Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Postul (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=5059)
-   -   Dreptatea fariseilor (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=17013)

Florin-Ionut 05.01.2014 11:01:07

Dreptatea fariseilor
 
Spune Domnul așa:

Că de nu va prisosi dreptatea voastră mai mult decât a cărturarilor și a fariseilor, nu veți intra în împărăția cerurilor.
Matei 5, 20

Mai jos acolo la Matei ne vorbește despre desăvîrșirea Legii Vechi, nu comentăm tot textul.

Apoi:

Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș.
Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.
Luca 18, 11-12

Am înțeles că pe baza acestor versete s-a hotărît ca toți preoții (parcă și monahii) să țină post și în zilele de luni, pe lîngă miercuri și vineri. Așa e?

gabriela8 05.01.2014 19:18:42

Citat:

În prealabil postat de Florin-Ionut (Post 546263)

Am înțeles că pe baza acestor versete s-a hotărît ca toți preoții (parcă și monahii) să țină post și în zilele de luni, pe lîngă miercuri și vineri. Așa e?

S-a dat o hotarare ceva? Stiam de post in ziua de luni (pe langa miercuri si vineri) de foarte mult timp, insa oficial nu stiam.

Demetrius 06.01.2014 04:43:36

Citat:

În prealabil postat de gabriela8 (Post 546394)
S-a dat o hotarare ceva? Stiam de post in ziua de luni (pe langa miercuri si vineri) de foarte mult timp, insa oficial nu stiam.

Eu abia alea cum aflu de post/luni.

În al doi rând, de ce să nu țină post perpetuu, că abia atunci ar fi desăvârșiți(în privința stomacului).

În al treilea rând, rugăciunea(lauda de sine a) fariseului este o pildă de care suntem invitați să ne ferim; deci nu poate forma o limită de depășit într-o cursă pe termen lung deoarece de fapt cursa(desăvârșirea) ar începe numai după acea limită.

AlinB 06.01.2014 10:21:45

Pai de ce nu-l intrebi pe preotul tau duhovnic?
Ca preoti/monahi pe aici, nu prea cred ca sunt.

Florin-Ionut 06.01.2014 10:31:50

Citat:

În prealabil postat de AlinB (Post 546502)
Pai de ce nu-l intrebi pe preotul tau duhovnic?
Ca preoti/monahi pe aici, nu prea cred ca sunt.

La mulți ani!

Dar studenți și absolvenți de Teologie mai sînt. O să-l întreb pe duhovnic.

Știu de la un preot de mir că ține post luni, dar nu știu cît de generală e regula.

Fani71 06.01.2014 11:00:47

Dreptatea fariseilor trebuie depasita in duh, nu in fapte.
Oricate fapte (inclusiv ascetice) ai face, daca le faci in duhul mandriei si al judecatii aproapelui nu foloseste la nimic, asta este mesajul parabolei respective.
Este vorba de un salt calitativ, nu cantitativ, in depasirea de care vorbeste Hristos.

AlinB 06.01.2014 12:15:36

Credinta fara fapte..

Florin-Ionut 06.01.2014 14:34:23

Citat:

În prealabil postat de Fani71 (Post 546509)
Dreptatea fariseilor trebuie depasita in duh, nu in fapte.
Oricate fapte (inclusiv ascetice) ai face, daca le faci in duhul mandriei si al judecatii aproapelui nu foloseste la nimic, asta este mesajul parabolei respective.
Este vorba de un salt calitativ, nu cantitativ, in depasirea de care vorbeste Hristos.

Între două zile de post de calitate și trei zile de post de calitate care variantă e mai bună?

glykys 06.01.2014 14:49:51

La manastire se tine post si lunea, dar nu stiu daca e chiar regula generala. Si unii crestini mai evlaviosi tin lunea, spre exemplu, strabunica mea tinea. Explicatia pe care o dai tu in primul mesaj, referitor la farisei, am gasit-o si eu la parintele Cleopa.
Vorbeste si tu cu parintele tau, daca te intereseaza acest aspect!

Florin-Ionut 06.01.2014 15:05:43

Citat:

În prealabil postat de glykys (Post 546552)
La manastire se tine post si lunea, dar nu stiu daca e chiar regula generala.

M-aș mira să fie 100% generală. Sînt mănăstiri ortodoxe unde obștea e împărțită în omnivori și cei care au renunțat total la carne.

Citat:

Si unii crestini mai evlaviosi tin lunea, spre exemplu, strabunica mea tinea.
Și sînt creștini vegetarieni care țin post 7 zile pe săptămînă.

Citat:

Explicatia pe care o dai tu in primul mesaj, referitor la farisei, am gasit-o si eu la parintele Cleopa.
În ce carte? Un link este pe undeva?

Citat:

Vorbeste si tu cu parintele tau, daca te intereseaza acest aspect!
I-am scris și aștept să răspundă.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:30:33.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.