Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   pe pomelnic (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12124)

roman2010 05.02.2011 20:48:34

pe pomelnic
 
avem voie sa trecem pe pomelnic pe cei care nu merg la biserica ?

colaps3 05.02.2011 20:54:16

Măi, nu prea știu.... e delicată treaba.

Nu ai voie să treci pe cei ce se află sub afurisenie. Sfintele Canoane spun că cei ce nu vin 3 Duminici la rând la Sfânta Liturghie cad sub afurisenie.

roman2010 05.02.2011 21:01:14

dar avem voie sa trecem pe cei care nu se spovedesc adica nu duc o viata de crestin dar mai vin la biserica putin duminica ?????

dorinastoica14 05.02.2011 21:09:40

Citat:

În prealabil postat de roman2010 (Post 333701)
avem voie sa trecem pe pomelnic pe cei care nu merg la biserica ?

Mai este un topic exact cu această tema. Acolo vei gasi multe raspunsuri bune la problema care te interesează.

roman2010 05.02.2011 21:12:15

dar nu l-am gasit , daca imi puteti da linkul ca nu il gasesc

caty_deea 05.02.2011 21:40:24

Citat:

În prealabil postat de colaps3 (Post 333703)
Măi, nu prea știu.... e delicată treaba.

Nu ai voie să treci pe cei ce se află sub afurisenie. Sfintele Canoane spun că cei ce nu vin 3 Duminici la rând la Sfânta Liturghie cad sub afurisenie.

Eu am fost plecata din tara 4 saptamani in care nu am putut ajunge la biserica.Deci sunt sub afurisenie?

colaps3 05.02.2011 21:59:24

Citat:

În prealabil postat de caty_deea (Post 333720)
Eu am fost plecata din tara 4 saptamani in care nu am putut ajunge la biserica.Deci sunt sub afurisenie?

Dacă ai fost plecată cu munca sau ceva similar atunci cred că nu-i problemă. Pe acolo prin zonă nu erau Biserici Ortodoxe ? Cu alte cuvinte, trebuie să existe un motiv binecuvântat pentru a lipsi de la Sfânta Liturghie 3 săptămâni la rând.

Canonul 80 Trulan : „Dacă vreun episcop, presbiter, ori diacon, sau dintre cei numărați în cler (în clerul inferior), sau vreun laic, de n-ar avea nici o nevoie prea grea sau vreo treabă anevoioasă, ca să lipsească mai multă vreme de la biserica lui, ci fiind (petrecând) în cetate, nu ar merge (la biserică) trei zile de duminică în trei săptămâni, de ar fi clerîc, să se caterisească, iar de ar fi laic, să fie îndepărtat de la împărtășire (de la comuniune, afurisit).”

caty_deea 05.02.2011 22:19:36

Citat:

În prealabil postat de colaps3 (Post 333726)
Dacă ai fost plecată cu munca sau ceva similar atunci cred că nu-i problemă. Pe acolo prin zonă nu erau Biserici Ortodoxe ? Cu alte cuvinte, trebuie să existe un motiv binecuvântat pentru a lipsi de la Sfânta Liturghie 3 săptămâni la rând.

Canonul 80 Trulan : „Dacă vreun episcop, presbiter, ori diacon, sau dintre cei numărați în cler (în clerul inferior), sau vreun laic, de n-ar avea nici o nevoie prea grea sau vreo treabă anevoioasă, ca să lipsească mai multă vreme de la biserica lui, ci fiind (petrecând) în cetate, nu ar merge (la biserică) trei zile de duminică în trei săptămâni, de ar fi clerîc, să se caterisească, iar de ar fi laic, să fie îndepărtat de la împărtășire (de la comuniune, afurisit).”

Da am lucrat la niste rude ca dadaca in vara o luna.Cea mai apropiata biserica ortodoxa era pe la 30 de km .Nu era imposibil ,dar nu eram pe cont propriu.Nu am masina, nu am carnet si nu exista transport in comun.Era un fel de satuc,dar f elegant.

Raoul 05.02.2011 23:01:06

Nu stiu,nu cred ca nu-i poti trece. Pana la urma cei ce nu vin la biserica si nu au o viata crestina au nevoie de pomenire si rugaciune,nu? Ca asa eu daca sunt crestin bun pot avea si singur de mantuirea mea oarecum. Dar oare nu cei bolnavi au nevoie de doctor??

camy_d 06.02.2011 13:08:06

Citat:

În prealabil postat de roman2010 (Post 333701)
avem voie sa trecem pe pomelnic pe cei care nu merg la biserica ?

Dacă sunt botezați ortodox, da.


Ora este GMT +3. Ora este acum 03:33:59.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.