Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Nunta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5022)
-   -   Nunta ca schema de facut bani (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=16663)

horatiu.miron 27.07.2013 12:51:43

Nunta ca schema de facut bani
 
Ce parere aveti despre petrecerile de nunta unde toata lumea se asteapta ca nuntasii sa dea mirilor "cadou" bani in plic? Mie mi se par abjecte. Ba mai mult, la unele nunti exista obiceiul de a se da acesti bani "cu strigare", ceea ce face ca intregul eveniment sa devina un circ de cea mai joasa factura.

Eu, unul, nu voi onora nicodata invitatii la astfel de nunti. Voi ce parere aveti?

cezar_ioan 27.07.2013 13:38:12

Dacă oamenii fac nunta DOAR ca tertip pentru a obține bani, ce să zic... oribil.

Dacă, însă, la nuntă, prietenii și familia vor să-i ajute pe tinerii căsătoriți (știind bine cât e de greu la noi să faci primii pași în viața de familie dacă nu ai ajutor concret - casă, mobilă etc.), găsesc că e un lucru foarte bun. Cu atât mai bun cu cât e mai discret.

Din nefericire, se pare că nunta a devenit și ea o afacere, nimic mai mult. Îngrozitor, mizer. Și mai apar și certuri, scandaluri pe bani, pe investiții etc.
Am uitat să ne bucurăm liniștiți de cele sfinte și frumoase, am uitat.......

Patrie si Credinta 27.07.2013 14:01:13

complet de acord cu cele 2 mesaje de mai sus.

horatiu.miron 27.07.2013 14:03:25

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 527963)
Dacă oamenii fac nunta DOAR ca tertip pentru a obține bani, ce să zic... oribil.

Dacă, însă, la nuntă, prietenii și familia vor să-i ajute pe tinerii căsătoriți (știind bine cât e de greu la noi să faci primii pași în viața de familie dacă nu ai ajutor concret - casă, mobilă etc.), găsesc că e un lucru foarte bun. Cu atât mai bun cu cât e mai discret.

Din nefericire, se pare că nunta a devenit și ea o afacere, nimic mai mult. Îngrozitor, mizer. Și mai apar și certuri, scandaluri pe bani, pe investiții etc.
Am uitat să ne bucurăm liniștiți de cele sfinte și frumoase, am uitat.......

In experienta mea, majoritatea nuntilor nu se reduc strict la generat bani, insa acest scop este central in toata organizarea.

Unii inteleg sa faca nunti cu cat mai mult fast, dar nu-si permit, si-atunci incearca sa scoata cheltuiala de pe spatele nuntasilor, ceea ce mi se pare un gest cat se poate de josnic - si unul pe care l-as lua ca pe un afront daca as fi invitat la o astfel de nunta.

Eu ma gandesc asa: daca nu-mi permit sa fac "primul pas in viata", atunci nu-l mai fac. Dar repet, unii vor sa faca asta cu orice pret si atunci nu mai conteaza nimic; isi exploateaza toate cunostintele (nu mai zic de prietenii apropiati si neamuri) cat de mult pot, doar ca sa-si faca nunta asa cum au dorit.

Eu dac-as face nunta, as face-o invitand exact cate persoane mi-as permite si as fi nevoit, din cauza obiceiului care vad ca e incetatenit, sa mentionez pe invitatii ca orice daruri sub forma de bani nu vor fi acceptate. Si nimeni nu-si va plati masa, pentru ca de-aia sunt invitati. Bonus, in felul asta n-ar mai veni matusile supraponderale de la tara, pe care oricum nu le vad decat la nunti si inmormantari.

Iar daca nu mi-as permite o astfel de nunta, n-as mai face nicio nunta si gata.

horatiu.miron 27.07.2013 14:28:42

Si ca sa folosesc o analogie, pentru mine mirii astia care pretind bani in plic sunt precum colindatorii care stramba din nas cand primesc o prajitura de casa si au pretentia sa primeasca doar bani.

_ruxa_ 27.07.2013 15:03:10

Nu au cum sa iti pretinda bani daca nu te duci.

cezar_ioan 27.07.2013 15:40:25

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 527968)
Nu au cum sa iti pretinda bani daca nu te duci.

Vei râde, însă am auzit că se practică și asta. Unii dintre cunoscuți, ca să scape de obligația de a sta pe un scaun ore în șir, îmbucînd sarmale și alte grețoșenii mai mult sau mai puțin inteligent oferite, preferă să trimită un plic în locul propriei persoane...
Pare uimitor, însă așa am ajuns, noi românii... O fi și la alții așa? Probabil prin Balcani, da, o mai fi.

Logica acestei conduite e simplă: dau eu acum, o să îmi dea și el când va fi rândul meu. La prima nuntă, la a doua, îl am la mână de-acu...
Uimitor! Dar cât se poate de practicat pe la noi, vai!

_ruxa_ 27.07.2013 16:56:22

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 527971)
Logica acestei conduite e simplă: dau eu acum, o să îmi dea și el când va fi rândul meu. La prima nuntă, la a doua, îl am la mână de-acu...
Uimitor! Dar cât se poate de practicat pe la noi, vai!

Pai exact, te plangi acum ca trebuie sa mergi la nunta si mirii se asteapta sa primeasca bani, dar omiti faptul ca mergi asteptand ca pe viitor sa iti fie returnat favorul. (nu tu in special, nici initiatorul, "tu" generic)

Te poti sustrage de la sistem fara nici o problema. Nu mergi la nici o nunta, nu trimiti bani in plic sau alte cadouri.

horatiu.miron 27.07.2013 17:03:06

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 527978)
Dar nu ne convine nici sa nu avem invitati la nunta noastra sau sa fim ostracizati, nu? Vrem si cu slanina in pod, si cu sufletu'-n rai..

Nu-i adevarat, cei carora nu le convine sa nu aiba multi invitati la nunta sunt exact cei care se duc din obligatie la nuntile altora.

