Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Teologie si Stiinta (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5039)
-   -   Cine a zis... (recunoasteti citatul)? (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=15561)

N.Priceputu 21.09.2012 22:33:05

Cine a zis... (recunoasteti citatul)?
 
M-am gândit să postăm pe acest topic citate care au o legătură mai mult sau mai puțin apropiată cu credința, cerând de la cel care răspunde recunoașterea autorului, precum și, eventual, un comentariu.

Așadar, recunoașteți autorul (fie și după stil):

„Eu cred că Euharistia este o mare putere care ne vine de la Hristos. Și aceasta este o mare taină, cum Hristos, cu trupul și sângele lui, transfigurate, înviate, se unește cu noi. Cum spune Sfântul Simeon Noul teolog: Mâna lui Hristos devine mâna mea, mâna mea devine mâna lui Hristos; ochiul meu devine ochiul lui Hristos, ochiul lui Hristos devnie ochiul meu, fără să ne confundăm.”?

glykys 21.09.2012 22:40:22

Citat:

În prealabil postat de N.Priceputu (Post 471696)
M-am gândit să postăm pe acest topic citate care au o legătură mai mult sau mai puțin apropiată cu credința, cerând de la cel care răspunde recunoașterea autorului, precum și, eventual, un comentariu.

Așadar, recunoașteți autorul (fie și după stil):

„Eu cred că Euharistia este o mare putere care ne vine de la Hristos. Și aceasta este o mare taină, cum Hristos, cu trupul și sângele lui, transfigurate, înviate, se unește cu noi. Cum spune Sfântul Simeon Noul teolog: Mâna lui Hristos devine mâna mea, mâna mea devine mâna lui Hristos; ochiul meu devine ochiul lui Hristos, ochiul lui Hristos devnie ochiul meu, fără să ne confundăm.”?

Par. Dumitru Staniloae. Nu avea cine altul!

N.Priceputu 21.09.2012 22:43:58

da, așa-i.

tabitha 22.09.2012 18:38:40

recunoașteți autorul
 
Avva ............ a zis: "Am văzut toate mrejele dușmanului întinse pe pământ și suspinând m-am întrebat: cine oare ne va scăpa din ele? Și am auzit un glas spunându-mi : smerenia".

Mihailc 22.09.2012 20:48:02

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 471822)
Avva ............ a zis: "Am văzut toate mrejele dușmanului întinse pe pământ și suspinând m-am întrebat: cine oare ne va scăpa din ele? Și am auzit un glas spunându-mi : smerenia".

Avva Antonie

tabitha 22.09.2012 21:17:27

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 471832)
Avva Antonie

Da! Acum pune și tu un citat pe care să-l recunoaștem.

Dar vezi să nu fie prea greu, să nu omorâm jocul din fașă. :)

Mihailc 22.09.2012 21:21:09

Citat:

În prealabil postat de mirela.t (Post 471837)
Da! Acum pune și tu un citat pe care să-l recunoaștem.

Dar vezi să nu fie prea greu, să nu omorâm jocul din fașă. :)

Ușor de tot.....

Autorul creștinescului îndemn: "Să nu ne răzbunați!"

tabitha 22.09.2012 21:34:50

Citat:

În prealabil postat de Mihailc (Post 471840)
Ușor de tot.....

Autorul creștinescului îndemn: "Să nu ne răzbunați!"

Aoleu, pentru mine e prea greu ! :106:

glykys 22.09.2012 21:40:06

Mircea Vulcanescu.
S-a lansat in vara aceasta si o carte cu titlul acesta, despre suferintele din temnitele comuniste si mi se pare ca e disponbila si online. Ar trebui sa o citesc si eu candva.

Mihailc 22.09.2012 21:45:49

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 471844)
Mircea Vulcanescu.
S-a lansat in vara aceasta si o carte cu titlul acesta, despre suferintele din temnitele comuniste si mi se pare ca e disponbila si online. Ar trebui sa o citesc si eu candva.

Răspuns corect! Urmezi la catedră!


Ora este GMT +3. Ora este acum 09:53:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.