Forum Crestin Ortodox

Forum Crestin Ortodox (http://www.crestinortodox.ro/forum/index.php)
-   Generalitati (http://www.crestinortodox.ro/forum/forumdisplay.php?f=503)
-   -   Postul pastelui (http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=12130)

ungreier 06.02.2011 20:06:10

Postul pastelui
 
Am si eu o nelamurire Am citit ca in post - mai ales cel de paste ,sunt multe zile si la rand unele , in care n-ai voie ulei - care este vegetal si vin sau otet - fiind facut din vin Asadar daca toata painea este facut cu ueliuri vegetale, ce Doamne iarta-ma sa mancam? Nu e suficient un post curat trupeste si sufleteste dar si cu paine chioara ? Exista pe piata si altfel de paine sau cum ? Daca tin postul fara sex si nicio grasime animala - nu e suficient?

Daniel777 06.02.2011 20:07:05

E suficient...! :)

dianagroza 06.02.2011 20:11:20

Voi intelegeti prin post doar abtinere de la relatii sexuale si mancare?
Hrana sufletului unde ramane?

Dumitru73 06.02.2011 20:12:15

Citat:

În prealabil postat de ungreier (Post 334043)
Am si eu o nelamurire Am citit ca in post - mai ales cel de paste ,sunt multe zile si la rand unele , in care n-ai voie ulei - care este vegetal si vin sau otet - fiind facut din vin Asadar daca toata painea este facut cu ueliuri vegetale, ce Doamne iarta-ma sa mancam? Nu e suficient un post curat trupeste si sufleteste dar si cu paine chioara ? Exista pe piata si altfel de paine sau cum ? Daca tin postul fara sex si nicio grasime animala - nu e suficient?

e suficient. asta e minimul pentru mireni, plus sporirea faptelor bune.
otetul se recomanda a nu se consuma in saptamana mare, mai ales vinerea.
restul, uleiul, vinul, sunt forme de post ce se mai tin doar in manastiri.
despre randuiala postului, asa cum se tinea odata, vei gasi doar in minee.

calator prin ploaie 06.02.2011 20:14:12

Nu! Postul in optica mea implica si postul sufletesc....sa ne infranam de la lucruri de prisos, sa fim atenti, mult mai atenti la ce ne iese pe gura...mai mult chiar decat la ceea ce intra...sa ne dedicam mai mult meditatiei in Hristos....

Daniel777 06.02.2011 20:14:26

Citat:

În prealabil postat de dianagroza (Post 334050)
Voi intelegeti prin post doar abtinere de la relatii sexuale si mancare?
Hrana sufletului unde ramane?

Nu doar ci si....

dianagroza 06.02.2011 20:15:43

Citat:

În prealabil postat de Daniel777 (Post 334055)
Nu doar ci si....

Pai sus ai scris ca "e suficient" "postul fara sex si nicio grasime animala".
De asta am completat.

caty_deea 06.02.2011 20:21:59

Postul Pastelui este mai aspru pt ca se mananca fara undelemn si vin.Doar sambata si duminica e dezlegare.Asa zic canoanele.Iar dezlegare la peste de Buna Vestire si de Florii
Faptul ca noi mancam cu ulei,este o dezlegare a preotului duhovnic din cauza neputintelor noastre.
Daca din cauza serviciului greu,a efortului fizic sau intelectual nu puteti manca doar legume fierte se discuta cu duhovnicul si hotarati.
Unii duhovnici sfatuiesc ca macar miercurea si vinerea sa se manance fara ulei,adica un post mai aspru.

camy_d 06.02.2011 20:32:44

Citat:

În prealabil postat de ungreier (Post 334043)
Am si eu o nelamurire Am citit ca in post - mai ales cel de paste ,sunt multe zile si la rand unele , in care n-ai voie ulei - care este vegetal si vin sau otet - fiind facut din vin Asadar daca toata painea este facut cu ueliuri vegetale, ce Doamne iarta-ma sa mancam? Nu e suficient un post curat trupeste si sufleteste dar si cu paine chioara ? Exista pe piata si altfel de paine sau cum ? Daca tin postul fara sex si nicio grasime animala - nu e suficient?

Din câte am înțeles de la alți forumiști, nu mai țin minte exact care, aceasta-i pentru călugări.

vicentiu68 06.02.2011 20:38:54

Fratele a întrebat pe avva Moise: „Ce fac posturile și vegherile?“. Bătrânul îi răspunde: „Fac sufletul smerit, pentru că este scris: «Uită-te la smerenia și la truda mea și iartă-mi toate păcatele». Dacă sufletul dă asemenea roade, și Dumnezeu se apleacă spre el, datorită lor“.


Ora este GMT +3. Ora este acum 05:35:55.

Rulează cu: vBulletin Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.