Pe de alta parte, invitatii la o nunta unde nu se practica acest obicei barbar vin fara probleme, pentru ca sunt alesi pe spranceana si nu vin din obligatie.

_ruxa_ 27.07.2013 17:51:31

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 527981)
Nu-i adevarat, cei carora nu le convine sa nu aiba multi invitati la nunta sunt exact cei care se duc din obligatie la nuntile altora.

Stiu, dar chiar daca nu le convine tot protesteaza. Adica carcotesc acum, dar merg oricum la nunta si in cativa ani ii vezi reproducand acelasi tipar - nunta cu dar. Se intampla ca tineretul idealist sa fie plin de avant nematerialist, dar in cativa ani intra in "rand" si se adapteaza la obiceiurile de nunta, din multe motive: parinti care preseaza sa fie nunta ca la carte, un partener de dragul caruia cedezi, te gandesti ca oricum ai cotizat in trecut la alte nunti si parca n-ar fi rau sa iti iei banii inapoi etc. Pana la urma iti baci picioarele si cedezi, ca iti zici ca oricum nu faci nimic iesit din comun.

mihai88 27.07.2013 22:05:06

Ce parere aveti de nunta aceasta, dintre Cezar si Alina?
http://ortodoxiatinerilor.ro/locuri-...ta-alina-cezar
Felicitari Cezar si Alina!
Dumnezeu sa va aiba in paza!

mihai88 27.07.2013 22:10:47

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 527988)
Stiu, dar chiar daca nu le convine tot protesteaza. Adica carcotesc acum, dar merg oricum la nunta si in cativa ani ii vezi reproducand acelasi tipar - nunta cu dar. Se intampla ca tineretul idealist sa fie plin de avant nematerialist, dar in cativa ani intra in "rand" si se adapteaza la obiceiurile de nunta, din multe motive: parinti care preseaza sa fie nunta ca la carte, un partener de dragul caruia cedezi, te gandesti ca oricum ai cotizat in trecut la alte nunti si parca n-ar fi rau sa iti iei banii inapoi etc. Pana la urma iti baci picioarele si cedezi, ca iti zici ca oricum nu faci nimic iesit din comun.

Da _ruxa_, ai mare dreptate!
Si din punctul meu de vedere, presiunea cea mai mare vine din partea parintilor si din dornita de a-ti recupera din banii "investiti". Dar in aceiasi masura cred ca odata ce ambi soti decid care e calea cea buna, celelalte pareri/idei nu prea mai conteaza.!
Cu stima, Mihai

horatiu.miron 27.07.2013 22:45:47

Citat:

În prealabil postat de mihai88 (Post 528046)
Da _ruxa_, ai mare dreptate!
Si din punctul meu de vedere, presiunea cea mai mare vine din partea parintilor si din dornita de a-ti recupera din banii "investiti". Dar in aceiasi masura cred ca odata ce ambi soti decid care e calea cea buna, celelalte pareri/idei nu prea mai conteaza.!
Cu stima, Mihai

Eu cred ca parerea parintilor trebuie ascultata si respectata, dar nu neaparat pusa in aplicare, ca doar nu ei se casatoresc. Trebuie sa fie dreptul mirilor sa-si faca nunta exact asa cum vor ei.

Geo_Geo79 27.07.2013 23:00:26

Citat:

În prealabil postat de mihai88 (Post 528044)
Ce parere aveti de nunta aceasta, dintre Cezar si Alina?
http://ortodoxiatinerilor.ro/locuri-...ta-alina-cezar
Felicitari Cezar si Alina!
Dumnezeu sa va aiba in paza!

Minunat!!!

Yasmina 27.07.2013 23:47:18

Eu duc sau trimit bani la nunti si la botezuri din/cu placere,intelegand ca inceputurile sunt grele atat pentru un cuplu abia casatorit cat si pentru parinti ce au nou-nascuti.
Ajutorul este intotdeauna pretuit,o suma de bani,un cadou practic,ce poate fiecare.
Banii de la nunta nu reprezinta o afacere ci o mica agoniseala venita din ajutorul comunitatii si a neamului.

Eu nu agreez petrecerile de acest gen si nu particip deoarece atmosfera grobian traditionala cu oameni care gasesc ocazia sa se imbete,sa manance pana la lesin sau sa-si legene burtile uriase pe ritmuri de lambada,ma exaspereaza.
De trimis bani,trimit deoarece curajul de a intemeia o familie si de a creste copii ,trebuie sustinut cumva si gestul este foarte firesc in toate culturile si natiile pamantului.

Yasmina 27.07.2013 23:52:49

Citat:

În prealabil postat de mihai88 (Post 528044)
Ce parere aveti de nunta aceasta, dintre Cezar si Alina?
http://ortodoxiatinerilor.ro/locuri-...ta-alina-cezar
Felicitari Cezar si Alina!
Dumnezeu sa va aiba in paza!


Eiii,oameni cu un IQ net superior...

LE:eu sunt mai emotionala,mi-au dat lacrimile.Foarte frumoasa atmosfera de la nunta!

cezar_ioan 28.07.2013 01:21:54

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528059)
sa fie dreptul mirilor sa-si faca nunta exact asa cum vor ei.

Cum așa, Horațiu? Iartă-mă că te opresc din elan: Chiar cum vor ei? Și numai ei?

Păi, dacă sunt singuri pe lume (fără părinți, fără nași, fără frați fără surori etc.), fie.
Dar nici așa nu merge, că mai e și preotul/Biserica, apoi or mai fi două-trei suflete primprejur care poate că merită consultate (iar nu ignorate, nesocotite). Nu ar fi îngrozitor de trist să fie rupți de orice alte suflete?
Nunta e Taină, la care participă ... tainic de multe suflete....:)
De ce mai degrabă s-ar așeza toată suflarea la voința (cheremul) mirilor și nu mai degrabă s-ar îngriji mirii să fie, creștinește, în acord cu întreg sufletul comunității care ia parte la Taină, în Duhul Sfânt - Duhul Iubirii comuniunii?

