut filmul "12 Angry Men" cu Henry Fonda? Dacă nu, ți-l recomand, n-o să-ți pară rău. Nu e despre conspirații, ci despre... mai bine vezi singur. Este un film vechi excelent.

Dumitru73 30.11.2011 18:10:26

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412617)
Poza era un răspuns la provocarea de a găsi o imagine a orizontului [dreaptă] luată direct din avion, fără hublou. Ca să depășim problema distorsionării imaginii de către sticlă.

Sigur că s-au făcut experimente. Sigur că sînt discuții interminabile pe marginea lor. Să luăm pentru început cazul testelor de pe rîul Bedford: http://en.wikipedia.org/wiki/Bedford_Level_experiment .

Da, am citit chiar despre alte lansări de baloane făcute de amatori care se presupune că sînt corecți, adică nu ne dau imagini măsluite. Mă mai documentez încă, concluziile nu sînt clare. Fii sigur că voi reveni cu detalii despre contraargumentele care se aduc, explicînd dpdv optic și relativist (!) de ce uneori orizontul se prezintă convex.

daca esti sincer cu tine, fa o cautare obiectiva.

Raoul 30.11.2011 18:12:03

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 412606)
exact fake-uri ;)
nici nu vreau sa ma gandesc la explicatiile pe care o sa mi.le dea vsovivi sau florin :D

vsovi sufera de o boala psihica,asta e (aproape) incontestabil,insa ma mira atitudinea lui Florin :22:

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 412597)
De fapt nu e tocmai amuzant, ci chiar trist. Ne lasam antrenati intr-o flecareala din care nimeni nu invata absolut nimic. Ca sa dezvolti acum, in acesti ani, acest subiect infantil, mie mi se pare o ispitire de doi bani in care nici macar un copil nu mai poate cadea, in timp ce la alte subiecte unde e greu de descifrat inselarea, suntem reticenti si prevazatori. Eu cred ca in general, motivul pentru care intram pe aici ar trebui sa fie dorinta de a invata ceva nou si util, sau poate de a ajuta pe altii cu o vorba buna...

Adevarat,insa trebuie sa recunosc ca am o satisfactie imensa (in sensul de amuzament) cand le dezamagesti teoriile unor naivi :21:

Dumitru73 30.11.2011 18:15:56

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412619)
Ștefane,

Nu confunda rotundul cu sfericul. Privește cu luare aminte imaginea din prima postare a acestui thread, unde vei găsi un Pămînt rotund și plat în același timp. :) Mai exact ca un disc sau cilindru cu înălțime mică.

Deci cine contrazice Biblia?!

pana la urma are forma de disc sau de patrat?
ca acum vine vsovivi sa ne vorbeasca de colturile pamantului :)

Florin-Ionut 30.11.2011 18:18:36

Citat:

În prealabil postat de Mosh-Neagu (Post 412597)
De fapt nu e tocmai amuzant, ci chiar trist. Ne lasam antrenati intr-o flecareala din care nimeni nu invata absolut nimic. Ca sa dezvolti acum, in acesti ani, acest subiect infantil, mie mi se pare o ispitire de doi bani in care nici macar un copil nu mai poate cadea, in timp ce la alte subiecte unde e greu de descifrat inselarea, suntem reticenti si prevazatori. Eu cred ca in general, motivul pentru care intram pe aici ar trebui sa fie dorinta de a invata ceva nou si util, sau poate de a ajuta pe altii cu o vorba buna...

O minciună repetată suficient de des și de mult poate ajunge să treacă drept adevăr. Este posibil acest scenariu la scară planetară, prin mijloace mass-media timp de jumate de secol.

Aici vreau să discut cu voi dacă acest lucru este sau nu posibil. Dacă veți demonstra că nu, subiectul va fi închis și eu voi fi lămurit definitiv. Deci aștept probe clare, nu replici de genul "nu ești întreg la minte" sau "subiect infantil".

Florin-Ionut 30.11.2011 18:21:15

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 412625)
daca esti sincer cu tine, fa o cautare obiectiva.

