Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=7836)

luchian 14.12.2009 13:16:30

Menora evreiasca doborata la Chisinau de ortodocsi
 
Menora evreiască instalată la 11 decembrie în parcul Ștefan cel Mare din Chișinău a fost doborâtă la pământ de către un grup de enoriași ortodocși.
Cititi stirea: http://www.unimedia.md/?mod=news&id=15171

Cred ca vina pentru asemenea tulburari o poarta autoritatile.

Cum sa dai autorizatie sa pui o menora evreiasca intr-un parc ce poarta numele lui Sf. Stefan cel Mare, intr-o tara ortodoxa?

Miroase a spaga... sau a prostie

Danut7 14.12.2009 13:32:21

Nu se face asha ceva , urit gest.Sunt dezamagit.Am vazut cum a zis cineva acolo, cum ar fi daca s-ar pune si evrei sa faca la fel in Ierusalim, cu simbolurile crestine sau cu bisericile de pe acolo?Asha nu.Fiecare are dreptul sa-si manifeste simbolurile religioase , in plus ca simbolurile evreiesti in mare masura sunt primite de la Dumnezeu, si umbra a lucrurilor viitoare.

Stefann 14.12.2009 13:47:25

Doamne ajuta
 
Nu cred ca ar fi acceptat ca o troita sa se construiasca in fata unei sinagogi eu cred ca ca a fost o provocare urata

Antoni0 14.12.2009 19:50:02

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 191062)
Nu se face asha ceva , urit gest.Sunt dezamagit.Am vazut cum a zis cineva acolo, cum ar fi daca s-ar pune si evrei sa faca la fel in Ierusalim, cu simbolurile crestine sau cu bisericile de pe acolo?Asha nu.Fiecare are dreptul sa-si manifeste simbolurile religioase , in plus ca simbolurile evreiesti in mare masura sunt primite de la Dumnezeu, si umbra a lucrurilor viitoare.

Dezamagit de ce? Ce cauta menora-ul ala acolo? A fost o clar o insulta la adresa poporului crestin-ortodox, care a reactionat prompt!

Dezamagit ar trebui sa fi de "constructia satanica dedicata holocaustului"!
Dezamagit ar trebui sa fi de minciunile despre holocaust din cartile cenzurate de aia de "sus".

Dar stai c'am uitat... tre' sa fim "toleranti", in spiritul "libertate, egalitate, fraternitate".

truthtostone 14.12.2009 20:57:04

Foarte bine

Vasileios 14.12.2009 21:17:34

Citat:

În prealabil postat de Danut7 (Post 191062)
cum ar fi daca s-ar pune si evrei sa faca la fel in Ierusalim, cu simbolurile crestine sau cu bisericile de pe acolo?

La Ierusalim monahii si monahiile dar si crestinii ortodocsi sunt loviti cu pietre si scuipati in fata de catre evrei.

marioad24 14.12.2009 21:46:57

Asa zic si eu
 
Eu cred ca mai mari comunitatii evreiesti sunt de vina pentru ce s-a intamplat. Cred ca in mintea lor a fost ideea de a testa limita pana la care se poate merge si cat de mult pot fi tolerate actiunile care aduc atingere comunitatii ortodoxe. Sar toti sa ia gatul ortodocsilor, vezi Doamne sunt extremisti; dar de ce au fost provocati? Au mizat prea mult pe relatiile lor si pe oamenii meduze (gelatinosi) care sunt in randul inaltilor ierarhi... Niste lasi, fricosi si oportunisti.... Cum au fost si in 1986 la daramarea Bisericii Sfanta Vineri...
Citat:

În prealabil postat de Stefann (Post 191068)
Nu cred ca ar fi acceptat ca o troita sa se construiasca in fata unei sinagogi eu cred ca ca a fost o provocare urata


andreicozia 14.12.2009 21:49:12

Citat:

În prealabil postat de luchian (Post 191054)

Cum sa dai autorizatie sa pui o menora evreiasca intr-un parc ce poarta numele lui Sf. Stefan cel Mare, intr-o tara ortodoxa?

Miroase a spaga... sau a prostie

Intr-o tara ortodoxa avem si piata Charles de Gaulle de linga Blvd Primaverii. Acum ce facem? construim numai biserici catolice in zona numai ca sa-l cinstim pe de Gaulle? care ma gindesc si acum daca a facut ceva pentru tara asta! Din cite stiu eu raspunsul este : NU A FACUT ABSOLUT NIMIC!

...acum zic si eu ca miroase a spaga si SIGUR a PROSTIE si linguseala pe linga francezi.
Dar de ce ne mai miram?

truthtostone 14.12.2009 22:08:02

Faza este ca in curand o sa dea in noi si ne vor intepa,iar de vom riposta ne vor face antisemiti ori rasisti dupa caz.

"-Nu suntem rasisti,doar ne aparam Ortodoxia noastra.
-Hai ma ca toti ne rugam la acelasi Dumnezeu,in secolul XXI mai umblati cu religii... "

Intrebarea este cati vom accepta sa fim considerati rasisti/antisemiti pentru credinta... .

Aici "cine se face prieten cu lumea,se face vrajmasul lui Dumnezeu."

luchian 14.12.2009 22:23:48

Citat:

În prealabil postat de Antoni0 (Post 191173)
Dezamagit de ce? Ce cauta menora-ul ala acolo? A fost o clar o insulta la adresa poporului crestin-ortodox, care a reactionat prompt!

Dezamagit ar trebui sa fi de "constructia satanica dedicata holocaustului"!
Dezamagit ar trebui sa fi de minciunile despre holocaust din cartile cenzurate de aia de "sus".

Dar stai c'am uitat... tre' sa fim "toleranti", in spiritul "libertate, egalitate, fraternitate".

Insulta e clar ca fost si oamenii au reactionat...

Eu cred ca ar trebui sa le respectam mortii, nu numai ai lor ci ai tuturor. La fel cum au fost persecutati evreii, la fel au fost si romanii, si rusii, si tiganii, chiar si nemtii de catre rusi. Fiecare popor ii cinsteste cum crede. Inainte sa ne aruncam cu "etichetari" asupra altora ar trebui sa facem si noi la fel cu mortii nostrii... sa cinstim, sa-i apram, si sa le aratam copiilor nostrii ca libertatea s-a castigat greu.


Ora este GMT +3. Ora este acum 12:33:46.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.