Cum numești Nunta? Sărbătoare a libertății absolute a unor oameni rupți de semeni? Primat al voinței și dorinței mirilor asupra Cosmosului și Dumnezeirii?
Un "hai să ne facem de cap, cum vrea mușchiu nostru, că-i ziua noastră cea mare?"
Din ce rațiune așa și nu cu totul altcumva?
Care sunt temeiurile pe care se sprijină preferința ta?

Consideri Taina Nunții drept petrecere a doi oameni? Act individualist? Solitar?
Sau, varianta mea, act colectiv, pășire a doi oameni într-o ordine care îi transcende, le transcende sufletele și întreaga ființă, integrîndu-i în planul mântuirii prin căsătorie (iar nu a mântuirii solitare, strict individuale - deși la drept vorbind așa ceva nici nu poate exista, nici măcar în cazul pustnicului)?
Nunta e un act rezervat exclusiv mirilor SAU e o sărbătoare a comunității, în care mirii și Dumnezeu au un rol principal (dar niciodată rupt de semeni)?

De fapt, ca să nu iscăm vreo polemică pripită: ce-ai vrut să spui, mai detaliat, prin "exact așa cum vor ei"?

Parascheva16 28.07.2013 05:18:26

Participarea la o nuntă sau un botez a ajuns un lux. Nu faceți din nunta voastră o afacere ci un prilej de bucurie!

Florinvs 28.07.2013 13:18:22

Nunta ca schema de facut bani
 
Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 528063)
Eu duc sau trimit bani la nunti si la botezuri din/cu placere,intelegand ca inceputurile sunt grele atat pentru un cuplu abia casatorit cat si pentru parinti ce au nou-nascuti. Ajutorul este intotdeauna pretuit,o suma de bani,un cadou practic,ce poate fiecare. Banii de la nunta nu reprezinta o afacere ci o mica agoniseala venita din ajutorul comunitatii si a neamului. Eu nu agreez petrecerile de acest gen si nu particip deoarece atmosfera grobian traditionala cu oameni care gasesc ocazia sa se imbete,sa manance pana la lesin sau sa-si legene burtile uriase pe ritmuri de lambada,ma exaspereaza. De trimis bani,trimit deoarece curajul de a intemeia o familie si de a creste copii ,trebuie sustinut cumva si gestul este foarte firesc in toate culturile si natiile pamantului.

Aici sunt mai multe chestiuni:

-Atunci cand faci o nunta , chiar si intr-un cadru mai restrans cu invitati mai putini, tot apar niste cheltuieli inevitabile: inchirierea salii de la restaurant, meniul (vorba aia, chiar fasole sau cartofi prajiti parca nu prea merg la nunta!), rochia de mireasa (e adevarat ca se poate si inchiria), costumul de ginere si poate elementul care i determina cel mai mult pe invitati sa se simta bine si sa se distreze- formatia muzicala (la o nunta conteaza foarte mult cat de bine stie sa cante formatia si ce voce are solista pentru ca invitatii sa stea cat mai putin pe scaun!)

Daca ai muzica de asta la nunta garantat iese frumos:

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=DPUM7U20ess

http://www.youtube.com/watch?v=QzsSf...yer_detailpage

http://www.youtube.com/watch?v=gqSk4...yer_detailpage


-In legatura cu mancarea sau bautura excesiva: aici fiecare om cu bun-simt cred ca stie cat si cum. Evident ca atunci cand te duci la o nunta mananci cu pofta o friptura buna si servesti/"inchini" un pahar de vin cu ceilalti invitati, insa de aici si pana la a te imbata ca porcu' e cale lunga! Si cu bautura la nunta este o treaba (un "secret") cum sa o duci- cine cunoaste e bine, cine nu preferabil sa se abtina. Eu de fiecare data la o nunta preferam sa ma ocup mai mult cu dansul (vorba aia "unde joaca moldovenii/acolo pamantul geme") decat sa stau pe scaun.

-Sunt de acord ca aceia care fac nunta in principal din dorinta de a strange cat mai multi bani gresesc! Este adevarat ca macar asa ca gest cand te duci la o nunta este normal sa pui o suma rezonabila in plic (nici exagerat de mare, cum fac unii idioti ca sa se "dea mari", insa nici exagerat de mica!), insa multi gresesc facand nunta "in fala", cu tot felul de cadouri scumpe sau extravagante!
Acuma ca si miri este normal sa te astepti in principal ca acele cheltuieli mentionate mai sus sa ti le "scoti""! Daca insa ai pretentia sa te alegi si cu alte sume de bani mult mai mari in afara de aceste cheltuieli atunci evident gresesti!
Nunta trebuie sa fie un prilej de bucurie, de buna dispozitie si nu unul de imbogatire ori fala sau lauda.

-Mai demult la tara exista si un obicei foarte frumos- "nunta la cort"! Era o atmosfera mai intima, mai "campeneasca" si traditionala, cu bucate mai gustoase fiind pregatite din gaini sau porci crescuti in gospodarie, din legumele din gradina proprie si poate cel mai important era ca atunci (chiar in vremurile anterioare anului 1990) existau muzicanti adevarati, cu instrumente traditionale (unul venea cu scripca, altul cu tambalul, altul cu acordionul, etc), care creeau o "atmosfera" foarte reusita!

Parascheva16 28.07.2013 14:28:55

Parintele Tanase a spus ca multi cu banii de la nunta, in loc sa mearga in luna de miere care e importanta, isi cumpara masina sau alte prostii.

Se mai poarta obiceiul cu zestrea fetei?

_ruxa_ 28.07.2013 15:07:46

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 528070)
Cum așa, Horațiu? Iartă-mă că te opresc din elan: Chiar cum vor ei? Și numai ei?