Asta și intenționez, de aia ți-am dat linkul de pe wikipedia care conține și contraargumentul la acel experiment. Iar lui Raoul i-am dat linkul cu expediția în jurul Antarcticii... :)

Florin-Ionut 30.11.2011 18:24:49

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 412630)
pana la urma are forma de disc sau de patrat?
ca acum vine vsovivi sa ne vorbeasca de colturile pamantului :)

În afara rotundului discului, adică în afara marelui Zid de Gheață nu se știe ce este. Poate că patru Puteri cerești care veghează la cele patru colțuri (ce-or fi și alea), ca în imaginea a doua. Tot ce-i posibil.

Dumitru73 30.11.2011 18:29:49

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412633)
Asta și intenționez, de aia ți-am dat linkul de pe wikipedia care conține și contraargumentul la acel experiment. Iar lui Raoul i-am dat linkul cu expediția în jurul Antarcticii... :)

am intrat pe site, dar mi-e inutil pentru ca este in engleza :D

Dumitru73 30.11.2011 18:34:02

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412636)
În afara rotundului discului, adică în afara marelui Zid de Gheață nu se știe ce este. Poate că patru Puteri cerești care veghează la cele patru colțuri (ce-or fi și alea), ca în imaginea a doua. Tot ce-i posibil.

concluzia, intermediara, pe care o pot trage eu acum, este ca Dumnezeu a facut Pamantul plat, dar a pus si niste legi mai ciudate ale fizicii, care nu au alt scop decat sa ne induca in eroare si sa credem ca este sferic.
dar nu inteleg care ar fi scopul lui Dumnezeu in acest caz ...

e ca teoria aia care spune ca Pamantul este tanar, dar Dumnezeu l-a facut sa para batran ...

stefan florin 30.11.2011 18:58:18

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412619)
Ștefane,

Nu confunda rotundul cu sfericul. Privește cu luare aminte imaginea din prima postare a acestui thread, unde vei găsi un Pămînt rotund și plat în același timp. :) Mai exact ca un disc sau cilindru cu înălțime mică.

Deci cine contrazice Biblia?!

mda...Luca 17, 34- 36: “Va spun ca in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat si altul va fi lasat. Doua femei vor macina impreuna: una va fi luata si alta va fi lasata. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat.”
Aparent, cuvintele Mantuitorului nu ne spun nimic cu privire la subiectul de care ne ocupam. Si totusi, privind mai atent continutul textului, vom observa ceva interesant. Aducand in discutie momentul revenirii Sale pe pamant, Mantuitorul aminteste trei activitati umane care se desfoasoara in acelasi moment:
- odihna prin somn, care apartine noptii
- macinatul cerealelor, care in Orient se face dimineata devreme, pe racoare
- lucrul la camp, activitate ce se desfasoara in cursul zilei
Domnul vorbeste despre “noaptea aceea” in care unii oameni vor dormi, altii vor macina grane ( deci pentru ei este dimineata devreme ), iar altii vor lucra la camp, fiind zi. Avem aici un indiciu cu privire la faptul ca Pamantul este rotund.
Doamne ajuta!

Raoul 30.11.2011 19:02:55

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412633)
Asta și intenționez, de aia ți-am dat linkul de pe wikipedia care conține și contraargumentul la acel experiment. Iar lui Raoul i-am dat linkul cu expediția în jurul Antarcticii... :)

Si cati km le-a dat? Mai mult decat in jurul Ecuatorului?? Ma indoiesc!

PS de ce oare Dumnezeu a facut Luna rotunda,Soarele,stelele,absolut tot ce se vede,numai Pamantul l-a "pocit" putin? :32:

Dumitru73 30.11.2011 19:03:43

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 412652)
mda...Luca 17, 34- 36: “Va spun ca in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat si altul va fi lasat. Doua femei vor macina impreuna: una va fi luata si alta va fi lasata. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat.”
Aparent, cuvintele Mantuitorului nu ne spun nimic cu privire la subiectul de care ne ocupam. Si totusi, privind mai atent continutul textului, vom observa ceva interesant. Aducand in discutie momentul revenirii Sale pe pamant, Mantuitorul aminteste trei activitati umane care se desfoasoara in acelasi moment:
- odihna prin somn, care apartine noptii
- macinatul cerealelor, care in Orient se face dimineata devreme, pe racoare
- lucrul la camp, activitate ce se desfasoara in cursul zilei
Domnul vorbeste despre “noaptea aceea” in care unii oameni vor dormi, altii vor macina grane ( deci pentru ei este dimineata devreme ), iar altii vor lucra la camp, fiind zi. Avem aici un indiciu cu privire la faptul ca Pamantul este rotund.
Doamne ajuta!

bun argumentul. nu m-am gadit la el.
sper sa nu iti raspunda vsovivi, ca iar imi face creierul prastie.
il astept pe florin.

Dumitru73 30.11.2011 19:05:46

Citat:

În prealabil postat de Raoul (Post 412654)
Si cati km le-a dat? Mai mult decat in jurul Ecuatorului?? Ma indoiesc!

PS de ce oare Dumnezeu a facut Luna rotunda,Soarele,stelele,absolut tot ce se vede,numai Pamantul l-a "pocit" putin? :32:

probabil ca toate sunt plate ;)

Florin-Ionut 30.11.2011 22:07:30

Citat:

În prealabil postat de stefan florin (Post 412652)
mda...Luca 17, 34- 36: “Va spun ca in noaptea aceea, doi insi vor fi in acelasi pat, unul va fi luat si altul va fi lasat. Doua femei vor macina impreuna: una va fi luata si alta va fi lasata. Doi barbati vor fi la camp: unul va fi luat si altul va fi lasat.”
Aparent, cuvintele Mantuitorului nu ne spun nimic cu privire la subiectul de care ne ocupam. Si totusi, privind mai atent continutul textului, vom observa ceva interesant. Aducand in discutie momentul revenirii Sale pe pamant, Mantuitorul aminteste trei activitati umane care se desfoasoara in acelasi moment:
- odihna prin somn, care apartine noptii
- macinatul cerealelor, care in Orient se face dimineata devreme, pe racoare
- lucrul la camp, activitate ce se desfasoara in cursul zilei
Domnul vorbeste despre “noaptea aceea” in care unii oameni vor dormi, altii vor macina grane ( deci pentru ei este dimineata devreme ), iar altii vor lucra la camp, fiind zi. Avem aici un indiciu cu privire la faptul ca Pamantul este rotund.
Doamne ajuta!

Dacă te-ai fi uitat pe http://www.theflatearthsociety.org/f...?topic=11211.0 , ai fi înțeles modelul pe care ei îl susțin. Acolo scrie clar cum sînt posibile ziua și noaptea, sezoanele, eclipsele, mareele, gravitația șamd.

Eu mă consider un om rațional. Am cunoștințe în America și în Australia, unde e zi dacă la noi e noapte pentru cîteva ore cel puțin.

Mi-ai amintit de evenimentul ispitirii Lui Hristos de către tatăl minciunii. Zice acolo că l-a dus într-un loc înalt de unde i-a arătat toate împărățiile lumii. Cum ar fi posibilă treaba asta dacă Pămîntul ar fi sferic? :cool:

Noapte bună. Pentru voi, că eu la 0:00 intru în schimbul de noapte, deci voi lucra cînd voi veți dormi... :28:

anna21 30.11.2011 22:14:44

De atractie gravitationala a auzit cineva? Este forta responsabila de forma corpurilor ceresti (si nu numai). Altfel, ar fi putut fi in orice forma.. Conice, cubice.. Dar forta gravitationala puternica le aduce in forma de sfera..
Apoi, lucrurile sunt intotdeauna simple, foarte simple. Modelul geocentric a existat mult timp si nu a putut explica satisfacator lucruri simple, cum ar fi miscarea retrograda a planetelor. Abia modelul heliocentric propus de Copernic ordoneaza simplu si elegant sistemul nostru solar, explicand si miscarea retrograda a corpurilor ceresti.
Si.. Cred ca eclipsele de luna indica destul de bine forma pamantului.