Raspund eu aici :)
Mi se pare de bun simt sa faci o nunta tinand cont de invitati, adica daca-s mai toti omnivori si cativa vegetarieni sa nu ii lasi pe astia din urma sa moara de foame si sa bea pe stomacul gol.
Dar din pdv permiterii parintilor/nasilor sa o faca pe organizatorii - aici ai doua situatii. Una este cand acestia platesc nunta - si atunci evident ca ei se simt pe buna dreptate ca niste investitori care au dreptul sa organizeze dupa gustul lor evenimentul, si cealalta este cand mirii platesc ei chermeza (din bani proprii sau din banii stransi ulterior din banii invitatilor) si atunci, parerea mea este ca orice parinte/nas care - nu doar sfatuieste ci insista ca nunta sa fie cum vrea el - este lipsit de bun simt. Stiu ca fiecare dintre ortodocsi si cei care sunt mai traditionalisti au ideile lor despre cum trebuie sa fie o nunta, dar adevarul este ca nunta nu e a lor decat daca au platit-o. Si oricum cred ca sunt multi parinti care se ofera sa plateasca, sa "faca" ei nunta copiilor tocmai pentru ca sa poata sa aiba dreptul sa se implice si sa isi impuna ideile iar tinerii accepta bucurosi ca nu platesc ei, dar fara sa isi dea seama ca parintii au si drepturi daca platesc.

cezar_ioan 28.07.2013 15:25:07

Sorry, nu prea sunt de acord.
Din capul locului, sarcina mirilor e să își vadă de Taina Nunții, iar nu de taina banilor și-a muzichiei.
Dacă sunt înțelepți, cu gândul la mântuirea lor (că Taina Nunții asta are în prim plan - mântuirea împreună, în unire, iar apoi nașterea de prunci și creșterea lor în același duh mântuitor), vor avea de traversat cu totul alte etape decât cele lumești. Organizarea nunții, în înțelesul ei cu n mic, adică în afara sacrului, n-ar trebui să-i preocupe deloc.
În concluzie, chiar dacă sunt banii mei și ai soției, i-aș da bucuros nașilor sau altor persoane de încredere, ca să-mi văd liniștit de treaba mea și-a nevestei: pocăință și veselie duhovnicească.
Altminteri e păcat. În orice caz e pe lângă arătură.

Despre ce nuntă vorbim aici?
Chindia lumească ori Sfânta Taină?

Geo_Geo79 28.07.2013 15:40:44

Nu ar fi mai frumos sa povesteasca fiecare cum a fost nunta lui??? asta ca sa nu mai judecam nunta altuia. Oare la nunta noastra totul a decurs normal, fara urma de pacat??? Nu cred...

Si mai trebuie sa ne gandim la un lucru, de fapt doua: 1. Nu totul decurge dupa cum vor mirii, mai sunt si parintii si cum sunt "trebuie sa faci ca mine".......... 2 traditia locului. Cand am facut eu nunta acum 10 ani toate nuntile erau la fel si banii erau cu strigare (cutare... suma x) mie una nu mi-a placut, este penibil, si nu vreau sa ma indreptatesc dar nu am avut nicio putere sa schimb ceva, am facut ce au zis parintii si sotul meu, ma gandesc si acum cat de ingrozitor a fost, sotul meu asteapta cu bucurie ziua cand sarbatorim anul x de la casatorie, pt mine a fost un iad nu mai zic de betii, de certuri si tot felul de prostii, chiar nu vreau sa-mi amintesc momentul. :(

antoniap 28.07.2013 15:58:56

Nunta romaneasca are farmecul ei, asa cum e ea. In utlimul timp se exagereaza cu fastul exterior, in timp ce pregatirea interioara pentru acest eveniment lasa de dorit. Mandria omeneasca, bat-o vina!

Daca-i intrebi pe insuratei daca s-au spovedit si s-au impartasit inainte de cununia religioasa, poti avea si surprize neplacute. Ocupati cu aspectele festive ( artificii, tinuta etc), unii pierd din vedere aspecte esentiale, uitand ca, totusi, cununia religioasa este o taina crestina. In trecut, totul era mai simplu si pregatirile pentru nunta si darurile, iar divorturile erau mai putine.

cezar_ioan 28.07.2013 16:05:35

Păi tocmai cum ziceam, Geo... Vezi ce iese când nu ne concentrăm pe cele bune?
Nu vreau să te critic cumva, deja ți-ai făcut singură destule remușcări (poate prea multe, știu și eu...), însă cred că noi pierdem mereu foarte mult când ne împrăștiem, când ne abatem cugetul și inima de la cele rânduite în sute și mii de ani tocmai pentru bunăstarea noastră.
Probabil multă lume nu știe că Biserica a întocmit o rânduială desăvârșită și că orice abatere de la aceasta se resimte de fiecare ca o părere de rău, ca o pierdere mai mult sau mai puțin înțeleasă. Duhul cunoaște rostul sufletelor noastre mai bine decât am putea noi singuri să pricepem vreodată.
Oamenii însă amestecă mereu lucrurile. Așa suntem toți, din păcate... Copii neascultători.

P.S. Nunta mea a fost foarte simplă. Câțiva oameni, o agapă, liniște și bucurie. Am plâns mult și eu și soția - eram copleșiți. Câteva zile, înainte și după, eram parcă pe altă lume. Vorbeam puțin, în șoaptă, ne simțeam rușinați, nevrednici de așa minune. Eu m-am rugat mult, cât am putut de mult.
A fost un vis neasemuit de frumos... (îl retrăim uneori, fulguiri...)