Si nu este adevarat ca lumea ia de buna o informatie fara verificare, cum spune Florin Ionut. Toate aceste lucruri se invata in scoala generala, iar cine are copiii trebuie sa se echipeze serios cu raspunsuri despre univers, mai ales cand copiii au 7-8 ani.


In ce priveste imaginea orizontului din avion (@Florin Ionut), am zburat 10-12 ori peste Atlantic (Mai lung drumul, mai mare altitudinea) si prin hublou, de la cca 12 km inaltime, orizontul este curbat. Nu este iluzie optica (sa-l curbeze marginea hubloului) pt ca nu privesc hubloul de la 1 m distanta, ci suficient de aproape pt a nu vedea marginea.. daca ma fac inteleasa.

anna21 30.11.2011 22:28:24

Gand la gand cu Mos-neagu
 
Nu inteleg relevanta acestui subiect.
Presupunand ca pamantul ar fi plat, ce relevanta duhovniceasca ar avea? (Mai ales ca in Biblie nu se afirma aceasta.. marginea pamantului este o figura de stil, poate semnifica locuri departe bazinul mediteranean, israel, iran..)

@ Florin: situl la care te referi face repetat referire la "conspiratie".
De ce forma pamantului ar fi un secret bine pazit? Nu este cam absurd?
La cum cunosc eu societatea occidentala, daca ar exista un zid de gheata in jurul pamantului, ar deveni destinatie turistica! (Ar fi o ocazie de stors bani de la fraieri, ca sa zic asa.. Behold, the great ice wall!)

Raoul 30.11.2011 22:33:51

Citat:

În prealabil postat de Dumitru73 (Post 412655)
bun argumentul. nu m-am gadit la el.
sper sa nu iti raspunda vsovivi, ca iar imi face creierul prastie.

Deci nu sunt singurul :21:

stefan florin 30.11.2011 23:05:38

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412684)
Dacă te-ai fi uitat pe http://www.theflatearthsociety.org/f...?topic=11211.0 , ai fi înțeles modelul pe care ei îl susțin. Acolo scrie clar cum sînt posibile ziua și noaptea, sezoanele, eclipsele, mareele, gravitația șamd.

Eu mă consider un om rațional. Am cunoștințe în America și în Australia, unde e zi dacă la noi e noapte pentru cîteva ore cel puțin.

Mi-ai amintit de evenimentul ispitirii Lui Hristos de către tatăl minciunii. Zice acolo că l-a dus într-un loc înalt de unde i-a arătat toate împărățiile lumii. Cum ar fi posibilă treaba asta dacă Pămîntul ar fi sferic? :cool:

Noapte bună. Pentru voi, că eu la 0:00 intru în schimbul de noapte, deci voi lucra cînd voi veți dormi... :28:

mda...si imparatiile lumii diavolul cum i le-a aratat lui Hristos? Spre exemplu Roma...cum a putut sa o vada Iisus din Israel tocmai in Italia? Cu binoclul nu... ca doar pamantul este plat? Sau i-a pus un CD cu obiectivele turistice din Europa si Vechiul Orient, respectiv Egiptul? Glumesc! Nu putem stii ce anume a vazut Hristos pe acel munte sau mai bine zis in ce fel a reusit diavolul sa i le arate. Cert este ca daca pamantul ar fi plat nu ar putea sa fie in Europa zi iar in America de Nord noapte. Doamne ajuta!

anna21 30.11.2011 23:17:29

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412176)
[Topic dedicat lui Ticu Ț.]

- Nu-i așa că Pămîntul e sferic?
- Nu știu ce să zic, domnule profesor.

Alte "mituri contemporane" (am facut un exercitiu de memorie):
-hollow earth (=pamantul este gol si locuibil in unele portiuni),
- soarele din interiorul pamantului - a fost/este o teorie raspandita chiar intre oameni de stiinta (http://www.lhup.edu/~dsimanek/hollow/morrow.htm),
- civilizatii extraterestre subterane (cine-si aminteste de eloi si morlocks? multe teorii au fost transpuse in filme). Asta a fost preluata si de posturi "serioase", cum ar fi History channel ca sa prosteasca si mai mult omul derutat
- reptilieni, nephilims and co. (nu mai dau linkuri, sunt povesti vechi deja!)
- sfarsitul lumii la anul pe vremea asta..

Mi-am dat seama ca multe "mituri" au fost ilustrate de Jules Verne in cartile sale. Nu intamplator. Omul era mason (ba cred ca era chiar rosicrucian), iar ceea ce a scris era puternic inspirat din scrierile lor oculte. Ale LOR. Noi ar trebui sa ne vedem de treaba noastra, nu sa asimilam mituri si simboluri pagane.




Dar pt. ca tot veni vorba de "mituri", recomand urmatorul site. Foarte bun (in engleza simpla si usor de inteles):
http://overpopulationisamyth.com/ove...king-of-a-myth
Un site educativ care incearca sa demonteze mitul suprapopularii!
Foarte bun.
In 50-100 ani oamenii se vor cauta unii pe altii in van pe pamantul (plat sau rotund) si nu se vor gasi din cauza depopularii masive. Asta pt ca murim, iar alti copii nu se prea nasc.

Yasmina 01.12.2011 00:17:00

Dar ce spun de aceasta,cei care fac calatorii astrale?Cum apare Pamantul?

Patrie si Credinta 01.12.2011 00:26:43

http://www.youtube.com/watch?v=Yp5Rl...eature=related
rusine,Dinu Patriciu?

Florin-Ionut 01.12.2011 03:13:39

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 412686)
De atractie gravitationala a auzit cineva? Este forta responsabila de forma corpurilor ceresti (si nu numai). Altfel, ar fi putut fi in orice forma.. Conice, cubice.. Dar forta gravitationala puternica le aduce in forma de sfera..
Apoi, lucrurile sunt intotdeauna simple, foarte simple. Modelul geocentric a existat mult timp si nu a putut explica satisfacator lucruri simple, cum ar fi miscarea retrograda a planetelor. Abia modelul heliocentric propus de Copernic ordoneaza simplu si elegant sistemul nostru solar, explicand si miscarea retrograda a corpurilor ceresti.
Si.. Cred ca eclipsele de luna indica destul de bine forma pamantului.

Si nu este adevarat ca lumea ia de buna o informatie fara verificare, cum spune Florin Ionut. Toate aceste lucruri se invata in scoala generala, iar cine are copiii trebuie sa se echipeze serios cu raspunsuri despre univers, mai ales cand copiii au 7-8 ani.


In ce priveste imaginea orizontului din avion (@Florin Ionut), am zburat 10-12 ori peste Atlantic (Mai lung drumul, mai mare altitudinea) si prin hublou, de la cca 12 km inaltime, orizontul este curbat. Nu este iluzie optica (sa-l curbeze marginea hubloului) pt ca nu privesc hubloul de la 1 m distanta, ci suficient de aproape pt a nu vedea marginea.. daca ma fac inteleasa.

În modelul Pămîntului Plat, gravitația planetei noastre este explicată altfel. Ei susțin că nu este neapărat ca toate corpurile din Univers să fie sferice. Și apoi, ar trebui o perioadă foarte lungă de timp ca gravitația să modeleze musai Pămîntul într-o sferă, ceea ce duce la o altă discuție mai ales cînd e vorba de Creația biblică.

Pe http://www.theflatearthsociety.org se găsesc explicații și despre mișcarea corpurilor cerești.