Geo_Geo79 28.07.2013 16:36:41

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 528102)
Păi tocmai cum ziceam, Geo... Vezi ce iese când nu ne concentrăm pe cele bune?
Nu vreau să te critic cumva, deja ți-ai făcut singură destule remușcări (poate prea multe, știu și eu...), însă cred că noi pierdem mereu foarte mult când ne împrăștiem, când ne abatem cugetul și inima de la cele rânduite în sute și mii de ani tocmai pentru bunăstarea noastră.
Probabil multă lume nu știe că Biserica a întocmit o rânduială desăvârșită și că orice abatere de la aceasta se resimte de fiecare ca o părere de rău, ca o pierdere mai mult sau mai puțin înțeleasă. Duhul cunoaște rostul sufletelor noastre mai bine decât am putea noi singuri să pricepem vreodată.
Oamenii însă amestecă mereu lucrurile. Așa suntem toți, din păcate... Copii neascultători.

P.S. Nunta mea a fost foarte simplă. Câțiva oameni, o agapă, liniște și bucurie. Am plâns mult și eu și soția - eram copleșiți. Câteva zile, înainte și după, eram parcă pe altă lume. Vorbeam puțin, în șoaptă, ne simțeam rușinați, nevrednici de așa minune. Eu m-am rugat mult, cât am putut de mult.
A fost un vis neasemuit de frumos... (îl retrăim uneori, fulguiri...)

Ma bucur pt nunta ta simpla, imi doresc pt copii mei tot asa o nunta simpla, fara petrecere fara lautari, imi pare rau ca nu am avut mintea de acum atunci, dar ce sa fac e prea tarziu. Uite cand am fost nasa mi-am invatat finii cum e bine sa faca, le-am dat sa citeasca: Parintele Cleopa - Despre nunta crestina - Regulile nuntii, dar nu au vrut sa asculte, si ce important este sa incepi cu dreptul intr-o casnicie.

Florinvs 28.07.2013 20:08:07

Citat:

În prealabil postat de Geo_Geo79 (Post 528103)
Ma bucur pt nunta ta simpla, imi doresc pt copii mei tot asa o nunta simpla, fara petrecere fara lautari, imi pare rau ca nu am avut mintea de acum atunci, dar ce sa fac e prea tarziu. Uite cand am fost nasa mi-am invatat finii cum e bine sa faca, le-am dat sa citeasca: Parintele Cleopa - Despre nunta crestina - Regulile nuntii, dar nu au vrut sa asculte, si ce important este sa incepi cu dreptul intr-o casnicie.

De acord si eu sa fie o nunta cat mai simpla, de acord ca astazi se pune prea mare accent pe fastul exterior, insa "nunta fara petreceri si fara lautari" nu prea cred ca se poate si cel putin eu n-am vazut asa ceva pe la nuntile la care am fost nicioadata!

In primul rand nunta fiind motiv de bucurie si veselie implicit e si petrecere.

In al doilea rand "nunta fara lautari" chiar nu am auzit- cam 60% din succes unei nunti (ma refer strict la petrecerea in sine) este facut de cat de bine stie sa cante formatia si cat de buna are vocea solista! Fara lautari si fara muzica cum sa danseze invitatii ?! Doar nunta fara hora si sarba si fara perinita chiar nu vad cum!
Si apoi ca mire cum sa nu vrei sa-ti cante lautaru si o melodie mai lenta stil blues sa zicem sau o "brasoveanca" pentru un dans in doi cu mireasa ?!

Florinvs 28.07.2013 20:13:35

http://www.youtube.com/watch?feature...&v=DPUM7U20ess (de exemplul; nu puteti spune ca cam asa ceva nu merge perfect la o nunta!)

Sau orchestra lui Nicolae Botgros si lautarii din Chisinau iar ca solista Zinaida Julea sau Olga Ciolacu si garantat ca nu prea mai stau invitatii pe scaun pana dimineata!

Iar in privinta modului de organizare sau a cine pune banii aici se poate ajunge la intelegere cu socrii si finii, daca existe bunavointa!

horatiu.miron 28.07.2013 21:08:44

Citat:

În prealabil postat de Yasmina (Post 528063)
Eu duc sau trimit bani la nunti si la botezuri din/cu placere,intelegand ca inceputurile sunt grele atat pentru un cuplu abia casatorit cat si pentru parinti ce au nou-nascuti.
Ajutorul este intotdeauna pretuit,o suma de bani,un cadou practic,ce poate fiecare.
Banii de la nunta nu reprezinta o afacere ci o mica agoniseala venita din ajutorul comunitatii si a neamului.

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 528089)
Este adevarat ca macar asa ca gest cand te duci la o nunta este normal sa pui o suma rezonabila in plic

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 528089)
Acuma ca si miri este normal sa te astepti in principal ca acele cheltuieli mentionate mai sus sa ti le "scoti"

Invitatii trebuie sa vina la nunta de drag, nu ca sa dea bani - drept pentru care organizatorii nuntii trebuie, zic eu, sa plateasca tot, ca de-aia sunt gazde. Cand organizatorii se asteapta ca nuntasii sa-si plateasca tacamul, este un afront! Ce invitatie e aia in care invitatul e pus la cheltuiala asa, pe fata?

Invitatii, ca sa rasplateasca ospitalitatea celor ce i-au invitat, pot sa-i rasplateasca pe cei doi miri cu daruri, dar nu sub forma de bani, pentru ca se perverteste notiunea de dar. Nu se dau niciodata bani in dar, este impotriva oricarei norme de politete si ospitalitate!

Numai la romani se putea sa fie adoptat darul sub forma de bani cu atata succes. Ba mai mult, unii dintre noi transforma momentul respectiv intr-o veritabila licitatie cu strigare, avand ca singur scop umilirea invitatilor care au dat mai putin - un gest profund imoral. Si unii baga mana mai adanc in buzunar decat planificasera initial numai ca sa nu suporte oprobiul celorlalti nuntasi. Ce mizerie! Ba chiar am auzit ca la unele nunti se obisnuieste ca invitatii sa primeasca plicuri cu propriile nume, ca sa se stie cine a dat si cat a dat si sa nu aiba nuntasii cum sa scoata camasa cu plicuri nesemnate.

Citat:

În prealabil postat de Florinvs (Post 528089)
Mai demult la tara exista si un obicei foarte frumos- "nunta la cort"!

Le doresc celor care fac nunta la cort sa-si traiasca viata tot acolo. Nici nu cred ca le-ar fi greu, ca probabil tot de-acolo se trag. Si, de ce nu?, sa joace si cearceaful, ca sa fie tacamul complet. Barbarie!

Citat:

În prealabil postat de cezar_ioan (Post 528070)
Cum așa, Horațiu? Iartă-mă că te opresc din elan: Chiar cum vor ei? Și numai ei?

Nu e nunta lor? Eu nu zic sa n-asculte de sfaturi, ci ca ei trebuie sa fie ultima instanta care sa decida in legatura cu fiecare aspect. Nimeni nu are caderea sa le rapeasca dreptul acesta, fiindca este nunta lor, nu a altora.

Mai zicea cineva ca trebuie sa asculte mirii de cei care sponsorizeaza evenimentul, in cazul in care nu au putut sa gaseasca singuri finantare. Da, asa e, trebuie sa asculte de sponsor, ca la echipele de fotbal, unde finantatorul taie si spanzura. Asa le trebuie daca au cautat sponsori in loc de donatori. Ca donatorul nu are dreptul sa dicteze nimic, el doneaza dezinteresat, din altruism, din dragoste, din prietenie. Banii primiti cu manual de instructiuni sunt bani manjiti si cine accepta asa bani nu-i primeste de la un prieten adevarat si isi merita soarta.

Mi-au placut foarte mult niste fragmente din articol, cel mai mult asta, cu care sunt intru totul de acord si care ilustreaza perfect grotescul situatiei in care am ajuns ca societate:

Citat:

E ca și cum mi-aș invita prietenii la ziua mea pe banii lor. Ba mai vreau să-mi mai și rămână la sfârșit bani să-mi iau un telefon.

glykys 28.07.2013 21:31:01

Sunt de acord cu Horatiu. Si eu refuz, de obicei, astfel de invitatii, nu doar din cauza banilor (e musai sa lasi cel putin 500 lei de persoana la astfel de evenimente fitoase plus banii pentru vestimentatia de nunta), dar si din principiu. Mi se pare ca e o maimutareala a unei Sfinte Taine.
E o problema si mai suparatoare, cu oameni care stau necununati, pentru ca, zic ei, nu au bani de nunta. E foarte trist ca nunta, pentru extrem de multi, a devenit "chindia lumeasca", asa cum s-a exprimat Cezar, mancarea, muzica si bautura cu tot satul sau macar cu o suta de invitati, numai asa, ca sa spargem gura targului si ca sa punem in aplicare ce am mai vazut pe la alte nunti. Numai pe Hristos Il uitam din toata afacerea asta.

AlinB 28.07.2013 22:58:09

Ideea e buna in principiu.

Tinerii au nevoie de o suma de bani pentru unele lucruri si e normal ca cei apropiati sa participe, ei la randul lor urmand practic sa returneze in timp o parte din acesti bani participand la alte nunti.

Trebuie sa fii ipocrit sa spui ca nu ai nevoie de banii aia desi unii poate chiar nu a neaparat nevoie si vor doar sa epateze printr-o nunta cu fast, etc. sau nu au bani dar iarasi fastul nuntii inseamna pentru ei poate mai mult decat casatoria in sine, dar astea sunt deja alte aspecte care tin intr-adevar de patologic.

_ruxa_ 28.07.2013 23:29:05

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528125)
Invitatii, ca sa rasplateasca ospitalitatea celor ce i-au invitat, pot sa-i rasplateasca pe cei doi miri cu daruri, dar nu sub forma de bani, pentru ca se perverteste notiunea de dar. Nu se dau niciodata bani in dar, este impotriva oricarei norme de politete si ospitalitate!

Eu locuiesc intr-un apartament de 50 mp. Poate suna nerecunoscator, dar eu arunc sau donez florile, tablourile, seturile de cafea si farfuriile primite la nunta. N-am unde sa le pun si nici ce sa fac cu ele. Casa mea este perfect utilata acum.



Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528125)
<b>Numai la romani <b> se putea sa fie adoptat darul sub forma de bani cu atata succes. Ba mai mult, unii dintre noi transforma momentul respectiv intr-o veritabila licitatie cu strigare, avand ca singur scop umilirea invitatilor care au dat mai putin - un gest profund imoral.

Te inseli, mai e si pe la alte natii obiceiul cu banii. Si nu neaparat balcanice/orientale.

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528125)
Banii primiti cu manual de instructiuni sunt bani manjiti si cine accepta asa bani nu-i primeste de la un prieten adevarat [...]

Manjiti inseamna ca au fost furati sau obtinuti prin mijloace neoneroase, nu ca sunt sunt dati cu scopul de a obliga pe cineva la ceva.



Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528125)
[...]si isi merita soarta.

De acord. Sau consoarta, depinde de la caz la caz :)

horatiu.miron 28.07.2013 23:43:57

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 528163)
Eu locuiesc intr-un apartament de 50 mp. Poate suna nerecunoscator, dar eu arunc sau donez florile, tablourile, seturile de cafea si farfuriile primite la nunta. N-am unde sa le pun si nici ce sa fac cu ele. Casa mea este perfect utilata acum.

Foarte rau ca arunci cadourile primite. Mai bine le refuzai, e mai omenesc sa refuzi un cadou - ba chiar exista reguli de bune maniere care explica in ce fel si in ce conditii se refuza un cadou - decat sa le accepti ca apoi sa le arunci la gunoi. O mojicie. De asemenea, arata ca cei care ti-au facut cadourile respective nu s-au interesat inainte sa le faca si le-au luat ca sa nu zica lumea ca n-au luat nimic. Oricum, mai grav e sa arunci un cadou decat sa-l refuzi sau decat sa faci cadoul nepotrivit cuiva.