Cît despre hublou și curbura orizontului, nu sînt sigur dacă ni se pare sau nu că orizontul e curbat, chiar privind fără hublou. Problema rămîne deschisă și trebuie studiată. Presupunînd că Pămîntul este plat cu marginile rotunde, curbura orizontului poate fi dată de rotunjimea Pămîntului și astfel problema este rezolvată din fașă, dacă privim atenți datele ipotezei. :)

Unele lucruri ni se prezintă la școală în mod tendențios. De exemplu evoluția, apariția vieții pe Terra, multe date și evenimente istorice distorsionate șamd. De aceea e bine să ne documentăm extra în zonele care ne interesează, că nu strică. Și da, oamenii iau de bune informațiile care li se livrează pe bandă rulantă fără să le verifice, deoarece nu prea au cum să o facă întru totul, pentru că nu pot deveni experți în toate domeniile posibile - ceva de genul lui Patapievici.

Florin-Ionut 01.12.2011 03:28:35

Citat:

În prealabil postat de anna21 (Post 412687)
Nu inteleg relevanta acestui subiect.
Presupunand ca pamantul ar fi plat, ce relevanta duhovniceasca ar avea? (Mai ales ca in Biblie nu se afirma aceasta.. marginea pamantului este o figura de stil, poate semnifica locuri departe bazinul mediteranean, israel, iran..)

@ Florin: situl la care te referi face repetat referire la "conspiratie".
De ce forma pamantului ar fi un secret bine pazit? Nu este cam absurd?
La cum cunosc eu societatea occidentala, daca ar exista un zid de gheata in jurul pamantului, ar deveni destinatie turistica! (Ar fi o ocazie de stors bani de la fraieri, ca sa zic asa.. Behold, the great ice wall!)

Relevanța duhovnicească: scoaterea adevărului la lumină. Dacă Pămîntul ar fi într-adevăr plat și oamenirea întreagă ar crede altceva, ar fi cea mai gogonată minciună din toată istoria planetei noastre.

Figuri de stil în Biblie sînt în mod sigur. Rămîne de văzut care sînt acelea.

Explicațiile conspiraționiste sună cam așa:

- organizațiile de genul NASA în US și celelalte în diverse țări precum China, Rusia, India primesc fonduri foarte mari, în mod constant, fără să folosească acei bani pentru cercetare, misiuni spațiale șamd. Deci iarăși banii.
- modelul Universului așa cum îl știm de la școală plus teoriile fizicii cuantice se străduiesc din răsputeri să-L scoate pe Dumnezeu din toată povestea asta cosmică. Lucru care ar fi infinit mai greu în modelul Pămîntului plat și al Cosmosului care se învîrte practic în jurul lui. Destui mari fizicieni ateiști au făcut afirmații de genul: Big Bangul (sau mai nou Multiversul) nu are nevoie de o Cauză Primă, existența materiei și a energiei nu implică o Pronie divină care să le mențină în stare de funcționare etc.

Probabil că mulți dintre oameni ar crede în Dumnezeu dacă mîine s-ar arăta clar că Pămîntul nu este sferic, ci așa cum apare reprezentat în scrierile lor sacre.

anna21 01.12.2011 08:21:11

Problema cu pamantul plat este aceasta: singurele argumente provin din domeniul religios. In Biblie nu mi s-a parut ca ar fi sustinut acest punct de vedere, dar stiu ca book of Enoch sustine teoria pamantului plat (alaturi de cea a nephilimilor :17: ).
Daca in scoala copiii sunt indoctrinati si cu tampenii, aceasta nu inseamna ca tot invatamantul este rau.
Dar se pare ca aceasta vor sa ne invete adeptii teoriei pamantului plat.
Eu nu pot crede ca tu chiar ai citit ce scrie acolo!

1. Ei sustin ca forta gravitationala nu exista (oare de ce? Evident din cauza ca ar forta corpurile la rotunjime).
In locul fortei gravitationale ei spun ca pamantul este accelerat ascendent cu o forta pe care noi o percepem ca greutate! Dar numai noi, ca soarele si luna au aceeasi miscare.