Iar mesajul tau arata exact mentalitatea bolnavicioasa de care ma tot plang in discutia asta. Ce-ti trebuie tie cadouri? La gunoi cu ele! Bani, taticule! Banii sa curga, ca restul nu ne folosesc la nimic. De ce? Pentru ca am facut nunta ca sa ne ajute lumea cu bani, nu ca sa celebram sincer uniunea dintre doi oameni.

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 528163)
Te inseli, mai e si pe la alte natii obiceiul cu banii. Si nu neaparat balcanice/orientale.

Reciteste cu atentie ce-am scris si ai sa vezi ca nu am spus ca numai la noi se intampla acest lucru, ci ca numai la noi se putea sa prinda atat de bine obiceiul. E si la altii, dar la noi lumea iubeste pur si simplu acest obicei.

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 528163)
Manjiti inseamna ca au fost furati sau obtinuti prin mijloace neoneroase, nu ca sunt sunt dati cu scopul de a obliga pe cineva la ceva.

Corect, trebuia sa folosesc in loc o alta expresie care sa arate ca sunt bani care vin conditionat, iar nu dezinteresat.

horatiu.miron 28.07.2013 23:59:43

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 528151)
Ideea e buna in principiu.

Tinerii au nevoie de o suma de bani pentru unele lucruri si e normal ca cei apropiati sa participe, ei la randul lor urmand practic sa returneze in timp o parte din acesti bani participand la alte nunti.

Atunci sa-i zica atunci pe nume, C.A.R., nu nunta. Dar daca scopul nuntii este de fapt exploatarea neamurilor, nasilor, prietenilor, colegilor si a cercului extins de cunstinte pentru folos financiar, inseamna ca intreaga petrecere este de fapt o farsa grotesca, o caricatura. Si daca exploatarea asta reprezinta o promisiune ca te vei lasa exploatat la randu-ti pe viitor, absurdul atinge cote maxime.

O spui intr-un mod atat de natural; "tinerii au nevoie de bani"... Pai toata lumea are nevoie de bani, asta nu inseamna ca cersetoria e acceptabila. Si eu am nevoie de bani, de ce nu-mi trimiti niste bani chiar acum? Sau de ce nu trimiti prietenilor tai despre care stii ca au nevoie? De ce e acceptabil sa dai bani la nunta si la alte ocazii nu este?

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 528151)
Trebuie sa fii ipocrit sa spui ca nu ai nevoie de banii aia desi unii poate chiar nu a neaparat nevoie si vor doar sa epateze printr-o nunta cu fast, etc. sau nu au bani dar iarasi fastul nuntii inseamna pentru ei poate mai mult decat casatoria in sine, dar astea sunt deja alte aspecte care tin intr-adevar de patologic.

Ipocrit esti cand spui ca n-ai nevoie de banii aia, dar la final ii bagi in buzunar. Nu e ipocrizie sa refuzi, chiar daca ai nevoie de ei. Cati n-au nevoie de bani? Cine refuza cu placere o suma de bani ce ii este oferita de bunavoie?

horatiu.miron 29.07.2013 00:04:25

Fragment dintr-un articol gasit chiar acum:

Citat:

In unele zone din Romania sau Republica Moldova, mirii trec, cu cosuletul, de la masa la masa, pentru a recolta cash-ul, guristul de serviciu anunta la microfon fiecare suma, iar la sfarsit toata lumea afla cifra de afaceri a serii.
Oribil.

AlinB 29.07.2013 00:20:45

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528170)
Atunci sa-i zica atunci pe nume, C.A.R., nu nunta. Dar daca scopul nuntii este de fapt exploatarea neamurilor, nasilor, prietenilor, colegilor si a cercului extins de cunstinte pentru folos financiar, inseamna ca intreaga petrecere este de fapt o farsa grotesca, o caricatura. Si daca exploatarea asta reprezinta o promisiune ca te vei lasa exploatat la randu-ti pe viitor, absurdul atinge cote maxime.

Pai scopurile sunt multiple, nu doar CAR :)
Exploatare? De ce ar fi exploatae? Cei care nu pot contribui, nu vin sau vin doar la starea civila/biserica, evenual cu un mic cadou/atentie/suma mai mica si gata.

Si fii sigur ca si cei "exploatati" la randul lor au pretentii similare deci unde este "exploatarea"?
Nu dai, nu primesti.

Citat:

O spui intr-un mod atat de natural; "tinerii au nevoie de bani"... Pai toata lumea are nevoie de bani, asta nu inseamna ca cersetoria e acceptabila.
Nu vad unde vezi tu cersetorie.
E un serviciu care se intoarce candva.

Citat:

Si eu am nevoie de bani, de ce nu-mi trimiti niste bani chiar acum? Sau de ce nu trimiti prietenilor tai despre care stii ca au nevoie? De ce e acceptabil sa dai bani la nunta si la alte ocazii nu este?
Ba poti sa dai cand vrei si cum vrei tu.
Si sa ceri la fel. :)

Citat:

Ipocrit esti cand spui ca n-ai nevoie de banii aia, dar la final ii bagi in buzunar. Nu e ipocrizie sa refuzi, chiar daca ai nevoie de ei. Cati n-au nevoie de bani? Cine refuza cu placere o suma de bani ce ii este oferita de bunavoie?
Pai nu stiu cine a procedat asa, dar in orice caz, nu discutam cazuri particulare ci chestiunea ca si principiu ori ce ai spus oleaca mai sus nu se incadreaza aici.

La fel si cu asta:

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528171)
Fragment dintr-un articol gasit chiar acum:


_ruxa_ 29.07.2013 00:34:55

Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528164)
Foarte rau ca arunci cadourile primite. Mai bine le refuzai, e mai omenesc sa refuzi un cadou - ba chiar exista reguli de bune maniere care explica in ce fel si in ce conditii se refuza un cadou - decat sa le accepti ca apoi sa le arunci la gunoi. O mojicie. De asemenea, arata ca cei care ti-au facut cadourile respective nu s-au interesat inainte sa le faca si le-au luat ca sa nu zica lumea ca n-au luat nimic. Oricum, mai grav e sa arunci un cadou decat sa-l refuzi sau decat sa faci cadoul nepotrivit cuiva.
Iar mesajul tau arata exact mentalitatea bolnavicioasa de care ma tot plang in discutia asta. Ce-ti trebuie tie cadouri? La gunoi cu ele! Bani, taticule! Banii sa curga, ca restul nu ne folosesc la nimic. De ce? Pentru ca am facut nunta ca sa ne ajute lumea cu bani, nu ca sa celebram sincer uniunea dintre doi oameni.Ce-ti trebuie tie cadouri? La gunoi cu ele! Bani, taticule! Banii sa curga, ca restul nu ne folosesc la nimic. De ce? Pentru ca am facut nunta ca sa ne ajute lumea cu bani, nu ca sa celebram sincer uniunea dintre doi oameni.


Nunta mea nu a fost inca, dar pana acum am privit slava cerului fel de fel de inutilitati, cu alte ocazii. Uneori - cand am considerat ca se poate - le-am refuzat, alteori m-am facut ca imi plac si le-am planificat durata de viata la mine in casa.
Revenind la nunti, cum crezi tu ca se poate implementa cadoul de nunta civilizat, fara mojicie? Uite, prin alte tari, poate si pe la noi - exista listele de cadouri pt nunti. Mirii trimit invitatiile care au pe ele adresa catre lista de cadouri deschisa, si acolo gasesti cam ce ar vrea insurateii, iar casa de evenimente pur si simplu taie un obiect de pe lista care a fost anuntat ca fiind "luat". Este o modalitate ca invitatii sa se intereseze si sa afle precis ce si-ar dori mirii fara riscul de a fi refuzat/aruncat cadoul. Dar cred ca ai considera si chestia asta "mojicie" pentru ca mirii nu asteapta timid sa primeasca (sau sa nu primeasca) un cadou de la tine, ceva ce consideri tu din proprie initiativa si nu din obligatie ca li s-ar potrivi lor.


Citat:

În prealabil postat de horatiu.miron (Post 528164)
Reciteste cu atentie ce-am scris si ai sa vezi ca nu am spus ca numai la noi se intampla acest lucru, ci ca numai la noi se putea sa prinda atat de bine obiceiul. E si la altii, dar la noi lumea iubeste pur si simplu acest obicei.

Cat timp nu ai niste date clare legate de cum/ce/cat se da la noi in raport cu felul in care se da in afara tarii, cum poti sa sustii asa drastic ca doar la noi a prins asa bine? Pana la urma e si o chestiune practica sa dai/primesti bani - eu nu ma simt obligata de nimeni si de nimic, daca nu imi plac mirii sau nu ii consider apropiati pur si simplu nu ma duc la nunta.

Parascheva16 29.07.2013 05:08:24

Povestesc cum a fost la ai mei.

Cand mama si tata s-au luat, au primit de la familia mamei o suma de bani ptr. inceput. 10.000 de lei vechi nu stiu exact cat valora aceasta suma pe vremea lui Ceausescu. Peste o vreme, sora mai mica a mamei s-a casatorit, iar ai mei au fost (si sunt teoretic) nasii lor de cununie si botez copilului. La nunta lor, tata nu a dat tot 10.000 de lei, caci avea ceva probleme financiare, a dat inapoi 7.000 de lei. Si evident ca a iesit scandal, caci ei doreau sa isi recupereze banii si au inceput sa ii ignore pe ai mei.

Daca singurul motiv ptr. care dai bani la o nunta este ptr. ai recupera inapoi si nu ptr. ai ajuta pe cei doi tineri, atunci mai bine nu dai deloc. Nu ar trebui sa se conditioneze invitatia sau prezenta unei persoane la nunta de dar. Daca omul nu are bani asta nu inseamna ca nu il mai chemi la nunta ta, mai ales daca e prieten bun sau ruda. Si inainte era acest obicei sa dai dar, dar nu se facea mare tam-tam si nu erai batjocurit daca nu dadeai cat trebuie sau mai stiu eu ce.

Acea petrecere, care se face dupa Taina Cununiei, este un moment de sarbatoare, caci Nunta este o sarbatoare, un prilej de bucurie, nu de facut bani.

horatiu.miron 29.07.2013 10:41:21

Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 528179)
Revenind la nunti, cum crezi tu ca se poate implementa cadoul de nunta civilizat, fara mojicie? Uite, prin alte tari, poate si pe la noi - exista listele de cadouri pt nunti.

Exact, e o modalitate mult mai buna cea cu lista. Se evita cadourile inutile si plicul cu bani.


Citat:

În prealabil postat de _ruxa_ (Post 528179)
Cat timp nu ai niste date clare legate de cum/ce/cat se da la noi in raport cu felul in care se da in afara tarii, cum poti sa sustii asa drastic ca doar la noi a prins asa bine? Pana la urma e si o chestiune practica sa dai/primesti bani - eu nu ma simt obligata de nimeni si de nimic, daca nu imi plac mirii sau nu ii consider apropiati pur si simplu nu ma duc la nunta.

Era o observatie fatalista, de tipul „ca la noi, la nimeni”, nu o statistica.

philalex 29.07.2013 13:30:21

da, multe nunti pe interes material...se dau bani, cadouri scumpe....o lume materialista......si unde mai pui ca se casatoresc si dupa 2-3 ani divorteaza si se bat pe averile ramase......


Ora este GMT +3. Ora este acum 23:59:30.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.