2. Soarele se roteste in cercuri concentrice in plan paralel cu cel al pamantului. Un cerc mic pt vara in "emisfera" nordica, unul mare pt vara in emisfera sudica. Ce forte actioneaza asupra soarelui pt a-l impinge periodic dintr-un cerc in altul.. Mister total!

3. Eclipsele sunt explicate prin prezenta altui corp ceresc interpus, numit antimoon (=antiluna)

4. Satelitii exista doar la Holywood in platou.
5. Pozele din spatiu sunt trucaje

6. Soarele este la vreo 5000 km distanta (in realitate: aprox 150 000 000 km)
Am zis ca daca ai copii obligatoriu citesti.. Al meu m-a intrebat la 6 ani CUM se calculeaza distanta pn la soare. Este destul de dificil, cu greu se poate face prin mijloace personale, dar nu este imposibil. Exista mai multe metode pt aproximarea acestei distante, dar de la sfarsitul secolului 19 (prin variate metode) distanta calculata a ramas aceeasi (cred ca Huygens aproximase bine prin sec 17)
Dar sa spui ca sunt 5000 km pana la soare mi se pare absolut grosolan si o insulta la adresa tuturor astronomilor care si-au luat munca in serios (nu erau racolati de organizatii secrete care complotau sa tina oamenii in minciuna).

7. Ei sustin ca soarele are 32 mile diametru. Asta inseamna vreo 50 km!!!
Daca ai distanta pn la soare si masa pamantului, poti calcula masa soarelui inca din scoala generala.
(dar cei care sustain teoria pamantului plat nu sunt anti-conspirationisti, ci chiar impotriva legilor fizicii, pe care le ignora sau le reinterpreteza abuziv.. Pt a construi explicatii pe genunchi).
Soarele nu are 50 km, ci este URIAS.
O sa caut o ilustratie, sa intelegi ca soarele nu poate orbita desupra unui pamant plat pt ca este mult prea mare fata de pamant.

Daca tu crezi ca oamenii de stiinta mint, vezi pe Internet cum se calculeaza distanta pn la soare, apoi daca ai distanta poti afla masa.. Si vezi si tu ce-ti iese.
Cei cu pamantul plat NU EXPLICA CUM AU CALCULAT CIFRELE (distante, dimensiuni). Le-au fabricat ca sa se potriveasca teoriei lor, fara nici o dovada obiectiva! Deci intai teoria... Apoi falsifica toata realitatea pt a se potrivi teoriei. Si au tupeul sa spun ca altii mint!
O sa rev in cu o ilustratie.

2. Alte prostii
Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 412713)
În modelul Pămîntului Plat, gravitația planetei noastre este explicată altfel. Ei susțin că nu este neapărat ca toate corpurile din Univers să fie sferice. Și apoi, ar trebui o perioadă foarte lungă de timp ca gravitația să modeleze musai Pămîntul într-o sferă, ceea ce duce la o altă discuție mai ales cînd e vorba de Creația biblică.

Pe http://www.theflatearthsociety.org se găsesc explicații și despre mișcarea corpurilor cerești.

Cît despre hublou și curbura orizontului, nu sînt sigur dacă ni se pare sau nu că orizontul e curbat, chiar privind fără hublou. Problema rămîne deschisă și trebuie studiată. Presupunînd că Pămîntul este plat cu marginile rotunde, curbura orizontului poate fi dată de rotunjimea Pămîntului și astfel problema este rezolvată din fașă, dacă privim atenți datele ipotezei. :)

Unele lucruri ni se prezintă la școală în mod tendențios. De exemplu evoluția, apariția vieții pe Terra, multe date și evenimente istorice distorsionate șamd. De aceea e bine să ne documentăm extra în zonele care ne interesează, că nu strică. Și da, oamenii iau de bune informațiile care li se livrează pe bandă rulantă fără să le verifice, deoarece nu prea au cum să o facă întru totul, pentru că nu pot deveni experți în toate domeniile posibile - ceva de genul lui Patapievici.



Ora este GMT +3. Ora este acum 17:22:42.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.